Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αριετ Τεστ και βοηθεια

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Deathstalker Δημοσιευτηκε - 04/06/2015 : 02:05:55
Καλησπερα και απο εμενα και καλως σας βρηκα!Επειδη σε 1,5 μηνα εχω το Αριετ τεστ και πρεπει να το περασω οποσδηποτε θα ηθελα την βοηθεια σας!To test ειναι αυτο για οσους δεν το ξερουν https://www.youtube.com/watch?v=10Rn-4qJIe4
Η προπονησεις μου ειναι οι εξεις!
2 μερες προγραμμα συνήθως ενα απο αυτα
10χ100+10χ50μ στο 90%
15χ200
10χ400
6χ800
3χ1600μ
με 1 η 2 λεπτα διαλειμα και σε χρονους κατω απο 2 λεπτα την στροφη εκτος τα 200 σε 40δευτερα.
Τις 3 μερες κανω αεροβια περιπου 45λεπτα με 1 ωρα και στο τελος ασκησεις ενδυναμωσεις κυρίως ποδια με λαστιχα και κοιλιακους-ραχιαιους!
Αλλη μια μερα κανω βαρυ σπιτι στα χερια, πλατης,τραπεζοειδης απο 6σετ και 6 επαναληψεις με κιλα μεχρι να με καψει και squat 20 επαναλήψεις με 6 σετ δυναμικα με σηκωμα στις μυτες!
Τελος μια μερα ρεπο!
Πως σας φενεται το προγραμμα!Ταιριαζει για αυτο που θελω να κανω η τσαμπα το κανω και πρεπει να ψαξω για κατι αλλο?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
peteglamgr Posted - 05/04/2017 : 12:45:54
Όλα τα σετ είναι 40 σετ των 75μ. Ε στα σετ 27 εώς 33-34 είναι εκεί που πιθανότατα θα την ακούσεις. Ε μετά θα το βγάλεις με την ψυχή.
Τα 15" είναι για όλα τα 75άρια, το διάλειμμα είναι 24" για τη Γ' κατηγορία.
Επαναλαμβάνω. Βρες προπονητή για να κάνεις σωστή δουλειά. Πόσα να το δίνεις; 20-30 ευρώ το μήνα;;; Αν δεν μπορείς, τότε κατέβασε από την ΕΠΟ τα προγράμματα προπόνησης της ΦΙΦΑ ή τουλάχιστον βρες κανένα φίλο που ξέρει να σε βοηθήσει. Ή πάρε πρόγραμμα από συναδέλφους διαιτητές, κάποιοι θα κάνουν προπόνηση με προπονητή σίγουρα!
dynamics Posted - 01/04/2017 : 04:39:37
quote:
Originally posted by peteglamgr

Καλησπέρα.
Λοιπόν επειδή είμαι και εγώ "παθών", τόσο στο ariet όσο και στα 75άρια, οι γενικές συμβουλές είναι οι εξής.
Θα πρέπει να δουλέψεις το ψηλό αερόβιο σου κυρίως γιατί εκεί θα είσαι. Θα μπεις και για κάποια κομμάτια στο αναερόβιο (27-33-34) και εκεί είναι που θα ζοριστείς.
Ειδική συμβουλή και σημαντικότερη. Βρες προπονητή, να δει τα δυνατά και αδύνατά σου σημεία και να δουλέψεις εκεί.
Επίσης μην κοιτάς απλά τα μέτρα, γιατί το σταμάτα-ξεκίνα του συγκεκριμένου τεστ θα σε κουράσει.

Το συγκεκριμένο τεστ είναι: 75μ σε 15", διάλειμμα (20"-22"-24", ανάλογα την κατηγορία που είσαι). 40 κομμάτια.

καλημερα!Για βοηθος διαιτητη γ κατηγορια θα δωσω!τα κομματια αεροβιο 27-33-34 τι ειναι ακριβως?τα 15 δευτερολεπτα για ολα τα 75αρι ειναι το ιδιο?η πεφτει ο χρονος αργοτερα?
dynamics Posted - 01/04/2017 : 04:35:26
quote:
Originally posted by Deorum

Δες λίγο το πρόγραμμα του πρώτου φίλου. Ακούγεται λογικό. Από εκεί και πέρα (ίσως με κάποιο προπονητή) θα δεις που υποφέρεις για να το δουλέψεις λίγο περισσότερο, και που είσαι ήδη οκ, για να μην χαλάσεις δυνάμεις σε αυτό.
3 μήνες δεν είναι μεγάλο διάστημα αν είσαι εντελώς αρχάριος.

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες? Έχεις λίνκ να το δούμε μήπως πιάσουμε κάτι παραπάνω?

ειναι λογικο δεν ειπα αλλα το θεμα ειναι πως θα φτασω στο επιπεδο του για κανω την προπονηση που κανει!το τεστ δεν ξερω αν το λενε αριετ πλεον εγω σαν 75 αρια το ξερω!Μια ιδεα μπορεις να παρεις απο εδω http://www.epo.gr/media/files/REFEREES/EGGRAFA_DIAITITON/TEST_FIFA-UEFA_updated.pdf
πας λιγο κατω που λεει για βοηθους διαιτητες!Προσωπικα θελω να προσπαθησω να ανεβω στην γ κατηγορια(τωρα ειμαι τοπικο) γραφει και τους χρονους κτλ!
στο θεμα τρεξιμος ειμαι αρχαριος..γυμναστηριο πηγαινω συνεχεια οταν ειμαι Αθηνα(πχ 1-2 μηνες γυμναστηριο και μετα αποχη για 2-3 μηνες) ειμαι ελαφρα γυμνασμενος θα ελεγα απλα οχι στο τρεξιμο...ηθελα να αρχισω ποιο πριν προπονηση αλλα ταλαιπωρούμαι με τενοντιτιδα και στα ποδια(καλαμια) και δεν μπορουσα να τρεξω.μια αγωγη με αντιφλεγμονωδη που εκανα δεν επιασε..
προπονητη δεν εχω την οικονομικη πολυτελεια για να εχω..
εχω ενα φιλαρακι που οτι πηρε χαρτι περσοναλ που θα με βοηθησει λιγο..
peteglamgr Posted - 31/03/2017 : 11:30:04
Καλησπέρα.
Λοιπόν επειδή είμαι και εγώ "παθών", τόσο στο ariet όσο και στα 75άρια, οι γενικές συμβουλές είναι οι εξής.
Θα πρέπει να δουλέψεις το ψηλό αερόβιο σου κυρίως γιατί εκεί θα είσαι. Θα μπεις και για κάποια κομμάτια στο αναερόβιο (27-33-34) και εκεί είναι που θα ζοριστείς.
Ειδική συμβουλή και σημαντικότερη. Βρες προπονητή, να δει τα δυνατά και αδύνατά σου σημεία και να δουλέψεις εκεί.
Επίσης μην κοιτάς απλά τα μέτρα, γιατί το σταμάτα-ξεκίνα του συγκεκριμένου τεστ θα σε κουράσει.

Το συγκεκριμένο τεστ είναι: 75μ σε 15", διάλειμμα (20"-22"-24", ανάλογα την κατηγορία που είσαι). 40 κομμάτια.
Deorum Posted - 31/03/2017 : 10:50:25
Δες λίγο το πρόγραμμα του πρώτου φίλου. Ακούγεται λογικό. Από εκεί και πέρα (ίσως με κάποιο προπονητή) θα δεις που υποφέρεις για να το δουλέψεις λίγο περισσότερο, και που είσαι ήδη οκ, για να μην χαλάσεις δυνάμεις σε αυτό.
3 μήνες δεν είναι μεγάλο διάστημα αν είσαι εντελώς αρχάριος.

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες? Έχεις λίνκ να το δούμε μήπως πιάσουμε κάτι παραπάνω?
dynamics Posted - 30/03/2017 : 04:22:20
καλημερα σε ολους!Για να μην ανοιγω νεο θεμα!Ειπα να γραψω εδω μιας και ζηταω την βοηθεια σας!Το καλοκαιρι(σε κανα 3 μηνο) θα δωσω το παραπανο τεστ που λες ο φιλος 40χ75αρια σε συγκεκριμενο χρονο...
υπαρχει καποιος να βοηθησει στο τι πρεπει να κανω ακριβως?εχω αρχισει και τρεχω τον τελευταιο μηνα σε στιβο τρεχω οσο μπορω και οταν σταματαω κανω περπατημα..συνολο περιπου 45λεπτα με 1 ωρα!εχει κανεις καμια ιδεα για βοηθεια?στην επο που μπηκα μου φανηκαν ακαταλαβιστικα ετσι οπως τα εγραφε(στα ξενα)?
ευχαριστω
Deathstalker Posted - 04/06/2015 : 23:18:04
τι να τον κανεις τον οφθαλμιατρο οταν εχεις αλλα πραγματα ;)
andrem Posted - 04/06/2015 : 21:08:14
Καλα ολα αυτα ,αλλα χρειαζεται κ ενας καλος οφθαλμιατρος ε?
Deathstalker Posted - 04/06/2015 : 20:23:06
Εφτασα μεχρι τους 200!Αλλα δεν μαυρισα απλα κουραστικα!Με το δικο μου ρολοι που ελενχο παντα εχω φτασει μεχρι 204 που ειναι και αυτο που μου βγαζει και τα παρακατω νουμερα
Μέγιστη κατανάλωση οξυγόνου ειχα 45,53!
Η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου φενετε αργο αλλα οπως ειπα δεν τα εχω δωσει ποτε ολα!Και το 193 ηταν στο τριτο 1600.Το πρωτο και το δευτερο ειχαν βγει ευκολα με το 3 λιγο με δυσκολεψε μετα τον 2 γυρο.
Συγκεκριμενα
1 5,10 μεσος ρυθμος με 183 μεσο ορο σφυγμους και 192 μεγιστους
2 5,18 μεσος ρυθμος με 187 μεσο ορο σφυγμους και 196 μεγιστους
3 5,34 μεσος ρυθμος με 188 μεσο ορο σφυγμους και 195 μεγιστους

Deorum Posted - 04/06/2015 : 19:57:27
Το Pace σου στα 1600ριά όπως είπε ο NEK είναι 5'12"/χλμ.

Όπως ξανα-είπε ο ΝΕΚ μου φαίνεται κάπως αργό. Θα μου πεις... φτάνω 190+ παλμούς.
Δεν έχει καμιά φορά σημασία. Αν η κορυφή σου είναι στα 210 ή 215... ? είσαι 20-30 κάτω από το max. (δλδ πάρα πολύ και μιλάμε για διαλλειματική όπου μετά τις 1-2 πρώτες, πρέπει πλέον να ξύνεις το ταβάνι).

Στην εργομέτρηση πόσο έφτασες?
Deathstalker Posted - 04/06/2015 : 19:48:19
Καταλαβα!
Ετσι το κανω περιπου εκτος απο το τελος που κανω 1-2 στροφες χαλαρωμα οχι 10 λεπτα!Τις διαλειματικες κοιταω στην αρχη να ειμαι πανω απο τους 180 σφυγμους και στα τελειωματα να ειμαι γυρο στους 190-193 σφυγμους δλδ κοντα στα ορια μου!
Nek2000 Posted - 04/06/2015 : 19:38:22
Επειδή δεν το αναφέρεις πουθενά, απλά να ξέρεις ότι πριν ξεκινήσεις τις διαλειμματικές προπονήσεις, κάνεις 15-20 λεπτά ζέσταμα (χαλαρό τζόκινγκ), καλές διατάσεις και μερικά ανοίγματα (πχ 4x80m). Και αφού κάνεις το πρόγραμμά (200, 400, 800, 1600 ότι έχεις) σου στο τέλος κάνεις άλλα 10 λεπτά αργό τρέξιμο.
Και οι διαλειμματικές γίνονται όλες σε υψηλή ένταση. δηλαδή αν κάνεις τα συνεχόμενα 45λεπτα σε 5-5:30 δεν έχει νόημα να κάνεις τα 1600 σε 5:12. Πρέπει να τα πας σίγουρα κάτω από 4:45 θα έλεγα.
Deathstalker Posted - 04/06/2015 : 19:00:04
Να σου πω την αληθεια ποτε δεν εχω δοκιμασει μιας και οποτε παω εχω προγραμμα και δεν τα δινω ολα!Σε συνεχομενο για 45 λεπτα ειμαι απο 5 εως 5,30 τo χιλιομετρο!Προχθες εκανα 3χ1600 σε 2.05 λεπτα τον γυρο με διαλειμα 2,30!Παντος στης 16 ιανουαριου ειχα κανει εργομετρικα δεν ξερω αν βοηθαει κατι απο εκει αν και απο τοτε εχω ανεβει!
Deorum Posted - 04/06/2015 : 18:32:53
Μου φαίνεται αρκετά εύκολο.
Οκ δεν είναι ένα απλό 1500ρι... πχ, αλλά ακόμα και στο τρέξιμο με τα πλάγια βηματάκια, μου φαίνεται πως χαλαρώνεις παρά κουράζεσαι.
Όπως και να έχει 10-15 λεπτά είναι, δεν ξέρω.
Ίσως είναι ιδέα μου, αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.
Πολλά πράγματα φαίνονται απλά και...

Ερώτηση, στο τρέξιμο σκέτο, τι χρόνους έχεις?
ΠΧ μιας και κάνεις μικρές αποστάσεις, ρεκόρ σε 1 χλμ, πόσο έχεις?
Deathstalker Posted - 04/06/2015 : 15:19:16
Αν και στους αριθμους φενεται απλο δεν ειναι!Για καποιο λογο το συγκεκριμενο τεστ σου ανεβαζει αρκετους σφυγμους,τουλαχιστον σε εμενα!Μεχρι και εργομετρικα πηγα εκανα για να σιγουρευτώ μπας και κατι παει στραβα με εμενα!
Αυτο το fifa test ειναι το παλιο και ηταν 24χ150 σε 30 με διαλειμμα τα 40!Αυτα τα ειχα ομως αλλα τον χειμωνα τα αλλαξαν σε αυτο που κανουμε τωρα!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000