Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin 220 vs Garmin 620

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
vagas Δημοσιευτηκε - 04/11/2014 : 08:41:45
Τα τελευταια 5χρονια εχω το Garmin 305 αλλα εφτασε η ωρα της αλλαγης δεν επαθε κατι αλλα εδω αρκετο καιρο μου φαινεται παντοφλα.Οποτε αν ξερει καποιος πληροφοριες για τα δυο ρολογια δεκτες το 220 το εχω τρεξει το αρνητικο για μενα που εχει ειναι οτι αφου εχεις τελειωσει την προπονηση κ θελεις να δεις τι εκανες δεν τα εχει αναλυτικα(οπως το 305) πρεπει να το συνδεσεις στο garmin conect, αλλα μονο σου δειχνει περασμα χλμ. Επειδη η αγορα θα γινει αμεσα τα φωτα σας please...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gligoros Posted - 10/12/2014 : 21:42:24
quote:
Originally posted by stratus

Οταν προσπαθεις να συνδεθεις μεσω ασυρματου δικτυου τι σου γραφει στο ρολοι;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Συγνώμη που άργησα να απαντήσω συνονόματε, αλλά λόγω έλευσης μπέμπη στην οικογένεια μπαίνω στο φόρουμ στο "φτερό" που λέμε..!! Αρχικά είχα σετάρει ότι μου είχε ζητήσει, όταν το αγόρασα και τώρα όταν ανοίγω το wifi του ρολογιού μου γράφει "setup wifi using garmin express". Μπαίνω στο garmin express και δεν βλέπω κάπου να έχει ρυθμίσεις για το wifi, δεν το έχω πολυψάξει πάντως, λόγω έλειψης χρόνου, απλά το φοράω ως έχει και τρέχω και τα περνάω όλα χειροκίνητα και κανένα πρόβλημα..


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Koukouvagia Posted - 04/12/2014 : 20:09:52
quote:
Originally posted by unforgiven

To ίδιο θέμα είχα μόνιμα με το Fenix2 που φοράει το ίδιο chipset.. Ακόμα και στο στάδιο του Χαλανδρίου, με το κοντινότερο δέντρο δεκάδες μέτρα μακρυά, η ακρίβεια ήταν ανύπαρκτη. Μια φορά, στο ρέμα του Χαλανδρίου, με έβγαλε από την απέναντι μεριά, πάλι χωρίς εμπόδιο άξιο λόγου. Γενικά υπάρχουν πολλά παράπονα με αυτής της γενιάς το GPS. Και η Garmin έχει σταματήσει να βγάζει updates για το GPS. Κάτι μου λέει πως ο Αστραχάν βγήκε μουλάρι...





Μόλις πριν καμια 10αριά μέρες βγήκε update για το gps. Στο 620 τουλάχιστον, που φοράει το ίδιο gps με τα 220 και fenix2...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
stratus Posted - 04/12/2014 : 19:16:58
Απο οτι καταλαβα μεχρι τωρα μετρουσε καλα και τελευταια αρχισε τα κολπα.Αν ειναι ετσι μπορεις να κανεις hard reset και στη συνεχεια να το αφησεις να βρει δορυφορους απο την αρχη.Προσοχη μην το συνδεσεις με τον υπολογιστη για να παρει απο εκει τις θεσεις των δορυφορων

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Deorum Posted - 04/12/2014 : 17:14:19
Σε στίβο τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα.
Σε έναν κύκλο (ή σχεδόν κύκλο) 400 μέτρων, όπου μάλιστα στον στίβο συνήθως μετράς και το δευτερόλεπτο, και κατά κανόνα πας και πιο γρήγορα, και στο κάτω κάτω η διαδρομή είναι απολύτως μετρημένη, τα λάθη και φαίνονται, και αντιμετωπίζονται και δείχνεις κατανόηση.
Δεν έχω δει κανένα ρολόι σε στίβο να δείχνει καλά.
Καμίας μάρκας, κανένα μοντέλο.
Οπότε λες οκ, δεν γίνεται, τι να συζητήσεις. Λες αυτές είναι οι δυνατότητες.

Εδώ όμως έχω παραδείγματα ρολογιών, που γράφουν με μοιρογνωμόνιο. Τα έδειξα πιο πριν. το 305, 10 ετών ρολόι πόσο έιναι, γράφει πάντα με τρομερή ακρίβεια. εμένα χάνει 500 μέτρα στα 10χλμ (τόσο έχασε) αυτό χάνει 50.
Ξέρεις ότι είναι εφικτό λοιπόν απλά κάποια μοντέλα... δεν το έχουν.
unforgiven Posted - 04/12/2014 : 16:49:46
To ίδιο θέμα είχα μόνιμα με το Fenix2 που φοράει το ίδιο chipset.. Ακόμα και στο στάδιο του Χαλανδρίου, με το κοντινότερο δέντρο δεκάδες μέτρα μακρυά, η ακρίβεια ήταν ανύπαρκτη. Μια φορά, στο ρέμα του Χαλανδρίου, με έβγαλε από την απέναντι μεριά, πάλι χωρίς εμπόδιο άξιο λόγου. Γενικά υπάρχουν πολλά παράπονα με αυτής της γενιάς το GPS. Και η Garmin έχει σταματήσει να βγάζει updates για το GPS. Κάτι μου λέει πως ο Αστραχάν βγήκε μουλάρι...

dkoukou Posted - 04/12/2014 : 15:51:17
Τσεκαρε και με το waas ενεργοποιημενο/απενεργοποιημενο αν υπάρχει διαφορα...

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Deorum Posted - 04/12/2014 : 15:42:50
Έτσι κάνω, πιάνω σήμα όταν είμαι σε ανοιχτό χώρο, μετά μπαίνω στα δένδρα (καλά δεν έχει τίποτα δένδρα, ουρανό βλέπουμε αλλά λέμε.

Δεν ήταν πάντα τέτοιο χάλι, τωρά ίσως με την κακοκαιρία χάλασε περισσότερο.
Μερικά άλλα έδειχναν σε πόσους δορυφόρους έχει λοκάρει κτλ, δεν τα θυμάμαι, έδειχνε τέλοσπαντων ένα status, τώρα δεν δείχνει τίποτα.
Επίσης επειδή προ-φορτώνει τις θέσεις δορυφόρων από πριν, για να μην αργεί στο λοκάρισμα, μήπως για κάποιον λόγο δεν τα προφορτώνει όλα?
Και μένει με 3-4 αντί για 5-6?
dkoukou Posted - 04/12/2014 : 15:34:47
Αναλυτικοτατο το σχόλιο σου Ανδρέα.
Το mediatek chipset που φοράνε τα καινούργια garmin πάντως γενικά θεωρείται μάλλον υποδεέστερο απο το sirfstar που είχανε τα παλιότερα μοντέλα (310-610 κλπ).
Ίσως το chipset εσφαλμένα εντοπίζει την αρχική σου θέση αρκετά παραπέρα/πιο εσωτερικά απο την πραγματική (λόγω σκεδασης του σήματος gps απο τα δέντρα;) και απλά το αρχικό σφάλμα συμπεριλαμβάνεται σε κάθε σημειακη μέτρηση απο κει και πέρα.
Στη θέση σου θα περίμενα να βρει στίγμα σε πιο ανοικτό χώρο αρχικά και μετά απο μερικά λεπτά θα πήγαινα στο σημείο που θα ξεκινούσα την προπόνηση μου. Δεν ειναι ο,τι καλύτερο αλλα ίσως ειναι αρκετό (αρκεί να μην έχει κακοκαιρία).

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Deorum Posted - 04/12/2014 : 15:17:11
https://www.endomondo.com/workouts/444494490/9697630
Deorum Posted - 04/12/2014 : 15:14:32
Παιδιά είναι 15 μέτρα πιο μέσα η ακτίνα του κύκλου, μετρημένο αυτό.
δείτε το δικό μου και το gps του φίλου πιο κάτω, ιδια διαδρομή κάνουμε.
Δεν είναι απλά οι ευθείες όπως έγραψε η Κουκουβάγια, είναι 15 μέτρα πιο μέσα η ακτίνα του κύκλου (σε κάποια σημεία, σε κάποια άλλα μόλις 5-10 μέτρα)

Συμφωνώ ότι σπάνια κλέβει προς τα κάτω, πρώτος και καλύτερος το φωνάζω και γίνομαι κακός. Εδώ όμως είναι μετρημένη η διαδρομή και το ξέρουμε με η χωρίς gps!
Koukouvagia Posted - 04/12/2014 : 15:04:49
Στην περίπτωση βέβαια του Γιώργου, οντως μάλλον δεν φταίει η συχνότητα καταγραφής, διαφορετικά έστω κάποια σημεία θα έπρεπε να είναι πάνω στο μονοπάτι...

Δοκίμασε και εκείνο το reset...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Koukouvagia Posted - 04/12/2014 : 15:00:00
quote:
Originally posted by dkoukou

Περίεργο πάντως να κλέβει προς τα κάτω το garmin.
Πριν ξεκινήσεις, περιμένεις 2-3 λεπτά αφότου έχει lockάρει δορυφόρους το ρολόι ώστε να αυξηθεί η ακρίβεια ;

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



Είναι απόλυτα λογικό, αν κινείσαι σε καμπύλη, το gps να "βλέπει" ότι διανύεις μικρότερη απόσταση. Όταν τρέχεις, το gps ανά κάποια δευτερόλεπτα καταγράφει την θέση σου και για να προσδιορίσει την απόσταση που διένυσες, ενώνει τα σημεία.



Αν κινείσαι διαρκώς σε κύκλο (ο μαύρος κύκλος στο παραπάνω σχήμα), "βλέπει" ότι κινείσαι σε ένα πολύγωνο (κόκκινο σχήμα). Οι γωνίες του πολυγώνου που εφάπτονται στον κύκλο, είναι τα σημεία που καταγράφει το gps σου. Έτσι βλέπει ότι διανύεις μικρότερη απόσταση από την πραγματική (η περίμετρος του πολύγωνου είναι μικρότερη από αυτήν του κύκλου) και ως εκ τούτου αν τα σημεία καταγραφής είναι πιο συχνά, και η περίμετρος του πολυγώνου θα πλησιάζει πιό κοντά σε αυτήν του κύκλου.

Όλα αυτά βέβαια και με την προϋπόθεση ότι το gps έχει μια αποδεκτή ακρίβεια...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
dkoukou Posted - 04/12/2014 : 14:46:10
Περίεργο πάντως να κλέβει προς τα κάτω το garmin.
Πριν ξεκινήσεις, περιμένεις 2-3 λεπτά αφότου έχει lockάρει δορυφόρους το ρολόι ώστε να αυξηθεί η ακρίβεια ;

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Deorum Posted - 04/12/2014 : 14:42:35
Όπως το βλέπω, δεν του φταίει στην προκειμένη το ανά δευτερόλεπτο ή το ανά 5δευτερόλεπτα.
Anyway θα το δοκιμάσω.
Πάντως δεν θυμάμαι την πηγή, στα φόρουμ της garmin γενικά, ότι τα νέα, έχουν ένα chipset μιας σκάλα κάτω σε σχέση με το 305 310.

Πάντως είναι μεγάλη ψυχολογική ήττα, να βλέπεις τους παλμούς ανεβασμένους, να είσαι σε ζώνη πίεσης... να κοιτάς το ρολόι και να λές. ΤΙΙΙΙ?? με 5' πάω μόνο? τι χάλι μαύρο είμαι (ενώ πας με 4'40"! )
Koukouvagia Posted - 04/12/2014 : 14:22:07
quote:
Originally posted by Deorum

και μιας και το συζητάμε δείτε το 305 που σας λέω για ακρίβεια.
Είναι ΠΑΝΤΑ έτσι, μα πάντα, ενώ το δικό μου, πάντα λίγο πιο ασταθές. (όχι τόσο χάλι όσο τώρα, αλλά καμία σχέση με την ακρίβεια του παλιού!)
Δείτε εδώ (ελπίζω να σας ανοίγει) είναι ενός φίλου.

https://www.endomondo.com/workouts/443894282/2797806



Γιώργο, με δεδομένη την φύση της διαδρομής (σχεδόν όλη με καμπύλες) ενδεχομένως να ήταν καλύτερα να σετάρεις το 220 για καταγραφή σημείων ανά δευτερόλεπτο και όχι με το "smart data recording" που είναι by default.

Δοκίμασέ το να δεις τι βγάζει την επόμενη φορά, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Απλά το αρχείο της δραστηριότητας θα βγει αρκετά μεγαλύτερο σε όγκο!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000