Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Δρομικές ασκήσεις

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Trexalitsa78 Δημοσιευτηκε - 19/05/2014 : 00:51:30
Όλοι πιστεύω συνυπογράφετε την αξία που έχει η ενδυνάμωση και η προπόνηση με βάρη για έναν δρομέα.
Εγώ ομολογώ ότι αυτού του είδους η προπόνηση, είναι κάτι που βαριέμαι θανάσιμα Καταλαβαίνω όμως ότι είναι απαραίτητη, προκειμένου το σώμα να ανταπεξέλθει σε όλη την καταπόνηση που προέρχεται απτά πολλά χιλιόμετρα.
Αποφάσισα λοιπόν, να προσπαθήσω δύο φορές την βδομάδα να βάλω προπόνηση δύναμης στο πρόγραμμά μου... Βάρη, πλειομετρικές, trx και όλα τα σχετικά.
Αυτό πιστεύω θα δυναμώσει όχι μόνο τα πόδια μου, για να ανταπεξέλθουν στις καταπονήσεις, αλλά και τον κορμό μου, που είναι τρομερά αδύναμος. Ίσως έτσι φτιάξει και λίγο το δρομικό μου στυλ, γιατί θα πάψω να στρίβω τον κορμό μου τόσο πολύ και να πηγαίνω λες και κάνω βάδην.
Βλέποντας στο ζηρήνειο πάντως, όλους τους αθλητές να κάνουν ως μέρος της προπόνησής τους συστηματικά και δρομικές ασκήσεις, άρχισα να σκέφτομαι και την αξία αυτής της προπόνησης και σκέφτομαι μήπως βάλω και δρομικές ασκήσεις ως μέρος της υπόλοιπής προπόνησης.
Είναι χρήσιμες; Σε τι θα μπορούσαν να με βοηθήσουν; Αξίζει να κάνει κανείς; Θα βοηθήσουν ίσως να βελτιώσω το πάτημά μου και να σταματίσω να σκάβω τόσο πολύ;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Fidelio Posted - 22/05/2014 : 09:44:08
Μανώλη φανταστική περιγραφή ! ...ως συνηθως !!

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Trexalitsa78 Posted - 21/05/2014 : 15:41:14
Ευχαριστώ Μανώλη.
Θα το δοκιμάσω με τις καλτσούλες μου και θα σου πω εντυπώσεις. Ελπίζω να μην είναι όπως το να οδηγείς ξυπόλητος που δεν νοιώθω πόσο πιέζω
(φαντάζομαι θα σαι η χαρά της πεντικουρίστριας πάντως!! )
trexantiris Posted - 21/05/2014 : 15:27:30
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Μανώλη ήσουν κατατοπίστικότατος!!!
Τι με ζάλισες?? Το αντί8ετο!!! Χίλια ευχαριστώ
Οπότε, μεγαλύτερη βαρύτητα στις μειομετρικές ασκήσεις πρέπει να δοθεί.
Άρα κομμένο και το σχοινάκι, γιατί δεν είμαστε να ταλαιπωρούμε επιπλέον τις αρθρώσεις. Είμαστε και μεγάλοι άνθρωποι που λέει και ο Νίκος
Ευτυχώς που επισήμανες το tip για χοντρές κάλτσες στο διάδρομο, γιατί νόμιζα ότι έπρεπε ξυπόλητη
Θα παιρνα φωτιά ο "αναστενάρης" χαχαχαχ



#1 Ανάλογα πως το κάνεις. Αν σηκώνεις και τα δυο σου πόδια πολύ ψηλά για να περάσει το σκοινάκι από κάτω...τότε ζορίζεις τα γόνατα. Αν όμως κάνεις σκοινάκι απλά με "κοφτές"/κοντές κινήσεις, τότε μια χαρά! Και είναι γενικότερα μια καλή άσκησει ενδυνάμωσης (και όχι μόνο).

#2 Στο διάδρομο αναπτύσονται καλές θερμοκρασίες λόγω του κινητήρα και της τριβής του πέλματος με τον τάπητα! Οπότε ναι, οι πατούσες "παίρνουν" φωτιά, ειδικά σε απλούς/φθηνούς διαδρόμους με μικρό τύμπανο περιστροφής κλπ.

Μετά από τόσο καιρό ανυπόδητου, προσωπικά σε διάδρομο τρέχω χωρίς κάλτσες πλέον αλλά από κάτω έχει φτιαχτεί "πετσί"...(σοκ και δέος για κάθε πεντικιουρίστρια!) Αυτό δεν ισχύει στην περίπτωσή σου που καλό είναι να φοράς κάλτσες για να αισθάνεσαι και πιο άνετα. Η κάλτσα δε μειώνει ουσιαστικά καθόλου τη φυσική αίσθηση του ανυπόδητου τρεξίματος...

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 21/05/2014 : 15:20:27
quote:
Originally posted by DaedraLord

Μανώλη πως σου φαίνονται αυτές?
https://www.youtube.com/playlist?list=PL7472EB26583BAAAC

Το έντονο περπάτημα με έξτρα βάρος στον κορμό θεωρείαι μειομετρική ή απλώς ένα βήμα προς τον τρυματισμό και την κόπωση? :P

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord



Κάποια βίντεο τα είδα και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο (3,4,7,8)...κάτι δηλαδή "air squats" κλπ! Πονέσαν τα γόνατά μου και μόνο που τις είδα αυτές τις ασκήσεις!!! Στην σκάλα μπορούν να γίνουν πολύ ωραίες ασκήσεις που δυναμώνουν και βελτιώνουν την ιδιοδεκτικότητα (κυρίως πλειομετρικού τύπου). Άλλα βίντεο δε δείχνουν απαραίτητα πλειομετρικές ασκήσεις (παρόλο που τα ονομάζουν έτσι). Προσοχή μην μπερδεύεται ο όρος "πλειομετρικές" με τον "πολυαρθρικές"!

Τώρα για το ερώτημά σου: το περπάτημα γενικά είναι μειομετρικού τύπου κίνηση (δεν υπάρχει φάση "αιώρησης" και συνεπώς "σκάσιμο" στο έδαφος). Η προσθήκη βάρους στη μέση μπορεί να αποτελέσει έναν παραπάνω λόγο ενδυνάμωσης αλλά μάλλον είναι καλύτερο να πλακώσεις (περπατώντας) τις ανηφόρες...εκεί να δεις μια ενδυνάμωση που θα κάνεις! Ειδικά σε τετρακεφάλους/γάμπες/γλουτιαίους...

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 21/05/2014 : 15:05:40
quote:
Originally posted by echetlos

Το "μεσήλικες" δεν πήγαινε σε σένα, Ιωάννα...

"My sport is your sport's punishment"



...αφορά όμως εμένα που έχω πλέον "γκριζάρη" για τα καλά!

(και τα γόνατά μου τα θέλω "one piece"!!!)

Free your feet...free your senses!
Trexalitsa78 Posted - 21/05/2014 : 14:12:55
quote:
Originally posted by echetlos

Το "μεσήλικες" δεν πήγαινε σε σένα, Ιωάννα...

"My sport is your sport's punishment"



DaedraLord Posted - 21/05/2014 : 14:07:57
Μανώλη πως σου φαίνονται αυτές?
https://www.youtube.com/playlist?list=PL7472EB26583BAAAC

Το έντονο περπάτημα με έξτρα βάρος στον κορμό θεωρείαι μειομετρική ή απλώς ένα βήμα προς τον τρυματισμό και την κόπωση? :P

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
echetlos Posted - 21/05/2014 : 14:03:38
Το "μεσήλικες" δεν πήγαινε σε σένα, Ιωάννα...

"My sport is your sport's punishment"
Trexalitsa78 Posted - 21/05/2014 : 13:53:46
Μανώλη ήσουν κατατοπίστικότατος!!!
Τι με ζάλισες?? Το αντί8ετο!!! Χίλια ευχαριστώ
Οπότε, μεγαλύτερη βαρύτητα στις μειομετρικές ασκήσεις πρέπει να δοθεί.
Άρα κομμένο και το σχοινάκι, γιατί δεν είμαστε να ταλαιπωρούμε επιπλέον τις αρθρώσεις. Είμαστε και μεγάλοι άνθρωποι που λέει και ο Νίκος
Ευτυχώς που επισήμανες το tip για χοντρές κάλτσες στο διάδρομο, γιατί νόμιζα ότι έπρεπε ξυπόλητη
Θα παιρνα φωτιά ο "αναστενάρης" χαχαχαχ
echetlos Posted - 21/05/2014 : 13:06:41
Γενικότερα, η γνώμη μου είναι πως τα οφέλη των πλειομετρικών ασκήσεων (ταχυδύναμη) για δρομείς αντοχής είναι λιγότερα από τους ενδεχόμενους κινδύνους, ιδίως αν πρόκειται για μεσήλικες ή άτομα με ταλαιπωρημένες αρθρώσεις.
Φυσικά, αυτό είναι η άποψή μου και μόνο...

"My sport is your sport's punishment"
echetlos Posted - 21/05/2014 : 12:52:43
Προσοχή στις ακραίες θέσεις, εκεί που η άρθρωση κλειδώνει και δεν έχει περιθώρια ελαστικότητος.

"My sport is your sport's punishment"
trexantiris Posted - 21/05/2014 : 12:46:35
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Trexantiri αυτές νόμιζα ότι είναι οι πλειομετρικές!
Δρομικές εγώ νόμιζα ασκήσεις σαν το skipping, και σαν αυτές στο παρακάτω video
http://m.youtube.com/watch?v=jSJ7_YA-JCU
Αυτές θα βοηθήσουν στη βελτίωση της τεχνικής;
Θα δοκιμάσω και barefoot σε διάδρομο οπως είχες προτείνει παλιότερα, αν και το φοβάμαι λίγο ομολογώ



Οι ελεύθερες ασκήσεις (χωρίς δηλαδή τη χρήση οργάνων) μπορεί να είναι μειομετρικού ή πλειομετρικού τύπου.

«Μειομετρικές»: οι μυϊκές ίνες συσπώνται, το εμπόδιο υπερνικείται και επιτυγχάνεται τελικά κάποιο έργο. Κλασική κίνηση όταν σηκώνεσαι από κάθισμα, οι προβολές με τα πόδια, οι κοιλιακοί/ραχιαίοι, οι πιέσεις (push-ups), οι έλξεις (pull-ups) κοκ. Οι πιο πολλές Καλισθενικές ασκήσεις είναι ελεύθερες «μειομετρικής κίνησης».

«Πλειομετρικές»: οι μυϊκές ίνες συσπώνται, όμως το εμπόδιο είναι αυτό που τελικά «νικάει» και οι μυς διατείνονται, δεν παράγεται έργο, το μυϊκό σύστημα δρα ως «αποσβεστήρας/ανάρτηση». Κλασική περίπτωση όταν «σκάς» στο έδαφος μετά από ένα άλμα και τα πόδια στην προσπάθεια να αποσβέσουν την ορμή λυγίζουν (οι τετρακέφαλοι διατείνονται λοιπόν) και απορροφούν την κινητική ενέργεια που έχει το σώμα εκείνη τη στιγμή! Γενικά όλες οι αλτικές ασκήσεις είναι τύπου πλειομετρικής κίνησης (παρόλο που για να «εκτοξευτείς» στον αέρα κινείσαι μειομετρικά) και πολλές δρομικές ασκήσεις ανήκουν επίσης στην κατηγορία των «πλειομετρικών» ασκήσεων. “High Knees”, “But kicks”, skipping κοκ Προτείνω να αποφεύγεις ασκήσεις αλτικού τύπου (π.χ. «λαγουδάκια») που εμπλέκουν μεγάλο εύρος κίνησης του γονάτου και με μεγάλη φόρτισή του, για να μην πάρεις τα γόνατα στα χέρια σου στο μέλλον!

Το καλό με τις πλειομετρικές είναι ότι «εξομοιώνουν» τη φυσική κίνηση του τρεξίματος. Και το τρέξιμο εμπλέκει κάμποση κίνηση πλειομετρικού τύπου, ειδικά όσο πιο έντονη κατηφόρα κατεβαίνεις! Και οι πλειομετρικές φορτίσεις «καταπονούν» περισσότερο τους μυς από ότι οι αντίστοιχες μειομετρικού τύπου. Αυτό είναι και ο λόγος που όταν κατεβαίνεις μια έντονη κατηφόρα «επιθετικά» (π.χ. στο ορεινό τρέξιμο) το πόδια σου ενδέχεται να πιαστούν πάρα πολύ, ακόμα και αν τα έχεις πλακώσεις στην ενδυνάμωση! Σημείωση ότι η ενδυνάμωση των ποδιών με βάρη = μειομετρική φόρτιση μόνο.

Το ανυπόδητο στο διάδρομο (πάντα εξαιρετικά συγκρατημένα αρχικά, 1Κ αυστηρώς για αρχή…και όχι παραπάνω τις πρώτες λίγες φορές) είναι καλό «σχολείο». Μην ξεχάσεις να φορέσεις χοντρές κάλτσες, έτσι ώστε να μην πάρουν φωτιά οι πατούσες σου!

Ελπίζω να μη σε ζάλισα!

Free your feet...free your senses!
dimitrissss Posted - 21/05/2014 : 09:15:21
Το άνοιγμα είναι γρήγορο προοδευτικά αυξανόμενο τρέξιμο γύρω στα 80 μέτρα.
Trexalitsa78 Posted - 21/05/2014 : 00:24:35
Καλά κι εγώ δεν είμαι σχετική! Και γω καινούρια είμαι
Απλά σου λέω τι μου είπαν και μένα και ότι προσωπικά είδα μεγάλη βελτίωση.
Μέχρι πριν λίγο καιρό, ξεκίναγα και γω να κάνω διαλλειματική κρύα. Και μέτα αναρωτιόμουν γιατί δε μου έβγαιναν, και είχα καταντήσει να τις μισώ!
Ανοίγματα είναι το να τρέχεις σε μια απόσταση, ας πούμε 100 μέτρα, ως εξής:
Ξεκινάς και σταδιακά ανεβάζεις ρυθμό. Αφού φτάσεις στον επιθυμητό γρήγορο ρυθμό, τον κρατάς για καμιά 30-40αριά μέτρα και στην συνέχεια αρχίζεις και κόβεις σιγά σιγά μέχρι να σταματήσει το σώμα μόνο του. Αφήνεις να πέσουν λίγο οι παλμοί και πάλι απτην αρχή.
Καλά δεν τα λέω; Ας απαντήσει καλύτερα και κανένας παλιότερος και πιο έμπειρος
DaedraLord Posted - 20/05/2014 : 23:41:57
Επειδή μιλάς με άσχετο που μάλλον τρέχει από ένστικτο, τι εννοούμε ανοίγματα? Τα ψάχνω καιρό τώρα αλλά δεν βρίσκω κάτι

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000