Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ενδυνάμωση ποδιών με αντιστάσεις.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 17/12/2013 : 14:26:34
Έχει ψάξει κανείς ποια είναι η ενδεδειγμένη προπόνηση με αντιστάσεις για δρομείς;
%max, επαναλήψεις, προτεινόμενες ασκήσεις, κτλ...
Κάτι που να βασίζεται σε προπονητικά πρωτόκολλα, όχι τι συνηθίζει να κάνει ο καθένας μας.

"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
NikosA Posted - 16/05/2014 : 22:11:26
;) οκ θα το εφαρμόσω...
πάντως γενικά τον τελευταίο καιρό κάνω και ασκήσεις που υποστηρίζουν το τρέξιμο και πλειομετρικές και ασκήσεις κορμού αλλά δεν το είχα σχεδιάσει ποτέ με προπόνηση με βάρη , συνήθως στο gym κοπάναγα όσα κιλά μπορούσα να αντέξω μέχρι 10-12 επαναλήψεις ή μέχρι όσες αντέχα χωρίς να μετρώ 2-3 σετ. τελικά πρέπει να αλλάξω λίγο στυλ πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές ;)
quote:
Originally posted by spectactor

Τα βάρη θα σε βοηθήσουν και στο τρέξιμο
Καλό ειναι να κάνεις
οι επαναλήψεις 12 εώς και 20 ειναι καλά
οι 20 ακούγονται υπερβολικές αλλα για δρομείς είναι πολύ καλές
Για τα μεγάλα πόδια μπορει να ειναι η σωματοδομη σου τέτοια άρα ειναι λίγο δύσκολο
Η καύση λίπους θα σε βοηθήσει σίγουρα
κ αν υπάρχει δυσαναλογία με το πάνω μέρος,(δηλαδη κανονικα πόδια και λεπτός πάνω)
πρόγραμμα όγκου για το πάνω μέρος



ο μικρός του forum
spectactor Posted - 15/05/2014 : 18:49:36
Τα βάρη θα σε βοηθήσουν και στο τρέξιμο
Καλό ειναι να κάνεις
οι επαναλήψεις 12 εώς και 20 ειναι καλά
οι 20 ακούγονται υπερβολικές αλλα για δρομείς είναι πολύ καλές
Για τα μεγάλα πόδια μπορει να ειναι η σωματοδομη σου τέτοια άρα ειναι λίγο δύσκολο
Η καύση λίπους θα σε βοηθήσει σίγουρα
κ αν υπάρχει δυσαναλογία με το πάνω μέρος,(δηλαδη κανονικα πόδια και λεπτός πάνω)
πρόγραμμα όγκου για το πάνω μέρος
NikosA Posted - 14/05/2014 : 22:04:39
οκ , να σαι καλά και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές θα κάνω ο,τι μπορώ ;)
quote:
Originally posted by costastsico

Φίλε Νίκο κι εμένα τα πόδια μου ειναι αναλογικά μεγαλύτερα απ το φυσιολογικό για το σώμα μου . Βέβαια ομολογώ οτι το τρεξιμο βοήθησε αισθητά ώστε να χαθεί όγκος ειδικά σε σχέση με τη Κωπηλασια που εκανα πιο παλιά . Ήμουν λιγότερα κιλά με μεγαλύτερα πόδια . Οπότε συνέχισε το τρεξιμο και τη διατροφή και θα δεις διάφορα . Οσο για τα βάρη δεν υπαρχει πρόβλημα . Βρες το μέγιστο σου σε κιλά και δούλεψε στο 50%~70% απο 12 επαναλήψεις και πάνω . Ελπίζω να βοήθησα . Οτι χρειαστείς ρωτάς ...



ο μικρός του forum
costastsico Posted - 13/05/2014 : 22:22:20
Φίλε Νίκο κι εμένα τα πόδια μου ειναι αναλογικά μεγαλύτερα απ το φυσιολογικό για το σώμα μου . Βέβαια ομολογώ οτι το τρεξιμο βοήθησε αισθητά ώστε να χαθεί όγκος ειδικά σε σχέση με τη Κωπηλασια που εκανα πιο παλιά . Ήμουν λιγότερα κιλά με μεγαλύτερα πόδια . Οπότε συνέχισε το τρεξιμο και τη διατροφή και θα δεις διάφορα . Οσο για τα βάρη δεν υπαρχει πρόβλημα . Βρες το μέγιστο σου σε κιλά και δούλεψε στο 50%~70% απο 12 επαναλήψεις και πάνω . Ελπίζω να βοήθησα . Οτι χρειαστείς ρωτάς ...
NikosA Posted - 13/05/2014 : 21:29:12
εε τι να κάνουμε δεν γεννηθήκαμε όλοι μοντέλα πρέπει να αποδεχθούμε τον εαυτό μας όπως είναι...
οκ ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως ;)

ο μικρός του forum
Marmite Posted - 13/05/2014 : 19:13:35
Νίκο για να σε γλυτώσω από τσάμπα κόπο, εάν έχεις από κατασκευής σου πόδια...τούμπανο, μην έχεις παράλογες απαιτήσεις. Εφόσον λες ότι έχεις γενικά μεγάλα πόδια, όσα κιλά και αν χάσεις πάντα τα πόδια σου θα είναι μεγάλα αναλογικά με το υπόλοιπο σώμα. Παθούσα κι εγώ, στην αρχή φοβόμουν να κάνω βάρη στα πόδια μην φουσκώσω. Τελικά όχι μόνο δεν φούσκωσα παραπάνω, αλλά το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλύτερο. Φυσικά τα μπούτια μου τα έχω ακόμα, αλλά τουλάχιστον τώρα είναι γραμμωμένα και ο κόσμος νομίζει ότι είναι τούμπανο λόγω γυμναστικής! Κανένας δεν φαντάζεται ότι ήμουν σαν τον Αποστολάκη από μικρή! Οπότε κάνε βάρη άφοβα (οκ, μην βάζεις τίποτα τρελά κιλά, νορμάλ πράγματα), δεν πρόκειται να χειροτερέψεις.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
NikosA Posted - 12/05/2014 : 15:55:41
παιδιά ερώτηση
προσπαθώ να χάσω κάποια κιλάκια τώρα τελευταία λίγα ψιλά που έχουν απομείνει το θέμα είναι πάντως πως γενικά έχω μεγάλα πόδια αν και τελευταία έχω παρατηρήσει πως βελτιώνεται η κατάσταση.
Μέσα στην εβδομάδα κάνω 1-2 φορές ασκήσεις για ενδυνάμωση κορμού 1 πλειομετρικές ή βάρη .
Η απορία είναι πως επειδή θέλω να χάσω από τα πόδια μπορώ να κάνω βάρη για ενδυνάμωση ; γιατί δεν θέλω να προσθέσω όγκο
αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ας πούμε ή ασκήσεις με συγκεκριμένες ασκήσεις να με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ :D

ο μικρός του forum
toulge Posted - 18/12/2013 : 23:20:53
Η ενδυναμωση είναι μερος της δρομικης προπονησης μου εδώ και χρονια. Θεωρω ότι είναι απαραιτητη ειδικα στους δρομείς γυμναζει μυς βασικους και υποστηρικτικούς. Νιώθεις τα ποδια θωρακισμένα.

think positive
bkafkas Posted - 18/12/2013 : 12:59:32
Οι φιλοι μας οι τριαθλητες εχουν πολυ ωραια πραγματα να μας πουνε....Αξιζει τον κοπο


http://www.amazon.co.uk/Strength-Conditioning-Triathlon-The-Discipline/dp/1408172119
georun Posted - 18/12/2013 : 11:47:31
Eυχαριστω και παλι!!!!!!
quote:
Originally posted by NIKOS T.

http://www.sport-fitness-advisor.com/plyometricexercises.html


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

trexantiris Posted - 18/12/2013 : 11:22:39
Για να σοβαρευτώ θα συμφωνήσω με Σάββα...
Όσο ανεβαίνουν οι εντάσεις, τόσο πιο χρήσιμη γίνεται η ενδυνάμωση!

Προσπαθώ να βάζω την ενδυνάμωση στο πρόγραμμά μου 2 φορές την εβδομάδα: μια φορά ασκήσεις με βάρη, και μια φορά πλειομετρικές. Ενδυνάμωση κορμού όσο πιο τακτικά μπορώ, κυρίως με "ελεύθερες" ασκήσεις που δεν απαιτούν όργανα (pull-ups, push-ups, κοιλιακοί κλπ).
...το καλό με τις ασκήσεις που δεν απαιτούν όργανα είναι ότι μπορείςνα τις κάνεις και στο σαλόνι του σπιτιού σου "any time"!

Free your feet...free your senses!
NIKOS T. Posted - 18/12/2013 : 11:05:14
http://www.sport-fitness-advisor.com/plyometricexercises.html


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
georun Posted - 18/12/2013 : 10:39:03
ευχαριστω πολυ!!
αν καποιος εχει κανενα βιντεο η φωτο με πλειομετρικες ασκησεις αν μπορει να το ανεβασει?
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Τα ερεθίσματα στους μυς πρέπει να είναι συνεχόμενα,οπότε η ενδυνάμωση δεν σταματάει ποτέ,εκτός φυσικά από την τελευταία εβδομάδα πριν τον αγώνα.
Ναι κοίταξε να βάλεις ενδυνάμωση στις ευκολότερες προπονήσεις σου.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Nikos forlan Posted - 18/12/2013 : 09:53:01
Έχω βάλει την ενδυνάμωση μετά απο κάθε προπόνηση. 15 χιλιόμετρα...και 20 λεπτά ενδυνάμωση. Ανεξάρτητα το πόσα χιλιόμετρα θα τρέξω, η ενδυνάμωση και οι διατάσεις είναι η ρουτίνα για να τελειώσω. Τραυματισμό δε γλίτωσα, αλλά σε ανεβάζει σε άλλο επίπεδο, το -γερό-σταθερό κορμί.
Savvas Posted - 18/12/2013 : 09:25:30
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by GERMANOS

Και όσο μεγαλώνεις και προχωράει η ΠΡΟ.ΓΕΡ.ΜΑ.
πας σε πιο εξειδικευμένες ασκήσεις!!!


...μα όσο προχωράει η ηλικία είναι που βάζουμε και πιο εξειδικευμένα πράγματα στην προπόνησή μας για να βελτιώσουμε ακόμα και το δευτερόλεπτο Τίμο!

Και όπως λέει και ο Σάββας, κουραστικές και μόνο που τις διαβάζεις μεν, αποτελεσματικές δε (εσύ Σάββα δεν τις χρειάζεσαι, εμείς τα χρεπια τι να πούμε!)...

Free your feet...free your senses!





Στις μεγαλες εντασεις κι αν ειναι απαραιτητα τα βαρη-ενδυναμωση Μανωλη, την περσινη χρονια αφιερωσα αρκετο χρονο στην ενδυναμωση και ειδα μεγαλη διαφορα στους τραυματισμους.
Απλα τωρα δεν προλαβαινω με τιποτα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000