Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τσίμπημα από μπάμπουρα εν ώρα τρεξίματος

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chamav Δημοσιευτηκε - 12/08/2014 : 08:55:16
Ήμουν στην Πάτρα το ΣΚ και πήγα στο λιμάνι για τρέξιμο. Φθάνω στην πλαζ και κάνω αναστροφή στον ΕΟΤ να επιστρέψω για άλλα 8 χλμ. Καθώς τρέχω νιώθω να με τσιμπάει, καρφώνει καλύτερα, κάτι στη γάμπα. Γυρίζω και βλέπω ένα μαύρο μεγάλο έντομο να απομακρύνεται. Ο πόνος οξύς και η γάμπα είχε αρχίσει να κοκκινίζει. Δεν είμαι αλλεργικός, αλλά φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με παραλάβουν και να μην τρέξω τα οκτώ χλμ. της επιστροφής. Η πρώτη μέρα πέρασε νε πόνους σε όλη τη γάμπα. Η δεύτερη με φοβερό πρήξιμο που κατέβηκε μέχρι και το πέλμα. Οι αστράγαλοί μου δε φαίνονται από το οίδημα! Η περιοχή του τσιμπήματος σκληρή σαν πέτρα. Fenistil και Fusicort και αντιβίωση. Τρίτη μέρα και μάλλον έχει αρχίσει να υποχωρεί αργά αργά.
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και απορώ γιατί έτρεχα στον δρόμο, με πολύ κόσμο τριγύρω, αρκετούς δρομείς και με μη έντονα ρούχα.
Τώρα που το σκέφτομαι νιώθω και τυχερός που έτσι όπως ήρθε από πίσω και με τσίμπησε από το πουθενά, δεν προτίμησε κανένα σβέρκο.

Θα αρχίσω να κουβαλάω φαρμακειάκι και πάνω μου από εδώ και πέρα...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
mina007 Posted - 17/08/2014 : 19:06:47
quote:
Originally posted by supergomar

Καθόλου αισχρή, αλλά πολύ ασαφής. Μια φωτογραφία με το τσίμπημα θα βοηθούσε...

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .




Ντροπή!!χαχαχα!

supergomar Posted - 15/08/2014 : 12:12:38
Καθόλου αισχρή, αλλά πολύ ασαφής. Μια φωτογραφία με το τσίμπημα θα βοηθούσε...

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
mina007 Posted - 14/08/2014 : 23:43:38
Εντάξει δεν θέλω να γίνω αισχρη ή αηδιαστικη αλλά εγώ έφαγα τσίμπημα, ευτυχώς χωρίς παρενέργειες κ συνέχισα το τρέξιμο, μέσα από μπλουζάκι κ εσώρουχο!!τι να πεις;!αν δεν είσαι αλεργικος όλα καλά
xipolitos Posted - 13/08/2014 : 20:03:00
Μήπως θα΄πρεπε να τρέχουμε φορώντας την ''στολή'' του μελισσκόμου για προστασία;
andrem Posted - 13/08/2014 : 17:09:00
Στην εφερε πισωπλατα ο ατιμος ο μπαμπουρας, εμενα μια σφηκα μου την εριξε μπροστα στο καλαμι πριν κανα μηνα.Δεν ηταν τοσο μπαμπεσα.
andrem Posted - 13/08/2014 : 17:07:46
Στην εφερε πισωπλατα ο ατιμος ο μπαμπουρας, εμενα μια σφηκα μου την εριξε μπροστα στο καλαμι πριν κανα μηνα.Δεν ηταν τοσο μπαμπεσα.
xipolitakos Posted - 13/08/2014 : 10:54:55
quote:
Originally posted by chamav

quote:
Originally posted by xipolitakos

Περαστικά και στους δύο.
Χαράμπε καιρός να αρχίσεις ταχύτητες

___________________
Run Natural... run Bare



Στους πόσους σφυγμούς πηγαίνεις πιο γρήγορα από τις σφήκες;



Για εσένα 190 και πάνω

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 13/08/2014 : 10:53:22
quote:
Originally posted by Leonardo

quote:
Originally posted by chamav

Ήμουν στην Πάτρα το ΣΚ και πήγα στο λιμάνι για τρέξιμο. Φθάνω στην πλαζ και κάνω αναστροφή στον ΕΟΤ να επιστρέψω για άλλα 8 χλμ. Καθώς τρέχω νιώθω να με τσιμπάει, καρφώνει καλύτερα, κάτι στη γάμπα. Γυρίζω και βλέπω ένα μαύρο μεγάλο έντομο να απομακρύνεται. Ο πόνος οξύς και η γάμπα είχε αρχίσει να κοκκινίζει. Δεν είμαι αλλεργικός, αλλά φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με παραλάβουν και να μην τρέξω τα οκτώ χλμ. της επιστροφής. Η πρώτη μέρα πέρασε νε πόνους σε όλη τη γάμπα. Η δεύτερη με φοβερό πρήξιμο που κατέβηκε μέχρι και το πέλμα. Οι αστράγαλοί μου δε φαίνονται από το οίδημα! Η περιοχή του τσιμπήματος σκληρή σαν πέτρα. Fenistil και Fusicort και αντιβίωση. Τρίτη μέρα και μάλλον έχει αρχίσει να υποχωρεί αργά αργά.
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και απορώ γιατί έτρεχα στον δρόμο, με πολύ κόσμο τριγύρω, αρκετούς δρομείς και με μη έντονα ρούχα.
Τώρα που το σκέφτομαι νιώθω και τυχερός που έτσι όπως ήρθε από πίσω και με τσίμπησε από το πουθενά, δεν προτίμησε κανένα σβέρκο.

Θα αρχίσω να κουβαλάω φαρμακειάκι και πάνω μου από εδώ και πέρα...



μπορει να μεταλαχτεις οπως ο spiderman και να κανεις το χιλιαρι σε 2 λεπτα... και να ανεβαινεις τα βουνα σαν κατσικι.
Περιμενε λιγο ακομα για τις παρενεργειες


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"







___________________
Run Natural... run Bare
skiritis Posted - 13/08/2014 : 08:40:19
quote:
Originally posted by Kolaz

Εμένα πιτσιρικά με είχε τσιμπήσει μια σφήκα στην γλώσσα όπως έκανα ποδήλατο με ανοιχτό το στόμα....και τι να βάλεις;



----------------------------------------------------------
Την υγειά μας να έχουμε, να τρέχουμε και ας μην φτάνουμε!



Mέλι...;
Kolaz Posted - 12/08/2014 : 23:14:57
Εμένα πιτσιρικά με είχε τσιμπήσει μια σφήκα στην γλώσσα όπως έκανα ποδήλατο με ανοιχτό το στόμα....και τι να βάλεις;



----------------------------------------------------------
Την υγειά μας να έχουμε, να τρέχουμε και ας μην φτάνουμε!
dimitrissss Posted - 12/08/2014 : 23:03:27
Όταν ήμουν μικρός στην κατασκήνωση με είχαν τσιμπήσει κάτω από το μάτι δυο σφήκες ταυτόχρονα. Από το πρήξιμο δε μπορούσα να ανοίξω το μάτι!
Leonardo Posted - 12/08/2014 : 20:45:46
quote:
Originally posted by chamav

Ήμουν στην Πάτρα το ΣΚ και πήγα στο λιμάνι για τρέξιμο. Φθάνω στην πλαζ και κάνω αναστροφή στον ΕΟΤ να επιστρέψω για άλλα 8 χλμ. Καθώς τρέχω νιώθω να με τσιμπάει, καρφώνει καλύτερα, κάτι στη γάμπα. Γυρίζω και βλέπω ένα μαύρο μεγάλο έντομο να απομακρύνεται. Ο πόνος οξύς και η γάμπα είχε αρχίσει να κοκκινίζει. Δεν είμαι αλλεργικός, αλλά φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με παραλάβουν και να μην τρέξω τα οκτώ χλμ. της επιστροφής. Η πρώτη μέρα πέρασε νε πόνους σε όλη τη γάμπα. Η δεύτερη με φοβερό πρήξιμο που κατέβηκε μέχρι και το πέλμα. Οι αστράγαλοί μου δε φαίνονται από το οίδημα! Η περιοχή του τσιμπήματος σκληρή σαν πέτρα. Fenistil και Fusicort και αντιβίωση. Τρίτη μέρα και μάλλον έχει αρχίσει να υποχωρεί αργά αργά.
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και απορώ γιατί έτρεχα στον δρόμο, με πολύ κόσμο τριγύρω, αρκετούς δρομείς και με μη έντονα ρούχα.
Τώρα που το σκέφτομαι νιώθω και τυχερός που έτσι όπως ήρθε από πίσω και με τσίμπησε από το πουθενά, δεν προτίμησε κανένα σβέρκο.

Θα αρχίσω να κουβαλάω φαρμακειάκι και πάνω μου από εδώ και πέρα...



μπορει να μεταλαχτεις οπως ο spiderman και να κανεις το χιλιαρι σε 2 λεπτα... και να ανεβαινεις τα βουνα σαν κατσικι.
Περιμενε λιγο ακομα για τις παρενεργειες


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

chamav Posted - 12/08/2014 : 16:23:01
quote:
Originally posted by xipolitakos

Περαστικά και στους δύο.
Χαράμπε καιρός να αρχίσεις ταχύτητες

___________________
Run Natural... run Bare



Στους πόσους σφυγμούς πηγαίνεις πιο γρήγορα από τις σφήκες;
Aroulio Posted - 12/08/2014 : 15:32:53
Πέρυσι σε κάμπιγκ στην ύπαιθρο, μετά από 4-5 μέρες πλήρους απραξίας, ετοιμάζομαι, φρεσκάρομαι, φοράω ευλαβικά τα παπούτσια -όπως παιδιά που για να παίξουμε μπάλα σφίγγαμε τα κορδόνια και σηκώναμε τις κάλτσες σα να είμαστε ο maradona- και ενώ ήμουν έτοιμος να πάρω τα βουνά, αισθάνομαι κάτι να κάθεται στα μαλλιά μου.

Κάνω μια κίνηση να το διώξω με το χέρι και τρώω μια γερή τσιμπιά λίγο πιο πίσω από το αυτί. Πιθανότατα σφήκα καθώς η περιοχή έχει μπόλικες. Πόνεσα καμπόσο, τσαντίστηκα πολύ περισσότερο και αποφάσισα να κάτσω στα αυγά μου και να μη ρισκάρω να τεζάρω σε κανένα χαντάκι. Ευτυχώς, έβαλα άμεσα αμμωνία και μετά από 2 μερούλες έκανα και το τρεξιματάκι μου.
rowergr Posted - 12/08/2014 : 13:51:56
Στέλιο, "ντάβανος" σε τσίμπησε.Προτιμά να τσιμπά υγρό δέρμα και κυρίως ζώα.Αν προλάβεις και το πάρεις χαμπάρι διώξτο γρήγορα άλλη φορά.Γενικά, δεν το καταλαβαίνεις όπως τη μύγα.Όταν κξάνει τη δουλειά του μόνο.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000