Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 31 KMA :τραυματισμοί και προβλήματα στον αγώνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/11/2013 :  17:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσοι φίλοι αντιμετώπισαν προβλήματα-τραυματισμούς-παραβλέψεις ή οτιδήποτε άλλο και έχουν χρόνο θα τους παρακαλούσα να τα αναφέρουν έτσι για να υπάρχει μια βάση δεδομένων-know how-αντιμετώπιση κτλ για τους επόμενους αγώνες.
Ξεκινώ λοιπόν :α)δεν ετοίμασα τα πράγματα από το βράδυ και πάνω στον πρωινό πανικό ξεχνώ να πάρω το χρονόμετρο(το πιο βασικό για μένα από πολλές απόψεις) και πήγα την διαδρομή κουκουρουκου.
β)Επέλεξα λεπτές κάλτσες(adizero tc) που σε συνδυασμό με τα σκληρά(για μένα) boston3 και τις λίμνες στους σταθμούς ανεφοδιασμού μου δημιούργησαν πληγές και στα δύο πέλματα από το 10 περίπου και μετά το 15 τα παπούτσια κοκκίνισαν μπροστά από το αίμα.Μετά το 20 με έπιασε και ένας πόνος στην εξωτερική πλευρά του αριστερού γονάτου.Μετά το 32 ο πόνος μου κατέβασε ρολά στον εγκέφαλο και μπήκα στον αυτόματο σέρνοντας μέχρι τον τερματισμό.
Δεν ξέχασα όμως γυαλιά ηλίου-καπέλο που με έσωσαν από σίγουρη ηλίαση.Νερό έπινα παντού εκτός από το 12.5 που ήθελα να πάρω από το τελευταίο τραπέζι και φτάνοντας διαπίστωσα ότι δεν είχε νερά..Ισοτονικό όπου έδιναν.Φαγητό 2 μισές μπανάνες και το τζελ στο 20.
Τρίτη σήμερα ελαφριά κόπωση στους τετρακέφαλους ειδικά στο κατέβασμα σκαλιών.Ο πόνος στο γόνατο δείχνει σιγά σιγά να υποχωρεί.
Αυτά.

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2013 :  17:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακούστε κι'αυτό: φίλος μου δρομέας των 3:30 ωρών φτάνοντας στον Μαραθώνα του...χάλασε το garmin! Έκανε τελικά την διαδρομή χωρίς ρολόι κάνοντας 3:24 κ ατομικό χρόνο. Πάντα είχα την εντύπωση και τώρα ειδικά πιο πολύ ότι ειδικά ο παλμογράφος στον μαραθώνιο...αγχώνει με αντίθετα αποτελέσματα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2013 :  20:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τελευταιο, ισως το επιβεβαιωνω κι εγω απο προχθες!!
Μεχρι την ωρα που το κοιτουσα 3 φορες ανα χιλλιομετρο για να μην ξεφυγω σε σφυγμους, πηγαινα απο το κακο στο χειροτερο! Με το που ο (LIDL-ισιος) παλμογραφος μου τα επαιξε απο ιδρωτα και τα νερα που με ψεκαζα και αρχισε να δειχνει μηδεν παλμους - και αφου σιγουρευτηκα οτι η ενδειξη δεν ηταν οντως αληθινη - χαλαρωσα, ετρεξα χωρις να το σκεφτομαι και ανεβηκα αισθητα! Παρ'ολα αυτα, φοβαμαι οτι και στον επομενο αγωνα το ματι στο ρολοι θα ειναι καρφωμενο...

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2013 :  20:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι ο παλμογράφος σε βοηθά στο να μην πέσεις σε παλμούς και να σε έχει σε μια σχετική εγρήγορση.Αν θες να τρέχεις
σε όριο αερόβιο-αναερόβιο συνέχεια μπορείς και χωρίς αφού έχεις την σχετική εμπειρία να ελέγχεις ανάσες-ρυθμό.Δεν έχω μεγάλη
εμπειρία με τον παλμογράφο κάποιος γνώστης να μας λύσει τις απορίες..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  00:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Ακούστε κι'αυτό: φίλος μου δρομέας των 3:30 ωρών φτάνοντας στον Μαραθώνα του...χάλασε το garmin! Έκανε τελικά την διαδρομή χωρίς ρολόι κάνοντας 3:24 κ ατομικό χρόνο. Πάντα είχα την εντύπωση και τώρα ειδικά πιο πολύ ότι ειδικά ο παλμογράφος στον μαραθώνιο...αγχώνει με αντίθετα αποτελέσματα!



Ξεκινώντας από αυτόν τον αγώνα, πλέον τρέχω με το GPS στο ένα χέρι ΚΑΙ με ένα απλό χρονόμετρο στο άλλο χέρι! Τα ξεκινώ/σταματώ ταυτόχρονα. Για αρκετά κολλήματα έχω ακούσει να τρώνε τα διάφορα GPS...οπότε "φύλαγε τα ρούχα σου..."

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  00:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω θα δωσω μια συμβουλη σε παλιους και νεους μιας και σε κανενα αρθρο μεχρι σημερα δε το ειχα διαβασει. στους σταθμους ανεφοδιασμου να προσεχετε που πατατε γιατι εκτος απο τα νερα που επιφυλασσουν γλιστρηματα, υπαρχουν καπακια, τζελακια , μπουκαλια, σωληναρια και λοιπα υλικα που αν τα πατησεις μπορει να χτυπησεις σοβαροτερα απο οτι φανταζει το αντικειμενο που πατησες... επισης ο ιδιος κινδυνος υπαρχει με τα ανακλαστικα των δρομων... κρυβουν πονο λεμε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  10:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mashine



α)δεν ετοίμασα τα πράγματα από το βράδυ και πάνω στον πρωινό πανικό ξεχνώ να πάρω το χρονόμετρο(το πιο βασικό για μένα από πολλές απόψεις) και πήγα την διαδρομή κουκουρουκου.



ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;; Προετοιμάζεσαι για αυτή τη μέρα x μήνες και στο τέλος πας αδιάβαστος;
Στο σχολείο την τσάντα σου δεν την ετοίμαζεες από το προηγούμενο βράδυ;




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  10:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρα από 1 μεγάλη φουσκάλα στο δεξί πέλμα και σε ένα δάχτυλο δεν είχα κάποιο σοβαρό θέμα.
Βέβαια τα 2 μεγάλα δάχτυλα πιανόντουσαν αλλά όσο έτρεχα τα κουνούσα λίγο όσο δεν πατούσε το πόδι οπότε ξε-πιανόντουσαν :-)
Έχω ένα πιάσιμο στους 4κέφαλους αλλά θα περάσει θέλει δε θέλει :-).
Γόνατα, πελματιαίες, λαγοκνημιαίες κτλ. είναι σε άψογη κατάσταση (ευχαριστώ καλέ θεούλη...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  13:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eκτος των τετρακεφαλων που εχω ενα αισθητα καλο πιασιμο μπορω να πω οτι ειμαι σε πολυ καλυτερη κατασταση απ οτι περιμενα λογω της μεσης κ του ισχιου που μου παρουσιαστηκαν στο 26κμ, δεν εχω καμια ενοχληση ακομα κ μετα το σημερινο πρωινο 30' αποκαταστασης....ηταν να μου εμφανιστει την
Κυριακη μαμω το του

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  14:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για 1-2 μέρες είχα είχα λίγα πονάκια στα γόνατα και φουσκάλες σε 2 δάχτυλα των ποδιών.Σήμερα έχουν φύγει σχεδόν όλα.

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  14:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λογικά Αύριο Πέμπτη
θα είμαστε όλοι(;) περδίκι(;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  14:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα 200 μέτρα απ' την εκκίνηση γυρνάω το δεξί μου πόδι. Ορατός ο φόβος για ζημιά αλλά συνεχίζω, πατώντας όλο το πέλμα. Έτσι δεν υπάρχει πόνος άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στο 6 χλμ αρχίζει να πονάει το αριστερό μετατάρσιο. Απ' το 8 χλμ αρχίζει το δεξί. Μετά το 12 χλμ αρχίζω να σταματώ σε κάθε σταθμό για να βάζω ψυκτικό και αλειφές. Το πάλεψα μέχρι το 23 χλμ όπου και εγκατέλειψα για να μην πάθω κάμιά μεγάλη ζημιά. Έτσι κι αλλιώς Μαραθώνιος με στάστη κάθε 2,5 χλμ για πρώτες βοήθειες δεν μπορεί να βγει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  14:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by mashine



α)δεν ετοίμασα τα πράγματα από το βράδυ και πάνω στον πρωινό πανικό ξεχνώ να πάρω το χρονόμετρο(το πιο βασικό για μένα από πολλές απόψεις) και πήγα την διαδρομή κουκουρουκου.



ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;; Προετοιμάζεσαι για αυτή τη μέρα x μήνες και στο τέλος πας αδιάβαστος;
Στο σχολείο την τσάντα σου δεν την ετοίμαζεες από το προηγούμενο βράδυ;

Ε όπως κατάλαβες όχι!Βέβαια ξέχασα να πάρω και εσώρουχο τελικά και νόμιζα ότι το έχασα..Ξεβράκωτος έφυγα ξεβράκωτος γύρισα..χαχχαχα



-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  14:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by zoro

Ακούστε κι'αυτό: φίλος μου δρομέας των 3:30 ωρών φτάνοντας στον Μαραθώνα του...χάλασε το garmin! Έκανε τελικά την διαδρομή χωρίς ρολόι κάνοντας 3:24 κ ατομικό χρόνο. Πάντα είχα την εντύπωση και τώρα ειδικά πιο πολύ ότι ειδικά ο παλμογράφος στον μαραθώνιο...αγχώνει με αντίθετα αποτελέσματα!



Ξεκινώντας από αυτόν τον αγώνα, πλέον τρέχω με το GPS στο ένα χέρι ΚΑΙ με ένα απλό χρονόμετρο στο άλλο χέρι! Τα ξεκινώ/σταματώ ταυτόχρονα. Για αρκετά κολλήματα έχω ακούσει να τρώνε τα διάφορα GPS...οπότε "φύλαγε τα ρούχα σου..."

Free your feet...free your senses!



Συμφωνώ και εγώ με ένα απλό χρονόμετρο με splits τρέχω για έχω μια σχετική επαφή..η τεχνολογία "κουράζει"..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  15:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

Eκτος των τετρακεφαλων που εχω ενα αισθητα καλο πιασιμο μπορω να πω οτι ειμαι σε πολυ καλυτερη κατασταση απ οτι περιμενα λογω της μεσης κ του ισχιου που μου παρουσιαστηκαν στο 26κμ, δεν εχω καμια ενοχληση ακομα κ μετα το σημερινο πρωινο 30' αποκαταστασης....ηταν να μου εμφανιστει την
Κυριακη μαμω το του

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Σίγουρα ήταν μέση-ισχίο;Περίεργους πόνους είχα και εγώ παλιότερα από τρελές ανηφόρες αλλά τελικά ήταν από γλουτιαίους όσο και αν ακούγεται περίεργο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2013 :  15:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μέχρι το 23 χλμ. όλα ήταν μια χαρά, ο ρυθμός σταθερός γύρω στα 7λ/χλμ και απ΄ότι φαινόταν θα το έκανα κάτω από 5 ώρες. στο 23 άρχισαν κάτι μικροενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο και είπα να κόψω λίγο για να μην έχω χειρότερα. Λίγο αργότερα με έπιασε το γόνατο με αποτέλσμα να μην μπορώ να τρέξω. οκ λέω θα συνεχίσω σε γρήγορο περπάτημα. Στο 25 χλμ. στην δεξιά πατούσα με έπιασε η αρχή μιας τεράστιας φουσκάλας με αποτέλεσμα από το 32χλμ. να σέρνομαι και να κάνω τον χειρότερο χρόνο μου στον ΚΜΑ. Το γόνατο με πέρασε την δυτέρα το πρωί αλλά η φουσκάλα στην πατούσα από εχθές βράδυ άρχισα να μην την νιώθω και να πατάω το πόδι κανονικά

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000