Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Πρόβλημα Garmin στο export σε Google Earth
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/05/2015 :  00:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως πιθανώς έχετε διαπιστώσει, εδώ και μερικούς 2-3 μήνες πολλά μοντέλα της Garmin δεν κάνουν πλέον σωστό export μέσω Garmin Connect σε Google Earth, ώστε να μπορούμε να δούμε τη διαδρομή και τα laps στο χάρτη. Πιο συγκεκριμένα, όλα τα path points και lap points εμφανίζονται μαζεμένα στην αφετηρία και η διαδρομή δεν απεικονίζεται με γραμμή.

Δείτε, π.χ. τι γράφουν στο forum της Garmin διάφοροι χρήστες.
https://forums.garmin.com/showthread.php?82068-Export-to-google-earth-not-working/page1

Το τμήμα υποστήριξης πελατών της Garmin όλο υπόσχεται λύση κι όλο τίποτα δεν κάνει (έχω ανταλλάξει πολλά μηνύματα μαζί τους).

Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα:
1. Έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς αυτό το πρόβλημα;
2. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο ή άλλη εφαρμογή για να βλέπω τη διαδρομή στο Google Earth ή σε ανάλογο χάρτη; Έχω το Garmin Forerunner 220.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Curro, ergo Sum.

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  13:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diceman

Όπως πιθανώς έχετε διαπιστώσει, εδώ και μερικούς 2-3 μήνες πολλά μοντέλα της Garmin δεν κάνουν πλέον σωστό export μέσω Garmin Connect σε Google Earth, ώστε να μπορούμε να δούμε τη διαδρομή και τα laps στο χάρτη. Πιο συγκεκριμένα, όλα τα path points και lap points εμφανίζονται μαζεμένα στην αφετηρία και η διαδρομή δεν απεικονίζεται με γραμμή.

Δείτε, π.χ. τι γράφουν στο forum της Garmin διάφοροι χρήστες.
https://forums.garmin.com/showthread.php?82068-Export-to-google-earth-not-working/page1

Το τμήμα υποστήριξης πελατών της Garmin όλο υπόσχεται λύση κι όλο τίποτα δεν κάνει (έχω ανταλλάξει πολλά μηνύματα μαζί τους).

Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα:
1. Έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς αυτό το πρόβλημα;
2. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο ή άλλη εφαρμογή για να βλέπω τη διαδρομή στο Google Earth ή σε ανάλογο χάρτη; Έχω το Garmin Forerunner 220.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Curro, ergo Sum.



Έχεις δοκιμάσει να φορτώσεις το gpx,kml, tcx αρχείο σε κάποιο άλλο σχετικό πρόγραμμα που συνεργάζεται με την Google στους χάρτες της;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  15:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Suisac, όχι. Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Φοβάμαι, πάντως, ότι το πρόβλημα ξεκινάει από τον τρόπο που το Garmin Connect δημιουργεί το .kml, γιατί το Google Earth βγάζει μήνυμα για μια άγνωστη ετικέτα <styleurl>.

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  15:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας ένα ''ψυχαναγκαστικό ζήτημα'' με τα δεδομένα , πολλοί με κράζουν :-) , γενικώς τα αρχεία που δημιουργεί το ρολόι μου (Timex Run Trainer 2.0) τα παρακολουθώ και με άλλα προγράμματα (endomondo,garmin connect ,runkeeper, strava κλπ) και σε διάφορες μορφές(gpx,fit,tcx,kml) διακρίνοντας διάφορα πρωτότυπα πράγματα(γνωρίζοντας πως στην πλειοψηφία του κόσμου δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία οι όποιες διαφορές).

Αν και όπως το προσδιορίζεις διαισθάνομαι πως μάλλον είναι ζήτημα σφάλματος στην δημιουργία του αρχείου εξ αρχής δεν δοκιμάζεις να ρίξεις το αρχείο που κάνεις export (gpx,tcx,Kml) πχ στο endomondo να δεις αν διαβάσει τις πληροφορίες;

Σε κάθε περίπτωση κάποιος πληροφορικάριος ενδεχομένως να μπορεί να μας δώσει τα φώτα του αναλυτικότερα

Edited by - Suisac on 07/05/2015 15:58:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  18:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diceman

Όπως πιθανώς έχετε διαπιστώσει, εδώ και μερικούς 2-3 μήνες πολλά μοντέλα της Garmin δεν κάνουν πλέον σωστό export μέσω Garmin Connect σε Google Earth, ώστε να μπορούμε να δούμε τη διαδρομή και τα laps στο χάρτη. Πιο συγκεκριμένα, όλα τα path points και lap points εμφανίζονται μαζεμένα στην αφετηρία και η διαδρομή δεν απεικονίζεται με γραμμή.

Δείτε, π.χ. τι γράφουν στο forum της Garmin διάφοροι χρήστες.
https://forums.garmin.com/showthread.php?82068-Export-to-google-earth-not-working/page1

Το τμήμα υποστήριξης πελατών της Garmin όλο υπόσχεται λύση κι όλο τίποτα δεν κάνει (έχω ανταλλάξει πολλά μηνύματα μαζί τους).

Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα:
1. Έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς αυτό το πρόβλημα;
2. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο ή άλλη εφαρμογή για να βλέπω τη διαδρομή στο Google Earth ή σε ανάλογο χάρτη; Έχω το Garmin Forerunner 220.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Curro, ergo Sum.



Export σε gpx
Με TCX converter ανοιγεις το gpx
Το σωνεις σε μορφη kml και εισαι οκ
Ημουν ο πρωτος που στο φορουμ του 920 της γκαρμιν εγραψα το προβλημα

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  19:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Suisac και stratus, ευχαριστώ!

Τόσο με το Endomondo όσο και με το TCX Converter κατάφερα να δω τη διαδρομή στο Google Earth. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω τα lap points. Εσείς τα βλέπετε;

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  20:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diceman

Suisac και stratus, ευχαριστώ!

Τόσο με το Endomondo όσο και με το TCX Converter κατάφερα να δω τη διαδρομή στο Google Earth. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω τα lap points. Εσείς τα βλέπετε;

Curro, ergo Sum.


Δεν μπορεις να τα δεις δυστυχως

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsimp
Forum-Runner

Greece


52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  16:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gtsimp Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εναλλακτικά: Δοκιμάστε να κατεβάσετε από το Garmin Connect τη διαδρομή σας σε .gpx αρχείο. Έπειτα κατεβάστε το open source (δωρεάν & ελεύθερο λογισμικό ανοιχτού κώδικα) GPS Babel (http://www.gpsbabel.org) για να κάνετε τη μετατροπή του .gpx σε .kml ώστε να το ανοίξετε στο Google Earth. Επισυνάπτω και screenshot με τη διαδικασία στο GPS Babel. Προσωπικά με δεδομένα από Garmin 210 μου δούλεψε στο Google Earth όπως ήθελα ενώ απευθείας με Export από το Garmin Connect δε δούλευε το .kml αρχείο...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2015 :  20:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gtsimp και ο δικός σου τρόπος δούλεψε. Ευχαριστώ!

Το πρόβλημα με την αδυναμία εμφάνισης των laps παραμένει, πάντως...

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2015 :  10:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα λύθηκε! Το export σε Google Earth δουλεύει μια χαρά και φαίνονται τα πάντα: η πορεία, τα lap points κ.ά.

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000