Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 αποχη ολη της εβδομαδας πριν το Μ.Αλεξανδρο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
sotos-marathon Δημοσιευτηκε - 31/03/2014 : 11:13:47
Μετα τα 1000αρια του Σαββατου κ μετα απο συζητηση με τον φυσιοθεραπευτη μου αποφασισαμε ολη αυτη την εβδομαδα να μην τρεξω καθολου εκτος της μιας μερας , η της Τεταρτης η της Πεμπτης κανοντας κατι χαλαρο ωστε να ηρεμησει οσο το δυνατοτερο η ενοχληση του λαγονοψοιτη κ του ισχιου....ποσο αρνητικα μπορει να επηρεασει αυτη η αποχη στον κυριακατικο μου αγωνα? να πω την αληθεια εχω αγχωθει

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
sotos-marathon Posted - 08/04/2014 : 12:59:49
quote:
Originally posted by ANGEL1

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Μετα τα 1000αρια του Σαββατου κ μετα απο συζητηση με τον φυσιοθεραπευτη μου αποφασισαμε ολη αυτη την εβδομαδα να μην τρεξω καθολου εκτος της μιας μερας , η της Τεταρτης η της Πεμπτης κανοντας κατι χαλαρο ωστε να ηρεμησει οσο το δυνατοτερο η ενοχληση του λαγονοψοιτη κ του ισχιου....ποσο αρνητικα μπορει να επηρεασει αυτη η αποχη στον κυριακατικο μου αγωνα? να πω την αληθεια εχω αγχωθει

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

...λοιπον! αυτο το ερωτημα το ειχα κανει μια εβδομαδα πριν τον αγωνα.Το συμπερασμα τελικα ειναι το εξης: ναι επηρεαζει η αποχη μιας εβδομαδας.επηρεαζει στην φρεσκαδα των μυων αλλα κ καρδιοαναπνευστικα...μου ελειπε το τελευταιο 15αρι της Δευτερας τα λιγα κομματια της διαλειματικης , οι προπονησεις που σε κρατανε φρεσκο με λιγα λογια..βεβαια μπορει να εχασα την φρεσκαδα αλλα κερδισα την ξεκουραση ως προς τον τραυματισμο μου γιατι αν εξαιρεσω τα 2-3 πρωτα χλμ που ειχα μια πολυ μικρη ενοχληση στον υπολοιπο αγωνα δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση.

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Πολύ ωραία Σωτήρη. Εφ' όσον πέτυχε ο στόχος, χωρίς πρόβλημα, όλα καλά.

Σ ευχαριστω ANGEL!υπο αυτες τις συνθηκες οχι μονο πετυχε ο στοχος αλλα εκανα κ α.ρ. ριχνοντας τον χρονο μου 5' κατω!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
ANGEL1 Posted - 08/04/2014 : 12:26:22
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Μετα τα 1000αρια του Σαββατου κ μετα απο συζητηση με τον φυσιοθεραπευτη μου αποφασισαμε ολη αυτη την εβδομαδα να μην τρεξω καθολου εκτος της μιας μερας , η της Τεταρτης η της Πεμπτης κανοντας κατι χαλαρο ωστε να ηρεμησει οσο το δυνατοτερο η ενοχληση του λαγονοψοιτη κ του ισχιου....ποσο αρνητικα μπορει να επηρεασει αυτη η αποχη στον κυριακατικο μου αγωνα? να πω την αληθεια εχω αγχωθει

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

...λοιπον! αυτο το ερωτημα το ειχα κανει μια εβδομαδα πριν τον αγωνα.Το συμπερασμα τελικα ειναι το εξης: ναι επηρεαζει η αποχη μιας εβδομαδας.επηρεαζει στην φρεσκαδα των μυων αλλα κ καρδιοαναπνευστικα...μου ελειπε το τελευταιο 15αρι της Δευτερας τα λιγα κομματια της διαλειματικης , οι προπονησεις που σε κρατανε φρεσκο με λιγα λογια..βεβαια μπορει να εχασα την φρεσκαδα αλλα κερδισα την ξεκουραση ως προς τον τραυματισμο μου γιατι αν εξαιρεσω τα 2-3 πρωτα χλμ που ειχα μια πολυ μικρη ενοχληση στον υπολοιπο αγωνα δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση.

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Πολύ ωραία Σωτήρη. Εφ' όσον πέτυχε ο στόχος, χωρίς πρόβλημα, όλα καλά.
sotos-marathon Posted - 08/04/2014 : 11:57:10
quote:
Originally posted by sotos-marathon

Μετα τα 1000αρια του Σαββατου κ μετα απο συζητηση με τον φυσιοθεραπευτη μου αποφασισαμε ολη αυτη την εβδομαδα να μην τρεξω καθολου εκτος της μιας μερας , η της Τεταρτης η της Πεμπτης κανοντας κατι χαλαρο ωστε να ηρεμησει οσο το δυνατοτερο η ενοχληση του λαγονοψοιτη κ του ισχιου....ποσο αρνητικα μπορει να επηρεασει αυτη η αποχη στον κυριακατικο μου αγωνα? να πω την αληθεια εχω αγχωθει

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

...λοιπον! αυτο το ερωτημα το ειχα κανει μια εβδομαδα πριν τον αγωνα.Το συμπερασμα τελικα ειναι το εξης: ναι επηρεαζει η αποχη μιας εβδομαδας.επηρεαζει στην φρεσκαδα των μυων αλλα κ καρδιοαναπνευστικα...μου ελειπε το τελευταιο 15αρι της Δευτερας τα λιγα κομματια της διαλειματικης , οι προπονησεις που σε κρατανε φρεσκο με λιγα λογια..βεβαια μπορει να εχασα την φρεσκαδα αλλα κερδισα την ξεκουραση ως προς τον τραυματισμο μου γιατι αν εξαιρεσω τα 2-3 πρωτα χλμ που ειχα μια πολυ μικρη ενοχληση στον υπολοιπο αγωνα δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση.

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
sotos-marathon Posted - 01/04/2014 : 09:29:04
quote:
Originally posted by Despixi

quote:
Originally posted by Rigelian

Η ξεκούραση είναι το σημαντικότερο αγρίως υποτιμημένο δρομικό "όπλο"!



Συμφωνώ κι επαυξάνω!!! καλή επιτυχία στον αγώνα σου..

Σευχαριστω πολυ!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
kalogeridis Posted - 01/04/2014 : 00:09:49
εγω μπαινοβγαινω στα πιτ... θα κανω τα ψοφια μου μες τη βδομαδα με στοχο περισσοτερο τις διατασεις στη μεση παρα το δρομικο κομμματι. ηδη απο χθες που ξεκινησα ανα ωρα και ασκησεις ολη μερα, βλεπω σαφη βελτιωση... καλη μας ξεκουραση λοιπον!
Despixi Posted - 31/03/2014 : 23:27:40
quote:
Originally posted by Rigelian

Η ξεκούραση είναι το σημαντικότερο αγρίως υποτιμημένο δρομικό "όπλο"!



Συμφωνώ κι επαυξάνω!!! καλή επιτυχία στον αγώνα σου..
Hermes Posted - 31/03/2014 : 21:50:25
(*δίλημμα)
θεωρώ ότι οι τελευταίες προπονήσεις γίνονται κυρίως για ψυχολογικούς λόγους (ποίον δεν 'φτιάχνει' το τεμπάκι σε ρυθμό μαραθωνιου 7-8 μέρες πριν τον αγώνα οταν 'βγαίνει' σαν βούτυρο;) και για διατήρηση.
ότι είχες να κανεις το έκανες. Εφόσον το ζητηματάκι σου δεν είναι σοβαρό (που στο εύχομαι ολόψυχα), θα ξεκουραστείς και δεν θα χάσεις τίποτα από το φορμάρισμα σου. Αν δεν ξεκουραστείς, το ζητηματάκι θα παραμείνει και μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα μεθαύριο.
Αν πάλι κάποιος δεν έχει προπονηθεί σωστά για το στόχο του σε βάθος τριμήνου, τελευταία εβδομαδα δεν πρόκειται να βελτιωθεί, αλλά μάλλον να τα κάνει χειρότερα αν μπει σε διαδικασία προπονήσεων του στυλ μεγάλες εντάσεις ή/και πολλά χλμ
sotos-marathon Posted - 31/03/2014 : 21:45:46
quote:
Originally posted by Hermes

δε νομίζω ότι υπάρχει δίλλημα.
Αν πονάς αράζεις. Μέχρι που μπορεί να πας και καλύτερα


μακαρι Hermes....την Κυριακη θα το μαθουμε..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Hermes Posted - 31/03/2014 : 20:04:13
δε νομίζω ότι υπάρχει δίλλημα.
Αν πονάς αράζεις. Μέχρι που μπορεί να πας και καλύτερα
sotos-marathon Posted - 31/03/2014 : 14:34:26
quote:
Originally posted by winarg

Καλύτερα να χάσεις 3-4 λεπτά παρά ολόκληρο τον αγώνα ;-)
Και εγώ στα πιτ είμαι και μάλλον θα παραμείνω μέχρι τον αγώνα

εννοειται..συμφωνω απολυτα!!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
winarg Posted - 31/03/2014 : 14:29:07
Καλύτερα να χάσεις 3-4 λεπτά παρά ολόκληρο τον αγώνα ;-)
Και εγώ στα πιτ είμαι και μάλλον θα παραμείνω μέχρι τον αγώνα
sotos-marathon Posted - 31/03/2014 : 14:21:58
quote:
Originally posted by stratus

Μη γραφουμε οτι θελουμε παιδια.Ξεκουραση μια εβδομαδα σιγουρα θα επηρεασει.Αλλιως τα προγραμματα θα εδιναν μια εβδομαδα ξεκουραση πριν το μαραθωνιο.Αλλαγες στον οργανισμο ξεκινανε απο την πρωτη μερα που δεν τρεχουμε. Ο skakinen ειχα γραψει ενα αρθρο ,αλλα δεν το βρισκω.
Το ποσο εξαρταται απο την προηγουμενη προπονηση που εχεις κανει.Οσο περισσοτερο προπονημενος τοσο περισσοτερο ο χαμενος χρονος.
ΥΓ Συμφωνα με το jack daniels θα χασεις γυρω στα 3-4 λεπτα χρονο.Ασημαντο μπροστα στην υγεια σου.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



εχω προετοιμαστει αρκετα καλα κ για αυτον τον αγωνα αλλα ακομα καλυτερα ειχα προετοιμαστει για την κλασσικη πιστευω οτι απο θεμα προπονησης ειμαι αρκετα καλα...το τελευταιο μου αγωνιστικο τεστ το 20αρι του Αγ.Κσμα μου εδειξε οτι βρισκομαι σε καλη κατασταση... ωστοσο αν ειναι υποθεση 3-4 λεπτων δεν βαριεσαι....πρωτα απ ολα η υγεια μας οπως ειπες Χρηστο.

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
stratus Posted - 31/03/2014 : 14:08:59
Μη γραφουμε οτι θελουμε παιδια.Ξεκουραση μια εβδομαδα σιγουρα θα επηρεασει.Αλλιως τα προγραμματα θα εδιναν μια εβδομαδα ξεκουραση πριν το μαραθωνιο.Αλλαγες στον οργανισμο ξεκινανε απο την πρωτη μερα που δεν τρεχουμε. Ο skakinen ειχα γραψει ενα αρθρο ,αλλα δεν το βρισκω.
Το ποσο εξαρταται απο την προηγουμενη προπονηση που εχεις κανει.Οσο περισσοτερο προπονημενος τοσο περισσοτερο ο χαμενος χρονος.
ΥΓ Συμφωνα με το jack daniels θα χασεις γυρω στα 3-4 λεπτα χρονο.Ασημαντο μπροστα στην υγεια σου.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

sotos-marathon Posted - 31/03/2014 : 14:02:31
quote:
Originally posted by ANGEL1

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by ANGEL1

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by ANGEL1

Το ισχίο πονάει ή ενοχλεί;

ενοχλει..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Που τρέχεις κυρίως; Σε στάδιο ή έξω;

Είχα κι εγώ τέτοιες ενοχλήσεις, λόγω τρεξίματος μέσα σε στάδιο.

σε σταδιο...πολυ πιθανον να ειναι το ιδιο...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Έτσι εξηγείται....

Να αλλάζεις την φορά (κατεύθυνση) του τρεξίματος τακτικά. Τρέχοντας στην ίδια κατεύθνση η επιβάρυνση είναι απ' το ένα μόνο ισχίο (Να υποθέσω πως το αριστερό ενοχλεί;). Με τις εναλλαγές κατανέμεται η επιβάρυνση. Την εξήγηση αυτή μου την είχε δώσει Γιατρός τότε.
Ξεκουράσου τώρα βάζε και voltarain και μετά τον τερματισμό μπορεί να μην σε ξαναενοχλήσει.

ειναι το δεξι ισχιο περιεργο βεβαια γιατι ετρεχα αριστεροστροφα....την τελευταια εβδομαδα αλλαξα την φορα...παντως πιστευω οτι το καλυτερο φαρμακο θα ειναι η ξεκουραση...οποτε μετα τον τερματισμο της Κυριακης εφοσον πανε ολα καλα στο λεξιλογιο μου θα υπαρχει μια λεξη: ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
ANGEL1 Posted - 31/03/2014 : 13:50:10
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by ANGEL1

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by ANGEL1

Το ισχίο πονάει ή ενοχλεί;

ενοχλει..

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Που τρέχεις κυρίως; Σε στάδιο ή έξω;

Είχα κι εγώ τέτοιες ενοχλήσεις, λόγω τρεξίματος μέσα σε στάδιο.

σε σταδιο...πολυ πιθανον να ειναι το ιδιο...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Έτσι εξηγείται....

Να αλλάζεις την φορά (κατεύθυνση) του τρεξίματος τακτικά. Τρέχοντας στην ίδια κατεύθνση η επιβάρυνση είναι απ' το ένα μόνο ισχίο (Να υποθέσω πως το αριστερό ενοχλεί;). Με τις εναλλαγές κατανέμεται η επιβάρυνση. Την εξήγηση αυτή μου την είχε δώσει Γιατρός τότε.
Ξεκουράσου τώρα βάζε και voltarain και μετά τον τερματισμό μπορεί να μην σε ξαναενοχλήσει.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000