Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 διαλειματικη

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chris1978 Δημοσιευτηκε - 02/08/2013 : 16:05:32
Για προπονηση διαλειματικης κανω 10 λεπτα ζέσταμα και ξεκιναω 15 sec ανοιγματα στο 90% της αποδοσης με 45sec χαλαρο τρεξιμο και ουτο καθεξης.Στο τελος 10 λεπτακια χαλαρο τρεξιμο για αποκατασταση.Πως το βλέπετε?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
DaedraLord Posted - 21/05/2014 : 01:02:14
Οπότε εγώ μάλλον ήμουνα στην άλλη όχθη αφού 1 μήνα τώρα τρέχχω 5αρια και προσπαθώ να πηγαίνω όσο πιο γρήγορα γίνεττε χωρίς να κουράζομαι τόσο ώστε να τα παρατάω στη μέση με ενα τρελό σπριντ στο τελος.
Σας ευχαριστώ πολύ. Θα επανέρθω λοιπόν στο μέλλον όταν θα υπάρχουν αποτελέσματα.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Deorum Posted - 21/05/2014 : 00:11:44
quote:
Originally posted by DaedraLord

Προσπαθώ για αρχή να αυξήσω την αντοχή μου γιατί βλέπω κάθε φορά πως όταν τελειώνω τα 5χλμ δεν μπορώ για παραπάνω οπότε σταματάω εκεί.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord



Κόψε ρυθμό.
Ότι κάνεις τώρα, 1λεπτό/χλμ πιο αργά.
Δεν φαντάζεσαι πως 3 χρόνια μετά, το ίδιο δεν μπορούσα να κοντρολάρω και εγώ. Αγρίμι στο κλουβί.
Κόψε ρυθμό, τόσο απλά. Και θα πας πιο μακριά.
Και για αρχή βέβαια, θα πηγαίνεις πιο μακριά... με μέτρο.
10% την βδομάδα. (εντάξει πέρα από τις 2-3 πρώτες φορές)
Έκανες μέχρι 5? Σε μια βδομάδα 6. Στην επόμενη 7. Στην επόμενη 8. Σε κανά δίμηνο... 14.
NikosA Posted - 21/05/2014 : 00:02:46
Άμα θες να αρχίσεις να κτίζεις σταδιακά την αντοχή σου πρώτα πρέπει να εντάξεις στο πρόγραμμα σου τα μεγάλα και αργά τρεξίματα δηλαδή να κάνεις 5αρια ή να βάζεις έναν συγκεκριμένο χρόνο που θα τρέχεις π.χ 45' και να βλέπεις τι απόσταση έχεις διανύσει. Μετά από λίγο καιρό θα δεις τα αποτελέσματα. Μην ξεχνάς πως για να βελτιώσει κάποιος την ταχύτητα του σε τέτοιες αποστάσεις πρέπει να έχει ένα καλό υπόβαθρο... την αντοχή του !!!
Βελτίωσε την αντοχή με σταθερά τρεξιματάκια κ' αργότερα έρχονται και οι διαλλειματικές :DD

----------------------

O μικρός του forum
DaedraLord Posted - 20/05/2014 : 23:39:39
Προσπαθώ για αρχή να αυξήσω την αντοχή μου γιατί βλέπω κάθε φορά πως όταν τελειώνω τα 5χλμ δεν μπορώ για παραπάνω οπότε σταματάω εκεί.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Deorum Posted - 20/05/2014 : 22:38:43
έλα ντε, τι στόχο έχεις?
Άιντε έτσι δεν μπορώ να κάνω διαλλειματική?
Και τι διαλλειματική? Και τι πρόγραμμα? Και γιατί διάλεξες ταχύτητες ή αποστάσεις που προφανώς ακόμα δεν έχεις?
echetlos Posted - 20/05/2014 : 22:08:24
Να κάνεις διαλειμματική έχοντας τι ακριβώς ως στόχο;

"My sport is your sport's punishment"
DaedraLord Posted - 20/05/2014 : 22:02:03
Επειδή δεν μπορώ να κάνω τη σωστή διαλειμματική ππου ορίζουν τα διάφορα προγράμματα μπορώ να την παραλείψω ή δώρο άδωρο? Το κουβέντιασα με έναν συνδρομέα στο στάδιο και μου είπε πως ενας φίλος του κατεβαίνει σε μαραθώνιους με χρόνο κοντά στις 3 ώρες απλά με μεγάλες απσοτάσεις μέρα παρά μέρα. Αυτός πάλι με τέτοια προπόνηση δεν μπορεί να βγάλει μαραθώνιο σε χρόνο κάτω απο 3μιση ώρες και παντρεύει διάφορα προγράμματα.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
thesalos Posted - 03/05/2014 : 22:07:37
αυτη η δειαληματ. ρε παιδι μου ,μονο κουραση και τραυματισμους.

τεμπο και παλι τεμπο .γρηγορη και μεγαλη βελτιωση,και αντεχεις στον αγωνιστικο ρυθμο για πολλα χιλ.
LEON T Posted - 03/05/2014 : 14:36:10
Εγω φιλε το τελευταιο καιρο κανω 400αρια...
Νομιζω καλυτερα ειναι τα 1000 χωρις να μαι και σιγουρος!
NikosA Posted - 03/05/2014 : 10:48:32
παιδιά για τους αγώνες τους δικούς μας 10 km και βάλε
τι διαλλειματική προπόνηση έχει καλύτερα αποτελέσματα
10 100αρια ή 6X1000 ;;;
επειδή τώρα τον τελευταίο καιρό έχω μπερδευτεί !!!

ο μικρός του forum
oldspikes Posted - 03/08/2013 : 00:11:26
quote:
Originally posted by chris1978

μαλον 1 προς 4



Κοίτα, στην ορειβασία λέμε safety first και είναι αλήθεια με τον καύσωνα θέλει μια προσοχή. Βλέπω ότι ακόμη και τα πιο προχωρημένα συγγράματα, έρευνες, μελέτες κλπ δεν είναι κατασταλλαγμένα στα καλούπια εκγύμνασης. Μπορεί να μην πρέπει να πέσουν πάρα πολύ οι σφυγμοί σε σημείο δηλαδή που να αισθανθούμε εμείς οι "λαϊκοί" αθλητές ήσυχοι ενώ τα ιερατεία μπορεί ίσως να αποδείξουν πως πρέπει μεν να πέσουν αλλά όχι κάτω πχ από τη αερόβια ζώνη ( > 60% ) ..
μα και πάλι μια άλλη μελέτη/πείραμα θα λέει κάτι άλλο ..
δεν βγαίνει άκρη

είναι πολύ εκνευριστική η ασάφεια στη διαλειμματική άσκηση
εγώ σήμερα πήγα για διαλειμματική και κατέληξα σε προπόνηση ταχύτητας διότι μέχρι να φτάσω στο στάδιο είχα φρικάρει με τους υπολογισμούς και τα διάφορα σενάρια που ήθελα να έχω σε εφεδρεία σε περίπτωση που το πρώτο σετ interval + low intensity αποτύχει ...

από την άλλη είδα μια πολύ ωραία οπτικά τουάχιστον εφαρμογή των intervals που ανανέωσε το ενδιαφέρον μου.

Είναι η δύναμη του παραδείγματος.
Μια ομάδα 4 ατόμων εκ των οποίων 2 προπονητές και 2 μάλλον πρωτοπαλίκαρά τους, όλοι τους καλογυμνασμένοι φορούσαν μόνον τα εφαρμοστά κολάν (ο ένας προπονητής είναι αυτός που ευελπιστώ να με κοουτσάρει έστω στα βασικά) ξεκίνησαν ένα τόσο πειθαρχημένο interval που θαρρείς και έβλεπες αγώνα κανονικό. Δεν μιλούσαν μεταξύ τους καθόλου δεν άφηναν αποστάσεις σχεδόν είχαν ίδιο διασκελισμό/βήμα και άλλαζαν τον ρυθμό αυτόματα όλοι τους χωρίς σούξες μούξες.
Ευτυχώς εγώ ήμουν ακόμα σε φάση ζέσταμα χαλαρά κι έτσι παρακολούθησα και χρονομέτρησα όλη τη φάση.
Έκαναν αυτό που με τον τρόπο που με λυτρώνει και μένα για κάτι τέτοιο.
Διαλειματικές με απόσταση.
Οι διαλειματικές βασίζονται πάνω στον χρόνο όχι πάνω στην απόσταση αλλά είναι ότι πιο μπελαλίδικο συνέχεια να κοιτάς το ρολόι. Δεν γίνεται έτσι απλά και τελικά αποθαρρύνεσαι.
Ε, αυτοί δεν κοίταξαν το ρολόι παρά μόνον όταν σταμάτησαν και φαινόντουσαν ότι απολαμβάνουν το τρέξιμό τους. Όμως ! :
Άλλαζαν κάθε 100 μέτρα !
Το 1ο και το 3ο 100άρι τους ήταν συνεχώς στα 20 δευτερόλεπτα ! (λες και είχαν μάθει απέξω τον ρυθμό/pace !
Το 4ο 100 άρι τους ήταν συνεχώς στα 30 δευτερόλεπτα !!! (κανείς από τους 4 δεν κοιτούσε ρολόι !! ) όσο για το 2ο 100άρι περιμένω πως θα τον πετύχω να μου πει τι στο κόρακα ήταν αυτό : έχοντας περάσει την 1η γραμμή των 100 που τα είχαν τρέξει σε 20 δεύτερα, έκοβαν ξαφνικά οπότε νόμισα πως είναι σαν το 4ο. Κάπου στη μέση όμως άρχισαν να επιταχύνουν με αποτέλεσμα τελειώνοντας το 2ο 100άρι ήταν ήδη στον γρήγορο ρυθμό του 3ου !
Αυτή την ιστορία την έκανα περί τις 8 έως 10 συνεχόμενα σετ και μετά οι 2 σωριάστηκαν στο ταρτάν και όλοι τους ήταν να τους κλαίνε οι ρέγγες.
Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι. Μόλις ενημερωθώ με λεπτομέρειες θα σας ενημερώσω μπας και βγάλουμε μια άκρη όχι τίποτε άλλο αλλά από αυτά που έχω διαβάσει, μετά από ένα διάστημα άσκησης ο αθλητής δεν προκειται να δει πραγματική βελτίωση της VO2max αν δεν κάνει διαλειμματικές...
Εδώ σε θέλω κάβουρα .. να περπατάς στα intervals

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
mbair Posted - 02/08/2013 : 22:17:43
Διαλλειματικη απο 4-5 λεπτα στο 95 % + των μεγιστων παλμων σου με ενδιαμεσα χαλαροτερα κομματια. Περνει κανα 2 λεπτα να φτασεις στο 95+ της HR max οποτε εχεις 2-3 λεπτα ωφελιμη ωρα. Πανω απο 5 δεν επιφερει καλυτερα αποτελεσματα.
Σκοπος σου ειναι, να κανεις τοσες διαλλειματικες ωστε η τελευταια να ειναι σχεδον το ιδιο ανετη με την πρώτη , ει δυνατόν... Τωρα με την ζέστη , οι διαλλειματικες ειναι δυσκολες γιατι πρωτα σε βαραει ο καματος λογω θερμοκρασιας και δεν μπαινεις ευκολα στους απαιτουμενους παλμους...
Καλυτερο μερος για διαλλειματικες το ταρταν φυσικα, γιατι το πεζοδρομιο εχει πολλους κινδυνους με τις ταχυτητες που θα αναπτυξεις...
chris1978 Posted - 02/08/2013 : 19:49:39
μαλον 1 προς 4
chris1978 Posted - 02/08/2013 : 19:45:31
Οσο για τους παλμους δεν πεφτουν αρκετα θα λεγα γιαυτο ισως λεω να το κανω 1 προς 2.
chris1978 Posted - 02/08/2013 : 19:42:31
Αυτο το μοτιβο το κανω γυρψ στις 5 με 6 φορες συνεχομενα λογω ζεστης φυσικα.Το χειμωνα μεχρι και 9 με 10 φορες.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000