ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ |
Diceman |
Δημοσιευτηκε - 07/05/2015 : 00:41:30 Όπως πιθανώς έχετε διαπιστώσει, εδώ και μερικούς 2-3 μήνες πολλά μοντέλα της Garmin δεν κάνουν πλέον σωστό export μέσω Garmin Connect σε Google Earth, ώστε να μπορούμε να δούμε τη διαδρομή και τα laps στο χάρτη. Πιο συγκεκριμένα, όλα τα path points και lap points εμφανίζονται μαζεμένα στην αφετηρία και η διαδρομή δεν απεικονίζεται με γραμμή.
Δείτε, π.χ. τι γράφουν στο forum της Garmin διάφοροι χρήστες. https://forums.garmin.com/showthread.php?82068-Export-to-google-earth-not-working/page1
Το τμήμα υποστήριξης πελατών της Garmin όλο υπόσχεται λύση κι όλο τίποτα δεν κάνει (έχω ανταλλάξει πολλά μηνύματα μαζί τους).
Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα: 1. Έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς αυτό το πρόβλημα; 2. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο ή άλλη εφαρμογή για να βλέπω τη διαδρομή στο Google Earth ή σε ανάλογο χάρτη; Έχω το Garmin Forerunner 220.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Curro, ergo Sum. |
9 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Πρώτα η πιο πρόσφατη) |
Diceman |
Posted - 09/08/2015 : 10:08:24 Το πρόβλημα λύθηκε! Το export σε Google Earth δουλεύει μια χαρά και φαίνονται τα πάντα: η πορεία, τα lap points κ.ά.
Curro, ergo Sum. |
Diceman |
Posted - 09/05/2015 : 20:29:15 gtsimp και ο δικός σου τρόπος δούλεψε. Ευχαριστώ!
Το πρόβλημα με την αδυναμία εμφάνισης των laps παραμένει, πάντως...
Curro, ergo Sum. |
gtsimp |
Posted - 08/05/2015 : 16:05:56 Εναλλακτικά: Δοκιμάστε να κατεβάσετε από το Garmin Connect τη διαδρομή σας σε .gpx αρχείο. Έπειτα κατεβάστε το open source (δωρεάν & ελεύθερο λογισμικό ανοιχτού κώδικα) GPS Babel (http://www.gpsbabel.org) για να κάνετε τη μετατροπή του .gpx σε .kml ώστε να το ανοίξετε στο Google Earth. Επισυνάπτω και screenshot με τη διαδικασία στο GPS Babel. Προσωπικά με δεδομένα από Garmin 210 μου δούλεψε στο Google Earth όπως ήθελα ενώ απευθείας με Export από το Garmin Connect δε δούλευε το .kml αρχείο...
|
stratus |
Posted - 07/05/2015 : 20:25:46 quote: Originally posted by Diceman
Suisac και stratus, ευχαριστώ!
Τόσο με το Endomondo όσο και με το TCX Converter κατάφερα να δω τη διαδρομή στο Google Earth. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω τα lap points. Εσείς τα βλέπετε;
Curro, ergo Sum.
Δεν μπορεις να τα δεις δυστυχως
--------------------------- XΡΗΣΤΟΣ O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του. |
Diceman |
Posted - 07/05/2015 : 19:36:47 Suisac και stratus, ευχαριστώ!
Τόσο με το Endomondo όσο και με το TCX Converter κατάφερα να δω τη διαδρομή στο Google Earth. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω τα lap points. Εσείς τα βλέπετε;
Curro, ergo Sum. |
stratus |
Posted - 07/05/2015 : 18:34:09 quote: Originally posted by Diceman
Όπως πιθανώς έχετε διαπιστώσει, εδώ και μερικούς 2-3 μήνες πολλά μοντέλα της Garmin δεν κάνουν πλέον σωστό export μέσω Garmin Connect σε Google Earth, ώστε να μπορούμε να δούμε τη διαδρομή και τα laps στο χάρτη. Πιο συγκεκριμένα, όλα τα path points και lap points εμφανίζονται μαζεμένα στην αφετηρία και η διαδρομή δεν απεικονίζεται με γραμμή.
Δείτε, π.χ. τι γράφουν στο forum της Garmin διάφοροι χρήστες. https://forums.garmin.com/showthread.php?82068-Export-to-google-earth-not-working/page1
Το τμήμα υποστήριξης πελατών της Garmin όλο υπόσχεται λύση κι όλο τίποτα δεν κάνει (έχω ανταλλάξει πολλά μηνύματα μαζί τους).
Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα: 1. Έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς αυτό το πρόβλημα; 2. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο ή άλλη εφαρμογή για να βλέπω τη διαδρομή στο Google Earth ή σε ανάλογο χάρτη; Έχω το Garmin Forerunner 220.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Curro, ergo Sum.
Export σε gpx Με TCX converter ανοιγεις το gpx Το σωνεις σε μορφη kml και εισαι οκ Ημουν ο πρωτος που στο φορουμ του 920 της γκαρμιν εγραψα το προβλημα
--------------------------- XΡΗΣΤΟΣ O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του. |
Suisac |
Posted - 07/05/2015 : 15:50:50 Έχοντας ένα ''ψυχαναγκαστικό ζήτημα'' με τα δεδομένα , πολλοί με κράζουν :-) , γενικώς τα αρχεία που δημιουργεί το ρολόι μου (Timex Run Trainer 2.0) τα παρακολουθώ και με άλλα προγράμματα (endomondo,garmin connect ,runkeeper, strava κλπ) και σε διάφορες μορφές(gpx,fit,tcx,kml) διακρίνοντας διάφορα πρωτότυπα πράγματα(γνωρίζοντας πως στην πλειοψηφία του κόσμου δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία οι όποιες διαφορές).
Αν και όπως το προσδιορίζεις διαισθάνομαι πως μάλλον είναι ζήτημα σφάλματος στην δημιουργία του αρχείου εξ αρχής δεν δοκιμάζεις να ρίξεις το αρχείο που κάνεις export (gpx,tcx,Kml) πχ στο endomondo να δεις αν διαβάσει τις πληροφορίες;
Σε κάθε περίπτωση κάποιος πληροφορικάριος ενδεχομένως να μπορεί να μας δώσει τα φώτα του αναλυτικότερα |
Diceman |
Posted - 07/05/2015 : 15:22:32 Suisac, όχι. Έχεις να προτείνεις κάποιο;
Φοβάμαι, πάντως, ότι το πρόβλημα ξεκινάει από τον τρόπο που το Garmin Connect δημιουργεί το .kml, γιατί το Google Earth βγάζει μήνυμα για μια άγνωστη ετικέτα <styleurl>.
Curro, ergo Sum. |
Suisac |
Posted - 07/05/2015 : 13:13:03 quote: Originally posted by Diceman
Όπως πιθανώς έχετε διαπιστώσει, εδώ και μερικούς 2-3 μήνες πολλά μοντέλα της Garmin δεν κάνουν πλέον σωστό export μέσω Garmin Connect σε Google Earth, ώστε να μπορούμε να δούμε τη διαδρομή και τα laps στο χάρτη. Πιο συγκεκριμένα, όλα τα path points και lap points εμφανίζονται μαζεμένα στην αφετηρία και η διαδρομή δεν απεικονίζεται με γραμμή.
Δείτε, π.χ. τι γράφουν στο forum της Garmin διάφοροι χρήστες. https://forums.garmin.com/showthread.php?82068-Export-to-google-earth-not-working/page1
Το τμήμα υποστήριξης πελατών της Garmin όλο υπόσχεται λύση κι όλο τίποτα δεν κάνει (έχω ανταλλάξει πολλά μηνύματα μαζί τους).
Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα: 1. Έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς αυτό το πρόβλημα; 2. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο ή άλλη εφαρμογή για να βλέπω τη διαδρομή στο Google Earth ή σε ανάλογο χάρτη; Έχω το Garmin Forerunner 220.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Curro, ergo Sum.
Έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις το gpx,kml, tcx αρχείο σε κάποιο άλλο σχετικό πρόγραμμα που συνεργάζεται με την Google στους χάρτες της; |