Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 31 KMA :τραυματισμοί και προβλήματα στον αγώνα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mashine Δημοσιευτηκε - 12/11/2013 : 17:43:24
Όσοι φίλοι αντιμετώπισαν προβλήματα-τραυματισμούς-παραβλέψεις ή οτιδήποτε άλλο και έχουν χρόνο θα τους παρακαλούσα να τα αναφέρουν έτσι για να υπάρχει μια βάση δεδομένων-know how-αντιμετώπιση κτλ για τους επόμενους αγώνες.
Ξεκινώ λοιπόν :α)δεν ετοίμασα τα πράγματα από το βράδυ και πάνω στον πρωινό πανικό ξεχνώ να πάρω το χρονόμετρο(το πιο βασικό για μένα από πολλές απόψεις) και πήγα την διαδρομή κουκουρουκου.
β)Επέλεξα λεπτές κάλτσες(adizero tc) που σε συνδυασμό με τα σκληρά(για μένα) boston3 και τις λίμνες στους σταθμούς ανεφοδιασμού μου δημιούργησαν πληγές και στα δύο πέλματα από το 10 περίπου και μετά το 15 τα παπούτσια κοκκίνισαν μπροστά από το αίμα.Μετά το 20 με έπιασε και ένας πόνος στην εξωτερική πλευρά του αριστερού γονάτου.Μετά το 32 ο πόνος μου κατέβασε ρολά στον εγκέφαλο και μπήκα στον αυτόματο σέρνοντας μέχρι τον τερματισμό.
Δεν ξέχασα όμως γυαλιά ηλίου-καπέλο που με έσωσαν από σίγουρη ηλίαση.Νερό έπινα παντού εκτός από το 12.5 που ήθελα να πάρω από το τελευταίο τραπέζι και φτάνοντας διαπίστωσα ότι δεν είχε νερά..Ισοτονικό όπου έδιναν.Φαγητό 2 μισές μπανάνες και το τζελ στο 20.
Τρίτη σήμερα ελαφριά κόπωση στους τετρακέφαλους ειδικά στο κατέβασμα σκαλιών.Ο πόνος στο γόνατο δείχνει σιγά σιγά να υποχωρεί.
Αυτά.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
giorgosdelta Posted - 19/11/2013 : 22:05:29
Αφέντη μου, η περίοδος ξεκούρασης όσον αφορά εμένα είναι από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί!! Δεν εννοόύσα μετά από περίοδο ξεκούρασης αλλά μάλλον ισχύει και αυτό. Απλά 10 μέρες με 1 μήνα μετά πέφτει φάπα!

Τί είδους τρυαματισμοί; Κάθε είδους εννοώ. Η διαπίστωση έχει να κάνει με το ότι η κούραση είναι συσσωρευτικη και το σώμα αδύναμο και ευπαθές μετά από μεγάλη καταπονηση.

ΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ
chamav Posted - 19/11/2013 : 20:34:52
Εγώ με τη σειρά μου, τσίμπησα ένα γερό κρύωμα αμέσως μετά τον μαραθώνιο. Λίγο η εξασθένηση, λίγο η καθυστέρηση στη σκιά για την παραλαβή των πραγμάτων και να η αρρώστια. Προχθές έτρεξα για πρώτη φορά τέσσερα χιλιόμετρα και αυτά με το ζόρι.
afentis Posted - 19/11/2013 : 20:30:49
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Με τη βοήθεια του προπονητικού ημερολογίου που κρατώ διαπίστωσα ότι σχεδόν όλοι οι τραυματισμοί έρχονταν 10 μέρες με 1 μήνα μετά από έναν δύσκολο αγώνα.
Οπότε θέλει πολύ προσοχή "ΜΕΤΑ" τον αγώνα.
Επίσης μεγάλη προσοχή θέλει όταν κρυώνει ο καιρός, αυτούς τους τραυματισμούς κι αν δεν τους γλυτώνω με τίποτα.
Συμπερασματικά ο φετινός μαραθώνιος ήταν ο χειρότερος συνδυασμός.





Τί είδους τραυματισμούς για να φυλάγομαι και εγώ αφού απο εβδομάδα μπαίνω πάλι σε ρυθμό προπονήσεων.
Οι τραυματισμοί για να λές μετά το 10 ήμερο θα έρχονται μετά την περίοδο ξεκούρασης και μπαίνεις σε προπόνηση.
Κάτι ξέρουν οι Ιάπωνες 42 χλμ έκανες, 42 μέρες ξεκούραση.
afentis Posted - 19/11/2013 : 20:14:56
quote:
Originally posted by Marmite

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αν και νομίζω πως εκεί που είναι ο πόνος δεν πιάνεται με επιφανειακές μεθόδους. Δηλαδή δεν μπορώ να τον εντοπίσω με το χέρι μου καν. Είναι σαν να είναι..βαθιά. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω.
Και σήμερα που έκανα δουλειές στο σπίτι δεν μπορούσα με τίποτα να κατέβω την σκάλα, η μέση αλλά και τα δύο μου ισχία μου έδιναν πόνο αβέρτα. Νομίζω πως δεν τον γλυτώνω τον γιατρό. Θα νομίζει ότι του την πέφτω σε λίγο! Σε 1 μήνα 3 φορές, πάει πολύ!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera



Σε είδα στο pasta party να υποφέρεις... χαμογελώντας!
Το να σε παιδεύει ακόμα τώρα, όπως καλά λές θέλει κοίταγμα σε γιατρό.
Υπομονή και περαστικά.
giorgosdelta Posted - 19/11/2013 : 18:51:45
Με τη βοήθεια του προπονητικού ημερολογίου που κρατώ διαπίστωσα ότι σχεδόν όλοι οι τραυματισμοί έρχονταν 10 μέρες με 1 μήνα μετά από έναν δύσκολο αγώνα.
Οπότε θέλει πολύ προσοχή "ΜΕΤΑ" τον αγώνα.
Επίσης μεγάλη προσοχή θέλει όταν κρυώνει ο καιρός, αυτούς τους τραυματισμούς κι αν δεν τους γλυτώνω με τίποτα.
Συμπερασματικά ο φετινός μαραθώνιος ήταν ο χειρότερος συνδυασμός.

mashine Posted - 19/11/2013 : 17:53:38
Η λίστα βλέπω δυστυχώς μεγαλώνει..Υπομονή και περαστικά σε όλους/όλες.Εναλλακτικά ποδηλασία-κολύμβηση μην τα ξεχνάμε βοηθούν στην αποκατάσταση ειδικά τα σπορ του νερού.
Marmite Posted - 19/11/2013 : 17:34:06
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αν και νομίζω πως εκεί που είναι ο πόνος δεν πιάνεται με επιφανειακές μεθόδους. Δηλαδή δεν μπορώ να τον εντοπίσω με το χέρι μου καν. Είναι σαν να είναι..βαθιά. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω.
Και σήμερα που έκανα δουλειές στο σπίτι δεν μπορούσα με τίποτα να κατέβω την σκάλα, η μέση αλλά και τα δύο μου ισχία μου έδιναν πόνο αβέρτα. Νομίζω πως δεν τον γλυτώνω τον γιατρό. Θα νομίζει ότι του την πέφτω σε λίγο! Σε 1 μήνα 3 φορές, πάει πολύ!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Elda Posted - 19/11/2013 : 17:32:58
quote:
Originally posted by anna_ves

+ το γόνατο που με έπιασε κατεβαίνοντας τα σκαλιά για τον μετρό κι ακόμα δε λέει να περάσει! Γκρρρρρρρ!!!



Α καλα, εσεις να κανετε συλλογο των τραυματιων εκτος προπονησεων/αγωνων. Ο ενας το δαχτυλο στην κασα, η αλλη το γονατο στα σκαλια του μετρο, ε τι τα θελετε τα extreme sports, τρεξτε ενα μαραθωνιο που ειναι πιο ακινδυνος!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

trexantiris Posted - 19/11/2013 : 17:21:26
quote:
Originally posted by anna_ves

Κι εμένα με ταλαιπωρούν βήχας και συνάχι + το γόνατο που με έπιασε κατεβαίνοντας τα σκαλιά για τον μετρό κι ακόμα δε λέει να περάσει! Γκρρρρρρρ!!! Και να φανταστεί κανείς ότι δεν πιάστηκα πουθενά φέτος. Αμαρτία...

Περαστικά μας παίδες!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



Περαστικά Άννα!

...εγώ πάντως με το σπασμένο δακτυλάκι μου και την αναγκαία "τρεξιματική" ξεκούραση, μια χαρά φρεσκαρούδα είμαι πάλι!

Free your feet...free your senses!
anna_ves Posted - 19/11/2013 : 17:01:48
Κι εμένα με ταλαιπωρούν βήχας και συνάχι + το γόνατο που με έπιασε κατεβαίνοντας τα σκαλιά για τον μετρό κι ακόμα δε λέει να περάσει! Γκρρρρρρρ!!! Και να φανταστεί κανείς ότι δεν πιάστηκα πουθενά φέτος. Αμαρτία...

Περαστικά μας παίδες!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Lathranagnostis Posted - 19/11/2013 : 16:41:22
quote:
Originally posted by Marmite

Εγώ έχω αρχίσει να ανησυχώ ελαφρώς -να τρέξω δεν έχω επιχειρήσει-καθώς το σημείο από όπου ξεκίνησε ο πόνος στη μέση μου κατά τη διάρκεια του μαραθωνίου, έχει αρχίσει να πονάει ξανά. Τη Δευτέρα μετά τον Μαραθώνιο, πήγα για φυσικοθεραπεία και μου το ξεμπλόκαρε (τρελός πόνος), και με είχε αφήσει. Τώρα έχω έναν ελαφρύ πόνο συνέχεια εκεί, και όταν τεντώνω το πόδι με πονάει περισσότερο. For the record, είναι το άλλο πόδι και όχι αυτό που είχα το πρόβλημα πριν τον αγώνα. Ξεγοφιάστικα δηλαδή από παντού! Μεγάλη επιτυχία! Να δω πώς θα στρώσω χαλιά!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera


Γιάννα το ίδιο έπαθα και εγώ μετά τον τραυματισμό στα Γιάννενα. Μετά από 10 μέρες αποχή από προπονήσεις και 3 εβδομάδες με περισσότερα από 150χλμ άρχισε να πονάει το άλλο πόδι και γιαυτό δεν έτρεξα στον ΚΜΑ, παρά την προσφορά σου για παυσίπονα. Βέβαια έχουμε και μια μικρή διαφορά (30+) στο βάρος. Εντελώς δεν πέρασε και σήμερα θα δω άλλο γιατρό μήπως και βγάλω τελικά άκρη.
Και με την ευκαιρία έστω και καθυστερημένα θα ήθελα να σου πω πως έχεις τον απόλυτο σεβασμό μου που κατάφερες και έτρεξες αλλά και που τερμάτισες, κάτι που εγώ δείλιασα να κάνω.
Περαστικά και ελπίζω να αναθεωρήσεις την απόφασή σου για του χρόνου και να τρέξεις πάλι.

Nasos777 Posted - 19/11/2013 : 16:22:59
Κατα την διαρκεια του αγωνα (10Χλμ) ειχα εναν πονο στην κοιλια κατω δεξια κ δεν με αφηνε να δωσω παραπανω μιας κ ειχα ακομη αντοχες...
Στον Τιτανιο δρομο στον Παλαμα ειχα παλι το ιδιο προβλημα μιας κ εκει εδωσα το κατι παραπανω.
Μου ειπαν οτι ειναι φυσικο γιατι ο οργανισμος μου δεν εχει ακομη συνηθισει να πηγαινει σε τοσο γρηγορους ρυθμους γιατι ειμαι σχετικα νεος στους αγωνες τρεξιματος αλλα ερασιτεχνης ποδοσφαιριστης κ οτι αυτο θα σταματησει αν κανω κομματια ανοιγματα

Εσεις τι λετε κ τι πρεπει να κανω για να μην εχω το ιδιο προβλημα σε αλλους αγωνες;;;

Υ.Γ. Τους πονους τους ειχα μονο σε αυτους τους 2 αγωνες που ζοριστηκα κ εριξα τον χρονο μου στα 10Χλμ κατα 7:30 λεπτα περιπου απο τους προηγουμενους

Run Forrest Run
Nek2000 Posted - 19/11/2013 : 15:15:46
2 εβδομάδες πριν τον αγώνα υπήρξε μια υποψία θλάσης στον δεξί δικέφαλο (ψηλά) που με ενοχλούσε ή μετά από 1 ώρα και κάτι ή όταν έτρεχα κάτω από 5 min/km. Στον αγώνα με έπιασε λίγο στο 15 αλλά μετά δεν με ξαναενόχλησε.
Στο 20 έφαγα μισή μπάρα ενώ ξέρω ότι με πειράζει στο στομάχι, αλλά επειδή δεν ένιωθα καμία ενόχληση μέχρι εκείνη τη στιγμή, λέω δεν ας δοκιμάσω, καλό θα μου κάνει, θα μου δώσει ενέργεια. Μετά από 5 λεπτά έψαχνα να βρω τουαλέτα αλλά ευτυχώς είχε ουρά, δεν σταμάτησα και μετά από λίγο μου πέρασε και αυτό.
Στο 26 (μόλις έπιασα κατηφόρα) παθαίνω κράμπα στον οπίσθιο μηριαίο του αριστερού, στο 32 ξανά το ίδιο και στο 34-35 πάλι και ευτυχώς για τελευταία φορά.
Κυριακή απόγευμα πονούσαν αρκετά τα πόδια, Δευτέρα πολύ λίγο. Τρίτη και Τετάρτη βγήκα για τρέξιμο. Από Τετάρτη βράδυ, μέχρι και σήμερα Τρίτη είμαι "κρυωμένος", "με ίωση" όπως θέλετε πείτε το. Άρρωστος τέλος πάντων και μάλλον παρενέργεια του ΚΜΑ. Αύριο μάλλον θα είμαι καλά.
ΥΓ: αυτό με τις κράμπες στις κατηφόρες ποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς έφταιγε; Λάθος πάτημα; Μεγάλα βήματα; Γιατί το πάθαινα μόνο όταν τελείωναν απότομες ανηφόρες και άρχιζαν κατηφόρες. Ηλεκτρολύτες είχα πάρει, νερό 3 γουλιές σε κάθε σταθμό αν και κανονικά πίνω πιο πολύ.
echetlos Posted - 19/11/2013 : 09:16:49
quote:
Originally posted by big-blue
Εγώ είχα ΠΑΛΙ ραντεβού με τον καταραμένο πόνο στο διάφραγμα (κάποιοι το ανέφεραν σε άλλο ποστ, στις περιγραφές τους αγώνα και είχαν αναρωτηθεί για το τι είναι αυτό)στο ίδιο ακριβώς χιλιόμετρο, στο καταραμένο 35! Είναι δυνατόν; Δυο χρονιές στο ίδιο σημείο; Πέρσι σταμάτησα, περπάτησα για κάπου 500μ γιατί είχα τρομάξει. Φέτος ήμουν ''διαβασμένος'', απλά έκοψα ρυθμό (μου στοίχισε ένα τρίλεπτο που ήθελα να πέσω κάτω απ το 4:10) αλλά τουλάχιστον το ξεπέρασα. Είχε αναφερθεί ο Γιώργος Δέλτα νομίζω παλιότερα σε αυτό, εμένα με βόηθησαν κάποιες βαθιές αναπνοές, τότε ανακουφιζόμουν. Το θέμα είναι πως ήμουν διαυγής σε όλο τον αγώνα οπότε δε θεωρώ πως άλλαξα κάτι στο ρυθμό των αναπνοών μου. Συνολικά στον 1,5 χρόνο που τρέχω (περίπου 2000χλμ) με έχει πιάσει 3 φορές. Άλλος καμιά λύση;




Είναι το λεγόμενο "side stitches" ή κοινώς, σφάχτης.
Έχει αναλυθεί σχετικά πρόσφατα αλλά δεν μπόρεσα να βρω το νήμα, ίσως ήταν εμβόλιμο μέσα σε κάποιο άλλο.
Εν τάχει, ούτε ξεκάθαρη αιτία υπάρχει ούτε και συγκεκριμένος τρόπος αντιμετώπισης. Η στάση είναι αναγκαστική προφανώς αν είναι οξύ, θέλει βαθειές εκπνοές και πίεση στο σημείο του πόνου (διάφραγμα).
Γενικότερα, προσεύχεσαι να μην σου τύχει.


"My sport is your sport's punishment"
mashine Posted - 19/11/2013 : 02:21:15
@big-blue η sportsgel είναι μια κάπως "δροσερή" αλοιφή μέντας, με διάφορα άλλα φυτικά χωρίς καμία χημική ουσία, τίποτα παραπάνω.Ο συνδυασμός με την θερμοφόρα σε εμένα προσωπικά λειτουργεί. Όσο για το μονόζυγο είναι και αυτό κάτι προσωπικό που πάλι λειτουργεί.Αφού είσαι άψογος πνευμονολογικά και καρδιολογικά μάλλον δεν έχεις και λόγους να ανησυχείς υποθέτω..

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000