Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 εσείς τι θα διαλέγατε?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Trexalitsa78 Δημοσιευτηκε - 14/04/2015 : 14:15:05
Το 3ημερο του Αγίου Πνεύματος είναι μια καλή αφορμή για εκδρομούλα , και γιατί όχι να μη μπορέσουμε να το συνδυάσουμε με το αγαπημένο μας hobby? Οι αγώνες που μου έκαναν κλικ για το συγκεκριμένο 3ημερο είναι και οι δύο στις Σποράδες. Οπότε σίγουρα το μέρος θα είναι όμορφο, γραφικό, θα κάνουμε τα μπανάκια μας και θα τρέξουμε κιόλας
Στην Αλόνησσο, είναι το alonissos challenge και στην Σκιάθο έχει τα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη..
Τουριστικό τρέξιμο θα είναι, είτε στον έναν είτε στον άλλον αγώνα. Εσείς τι θα μου προτείνατε?
Τώρα βέβαια 8α μου πείτε και δεν θα έχετε άδικο, πως να συγκρίνουμε έναν αγώνα δρόμου με έναν αγώνα βουνού?
Οι γνώμες σας όμως αν έχετε τρέξει κάποιον απτους δύο αγώνες, θα ήταν πολύτιμη.
Βουνό δεν έχω ξανατρέξει, αλλά αυτό δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα απο μόνο του..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμβουλή σας
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Trexalitsa78 Posted - 16/04/2015 : 12:30:31
quote:
Originally posted by Pheidias

Η Αλόννησος δεν είναι αγώνας δρόμου (ούτε βουνού) - είναι μεικτή. Καμμία σχέση με Σπέτσες. Έχει και άσφαλτο, και χωματόδρομο, και καθαρή ανάβαση βουνού - απότομη πλαγιά και περπάτημα. Και διαδρομή δίπλα στην ακτή, και μέσα στα δέντρα, και σκαρφάλωμα, και μονοπάτι στην Χώρα, τα πάντα.
Από αυτή την άποψη είναι κάτι διαφορετικό από όλους τους άλλους αγώνες, και δρόμου και βουνού.
Και το νησί αξίζει, είναι θαυμάσιο, αλλά είναι μακρυά από την Αθήνα (η εκδρομή έχει νόημα για τριήμερο και πάνω).
Σίγουρα δεν θα μετανιώσεις.

Α ναι! Εκτός από τις παραλίες, στο Πατητήρι, όπου είναι η εκκίνηση και προφανώς θα μείνετε, έχει και ένα Πειρατικό Μουσείο (!) (και Λαογραφικό επίσης) Επισκεφθείτε το, είναι πολύ ενδιαφέρον!


Τρέχω στον μαραθώνιο του Λονδίνου και μαζεύω προσφορές για τα παιδιά της Αφρικής! Please sponsor me (thank you!): http://uk.virginmoneygiving.com/pheidias



Πολύ κατατοπιστικός! ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, και αρκετά δύσκολο Ομολογώ πάντως ότι μου κέντρισε αρκετά την προσοχή η περιγραφή σου. Ευχαριστώ πολύ!!!
ANASTASIOS Posted - 16/04/2015 : 10:01:20
quote:
Originally posted by Rigelian

Στην Αλλόνησο έχει στριφτή τυρόπιττα, στη Σκιάθο κρέπες, διάλεξε και πάρε!




Διλήμματα που βάζεις μπαγάσα

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
alexios33 Posted - 15/04/2015 : 17:57:24
Οποιος βαλει τα εξοδα τρεχω και γι'αυτον σε καλο χρονο

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Pheidias Posted - 15/04/2015 : 15:46:10
Η Αλόννησος δεν είναι αγώνας δρόμου (ούτε βουνού) - είναι μεικτή. Καμμία σχέση με Σπέτσες. Έχει και άσφαλτο, και χωματόδρομο, και καθαρή ανάβαση βουνού - απότομη πλαγιά και περπάτημα. Και διαδρομή δίπλα στην ακτή, και μέσα στα δέντρα, και σκαρφάλωμα, και μονοπάτι στην Χώρα, τα πάντα.
Από αυτή την άποψη είναι κάτι διαφορετικό από όλους τους άλλους αγώνες, και δρόμου και βουνού.
Και το νησί αξίζει, είναι θαυμάσιο, αλλά είναι μακρυά από την Αθήνα (η εκδρομή έχει νόημα για τριήμερο και πάνω).
Σίγουρα δεν θα μετανιώσεις.

Α ναι! Εκτός από τις παραλίες, στο Πατητήρι, όπου είναι η εκκίνηση και προφανώς θα μείνετε, έχει και ένα Πειρατικό Μουσείο (!) (και Λαογραφικό επίσης) Επισκεφθείτε το, είναι πολύ ενδιαφέρον!


Τρέχω στον μαραθώνιο του Λονδίνου και μαζεύω προσφορές για τα παιδιά της Αφρικής! Please sponsor me (thank you!): http://uk.virginmoneygiving.com/pheidias
Trexalitsa78 Posted - 15/04/2015 : 15:03:11
Αργύρη , Vrondos, σας ευχαριστώ αλλά έλεγα ανάμεσα στα δύο αρχικά να επιλέξω και να μη βάλω και άλλες επιλογές ανάμεσα και μπερδευτώ
Καλή η Σύρος, αλλά επειδή το 3ημερο του Αγίου Πνεύματος γίνεται χαμός για Μύκονο και Κυκλάδες, θα γίνεται πανικός και σε εισιτήρια και σε φασαρία..
'Οσο για τον αγώνα στην Χαλκιδική, η αλή8εια είναι οτι τον κοιτάξαμε, αλλά και μακρυά είναι, και δεν έχει περάσει και πολύς καιρός απτην Θεσσαλονίκη.
Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο
Vrondos Posted - 15/04/2015 : 14:32:07
... Για όποιον δεν τον πειράζει η απόσταση, στις 31/5 γίνεται και το Porto Carras Spring Half Marathon στη Χαλκιδική.
winarg Posted - 15/04/2015 : 12:07:34
Στις 31/5 είχε και ημιμαραθώνιο στη Σύρο αλλά πάιζει να τον μεταφέρουν για λίγο πιο μετά
Trexalitsa78 Posted - 15/04/2015 : 11:25:14
quote:
Originally posted by marstay

Θα πρότεινα Αλλόνησο. Βρέθηκα πέρυσι το καλοκαίρι και η φύση που προσφέρει είναι μαγική. Επίσης έχει και πάρα πολύ ωραία χώρα. Σχετικά με τον αγώνα δεν τον έχω τρέξει και δεν έχω εμπειρία αλλά είδα κομμάτια της διαδρομής στις βόλτες που έκανα για να βρεθώ σε διάφορες παραλίες του νησιού και πρέπει να πω πως προσφέρει πανέμορφες εικόνες μέσα σε καταπράσινα τοπία με μοναδική θέα. Εγώ πάντως όταν μέσα από το αμάξι έβλεπα τη διαδρομή δεν φαντάζεσαι πόσο ζήλευα...



Ευχαριστώ πολύ
Trexalitsa78 Posted - 15/04/2015 : 11:23:55
quote:
Originally posted by Aroulio

Η Αλλόνησος πάντως, που τη γλυκοκοίταζα πέρυσι, φαίνεται να έχει πιο ζόρικα υψομετρικά (κι από τις Σπέτσες). Επίσης, στα περυσινά αποτελέσματα αναφέρονται μόνο 20 τερματίσαντες στο 30άρι.

http://www.alonissoschallenge.gr/alphagamma974nualphasigmaf-30-chilambdamu.html



Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Χίλια ευχαριστώ!!
Trexalitsa78 Posted - 15/04/2015 : 11:22:41
quote:
Originally posted by Rigelian

Στην Αλλόνησο έχει στριφτή τυρόπιττα, στη Σκιάθο κρέπες, διάλεξε και πάρε!



στην Σκόπελο νόμιζα ότι είναι η τυρόπιτα..
Trexalitsa78 Posted - 15/04/2015 : 11:21:34
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Ιωάννα καλησπέρα. να σου πω απλά πως τα 1028 μέτρα υψομετρική που γράφει για αγώνα βουνού δεν είναι κάτι το τρομερό. βέβαια χωρίς καθόλου εμπειρία σε τέτοιου είδους αγώνες ίσως δυσκολευτείς σε κάποια σημεία αλλά ως νούμερο δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. εφόσον αναφέρεις τη διάθεσή σου για τουριστικό τρέξιμο(χωρίς κυνήγι θέσης-χρόνου το εκλαμβάνω), προσωπικά θα διάλεγα τον ορεινό καθώς τα τοπία και οι εναλλαγές είναι μακράν συναρπαστικότερα των απλών αγώνων δρόμου.

από εκεί και πέρα, δεν γνωρίζω κάτι για τους αγώνες ώστε να σε βοηθήσω στο δίλημμά σου. καλή επιτυχία σε όποιο κι αν επιλέξεις τελικά!

ΥΓ. καλό θα ήταν να βάλεις κάποιες ανηφόρες(παραπάνω αν έχεις ήδη) την εβδομάδα στην προπόνησή σου σε περίπτωση που διαλέξεις τον ορεινό.

ΥΓ2. πιθανότατα τα ξέρεις όλα αυτά που σου λέω, απλά προσπαθώ να βοηθήσω.

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Ευχαριστώ Τάσο! Το θεωρούσα πιο δύσκολο να πω την αλήθεια...
Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου επι τη ευκαιρία
Trexalitsa78 Posted - 15/04/2015 : 11:20:06
quote:
Originally posted by spy

...Ιωαννα ...η Σκυρος εχει εναν ημι που διεξαγεται την τελευταια εβδομαδα του Σεπτεμβριου, ημερα Σαββατο το απογευμα, αλλα ειναι για τους μυημενους...αφου δεν δηλωνεται πουθενα !!! Τον ειχα τρεξει το 2012... προεκυψε τελικα να ειναι 12400 μετρα (επειδη, οπως ειπαν, γινοταν καποιος γαμος...κι ειχαν κλεισει οι δρομοι)...και εδωσα στη κυριολεξια "τα ρεστα μου", για να μην τερματισω τελευταιος στους ανδρες (ετρεχαν και δυο γυναικες!!!). Τελικα ...τα καταφερα και βγηκα προτελευταιος, 6ος δηλαδη στους 7 που τρεξαμε!!! Μεγαλη επιτυχια!!!!Τον αγωνα το συστηνω ανεπιφυλακτα παντως. Σκετη μαγεια...για τους φανατικους του νησιου...οπως εγω !Με ρυθμο 4:50 ανεβαινεις βαθρο, αφου διεκδικεις πρωτια!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



Θεϊκο!!!!
Θα τον ψάξω Σπύρο και αν υπάρχει ακόμα θα επιδιώξω να τον τρέξω! Αυτές είναι εμπειρίες, όχι αστεία!!
marstay Posted - 15/04/2015 : 10:06:50
Θα πρότεινα Αλλόνησο. Βρέθηκα πέρυσι το καλοκαίρι και η φύση που προσφέρει είναι μαγική. Επίσης έχει και πάρα πολύ ωραία χώρα. Σχετικά με τον αγώνα δεν τον έχω τρέξει και δεν έχω εμπειρία αλλά είδα κομμάτια της διαδρομής στις βόλτες που έκανα για να βρεθώ σε διάφορες παραλίες του νησιού και πρέπει να πω πως προσφέρει πανέμορφες εικόνες μέσα σε καταπράσινα τοπία με μοναδική θέα. Εγώ πάντως όταν μέσα από το αμάξι έβλεπα τη διαδρομή δεν φαντάζεσαι πόσο ζήλευα...
Aroulio Posted - 15/04/2015 : 09:32:14
Η Αλλόνησος πάντως, που τη γλυκοκοίταζα πέρυσι, φαίνεται να έχει πιο ζόρικα υψομετρικά (κι από τις Σπέτσες). Επίσης, στα περυσινά αποτελέσματα αναφέρονται μόνο 20 τερματίσαντες στο 30άρι.

http://www.alonissoschallenge.gr/alphagamma974nualphasigmaf-30-chilambdamu.html
Rigelian Posted - 14/04/2015 : 21:29:18
Στην Αλλόνησο έχει στριφτή τυρόπιττα, στη Σκιάθο κρέπες, διάλεξε και πάρε!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000