Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Μέλι κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
takis21 Δημοσιευτηκε - 03/03/2015 : 09:39:24
Συνίσταται για ημιμαραθώνιο; Το δοκίμασα σε long run και μου φάνηκε να μου δίνει ενέργεια.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Rigelian Posted - 05/03/2015 : 15:23:47
quote:
Originally posted by zoro

λουκούμια με μπανάνα δεν πάει




Εδώ παίρνουμε τζελάκια, ισοτονικά, saltsticks, μπανάνες, κοκακόλες και καμία σοκολάτα, το λουκούμι με τη μπανάνα δεν πάει;
xipolitos Posted - 05/03/2015 : 15:08:49
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.
Nek2000 Posted - 05/03/2015 : 15:03:52
Αν ξαναδοκιμάσεις να φας μπανάνα σε LR μην την φας μονομιας όλη. Εγώ την κόβω στα 3 (με τη φλούδα), τυλίγω τα κομμάτια σε αλουμινόχαρτο και και τρώω από ένα κάθε μισή ώρα ή όποτε μού 'ρθει.
ΥΓ: Μη ρωτάτε τον Ρίγκο για θέματα διατροφής, τρώει τα πάντα. Μέχρι τη γραμμή εκκίνησης έχει μια γεμάτη σακούλα σουπερμάρκετ μαζί
Ρίγκο δοκίμασε να φας 10 ντόνατς για να ξελιγωθείς
xipolitos Posted - 05/03/2015 : 14:43:42
quote:
Originally posted by Rigelian

Όταν δεν τρέχεις, μπορείς να φας μπανάνα χωρίς ενοχλήσεις;

Οταν δεν τρέχω τρώω κανονικά χωρίς κάπποιο πρόβλημα.
echetlos Posted - 05/03/2015 : 14:35:51
Ο Rigo δεν έχει τέτοια θέματα...

"My sport is your sport's punishment"
zoro Posted - 05/03/2015 : 14:20:19
λουκούμια με μπανάνα δεν πάει
echetlos Posted - 05/03/2015 : 12:51:05
quote:
Originally posted by Rigelian


Απάντηση στο quiz: Μαραθώνιος Μεσσήνης!




Λογικό, ο άνθρωπος είναι εντελώς άσχετος.
Λες κι έχει καμμία σχέση με το τρέξιμο και την επιστήμη του...

"My sport is your sport's punishment"
Rigelian Posted - 05/03/2015 : 12:06:04
Απάντηση στο quiz: Μαραθώνιος Μεσσήνης!

Όχι, δεν το έλεγξα μετά, αλλά οι ετήσιες γενικές αίματος, χοληστερίνη, τριγλυκερίδια, συκώτια, κτλ που κάνω ανελλιπώς είναι πάντα άψογες.

Όταν δεν τρέχεις, μπορείς να φας μπανάνα χωρίς ενοχλήσεις;
xipolitos Posted - 05/03/2015 : 11:35:24
quote:
Originally posted by Rigelian

Προτείνω να ξαναδοκιμάσεις. Επίσης πριν τα μεγάλα (LR ή αγώνες, ακόμα και Μαραθώνιο) τρώω 2-3 παξιμάδια Κυθήρων, περίπου 45λεπτά πριν τον αγώνα και δεν έχω κανένα απολύτως στομαχικό πρόβλημα. (βέβαια πρέπει να σημειώσω ότι ποτέ στη ζωή μου δεν είχα πρόβλημα με το στομάχι, ποτέ και κανένα, χωνεύω πέτρες και δεν ανακατεύομαι ποτέ, επίσης ποτέ δεν έχω πάθει ναυτία, σε πλοίο να κάθομαι και να διαβάζω σε τρικυμία, στη γαλαρία λεωφορείου σε στροφιλίκια ποτέ. Ασχετο: Ποτέ δεν λιγώνομαι, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτό. Ένα ςφίλος μου μου είπε να δοκιμάσω να φάω ένα βαζάκι γλυκό κουταλιού χωρίς να πιο νερό. Έφαγα 1.5, χόρτασα, δεν ήθελα νερό αλλά δεν λιγώθηκα!)

Quiz: Σε ποιον Μαραθώνιο ο διοργανωτής δεν δίνει μπανάνες γιατί θεωρεί ότι δεν προσφέρουν τίποτα;

Αν και η εμπειρία που είχα ήταν πολύ δυσάρεστη, θα προσπαθήσω με μεγάλη επιφύλαξη να ξαναδοκιμάσω. Εγώ βέβαια "πέτρες δεν μπορώ να χωνέψω", η διατροφή μου όσο είναι δυνατόν προσπαθώ να είναι ανεπεξέργαστη και δεν τρώω ζάχαρη γιατί το στομάχι μου χωρίς να έχω κάπποιο πρόβλημα σεν μπορεί να την ανεχθεί. Μετά απο το βαζάκι με το γλυκό έλεγξες καθόλου το σάκχαρο σου..; Το quiz δεν μπόρεσα να το λύσω..
xipolitos Posted - 05/03/2015 : 11:16:52
quote:
Originally posted by Panagiotis Michos

Μήπως πήρες φόρα καμιά ανηφόρα ????
Αυτό το έχω πάθει και εγώ σε ορεινό και σίγουρα
η καταπόνηση είναι μεγαλύτερη.

Ακριβώς φίλε Παναγιώτη η ανηφόρα ήταν πολλά χλμ απότομη σχεδόν κάθετη και μάλιστα αναγκάστηκα να την ξανατρέξω!!! γιατί έχασα τη σήμανση και γύρισα πίσω για να μην χαθώ.
Rigelian Posted - 05/03/2015 : 11:04:16
quote:
Originally posted by xipolitos

quote:
Originally posted by Rigelian

H μπανάνα αργεί να απορροφηθεί, απ'όσο ξέρω, αλλά εμένα μου φτιάχνει το στομάχι. Μαζί με την κοκακόλα(sic)!

Δεν ξέρω γιατί μου συνέβη αυτό με τη μπανάνα.. ίσως ήταν το στομάχι μου περίεργα λόγω καταπόνησης, μήπως το φρούτο μου έπεσε βαρύ στην συγκεκριμένη περίπτωση, ή ίσως το ίδιο το φρούτο να ήταν χαλασμένο, δεν ξέρω.. Το θέμα είναι ότι μετά απο αυτή την δυσάρεστη εμπειρία δεν δοκίμασα ξανά μπανάνα σε τρέξιμο. Μήπως σε κάπποιο LR πρέπει να το ξαναδοκιμάσω.. Οσο για τα σκευάσματα που περιέχουν ζάχαρη έστω και σε χαμηλή περιεκτικότητα, μου προκαλούν στομαχικό πρόβλημα και τάση για εμμετό οπότε αυτομάτως απορρίπτονται.

quote:
Originally posted by ioarma


Και το καλύτερο είναι να την ανακατέψεις σε ένα ποτήρι νερό(θέλει λίγο χρόνο)
αλλά αναλύεται και μεταφέρεται στον οργανισμό ποιο εύκολα………
Ναι βέβαια βοηθάει πολύ αν το νερό είναι χλιαρό, και αν επίσης προαθέσουμε και χυμό λεμονιού.



Προτείνω να ξαναδοκιμάσεις. Επίσης πριν τα μεγάλα (LR ή αγώνες, ακόμα και Μαραθώνιο) τρώω 2-3 παξιμάδια Κυθήρων, περίπου 45λεπτά πριν τον αγώνα και δεν έχω κανένα απολύτως στομαχικό πρόβλημα. (βέβαια πρέπει να σημειώσω ότι ποτέ στη ζωή μου δεν είχα πρόβλημα με το στομάχι, ποτέ και κανένα, χωνεύω πέτρες και δεν ανακατεύομαι ποτέ, επίσης ποτέ δεν έχω πάθει ναυτία, σε πλοίο να κάθομαι και να διαβάζω σε τρικυμία, στη γαλαρία λεωφορείου σε στροφιλίκια ποτέ. Ασχετο: Ποτέ δεν λιγώνομαι, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτό. Ένα ςφίλος μου μου είπε να δοκιμάσω να φάω ένα βαζάκι γλυκό κουταλιού χωρίς να πιο νερό. Έφαγα 1.5, χόρτασα, δεν ήθελα νερό αλλά δεν λιγώθηκα!)

Quiz: Σε ποιον Μαραθώνιο ο διοργανωτής δεν δίνει μπανάνες γιατί θεωρεί ότι δεν προσφέρουν τίποτα;
Panagiotis Michos Posted - 05/03/2015 : 10:09:35
Μήπως πήρες φόρα καμιά ανηφόρα ????
Αυτό το έχω πάθει και εγώ σε ορεινό και σίγουρα
η καταπόνηση είναι μεγαλύτερη.
xipolitos Posted - 04/03/2015 : 11:32:24
quote:
Originally posted by Rigelian

H μπανάνα αργεί να απορροφηθεί, απ'όσο ξέρω, αλλά εμένα μου φτιάχνει το στομάχι. Μαζί με την κοκακόλα(sic)!

Δεν ξέρω γιατί μου συνέβη αυτό με τη μπανάνα.. ίσως ήταν το στομάχι μου περίεργα λόγω καταπόνησης, μήπως το φρούτο μου έπεσε βαρύ στην συγκεκριμένη περίπτωση, ή ίσως το ίδιο το φρούτο να ήταν χαλασμένο, δεν ξέρω.. Το θέμα είναι ότι μετά απο αυτή την δυσάρεστη εμπειρία δεν δοκίμασα ξανά μπανάνα σε τρέξιμο. Μήπως σε κάπποιο LR πρέπει να το ξαναδοκιμάσω.. Οσο για τα σκευάσματα που περιέχουν ζάχαρη έστω και σε χαμηλή περιεκτικότητα, μου προκαλούν στομαχικό πρόβλημα και τάση για εμμετό οπότε αυτομάτως απορρίπτονται.

quote:
Originally posted by ioarma


Και το καλύτερο είναι να την ανακατέψεις σε ένα ποτήρι νερό(θέλει λίγο χρόνο)
αλλά αναλύεται και μεταφέρεται στον οργανισμό ποιο εύκολα………
Ναι βέβαια βοηθάει πολύ αν το νερό είναι χλιαρό, και αν επίσης προαθέσουμε και χυμό λεμονιού.
ioarma Posted - 04/03/2015 : 11:18:18
quote:
Originally posted by xipolitos

...........Ενας φίλος μελισσοκόμος μου έχει συστήσει με το πρωινό γύπνημα να πίνω λίγο νερό μετά να τρώω μια κουταλιά μέλι και μετά να πίνω πάλι λίγο νερό με αυτό τον τρόπο καθαρίζεται και αποτοξινώνεται το σώμα.



Και το καλύτερο είναι να την ανακατέψεις σε ένα ποτήρι νερό(θέλει λίγο χρόνο)
αλλά αναλύεται και μεταφέρεται στον οργανισμό ποιο εύκολα………


Rigelian Posted - 04/03/2015 : 09:36:24
quote:
Originally posted by xipolitos

Σε LR είχα δοκιμάσει μπανάνα και δεν είχα καμμία ενόχληση. Σε έναν αγώνα βουνού και ενώ μέχρι τότε είμουν σίγουρος ότι η μπανάνα δουλεύει μια χαρά, τρώω μια μπανάνα και μετά απο λίγο νοιώθω ανακάτωμα στο στομάχι και τάση για εμμετό με αποτέλεσμα να σέρνομαι κυριολεκτικά μέχρι να καταφέρω να τερματίσω.



H μπανάνα αργεί να απορροφηθεί, απ'όσο ξέρω, αλλά εμένα μου φτιάχνει το στομάχι. Μαζί με την κοκακόλα(sic)!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000