Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κνήμες

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
AnaCroN Δημοσιευτηκε - 02/12/2007 : 14:06:40
Καλημέρα,

Είμαι 18 ετών και έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τις αποστάσεις σε εντελώς ερασιτεχνικό επίπεδο. Τρέχω περίπου 3 με 4 χιλιόμετρα τη μέρα(σε ταρτάν).
Αρχικά είχα ξεκινήσει να τρέχω σε χαλαρό ρυθμό (μόλις που λαχάνιαζα).. Όταν όμως άρχισα να αυξάνω την ένταση σιγά σιγά ξεκίνησαν πόνοι γύρω απ'τα καλάμια..
Παρά τους πόνους, συνεχίζω να τρέχω αλλά όσο ανεβάζω την ένταση τόσο χειροτερεύει.. Το ύψος μου είναι 1.72 και είμαι 74 κιλά
Οι πόνοι επιμένουν για μήνες και έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Οι ορθοπεδικοί μου πρότειναν παγοθεραπείες και αλοιφές αλλά δεν μου κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο.
Στίβο έκανα και πέρσυ και είχα και τότε το ίδιο πρόβλημα.. Μέχρι τα 16 έπαιζα ποδόσφαιρο και δεν είχα καμία ενόχληση. Φταίνε οι αποστάσεις ή είναι κάτι άλλο, και πως πρέπει να το αντιμετωπίσω? Θα ήθελα να μάθω αν αντιμετωπίσατε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Ευχαριστώ!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
NAPOSIM Posted - 28/07/2009 : 09:50:42
εχω και εγω το ιδιο προβλημα

απο οτι φαινεται το προβλημα δημειουργειται περισσοτερο με την αυξηση της εντασης παρα απο την αυξηση των χιλιομετρων

γενικα η αυξηση της εντασης δινει περισσοτερα " προβληματα " απο οτι τα χιλιομετρα

βρισκομαι στην τριτη μερα αποχης βλεπουμε η ψυχολογια σε χειροτερη κατασταση απο τα καλαμια .............
Epikouros Posted - 27/07/2009 : 22:34:26
ELTON
"Εβγαλα και εγω ενα γαγγλιο στο μεταταρσιο,σαν φουντουκι!Ολα τα κουσουρια μαζι βγηκανε..."

πως το θεραπευσες?
εχω βγαλει ακριβως το ιδιο πραγμα


NIKHSE TON EAYTO SOY
dvitsa Posted - 16/02/2009 : 14:58:28
Anacron ενόχληση στις κνήμες είναι πολύ συχνό φαινόμενο.
Αυτό το άρ8ρο λέει πολλά
http://www.drpribut.com/sports/spshin.html

On The Run
Efthimis Posted - 16/02/2009 : 02:09:17
Saligari tha mporouses na mou dwseis ta stoixeia tou fysiotherapefti sou, giati antimetvpizw provlima me tis knimes mou, exw periostitida knimwn amfw.. Eixe apotelesma afto pou ekanes esy? Sou ksana emfanistike afto to provlima? Efxaristw ek twn proterwn..
aimilios20 Posted - 24/12/2007 : 20:23:22
Επισης την προπονηση μπορεις να την κανεις με σταθερο και κανονικο τεμπο.(ουτε πολυ γρηγορο ουτε και πολυ αργο δηλαδη.Αφου σε πιανει οπως μας ειπες την ωρα που ανεβαζεις ρυθμο..
aimilios20 Posted - 24/12/2007 : 20:18:08
Φιλε AnaCroN αντιμετοπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα με εσενα με καποιες διαφορες ομως.Για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη κι εγω μεσω του ποδοσφαιρου ξεκινησα να τρεχω και κατεληξα στο να παρατησω την μπαλα και να ασχολουμε με το τρεξιμο κι εγω σε ερασιτεχνικο επιπεδο.Εχει πλεον 4 χρονια που ασχολουμε με το τρεξιμο.Απο το σεπτεμβριο και μετα τρεχω στο δρομο σε καθημερινη βαση σχεδον.Αυτο το διαστημα η καθμερινη μου προπονηση στο δρομο ειναι στα 11 χλμ περιπου κι εχω κι εγω τον ιδιο πονο αλλα και στα δυο μου ποδια.Δεν εχω ομως αυτες τις "φουσκαλες"που ειπες εσυ.Παρατηρησα πως οταν κανω διατασεις μετα την προπονηση,επειδη δεν κανω παντα γιατι ειμαι ιδρωμενος και ειναι το τελευταιο που μπορω να σκεφτομαι εκεινη τη στιγμη αν και ειναι λαθος αυτο ολα ειναι μια χαρα μετα.Επισης αν θελεις πρωτου κανεις το μπανιο σου ριχνε οσο πιο κρυο νερο βγαζει η βρυση στα ποδια σου.Δε νομιζω να ειναι λαθος αλλα βοηθαει.
Carol Posted - 06/12/2007 : 22:42:26
Ego leo na afisete ta "texnita meli" kai na lysete to provlima apo mesa, anti na to koukoulonete.
AnaCroN Posted - 06/12/2007 : 21:23:50
Μόλις γύρισα από προπόνηση και νομίζω πως η περικνημίδα με βοήθησε αρκετά, κυρίως στο ζέσταμα.
rockonskin αγόρασα εκείνη που μου έδειξες στο link. Shin & Calf Sleeve (LP-Support). Την βρήκα στο Intersport στο Ρέντη.

Είδωμεν...

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..
nionios_s Posted - 06/12/2007 : 19:55:01
Εγώ πάντως έχω πόνο και στα 2 λόγω μεγάλης έντασης στα 400αρια!
Ο γιατρός μου είπε να αποφύγω το ταρτάν (να κάνω χόρτα ή χώμα) και να αυξάνω σταδιακά τον όγκο της προπόνησης 10% ανά 10 μέρες...


Η τρέλα δεν πάει στα βουνά...
rockonskin Posted - 06/12/2007 : 16:11:09
ποια ακριβως πηρες και απο που (ιντερνετ ή μαγαζι?)
AnaCroN Posted - 06/12/2007 : 15:24:52
Συνήθως σε πονάει το δυνατό σου πόδι περισσότερο. Αλλά αν ανεβάσεις πολύ ρυθμό σε πιάνουν και τα δύο.. Εμένα τώρα με πονάει το δεξί μόνο γιατί έχω ελαττώσει την ένταση μου κάπως..

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..
Savvas Posted - 06/12/2007 : 14:48:08
Σας πονανε και τα 2 καλαμια ή το ενα?
Εμενα με ποναει μονο το δεξι το αριστερο καθολου.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
AnaCroN Posted - 06/12/2007 : 14:33:06
quote:
Originally posted by rockonskin

anacron αν σε ποναν τα καλαμια απλα ειναι περιοστιτιδα η οποια οφειλεται και στην αποτομη αυξηση της εντασης αλλα και του ογκου της προπονησης σου. με απλα λογια τα καλαμια σου δεν ηταν συνηθισμενα σε τετοιου ειδους καταπονηση και αντιδρουν...
ξεκουρασου, βαζε παγο για λιγο καιρο, προτιμησε το γκαζον απο το ταρταν και δες και τα παπουτσια σου.
επειδη και εγω ειμαι ομοιοπαθης και υποφερω πηρα αυτο http://www.lp-support.com/catalog/shin/index.htm απο μαγαζι που πουλαει ορθοπαιδικα...εσυ αν θες να το ψαξεις καλυτερα κανε μια αναζητηση με τον ορο Shin splints ... υπομονη παντως



Αγόρασα σήμερα την συγκεκριμένη περικνημίδα. Ας ελπίσουμε ότι θα δούμε αποτελέσματα

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..
nionios_s Posted - 05/12/2007 : 21:26:36
na eisai kala re vagelara!!se eyxaristw poly!!8a soy thlefonisw ayrio to apogeymataki...

kalo soy vrady kai se eyxaristw gia to endiaferon!!

Η τρέλα δεν πάει στα βουνά...
VAGELARAS Posted - 05/12/2007 : 21:21:31
akrivos!!!!kane apoxi gia 4 6 meres!!den tha pathis tipota!!!antithetos tha ksekourastis kai tha arxisis ananeomenos!!!kai pistepse me pio dinatos!!!to kalami se ponese giati:etrexes pio grigora apo oti antexan ta kalamia sou,etrexes pio pola km apo ayta pou antexan ta kalamia sou,ekanes pio poles anifores i katifores apo aftes pou antexan ta kalamia sou!!!to kinito mou:6946686262.pare me ayrio giati simera ime efimeria .

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000