Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Επιστροφή στις προπονήσεις μετά από τραυματισμό

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Trexalitsa78 Δημοσιευτηκε - 03/11/2014 : 17:03:56
Το ξέρω ότι όλοι τώρα είστε στη φρενίτιδα του Μαραθωνίου, γι αυτό συγγχωρήστε με για το θέμα, αλλά ο καθένας με τον καήμό του, οπότε ελπίζω να με καταλάβετε...
Λόγω του τραυματισμού μου, έχω ήδη μείνει εκτός τρεξίματος για 2 βδομάδες και 8α παραμείνω για 2 ακόμα...
Απ'την επόμενη βδομάδα 8α μπορώ να κάνω λίγο ελλειπτικό στο γυμναστήριο και ενδυνάμωση. Ποδήλατο δυστυχώς δεν επιτρέπεται να κάνω. 8α μπορούσα να κάνω κολύμπι αλλά δεν ξέρω να κολυμπάω σωστά οπότε ούτε που το προσπάθησα
Έχω βρεί το παρακάτω άρθρο, http://www.endurancescience.gr/articles/101-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%8C%CF%84%CE%B9-%CE%B1%CF%86%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82,-%CF%83%CE%84%CE%B1%CF%86%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CE%B9.html, που λέει τι ποσοστό της φυσικής μας κατάστασης χάνουμε ανάλογα με το χρόνο αποχής μας, αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας και ακόμα καλύτερα την προσωπική σας εμπειρία.
Έχω μεγάλη αγωνία για το πως θα είμαι όταν θα ξαναρχίσω να τρέχω...
Σε πόσο καιρό θα έχω επανέλθει στα προ τραυματισμού επίπεδα φυσικής κατάστασης?
Υποθετικό το ερώτημα, αν την Κυριακή δοκίμαζα να τρέξω στο Μαραθώνιο, με 3 βδομάδες πλήρους αποχής, πόσο χειρότερα θα ήμουν?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dimitrissss Posted - 19/03/2015 : 22:01:29
Αν θυμάμαι καλά ο Daniels λέει στο βιβλίο του ότι αν έχεις πάνω από 5 εβδομάδες αποχή ξεκινάς με το 33% των εβδομαδιαίων χιλιομέτρων που έκανες πριν τη διακοπή. Δε έχω εδώ το βιβλίο μπορεί να θυμάμαι λάθος. Και εγώ ήμουν εκτός 2,5 μήνες περίπου λόγω επεισοδίου στη μέση και κρατιέμαι. Τρέχω χαλαρά κάνα μισάωρο έως 40 λεπτά και είναι σα να σηκώνομαι από το τραπέζι μετά το ορεκτικό. Θέλω να τρέξω κανονικά αλλά δε ρισκάρω τίποτα πια.
sportbillygr Posted - 19/03/2015 : 21:26:26
καλησπέρα σας!

βρίσκομαι στο στάδιο αποκατάστασης από κάταγμα του εγγύς άκρου του 5ου μετατάρσιου. Μετά από 3 εβδομάδες σε νάρθηκα, πλέον εχώ ήδη 3 εβδομάδες που περπατάω. Την τελευταία εβδομάδα δε νιώθω σχεδόν καμία ενόχληση κ΄φυσικά είμαι σε ΄αναμένα κάρβουνα' να αρχίσω να τρέχω!

Ο γιατρός μου, συνέστησε 1 μήνα να μην πιέσω το πόδι μου καθώς είναι επηρεπές σε νέο τραυματισμό.

Από εκεί και μετά, ποιά πιστεύετε ότι πρέπει να είναι η προσέγγισή μου στην προπόνηση;

Έχει περάσει κανείς από εδώ αντίστοιχο τραυματισμό;



"πείσμα - πείσμα"
Spartiatis Posted - 11/12/2014 : 13:40:58
Πατησα ενα ξυλο και γυρισε.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
ANGEL1 Posted - 11/12/2014 : 11:15:44
quote:
Originally posted by Spartiatis

Σημερα ειχα επίσκεψη απο τον πιο ύπουλο εχθρό, κυρίως των καλαθοσφαιριστων... Διάστρεμα ! Ξεκινησα τρεξιμο μετα το μαραθωνιο για προετοιμασία ironman ολα πήγαιναν τελεια και σημερα Τσακ.... Πήγα φυσικοθεραπευτη , ξεκούραση πάγο ψηλα το πόδι, τα εχω ακούσει άπειρες φορες! Να δω ποσο θα μου πάρει αυτή τη φορά να συνέλθει το πόδι!

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.



Το γύρισες και σου έκανε διάστρεμα;
ANASTASIOS Posted - 11/12/2014 : 11:15:17
quote:
Originally posted by Spartiatis

Σημερα ειχα επίσκεψη απο τον πιο ύπουλο εχθρό, κυρίως των καλαθοσφαιριστων... Διάστρεμα ! Ξεκινησα τρεξιμο μετα το μαραθωνιο για προετοιμασία ironman ολα πήγαιναν τελεια και σημερα Τσακ.... Πήγα φυσικοθεραπευτη , ξεκούραση πάγο ψηλα το πόδι, τα εχω ακούσει άπειρες φορες! Να δω ποσο θα μου πάρει αυτή τη φορά να συνέλθει το πόδι!

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.




Περαστικά και καλή επάνοδο.Γκαντεμιά,τι να πείςΤα έχουμε περάσει όλοι

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται συνήθως με τρείς τρόπους:την ελπίδα,το όνειρο και το χιούμορ.

Spartiatis Posted - 10/12/2014 : 20:09:56
Σημερα ειχα επίσκεψη απο τον πιο ύπουλο εχθρό, κυρίως των καλαθοσφαιριστων... Διάστρεμα ! Ξεκινησα τρεξιμο μετα το μαραθωνιο για προετοιμασία ironman ολα πήγαιναν τελεια και σημερα Τσακ.... Πήγα φυσικοθεραπευτη , ξεκούραση πάγο ψηλα το πόδι, τα εχω ακούσει άπειρες φορες! Να δω ποσο θα μου πάρει αυτή τη φορά να συνέλθει το πόδι!

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
tazi Posted - 23/11/2014 : 23:24:53
quote:
Originally posted by runner1979

quote:
Originally posted by tazi

Μην κανεις καμια άσκηση που καταπίνει το οστό που ράγισε!!! Ξεκινά εναλλακτική προπονηση, ισως κολύμπι η ποδήλατο και δε θα χάσεις. Πρόσφατα εμεινα ενα μηνα εκτος προπονήσεων και, τωρα ενα μηνα μετα ειμαι στην ιδια, ισως και καλύτερη κατάσταση απο οτι πριν.



μμμ, η αλήθεια είναι πως το σημείο (μεγάλο δάχτυλο του ποδιού) είναι επίφοβο για υποτροπή οπότε λες καλύτερα να το ρίξω στην εναλλακτική και να μπω ξάνά από την πρωτοχρονιά?



Αυτο ακριβως
runner1979 Posted - 23/11/2014 : 21:59:54
Ευχαριστώ παιδιά
καμιά φορά είναι καλό να ρωτάμε γιατί η ανυπομονησία και ο υπέρμετρος ενθουσιασμός δεν είναι καλοί σύμβουλοι..
supergomar Posted - 23/11/2014 : 21:49:11
Συναθλητή runner1979,
δε σου πουλάω εξυπνάδα και σε σέβομαι ως ενήλικα πρώτ' απ' όλα, όμως ταπεινή μου άποψη είναι να ακούσεις το σώμα σου και αυτό θα σε ανταμείψει, όπως ένας καλός φίλος εκτιμά τη συμπαράστασή μας σε δύσκολη στιγμή. Αισθάνσου εσύ ξανά δυνατός, όποτε κι αν είναι αυτό και να ΄σαι σίγουρος ότι δε θα υστερείς σε χρόνους.


'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
runner1979 Posted - 23/11/2014 : 21:45:46
quote:
Originally posted by tazi

Μην κανεις καμια άσκηση που καταπίνει το οστό που ράγισε!!! Ξεκινά εναλλακτική προπονηση, ισως κολύμπι η ποδήλατο και δε θα χάσεις. Πρόσφατα εμεινα ενα μηνα εκτος προπονήσεων και, τωρα ενα μηνα μετα ειμαι στην ιδια, ισως και καλύτερη κατάσταση απο οτι πριν.



μμμ, η αλήθεια είναι πως το σημείο (μεγάλο δάχτυλο του ποδιού) είναι επίφοβο για υποτροπή οπότε λες καλύτερα να το ρίξω στην εναλλακτική και να μπω ξάνά από την πρωτοχρονιά?
tazi Posted - 23/11/2014 : 21:35:16
Μην κανεις καμια άσκηση που καταπίνει το οστό που ράγισε!!! Ξεκινά εναλλακτική προπονηση, ισως κολύμπι η ποδήλατο και δε θα χάσεις. Πρόσφατα εμεινα ενα μηνα εκτος προπονήσεων και, τωρα ενα μηνα μετα ειμαι στην ιδια, ισως και καλύτερη κατάσταση απο οτι πριν.
runner1979 Posted - 23/11/2014 : 21:28:42
εξαιτίας ραγίσματος πρέπει να μείνω εκτός τρεις εβδομάδες. (η μία πέρασε μένουν άλλες δύο) Μόλις είχα ολοκληρώσει την προετοιμασία μαραθωνίου ενώ έτρεξα και στον αγώνα

Μπορεί κάποιος να μου πει αυτή η αποχή πόσο πίσω θα με στείλει;
εννοώ αν έβγαζα πχ 10άρι τέμπο σε 43 λεπτά, σε πόσο καιρό θα μπορώ να το κάνω και πάλι γιατί δεν θέλω να το παρατήσω τελείως και να ξεκινήσω προπόνηση ξανά από Γενάρη εντελώς απ την αρχή
Elda Posted - 05/11/2014 : 19:35:49
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by ALEXANDRA


--------------------------------------

Τρεχαντήρη ετοιμάσου, θα είσαι ο επόμενος κάποια στιγμή...Διότι κι εσύ δεν πας πίσω-ασχέτως του ότι έχεις δρομική εμπερία.

--------------------------------------





Ο τρεχαντήρης είναι πάντα έτοιμος για να τρέξει ανά πάσα στιγμή ένα Μαραθώνιο αλλά και για να τραυματιστεί!

Free your feet...free your senses!



Ο τρεχαντηρης τρεχει μαραθωνιους, τρεχει υπεραποστασεις, τρεχει βουνα και λαγκαδια και τελικα τραυματιζεται μεσα στο σπιτι και με τη μηχανη!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

trexantiris Posted - 05/11/2014 : 18:14:49
quote:
Originally posted by ALEXANDRA


--------------------------------------

Τρεχαντήρη ετοιμάσου, θα είσαι ο επόμενος κάποια στιγμή...Διότι κι εσύ δεν πας πίσω-ασχέτως του ότι έχεις δρομική εμπερία.

--------------------------------------





Ο τρεχαντήρης είναι πάντα έτοιμος για να τρέξει ανά πάσα στιγμή ένα Μαραθώνιο αλλά και για να τραυματιστεί!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 05/11/2014 : 18:08:16
quote:
Originally posted by oldman


-----------------------------------------------

Τέλος, και εδώ καταγράφω δική μου άποψη, καλός προπονητής δεν είναι αυτός που έχει πολλές γνώσεις, οι γνώσεις σήμερα αποκτούνται εύκολα. Πολύ περισσότερο, καλός προπονητής δεν είναι αυτός που έχει κάνει καλές προσωπικές επιδόσεις και γνωρίζει τι δούλεψε για τον ίδιο. Καλός προπονητής είναι αυτός που καταλαβαίνει ποιον έχει απέναντί του και προσαρμόζει ότι γνωρίζει, ή βρίσκει ότι δε γνωρίζει, για την εκάστοτε περίπτωση.

--------------------------------------

Αυτό το τελευταίο σπανίζει, ειδικά εδώ στο forum.


A little less conversation, a little more action please...



#1 Με αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα!

#2 «…ειδικά εδώ στο forum»!?!?!?!? Μα στο forum δεν προσφέρονται επαγγελματικές προπονητικές οδηγίες! Απλά ιδέες και κάποιες συμβουλές

Free your feet...free your senses!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000