Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διατάσεις

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 11/07/2013 : 10:52:20
http://running.competitor.com/2013/06/training/want-to-improve-your-economy-stop-stretching_21094

"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Fidelio Posted - 28/06/2014 : 14:14:55
Γενικά οι διατάσεις είναι καλύτερο να εκτελούνται μέσω της ίδιας της τεχνικής του αθλήματος αλλά με μετρημένο εύρος κινησης της άρθρωσης. Δηλαδή , όταν μιλάμε για τρέξιμο , αυτό επιτυγχάνεται μέσα από τα ανοίγματα, τις δρομικές και μερικές μιμητικές διατατικές του δρομικου διασκελισμου, ΠΡΙΝ το κύριο μέρος της προπονησης. Βασική αρχή και εδώ είναι αυτή της Προοδευτικότητας.

Διατατικές τώρα ασκήσεις που προκαλουν το εύρος κινησης της άρθρωσης, ή τείνουν να το εξαντλούν, θα πρέπει ΑΝ κρίνεται σκοπιμο να εφαρμοστούν, σε διαφορετικές ρουτίνες και ΟΧΙ σε κύρια περίοδο προετοιμασίας. Πχ σε περιόδους βασικής αντοχής.

Ο λόγος που δεν πρέπει οι διατάσεις να είναι έντονες σε βασικές ρουτίνες προπονησης είναι προφανώς γιατί δημιουργούν μικρορίξεις ιστου πράγμα που σημαίνει οτι μειώνουν τελικά την ελαστικότητα του μυός. Το ίδιο ισχύει και για τις διατατικές ΜΕΤΑ την προπονηση, καθώς αυξάνεται η πιθανότητα μικρορίξεων αφου οι τένοντες και σύνδεσμοι είναι ήδη καταπονημένοι από το κύριο μέρος της προπονησης.

Αν βοηθάνε οι διατάσεις στο παραπάνω μέτρο που περιγράφω. Ναι βοηθάνε γιατί είναι στα πλαίσια της προετοιμασίας του ιστου για μεγαλύτερη επιβάρυνση. Σε λανθάνουσα ο ιστός των συνδέσμων και τενοντων είναι μερικές φορές χαλαρός , σαν ίνες σε μή τάση(σαν κλώστες όχι τεντωμένες). Επομένως σε ένα απότομο ερέθισμα μπορεί να δημιουργηθούν μικρο-ρίξεις. Αυτό συμβάλει στην μείωση της ελαστικής ενέργειας εκτός από το γεγονός οτι μπορεί να συμβάλει μακροπροθεσμα σε υπερ-χρηση. Ειδικά στον δρομικό διασκελισμό η ελαστική ενέργεια είναι αρκετά συμαντική ως προς την επιτευξη δρομικής οικονομίας.

Μακροπρόθεσμα οι διατάσεις είναι απαραίτητες.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
gargadua Posted - 27/06/2014 : 17:06:03
Προσωπικά και γω δεν είμαι φανατικός των διατάσεων. Όμως, όταν κάάάάάάάάθομαι μ' αρέσει να τεντώνομαι. Τεντώνομαι για να πιάσω το ουζάκι ενώ βάζω τα μπριζολίκια όσο το δυνατόν πιο μακρυά για να τεντώνω και τους μυς των χεριών. Μέχρι και τις σαγιονάρες πιο μακρυά τις βάζω για να τεντώνω και τα πόδια..............

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι διατάσεις (λίγες και με μέτρο) σε αγώνες μικρής διάρκειας ή διαλειμματικές με έχουν βοηθήσει να μπω με καλύτερη κίνηση σωματική. Τώρα για 1 μεγάλης διάρκειας προπόνηση δε νομίζω να βοηθάνε. Ποτέ δεν την ξεκινάς στο κόκκινο, αλλά και αν θέλεις να ανοίξεις αυτό θα γίνει μετά από πολλά χλμ και όχι στην αρχή.
Το τρέξιμο από μόνο του είναι 1 μονότονη κίνηση που δεν θα έλεγα ότι έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις ευλυγισίας.
Αυτά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
MasBass Posted - 27/06/2014 : 16:04:39
απαπα, μονο που ακουω τι ξυλο πεφτει σε κάτι ποδόσφαιρα μια χαρά είναι η τενοντίτιδά μου
echetlos Posted - 27/06/2014 : 15:40:25
Αυτό είναι το ΚΑΛΟ με το τρέξιμο, εννοείς Γιώργο...
Έπρεπε να ήσουν σε κανένα σπορ που τραυματισμός σημαίνει γύψος, ρήξη, χιαστοί και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (ή μάλλον ξέρω)...


"My sport is your sport's punishment"
Deorum Posted - 27/06/2014 : 15:32:10
Αυτό είναι ένα κακό με το τρέξιμο. Κάνεις 5-10 πράγματα, και βλέπεις τα αποτελέσματα μετά από 2-3 μήνες.
Και δεν ξέρεις τι ακριβώς δούλεψε, τι δεν δούλεψε, κτλ.
MasBass Posted - 27/06/2014 : 15:24:38
για την τενοντιτιδα εχω πολλες θεωριες γιατι ποτε δεν ειναι ενας και μοναδικος παραγοντας που παθαινεις κατι: οτι εκανα δυο μαραθωνιους με 3.5 μηνες διαφορα μεταξυ τους και μαζευτηκε κουραση σε καποιον που ειναι απειρος δρομεας 40 ετων. Ευχαριστως να το παω τωρα στα 30" δοκιμαστικα να δω αν εχει καποια διαφορα και βλεπουμε.
echetlos Posted - 27/06/2014 : 14:49:07
Δεν συζητάμε για το αν η ευλυγισία κάνει καλό γενικότερα στην ζωή μας και στο σύνολο των δραστηριοτήτων μας. Αυτό είναι αναμφισβήτητο...
Ο προβληματισμός αφορά την δρομική οικονομία ή efficiency και μόνο.
Το παράδειγμα με το ελατήριο είναι αρκετά ενδεικτικό.

Διατάσεις κάνουμε 25-30", όχι παραπάνω.

"My sport is your sport's punishment"
Deorum Posted - 27/06/2014 : 14:42:34
Ναι αλλά έπαθες την τενοντίτιδα...
Εγώ έχω πάθει τα πάντα εκτός από τενοντίτιδα!
MasBass Posted - 27/06/2014 : 14:27:31
δε θα βρουμε ησυχία τελικά... Λόγω τενοντίτιδας στο δεξί έκανα φυσιοθεραπείες + διατάσεις και τώρα έχει ορατή διαφορά στο πόσο εύκολα αγγίζω τα δάχτυλα του ποδιού σε σχέση με το άλλο πόδι. Πέρα από αυτό δεν έχω δει διαφορά μεταξύ των δύο ποδιών (κι ακόμα παρακαλάω να έχει περάσει εντελώς τώρα που θ αρχίσει η προπόνηση για ΚΜΑ). Διατάσεις κάνω από ένα λεπτό το κάθε πόδι 3 στάσεις (σύνολο 6 λεπτά) κι άλλο ένα λεπτό σ ενα πεζούλι τεντωμα γαμπες δικεφαλους. Δεν τις εχω αμελησει ποτε (μόνο μετα απο μαραθωνιο δεν κανω) αρα δεν ξερω αν κανουν καλο η κακο...
Deorum Posted - 27/06/2014 : 12:33:58
Εγώ κάνω διατάσεις στις πολύ χαλαρές μέρες προπόνησης, που πρακτικά όλη η προπόνηση είναι ένα καλό ζέσταμα.
Επίσης κάνω λίγες διατάσεις πριν τις έντονες προπονήσεις, πχ διαλλειματικές. Ίσως για ψυχολογικούς λόγους, ίσως αφού κάνουμε που κάνουμε την παύση, λες... ευκαιρία είναι?

Το άρθρο αυτό είναι ενδιαφέρον.
Ίσως πριν το γρήγορο και έντονο μίλι, κάνουν κακό, μακροπρόθεσμα όμως, ίσως έχουν καλύτερα αποτελέσματα?
(με την λογική, ότι στο μίλι κάνουν κακό γιατί ήδη έχουν "χρεώσει" τα πόδια, και αμέσως μετά δεν μπορούν να αποδόσουν το ίδιο. Όπως τα βάρη πχ. Όμως μακροπρόθεσμα, ίσως είναι για καλό)
echetlos Posted - 27/06/2014 : 09:25:18
http://www.runnersworld.com/stretching/stretching-and-footstrike

"My sport is your sport's punishment"
Skakinen Posted - 11/07/2013 : 14:06:10
quote:
Originally posted by LouMou

Ξέρει κανείς σε περίπτωση που μετά από αγώνα ή προπόνηση δεν κάνεις διατάσεις. Έχει νόημα να τις κάνεις μετά από κάποιες ώρες ή το αποτέλεσμα είναι σαν να μην τις έκανες καθόλου...?



Μετά από ήπια ή μέτρια προπόνηση δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις διατάσεις. Μετά από έντονη προπόνηση ή αγώνα μπορείς να κάνεις μετά από ώρες αλλά πάντα η έντασή τους θα είναι ανάλογη του πώς αισθάνεσαι τα πόδια. Μετά από αγώνα ή μεγάλο long run, οι μυικοί μικροτραυματισμοί (σε μοριακό επίπεδο) είναι δεδομένοι. Γιατί να τους επιδεινώσεις;
Είναι γεγονός πάντως ότι τα τελευταία χρόνια, ο ρόλος των διατάσεων επανεξετάζεται.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
xipolitakos Posted - 11/07/2013 : 13:49:45
quote:
Originally posted by Skakinen

quote:
Originally posted by xipolitakos

Τις έκοψα εδώ και χρόνια



...και άρχισες άλλες κακές συνήθειες
Ας μην επαναλαμβάνομαι όμως διότι δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός...

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18





___________________
Run Natural... run Bare
LouMou Posted - 11/07/2013 : 13:48:36
Ξέρει κανείς σε περίπτωση που μετά από αγώνα ή προπόνηση δεν κάνεις διατάσεις. Έχει νόημα να τις κάνεις μετά από κάποιες ώρες ή το αποτέλεσμα είναι σαν να μην τις έκανες καθόλου...?
Skakinen Posted - 11/07/2013 : 12:52:29
quote:
Originally posted by xipolitakos

Τις έκοψα εδώ και χρόνια



...και άρχισες άλλες κακές συνήθειες
Ας μην επαναλαμβάνομαι όμως διότι δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός...

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000