Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καφενείο - μετεκλογικών πολιτικών συζητήσεων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Deorum Δημοσιευτηκε - 05/03/2015 : 10:13:37
(άνοιξα καινούργιο θέμα, νομίζω είναι πιο ταιριαστό πλέον!)
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 31/08/2015 : 22:59:53
Αναρωτιέμαι, ακόμα υπάρχουν ψηφοφόροι; Μήπως τελικά το χρυσόψαρο έχει καλύτερη μνήμη;




Καλοκαίρι πέρασα στην ιδιόκτητη κινητή βίλα μου (βλέπε τροχόσπιτο) στο νησί της ΒΑ Αμυγδαλέζας....συγνώμην Λέσβου. Από αυτά που είδα ντράπηκα όχι γιατί είμαι Έλληνας, όχι γιατί ανήκω(δήθεν) στην ΕΕ αλλά γιατί είμαι άνθρωπος. Από την μια η τραγικότητα των ανθρώπων και από την άλλη η τραγικότητα του κράτους.
Και εντάξει που η ΕΕ "νίπτει τας χείρας και τας πόδας της", εδώ σε αυτό το γ@μημένο κράτος κανείς δεν βλέπει τίποτα; Και δεν εννοώ την ακροδεξιά ματιά αλλά την ματιά της λογικής.
Μου έκανε εντύπωση ότι επιστρέφοντας από Τουρκία στη Θράκη σε κανένα χωριό ή πόλη απέναντι από την Λέσβο δεν είδα ούτε 1 μετανάστη στις πόλεις τους!!! Βρε Τασία εκεί δεν λιάζονται;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Rigelian Posted - 23/08/2015 : 21:12:11
quote:
Originally posted by Nek2000

Εκλεγμένοι; Σε ποιες ελληνικές εθνικές εκλογές κατέβηκαν;



Nek, εδώ: Γράφεις σαν να υπάρχουν μόνο οι ελληνικές εθνικές εκλογές. Το ότι είναι εκλεγμένοι στην Γερμανία μάλλον δεν σου λέει κάτι. Θεωρείς εκλεγμένους μόνο όσους κατεβαίνουν σε ελληνικές εθνικές εκλογές; Ούτε καν στις δημοτικές;

Στο άλλο με κάλυψε ο Deorum.

ΥΓ: Βλαντιμίρ Μπακούνιν; Αυτά είναι!
Deorum Posted - 21/08/2015 : 19:16:04
Ρε ΝΕΚ τον έπιασες εντάξει.
Δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση εννοεί.
Deorum Posted - 21/08/2015 : 19:13:20
Μια οποιαδήποτε επιχείρηση, φορολογείται με 2 οδούς.
Ένα ο ΦΠΑ από την καταναλώση αγαθών -εντός των συνόρων- που παράγει (23% σήμερα)
2 ο φόρος από τα κέρδη που βγάζει. 29% σήμερα.
(υπάρχουν και αμέτρητοι έμμεσοι τρόποι... όπως διάφορα γραφειοκρατικά βάρη, κτλ, αλλά και έκτακτες εισφορές κτλ κτλ άστα).

Μακάρι να είναι κερδοφόρα μια ιδιωτική επιχείρηση κερδίζει περισσότερα και το κράτος.

Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα είναι της Βενεζουέλας, που τι έχει κρατικό? Μήπως την ΕΨΑ? Μήπως την Ζάχαρη?
Όχι. Μια από τις μεγαλύτερες παραγωγές πετρελαίου. Και τι συμβαίνει εκεί?

Μα δεν θα ήταν καλύτερα θα μου πεις, Αντί για 20-30-40% το κράτος να παίρνει το 100% των κερδών?
Αν μια δημόσια επιχείρηση είναι κερδοφόρα δεν την πληρώνεις με τους φόρους, τους πληρώνεις με την τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής. Άρα τι αλλάζει σε αυτόν?
Θα μένει για τα κρατικά ταμεία, κάτι τις παραπάνω.

Εδώ σηκώνει πολύ κουβέντα, απλά με 2 λόγια πάλι, ΔΕΝ δουλεύει. Δεν έχουν υπάρξει κρατικές επιχειρήσεις με υπερ-κέρδη. Μόνο στην καλύτερη να είναι οριακά βιώσιμες. Και όταν έρχεται η ώρα να κάνουν καμιά επένδυση-άνοιγμα κτλ, πάλι στο κράτος πάνε και ζητάνε. Γιατί? Γιατί με το που δουν ότι μπορούν, αφού ανήκουν στους εργαζόμενους τους (και όχι στον... λαό όπως νομίζετε) θα ζητήσουν αύξηση.
Δεν είναι θεωρητικό, ούτε αποτυγχάνει γιατί έτυχε, ή κάποια λεπτομέρεια χάλασε.
Για να γίνεται συστηματικά, κάτι υπάρχει θεμελιωδώς λάθος. (και αυτό είναι κατά την γνώμη μου ο ανθρώπινος παράγοντας που τον θεωρούν δεδομένο, δλδ διοίκηση, κίνητρο, κτλ. Ο άνθρωπος δεν είναι λάμπα, τον πατάς και ανάβει. Ο κάθε υπουργός και ικανός να είναι πχ, -και όχι ανεπάγγελτος...- δεν μπορεί να γίνεται διαχειριστής της κάθε εταιρίας. ).

edit* για να είμαστε εντελώς σωστοί ο ΦΠΑ δεν είναι ακριβώς μέρος φορολόγησης της επιχείρησης, το γνωρίζω, αλλά αυτό που έγραψα έχει τεράστια δόση αλήθειας, και στην πράξη κατά μεγάλο ποσοστό είναι έτσι.
Nek2000 Posted - 21/08/2015 : 17:12:59
Rigelian μπορείς να μου εξηγήσεις το 1 γιατί πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω. Γίνε πιο συγκεκριμένος σε τι ακριβώς αναφέρεσαι που έγραψα;
Για το 2 ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:
Γεωγραφία ΣΤ΄Δημοτικού
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL100/418/2821,10647/
Nek2000 Posted - 21/08/2015 : 17:00:53
Αν μία δημόσια επιχείρηση είναι κερδοφόρα δεν την πληρώνεις με τους φόρους.

"είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο, πάλι στον λαό ανήκει"??? Δηλαδή τα κέρδη πηγαίνουν στο κράτος;
Rigelian Posted - 21/08/2015 : 16:58:27
1.Μιλάς για Ελλάδα λες και μόνο αυτή υπάρχει στην κόσμο.

2.Ποιος λέει ότι η Ρωσία ανήκει στην Ευρώπη;;;; Δεν ανήκει καν στην ΕΕ. Αυτό πρέπει να συμφωνηθεί αμοιβαία, πρέπει να θέλουν και οι δύο πλευρές, εδώ νομίζω δεν θέλει καμία.

3.Εκλέγεις την Βουλή (ή και τον Πρόεδρο σε προεδρικές δημοκρατίες) και εκείνοι αποφασίζουν. Μπορούν κάλλιστα (και πρέπει) να αναθέτουν σε κατάλληλους ανθρώπους τις διάφορες αρμοδιότητες. Πχ εξωκοινοβουλευτικοί υπουργοί. Delegation.

4.Η τήρηση των συμφωνηθέντων είναι ο βασικός πυλώνας οικοδόμησης εμπιστοσύνης. Κερδίζεις τα πάντα. Κερδίζεις χρήματα, μείωση χρέους, περαιτέρω υποστήριξη και προχωράς μπροστά.
Nek2000 Posted - 21/08/2015 : 16:46:30
Ποιες είναι οι εθνικιστικές απόψεις μπορείς να μου πεις;
Η Ρωσία ανήκει στην Ευρώπη. Είτε τη δέχεσαι είτε δεν είσαι υπέρ μιας ενωμένης Ευρώπης. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
οι χώρες πρέπει να κυβερνώνται μόνο από εκλεγμένους. Αυτοί πρέπει να παίρνουν τις αποφάσεις. Οι συμβουλοι κάνουν αυτό ακριβώς που λέει το όνομά τους. Συμβουλεύουν. Οι κυβερνώντες (εκλεγμενοι) παίρνουν αποφάσεις και όχι διαταγές.

"Αν η συμφωνία προβλέπει να το πουλήσεις, το πουλάς. Τηρούμε τις συμφωνίες."
Εγώ σε ρωτάω να μου πεις τι κερδίζει η Ελλάδα από αυτό. Αν δεν κερδίζει μπορεί να πεις ότι ήταν λάθος οι συμφωνία
Deorum Posted - 21/08/2015 : 16:41:51
https://www.youtube.com/watch?v=EglYhON75lk

(τώρα στο άλλο μπαίνεις στην ουσία των διαφωνιών μας. Επιγραμματικά, η εμπειρία σε αμέτρητες περιπτώσεις δείχνει ότι το ένα μοντέλο αποτυγχάνει. Επίσης είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο, πάλι στον λαό ανήκει, ο λαός το πληρώνει για να το χρησιμοποιεί. Αλλάζει το μοντέλο πληρωμής. (πχ μέσω φόρων κτλ ή μέσω τιμήματος απευθείας στην κατανάλωση, κάτι που θεωρώ πιο δίκαιο για όλους).
P.D.etl Posted - 21/08/2015 : 16:39:16
Όλα καλά
Nek2000 Posted - 21/08/2015 : 16:35:31
quote:
Originally posted by Deorum

Οι ιδιωτικοποίησεις είναι μεγάλη κουβέντα.
Ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον ότι εντάξει, κάποια που ΔΕΝ είναι κερδοφόρα, να ιδιωτικοποιηθούν?
Γιατί και εκεί (πχ Ολυμπιακή...) οι πιο πολλοί ήταν κάθετα αντίθετοι.
Να συμφωνήσουμε στα χοντρά χοντρά, και μετά μπαίνουμε στις λεπτομέρειες...



Όχι ακριβώς. Θα πρέπει να σκεφτείς ότι ο ιδιώτης που θα την αγοράσει θα βγάλει κέρδος. Δεν είναι καλύτερα να προσπαθήσει να βρει τρόπο για να είναι κερδοφόρα; Κάτι λάθος έκανε. Να βρει τρόπο (όπως θα κάνει και ο ιδιώτης) για να γίνει κερδοφόρα.
Και στην τελική το κόστος της ιδιωτικοποίησης πάλι ο απλός λαός το πληρώνει με τις αυξήσεις που θα γίνουν
Rigelian Posted - 21/08/2015 : 16:24:07
quote:
Originally posted by Deorum

http://www.lifo.gr/now/politics/73804

Καταδικάζουμε την ρίψη αυγών στον Καμμένο.

------------------------------------------------------------
http://www.newsit.gr/ellada/Ntropi-Evalan-toys-prosfyges-apo-tin-Ko-na-plirosoyn-60-eisitirio/424984

Αυτό που έλεγε ο Κανίβαλλος?




Καταδικάζουμε.
Rigelian Posted - 21/08/2015 : 16:22:15
Νεκ, εκφράζεις εθνικιστικές απόψεις μου φαίνεται...
Τη Ρωσία την βλέπω ως άλλη χώρα.

Κοίτα, οι χώρες δεν πρέπει να κυβερνώνται μόνο από εκλεγμένους αλλά και από επαϊοντες, γνώστες, managers. Δείτε το cv του Κορεάτη συμβούλου στην διαπραγμάτευση και θα καταλάβετε. Ο λαός δεν μπορεί να είναι παντογνώστης.

Όπως έχω πει πολλάκις, δεν γράφω για να πείσω κανέναν, απλώς εκφράζω τις απόψεις μου.

Αν η συμφωνία προβλέπει να το πουλήσεις, το πουλάς. Τηρούμε τις συμφωνίες.
Nek2000 Posted - 21/08/2015 : 16:20:36
quote:
Originally posted by Rigelian

Δραχμοκόμματα εννοοείς ΧΑ και ΛΕ και ΚΚΕ;



Μάλλον. Δεν άκουσα και πολύ τι έλεγε. Σε γράφημα το είδα
Deorum Posted - 21/08/2015 : 16:19:55
http://www.lifo.gr/now/politics/73804

Καταδικάζουμε την ρίψη αυγών στον Καμμένο.

------------------------------------------------------------
http://www.newsit.gr/ellada/Ntropi-Evalan-toys-prosfyges-apo-tin-Ko-na-plirosoyn-60-eisitirio/424984

Αυτό που έλεγε ο Κανίβαλλος?




RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000