Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Επιλογη παπουτσιου για αρχαρια & υπερπρηνισμος

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
marga Δημοσιευτηκε - 13/09/2014 : 16:49:51
Καλησπερα!
Ειμαι νεα στο χωρο και του φορουμ και του τρεξιματος.
Πηγαινω γυμναστηριο και προπονουμαι για τα 5χλμ του Νοεμβριου στο διαδρομο και σε ταρταν προς το παρων.

Τα αθλητικα που εχω ειναι ενα ζευγαρι air pegasus 29 & nike flyknit max . Και τα δυο μια χαρα μου καθονται σα μοντελα αλλα το κακο με το πηγασους ειναι οτι το χα παρει μικρο και αν τρεξω μ ενοχλει στα δαχτυλα.

Πηγα σημερα στη μιζουνο και το πελματογραφημα εδειξε υπερπρηνισμο ελαφρυ.
Μου προτειναν τα inspire 10 αλλα μου φανηκαν σκληρα εσωτερικα και δε μ αρεσαν κιολας.
Νομιζω να πω την αληθεια οτι μου χουν κολλησει τα nimbus 16 & γεμικα σα μαρκα μ αρεσουν πιο πολυ καποια saucony που εχω δει.
Δεν εχω φορεσει ποτε καποια απ αυτες τις 3 μαρκες, χρονια τωρα τ αθλητικα μου ειναι nike.

Εχω διαβασει οτι επειδη δεν ειναι ιδιος πολλες φορες ο πρηνισμος και στα δυο ποδια ειναι ισως καλυτερα να επιλεχθει παπουτσι με ουδετερο πατημα και να μπει καποιος πατος αν χρειαστει.

Να πω οτι εχω και ενα θεμα με το γονατο, οπου η επιγονατιδα μου δε μπαινει ισια στην αρθρωση.

Θα ηθελα τη γνωμη σας ως ατομα που ασχολειστε... Ψαχνω ενα παπουτσι που να μην ειναι βαρυδι, για χρηση σε ταρταν/διαδρομο/ασφαλτο με πολυ καλη απορροφητικοτητα κραδασμων.

Ειμαι 1.70-71 και 54κ.

15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
marga Posted - 20/09/2014 : 14:07:48
@winarg οχι δε μου τα προτεινε το ιδιο ατομο & ξερω οτι δεν ειναι ιδια!!!

Σας ευχαριστω πολυ, καλα χλμ σε ολους!
ANASTASIOS Posted - 19/09/2014 : 19:11:08
quote:
Originally posted by marga

Τελικα απεκτησα τα nimbus 16.

Δοκιμασα τα mizuno wave rider 17, saucony ride 7, saucony triumph 11..
Τα μιζουνο στην καμαρα κανουν μια ανυψωση που δε με βολευε στο περπατημα οποτε ειπα να μη τα δοκιμασω καν σε τρεξιμο.
Τα triumph ηταν οκ, παραπλησια με τα nimbus... Αλλα τα nimbus αλλο πραγμα. Με το που τα εβαλα ενιωσα αμεσως το ποσο μαλακα ειναι. Θεωρω πως απο τη στιγμη που οι αποστασεις που κανω καθε φορα ειναι 5-6χλμ , θα ειναι μια χαρα δε θα δημιουργησει θεμα το βαρος.
(Τα δοκιμασα τρεχοντας στο διαδρομο ολα)

Το επομενο μου παπουτσι παντως αν θελω κατι πιο ελαφρυ και γρηγορο, θα ειναι το kinvara.




Καλωρίζικα και καλά χλμ.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

winarg Posted - 19/09/2014 : 14:13:30
Διαβάζω Kinvara και μετά βλέπω Nimbus :-)
Ελπίζω να μη στα πρότεινε το ίδιο άτομο :-)
Καλά χιλιόμετρα!!!
marga Posted - 19/09/2014 : 13:55:13
Ευχαριστω πολυ Nick! Ειναι τα πρωτα μου running παπουτσια :)
Nick F Posted - 19/09/2014 : 09:22:41
με γειά και καλά χιλιόμετρα!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
marga Posted - 19/09/2014 : 02:12:45
Τελικα απεκτησα τα nimbus 16.

Δοκιμασα τα mizuno wave rider 17, saucony ride 7, saucony triumph 11..
Τα μιζουνο στην καμαρα κανουν μια ανυψωση που δε με βολευε στο περπατημα οποτε ειπα να μη τα δοκιμασω καν σε τρεξιμο.
Τα triumph ηταν οκ, παραπλησια με τα nimbus... Αλλα τα nimbus αλλο πραγμα. Με το που τα εβαλα ενιωσα αμεσως το ποσο μαλακα ειναι. Θεωρω πως απο τη στιγμη που οι αποστασεις που κανω καθε φορα ειναι 5-6χλμ , θα ειναι μια χαρα δε θα δημιουργησει θεμα το βαρος.
(Τα δοκιμασα τρεχοντας στο διαδρομο ολα)

Το επομενο μου παπουτσι παντως αν θελω κατι πιο ελαφρυ και γρηγορο, θα ειναι το kinvara.
trexantiris Posted - 17/09/2014 : 10:33:56
uote]Originally posted by marga

Μου προταθηκε και το kinvara....τι λετε;


@trexantiris τετοιοι διαδρομοι υπαρχουν εδω;
[/quote]

...δε γνωρίζω!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 17/09/2014 : 10:31:53
quote:
Originally posted by chamav

Όλη αυτή η παπουτσοεπιστήμη λοιπόν πάει στράφι! Κάτι ήξερε ο κόσμος που επέλεγε παπούτσια τόσα χρόνια με το μάτι...



..χμμ, ακόμα πιο "επίφοβο"...γιατί το μάρκετινκ και η μελέτη της εμφάνισης των υποδημάτων από τις εταιρίες έχουν ανέβει σε νέα πλέον επίπεδα...οπότε και πιο εύκολα παρασύρεσαι από την κρίση των "ματιών σου"!

Free your feet...free your senses!
Vicky Posted - 17/09/2014 : 00:40:49
Γεια σου Μανωλη.
Και εγω νομιζω οτι δυσκολα θα βαλω Hoka, αν και εχω μαθει να λεω ποτε μη λες ποτε για κατι.....
Το θεμα παπουτσι οπως ξερεις συνεχιζει να με προβληματιζει....


][/b]
quote:
Originally posted by trexantiris

...να δω τη Βίκη να φοράει HOKA και τότε να σκίσω τα πτυχία μου!!! (και το κρίμα δικό σου Νίκοοοοοοοο!)

Free your feet...free your senses!

chamav Posted - 16/09/2014 : 14:14:28
Όλη αυτή η παπουτσοεπιστήμη λοιπόν πάει στράφι! Κάτι ήξερε ο κόσμος που επέλεγε παπούτσια τόσα χρόνια με το μάτι...
marga Posted - 16/09/2014 : 14:13:22
Μου προταθηκε και το kinvara....τι λετε;


@trexantiris τετοιοι διαδρομοι υπαρχουν εδω;
trexantiris Posted - 16/09/2014 : 13:00:32
quote:
Originally posted by dimitrissss

Ισχύει ότι κάθε πόδι είναι μοναδικό σε σχέση με κάθε παπούτσι. Υπάρχουν κάποιες γενικές διαπιστώσεις αλλά δεν ισχύουν πάντα. Ξέρω άτομα με πλατυποδία που αντί για υπερπρηνισμό έχουν υπτιασμό.
Το πιο χρήσιμο που έχω διαβάσει για το θέμα είναι αυτό εδώ:
http://runblogger.com/2010/08/on-overpronation-and-neutral-running.html



...χορταστικό άρθρο! Στο τέλος μάλιστα παραθέτει βίντεο από τα τρεξίματά του με/χωρίς παπούτσια σε διάδρομο (και με διαφορετικά υποδήματα κάθε φορά). Για να γίνω "αυστηρός" όμως, ακόμα και ανυπόδητος (ειδικά με τα Vibram KSO) την "ψιλοκτυπάει" την πτέρνα του, ενώ βέβαια με τα παπούτσια τρέχει έντονα "πτερνάτα"! Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει ακριβώς κατακτήσει - ακόμη - το ανυπόδητο τρέξιμο. Είναι πάντως εντυπωσιακό πόσο πολύ μειώνεται ο πρηνισμός του όταν δε φοράει υποδήματα!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 16/09/2014 : 12:53:52
quote:
Originally posted by KostasKon

Στο παρακάτω άρθρο αναφέρεται ότι με το πελματογράφημα διαπιστώνεις την ύπαρξη υπερπρηνισμού.
http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=15917
Τελικά ξέρετε τι ισχύει;



...η εμβιομηχανική του βαδίσματος είναι τόσο διαφορετική από την αντίστοιχη του τρεξίματος, που το πελματογράφημα (ακόμα και το δυναμικό που σε βάζουν να περπατάς πάνω στη δυναμική επιφάνεια) καθίσταται άχρηστο...

Υπάρχουν ειδικοί διάδρομοι που διαθέτουν αισθητήρες πίεσης σε όλη την επιφάνειά τους, καθώς και κάμερες που καταγράφουν την κίνηση του δρομέα, οι οποίοι αποτελούν πολύ χρήσιμα εργαλεία ανάλυσης βιο-κινητικής σε εργαστηριακό επίπεδο. Οι συγκεκριμένοι διάδρομοι δεν έχουν καμία σχέση με τους "πελματογράφους".

Στο παρακάτω βίντεο (πήγαινε κατευθείαν στο 2') ένας τέτοιος διάδρομος απεικονίζεται...
http://www.youtube.com/watch?v=7jrnj-7YKZE

Free your feet...free your senses!
marga Posted - 16/09/2014 : 12:53:18
Οκ καταλαβα!!! Τελικα τα nimbus & ride θα ηταν too much ?
trexantiris Posted - 16/09/2014 : 12:21:01
quote:
Originally posted by marga

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις!

Τι να κανω αφου δε γνωριζω, το ψαχνω! Λεω να παω στο outrun στο Φλοισβο που ειδα οτι εχουν αυτο το διαδρομο που λετε ..





#1...και πολύ καλά κάνεις! (ελπίζω ότι δε σε κάναμε να αισθάνεσαι ότι κάπως σε μαλώσαμε! :)

#2 Δεν είναι ειδικός διάδρομος! Απλά σε βάζουν να τρέχεις σε έναν κλασικό διάδρομο και στο ύψος των ποδιών (και πίσω), τοποθετούν βιντεοκάμεσα που τραβάει τον δρασκελισμό σου. Μετά βάζουν το βίντεο σε αργή κίνηση και κάνουν την απαραίτητη ανάλυση!...

Free your feet...free your senses!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000