Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ανοιξιάτικος Μαραθώνιος

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Trexalitsa78 Δημοσιευτηκε - 12/11/2014 : 17:34:25
Και επειδή ακόμα δεν τον είδανε, Γιάννη τον βαφτίσανε, και ενώ ακόμα καλά καλά δεν έχω ξαναδοκιμάσει να τρέξω, εγώ σκέφτομαι την τσαντίλα μου που έχασα τον αγώνα ,και έχω αρχίσει ήδη και ονειρεύομαι τον επόμενο...
Μ΄αρέσει που έλεγα ότι δεν 8α τρέξω! Είναι πάντως μη σου μπει το μικρόβιο.. μετά κόλλησες για πάντα

Το αρχικό πλάνο ήταν να τρέξω την κλασσική και μετά να κάνω έναν ανοιξιάτικο μαραθώνιο κάπου στο εξωτερικό.
Μετά η κλασσική χά8ηκε, και μου περνούσαν σκέψεις του να μην κάνω άλλο μαραθώνιο πριν το Νοέμβριο του 15, και να επικεντρωθώ απλά στο 10άρι όλο το χειμώνα. Όμως, όσο περνάνε οι μέρες, η σκέψη του να πάρω το αίμα μου πίσω όλο και με τριγυρνάνε.
Ξέρω μέσα μου ότι τίποτα δεν 8α αναπληρώσει τον αγώνα που χάθηκε. Κανένας άλλος μαραθώνιος πέρα απτον αυθεντικό δεν έχει για μένα την ίδια σημασία. Και όποια καλή επίδοση αν έρ8ει, μέσα μου θα είναι υποβαθμισμένη και δεν θα μου δώσει την ίδια χαρά.
Παρόλ' αυτά ο κύβος ερρίφθη. Να μαστε καλά πρώτα πρώτα και ξεκινάω προετοιμασία πάλι. ΄
Η ιδέα του εξωτερικού αρχίζει και ξεθυμαίνει. Οπότε μένουμε Ελλάδα.
Και ιδού η ερώτηση? Ποιον να επιλέξω? Μέσα στην άνοιξη, έχουμε τη Θεσαλλονίκη, το Ναύπλιο και τη Μεσσήνη. Η Μεσσήνη είναι η πρώτη που απορρίπτεται. Πολύ λίγος κόσμος, αδιάφορη διαδρομή. Οπότε μένουμε με Ναύπλιο ή Θεσσαλονίκη. Θεσσαλονίκη δεν έχω τρέξει ποτέ. Ναύπλιο πέρισυ έκανα τον ημί, οπότε έχω ιδέα της διαδρομής.
Θα ήθελα τη γνώμη σας λοιπόν για να λυθεί το δίλλημα. Επιχειρήματα υπέρ και κατά και για τις δύο επιλογές, έτσι ώστε η επιλογή να γίνει με σύνεση και κατόπιν μελέτης.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tzatzikis90 Posted - 14/03/2015 : 11:37:19
καλή επιτυχία παιδιά! με sub4 και έναν υγιή τερματισμό όπως επιθυμείτε!

αν και προσωπικά είναι τέτοια η χαρά μου όταν τρέχω σε αγώνες που οι χρόνοι-στόχοι χάνονται κάπου στο βάθος του μυαλού μου γι αυτό θα σας προέτρεπα να το χαρείτε κυρίως κι από κει και πέρα ότι είναι να έρθει θα έρθει!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
spy Posted - 14/03/2015 : 09:53:58
quote:
Originally posted by Runny Egg

Είναι Σάββατο πρωί και σε λίγο ξεκινάω για Ναυπλιο!!!!!!!

Ταλαιπωρημένος, αφυδατωμένος αλλά όρθιος με στόχο λόγω συνθηκών το sub4
Σας ευχαριστώ όλους.

Πάμε γερά.

Run Forest, Run




...καλη επιτυχια...θα τα καταφερεις, τρεχοντας με θετικο πνευμα, για να το ευχαριστηθεις πρωτα απ'ολα...βαζοντας στην ακρη σε πρωτη φαση τον στοχο !Αν στο 25ο χλμ και μετα βλεπεις οτι σ'ευνοουν οι συνθηκες...τοτε τα δινεις ολα...και αποδεικνυεις οτι ΝΑΙ..."τα κουρελια τραγουδανε ακομα..."!!!

...σε λιγο ξεκινω κι εγω για Ναυπλιο...με ενοχλησεις στους προσαγωγους και στον ορθο μηριαιο, για εναν προπονητικο ημι...και το ζητουμενο ειναι απλα να ολοκληρωθει κατα τετοιο τροπο...ωστε να μου ανεβασει λιγο την ψυχολογια...και να εχω πιθανοτητες συμμετοχης στο Μαραθωνιο Μεσσηνης, που ειναι δυο εβδομαδες απο τωρα!Ασκημο πραγμα οι τραυματισμοι κι οι αναποδιες της τελευταιας στιγμης...αλλα οταν επιζητεις συγκεκριμενους στοχους και το παρακανεις...το σωμα αντιδρα...και συμβαινουν αυτα!Τοτε μοιραια συμβιβαζεσαι...αναθεωρεις στοχους...κι ευχαριστεις τον Θεο, που απεφυγες τα χειροτερα...!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Elda Posted - 14/03/2015 : 08:33:45
Προσπαθησε ν αναπληρωσεις σημερα. Καλο φαγητο, αρκετο νερο και νωρις για υπνο. Καλη επιτυχια στον αγωνα σου, με συνεση το πρωτο μισο (γνωμη μου οχι πιο γρηγορα απο 1:59) και βλεποντας και κανοντας στη συνεχεια.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Runny Egg Posted - 14/03/2015 : 06:38:06
Είναι Σάββατο πρωί και σε λίγο ξεκινάω για Ναυπλιο!!!!!!!

Ταλαιπωρημένος, αφυδατωμένος αλλά όρθιος με στόχο λόγω συνθηκών το sub4
Σας ευχαριστώ όλους.

Πάμε γερά.

Run Forest, Run
Runny Egg Posted - 11/03/2015 : 23:58:48
Θα ΄θελα ειλικρινά να σας ευχαριστήσω γι όλες ις σκέψεις σας.
Ειλικρινά δεν ειμαι σε θέση να αποφασίσω ακόμα, περιμένω ον πυρετό και τον βήχα να με αφήσουν ήσυχο.

Ευχαριστώ γι άλλη μια φορά. Θα postάρω τι θα κάνω.


Run Forest, Run
zoro Posted - 11/03/2015 : 23:06:06
Ξεκούραση
Φαγητό καλό
Αντιπυρετικά (εαν έχεις πυρετό φυσικα)
Τώρα για λόγους ψυχολογίας ξεκίνα ίσως λίγο πιο συντηριτικά στην αρχή (1 με 2 λεπτά το πρώτο 10άρι ίσως)
Να δείς που θα σου...βγεί σε καλό!
Προσωπικά πλέον πρίν απο μαραθώνιο δεν κάνω τίποτε 3 μέρες πρίν, μόνο λίγο ένταση την Τρίτη και χαλαρά την Τετάρτη, βέβαια εσύ τα έκανες όλα αυτά μαζί την...Κυριακή πριν τον αγώνα!
Απο την ώρα που δεν τρέχεις με γαστρεντερίτιδα (φτου-φτού μακριά σου) όλα καλά θα πάνε.
ALEXANDRA Posted - 11/03/2015 : 21:56:32
Μη σε απασχολεί ότι δεν τρέχεις τώρα. Έτσι κι αλλιώς τώρα θα έπρεπε να ξεκουράζεσαι. Λίγη ξεκούραση παραπάνω, δε θα σε βλάψει. Εγώ θα έλεγα να μην βγεις έξω αν δεν είσαι καλά, άσε να περάσει. Και μετά πας κατ'ευθείαν να τρέξεις.

Το έχω πάθει κι εγώ πριν από μαραθώνιο-είτε είχα τραυματισμό-δε μπορούσα να πατήσω το πόδι Τετάρτη με Σάββατο (!), είτε κρύωμα. Μια χαρά τα πήγα στον μαραθωνιο και τις 2 φορές. Άσε που την δεύτερη, ενώ είχα χάσει την φωνή μου, την ξαναβρήκα στο 10οχλμ!
Elda Posted - 11/03/2015 : 18:44:17
Εφοσον ειναι απλη ιωση σε 3 μερες λογικα θα εχει κανει τον κυκλο της, οπως και μαλλον ετσι εχει γινει (θεωρω οτι το ιδιο θα γινοταν και χωρις αντιβιωση, η αντιβιωση δε ριχνει τον πυρετο, το μικροβιο καταπολεμα). Δες πώς αισθανεσαι αυριο, προσπαθησε να φας οσο καλυτερα γινεται, ξεκουρασου και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας, τ πολυ πολυ αναθεωρησε το πλανο σου για λιγο πιο αργα.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Runny Egg Posted - 11/03/2015 : 18:29:06
quote:
Originally posted by Deorum

Αν είχες ίωση η αντιβιωση... κακώς λαμβάνεται!
(ναι είναι οξύμωρο αλλά οι αντιβιώσεις δεν είναι για τις... ιώσεις!)


Συμβουλή Γιατρού για 3 μέρες μου είπε για να φύγουν τα 40άρια του πυρετού και τα λοιπα συμπτώματα γρήγορα.


Run Forest, Run
Deorum Posted - 11/03/2015 : 18:21:06
Είναι νωρίς ακόμα (τετάρτη) για να ανησυχείς για το carbo-load.
Ο πυρετός όμως (σχεδόν 40) είνια πολύ υψηλός.
Οι 1-2 χαμένες προπονήσεις είναι το λιγότερο, πραγματικά.
Θα έλεγα βγες αύριο (αν είσαι εντελώς καλά) και δες πως είσαι. Για ένα χαλαρό.
Deorum Posted - 11/03/2015 : 18:13:11
Αν είχες ίωση η αντιβιωση... κακώς λαμβάνεται!
(ναι είναι οξύμωρο αλλά οι αντιβιώσεις δεν είναι για τις... ιώσεις!)
Elda Posted - 11/03/2015 : 18:12:15
Περαστικα. Αντιβιωση γιατι παιρνεις? Τι αλλο ειχες εκτος απο πυρετο? (Ρωταω για να καταλαβω τι εχεις, αν ειναι απλη ιωση ή κατι αλλο).

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Runny Egg Posted - 11/03/2015 : 17:26:57
Καλησπέρα σε όλους,
χρειάζομαι οπωσδήποτε την βοήθεια των εμπειρότερων στο Forum.
Προετοιμαζόμουν για τον μαραθώνιο του Ναυπλίου και όλα πραγματικά πήγαιναν εξαιρετικά για μένα. Την κυριακη έτρεξα ένα ξεκούραστο 20άρι του ΣΔΥΑ σε 1:43. Γυρίζοντας πίσω η ίωση του γίου μου είχε φουντώσει 39,8 πυρετό, μετά από 8 ώρες 39,5 και εγώ.
Είμαι με αντιβίωση απο δευτέρα βράδυ και όντως είμαι καλύτερα ΑΛΛΑ όχι καλά (λίγο πυρετό 37,2, μπουκωμένος κτλ).Δεν έχω όρεξη για φαγητό που σημαίνει οτι δεν έπαιξε carbo load. Θέλω πάρα πολύ να πάω αλλά πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω.
Παρακαλώ όποιος έχει προηγούμενη εμπειρία ας μου πει ην γνώμη του αλλά και οποιοσδήποτε θέλει.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Run Forest, Run
Dimosthenis Posted - 04/02/2015 : 11:54:17
Κι ένας ημί. Ευκαιρία για εκδρομή στην Ναύπακτο την Κυριακή του Θωμά.
http://www.runningnews.gr/item.php?id=20476

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Dimosthenis Posted - 03/02/2015 : 23:57:25
Εξακολουθώ να ψηφίζω Μεσσήνη.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000