Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Από τα χειρότερα - ρήξη Αχιλλείου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kostao Δημοσιευτηκε - 16/12/2014 : 10:38:33
Το μόνο πράγμα που δεν περίμενα να πάθω, νόμιζα ότι η ποιότητα των ιστών μου είναι εικοσάχρονου (αλλά είμαι 40). Και εννοείται όχι στο τρέξιμο αλλά στο ποδόσφαιρο (που μου έχει προσφέρει όλους τους τραυματισμούς μου μέχρι τώρα).Κρύο, υγρασία, ανεπαρκείς διατάσεις πριν τον αγώνα, αλλαγή παπουτσιών τελευταία στιγμή, η χρόνια φλεγμονή από το συνεχές τρέξιμο και τα πολλά χιλιόμετρα, η ηλικία, όλα μαζί συνετέλεσαν(μαζί με την επιπολαιότητα μου εννοείται)
Η ρήξη ήταν πλήρης και το χειρούργησα χθες. Η απογοήτευση έρχεται από τη μεγάλη περίοδο αποκατάστασης και την εξάρτησή μου από άλλους για τις μετακινήσεις μου. Ακόμα και πρόβλημα στη δουλειά μου.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
xipolitos Posted - 11/03/2015 : 16:13:52
Welcome to the club! Θάχουμε πολλά να πούμε..
kostao Posted - 11/03/2015 : 12:24:33

Ήδη σκέφτομαι να αναθεωρήσω τη διατροφή μου.
Και το άλλο που είπες.
xipolitos Posted - 10/03/2015 : 21:55:55
quote:
Originally posted by kostao

Παρεμπιπτόντως, διάβασα και το βιβλίο "Born to run" αυτό το διάστημα και δεν κρατιέμαι...

Εννοείς να πετάξεις το παπούτσια.. και να ζήσεις σαν τους Tarahumara..;
kostao Posted - 10/03/2015 : 21:30:23
Και πρέπει να πω ότι αυτό ήταν μόνο ένας σταθμός, ένα ορόσημο, το πρώτο τρέξιμο. Και στη συνέχεια, όπως και πριν θα πρέπει να ακολουθώ όσο γίνεται πρωτόκολλο για συχνότητα προπονήσεων, ένταση, διάρκεια κτλ. Τα ίδια με πριν. Και πολλή ενδυνάμωση. Έχω γίνει φέτες χαχα.
Παρεμπιπτόντως, διάβασα και το βιβλίο "Born to run" αυτό το διάστημα και δεν κρατιέμαι...
xipolitos Posted - 10/03/2015 : 18:57:32
Μετά απο αυτή την Οδύσσεια που πέρασες.. εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!
tazi Posted - 10/03/2015 : 13:42:31
Μπράβ!! ευκολο να το λες και δύσκολο να το κάνεις, ομως ειναι η απολύτως σωστή προσέγγιση
trexantiris Posted - 10/03/2015 : 13:37:34
...σωραίος!!! Τώρα μπορείς να αρχίσεις να βάζεις και πιο μακροπρόθεσμους στόχους (ήπιους βέβαια στην αρχή)!

Free your feet...free your senses!
ANASTASIOS Posted - 10/03/2015 : 10:29:36
Τα εύσημα και απο εμένα.Απο την σύνεση και την εγκράτεια που έδειξες θα δείς τα αποτελέσματα πολύ σύντομα.Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Rigelian Posted - 10/03/2015 : 09:28:06
Ωραίος, μπράβο που ακολούθησες πιστά αυτά που έπρεπε να κάνεις, η αντιαμοιβή σου να είναι συνεχής στο μέλλον! Καλή επάνοδο!
kalogeridis Posted - 10/03/2015 : 00:38:23
η εγκρατεια που σε εφερε στο σημερινο σου τρεξιμο θα πρεπει να σε συντροφευει για τους εξισου σημαντικους επομενους μηνες της αποθεραπαειας σου. σιγα- σιγα και λιγα-λιγα... 1000 μπραβο σου!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
kostao Posted - 10/03/2015 : 00:32:20
Ακριβώς... Ευτυχώς συγκρατήθηκα να μην κάνω πολλά...
quote:
Originally posted by kalogeridis

το σημερινο τρεξιματακι σου φιλε μου, παιζει να ηταν απο τα πιο ομορφα της ζωης σου αν σε νιωθω καλα!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...

kalogeridis Posted - 10/03/2015 : 00:16:58
το σημερινο τρεξιματακι σου φιλε μου, παιζει να ηταν απο τα πιο ομορφα της ζωης σου αν σε νιωθω καλα!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
tzatzikis90 Posted - 09/03/2015 : 22:09:40
το έπαθε πριν ένα χρόνο κι ο πατέρας μου. πήγαμε σε 5χ5 κι επειδή έπαιζε μπάλα παλιά υπερέβαλλε εαυτόν κι έπαθε το ίδιο ακριβώς. μετά από 3-4 μήνες επανήλθε σιγά σιγά και τώρα είναι καλά. δε ρισκάρει επικίνδυνα σπορ όπως τα 5χ5 βέβαια πλέον αλλά δεν του έμεινε κάποιο μόνιμο πρόβλημα και αυτό είναι το κυριότερο πιστεύω.

καλή επάνοδο φιλαράκι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
kostao Posted - 09/03/2015 : 21:27:47
Καλησπέρα σε όλους, επανέρχομαι στο θέμα με τον τραυματισμό μου για να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες που απέκτησα αυτό το διάστημα της αποθεραπείας.
Όταν ένας τραυματισμός είναι είναι σοβαρός και θέλει πολύ χρόνο να επανέλθεις και ειδικά μετά από χειρουργείο πραγματικά η ψυχολογία είναι από τα βασικότερα. Όσο αυτό που έχουμε πάθει είναι αναστρέψιμο (αποδεδειγμένα) δεν πρέπει να τα παρατάμε. Πραγματικά, πρέπει να πιστεύουμε ότι θα πετύχουμε το στόχο της επανόδου. Είναι πολύ σωστό κάτι που είπαν εδώ αρκετοί φίλοι ότι την ώρα του τραυματισμού είναι σαν να ξεκινάει ένας αγώνας, ένας μαραθώνιος με στόχο την αποθεραπεία. Στην πορεία κατάλαβα ότι ακριβώς έτσι ένιωθα. Άρχισα να γίνομαι φίλος με το πρόβλημα, με την αποκατάσταση μου, μου άρεσε που είχα βραχυπρόθεσμους στόχους που τους κάλυπτα και σιγά σιγά γινόμουν αυτός που ήξερα.
Υπάρχουν τα δύο άκρα των αντιδράσεων, κάποιοι απογοητεύονται και αφήνονται τελείως και το αποτέλεσμα το τελικό δεν είναι το αναμενόμενο, κάποιοι παίρνουν κιλά, παρατάνε την ιδέα του αθλητισμού. Και άλλοι, που οι περισσότεροι από μας εδώ πέρα μάλλον έτσι είμαστε, που το πάνε πολύ δυναμικά με σκοπό να "σπάσουν τα κοντέρ", να επιστρέψουν σε χρόνο ρεκόρ, και άλλα. Εγώ τελικά προσπαθούσα να μην είμαι από τους ακραίους της δεύτερης ομάδας και να μην τραυματιστώ ξανά. Ακολούθησα σχετικά πιστά πρωτόκολλα αποκατάστασης και δούλεψα κάθε μέρα μόνος μου, και μπορώ να πω ότι πάω καλά. Σήμερα, ακριβώς όπως ήταν το σχέδιο, έτρεξα για πρώτη φορά μετά από 12 εβδομάδες. Κατάλαβα τι θα πει η λέξη "σκουριασμένος" για πρώτη φορά.Ήταν τετράλεπτα και πεντάλεπτα εναλλάξ με περπάτημα. Στο τέλος μπορώ να σας πω ότι ήμουν σε έκσταση. Το τρέξιμο είναι η απάντηση σε πολλά ερωτήματα τελικά. Καλά χιλιόμετρα σε όλους!
kostao Posted - 17/12/2014 : 10:40:35
Η κολύμβηση είναι πολύ κατάλληλη άσκηση για την περίπτωσή μου αλλά το θέμα είναι ότι δε μου αρέσει καθόλου και δεν έχω και υποδομή, αλλά θα πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
quote:
Originally posted by Deorum

Καλή δύναμη. Στο μεταξύ σκέψου κάποιο υποκαταστατο, όταν στο επιτρέψει φυσικά ο γιατρός σου, όπως κολύμπι.


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000