Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ένα πρόβλημα υγείας στο πόδι που με βασανίζει....

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
spyros1976 Δημοσιευτηκε - 03/08/2006 : 11:22:05
Καλησπέρα. Έχω να τρέξω από τα τέλη Φλεβάρη και δεν αντέχω άλλο! Δυστυχώς πληρώνω ακριβά την εγκληματική αμέλεια που επέδειξα στο πρόβλημα που θα σας περιγράψω. Έτρεχα στο Τροκαντερό στο Π. Φάληρο περίπου για 1 ώρα χωρίς την κατάλληλη προθέρμανση. Τα τελευταία 5 λεπτά προσπαθούσα να αυξήσω αρκετά τον ρυθμό μου και σε συνδυασμό με την ανωμαλία του εδάφους άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις ειδικά όταν σήκωνα το πόδι μου για να βγάλω ψηλά παπούτσια (μποτάκια). Ο πόνος εντοπιζόταν στο γόνατο, ακριβώς πίσω από το γόνατο και στην γάμπα.Η κατάστασή μου άρχισε να επιδεινώνεται με αποτέλεσμα κάποια μέρα να μην μπορώ πλέον να τρέξω από τις ενοχλήσεις. Πήγα σε νοσοκομείο, μου είπαν να βάζω πάγο και μου έδωσαν αντιφλεγμονώδη χάπια, χωρίς να δω σημαντική βελτίωση. Να επισημάνω οτι εκείνο το διάστημα έπιασα δουλειά ως courrier πράγμα το οποίο πιστεύω οτι επέτεινε την ήδη άσχημη κατάσταση του ποδιού μου. Τελικά πήγα σε ιδιώτη γιατρό και έκανα μαγνητική, ξανά αντιγλεγμονώδη χάπια και ασήσεις για τετρακέφαλους (σηκώνω το πόδι 45 μοίρες με βαράκια,ξαπλωμένος, για να δυναμώσει) Οι ενοχλήσεις που ένιωθα στο γόνατο δεν υπάρχουν πλεόν, αλλά αυτές στο πίσω μέρος του γονάτου και στην γάμπα εξακολουθούν να υπάρχουν αν και με μικρότερη ένταση. Πήγα σε έναν ακόμα ιδιώτη ο οποίος μου πρότεινα αντιφλεγμονώδεις ενέσεις. Μάλλον για εκεί με βλέπω γιατί δεν αντέχω άλλο χωρίς τρέξιμο.Οι γνωματεύσεις που μου έδωσαν όσοι πήγα ήταν χονδροπάθεια-τενοντίτιδα. Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
iordanis Posted - 30/12/2007 : 00:37:49
mallon apo kei ksekinise to prob file mou...den to proseksa to traumatisa kai ekane thromvo...mallon..krataw kai mia epifilaksi mipws einai klironomiko...
sorry gia ta greeklish...
thrax Posted - 29/12/2007 : 19:45:53
Εγώ όταν ακούω "μωρό" αλλού πάει ο νους μου.
Αν μου επιτρέπεις Ιορδάνη την ερώτηση, πως συνδέεται το κέρωμα ενός αυτοκινήτου με το πρόβλημα στο πόδι; Η περιέργεια με έχει τρελάνει...

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...
iordanis Posted - 29/12/2007 : 13:30:44
γι'αυτο σου λεω bunnydragon... δεν ειναι θεμα 20e αλλα θεμα προσωπικης ευχαριστησης...
να περασουν οι μερουλες να γινει καλα το ποδαρακι να μπορεσω να οδηγησω και παλι...

thx elton...
BunnyDragon Posted - 29/12/2007 : 10:25:32
quote:
Originally posted by iordanis

lol bunnydragon αν ειχες ομως ενα τετοιο μωρο θα του αρνιοσουν να το κερωσεις με τα ιδια σου τα χερακια???
το βλεπω συνεχεια απο κατω και παω να σκασω γιατι μου ειπαν οδηγηση σε 15 μερες...
το καλο ειναι οτι ανεβηκαν οι δεικτες και εκοψα τις ενεσεις...

[URL=http://imageshack.us][/URL]







ΜΕΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ:)
πολύ όμορφο είναι... είναι μπλέ:)

A bunny in heart
A dragon in mind...


If you have no legs... RUN
If you have no voice
SCREAM
If you have no hope
INVENT
elton Posted - 29/12/2007 : 10:19:46
OPC βλεπω φιλε Ιορδανη!!!Καλα γκαζια!!!
iordanis Posted - 29/12/2007 : 00:11:26
lol bunnydragon αν ειχες ομως ενα τετοιο μωρο θα του αρνιοσουν να το κερωσεις με τα ιδια σου τα χερακια???
το βλεπω συνεχεια απο κατω και παω να σκασω γιατι μου ειπαν οδηγηση σε 15 μερες...
το καλο ειναι οτι ανεβηκαν οι δεικτες και εκοψα τις ενεσεις...

[URL=http://imageshack.us][/URL]
BunnyDragon Posted - 28/12/2007 : 12:33:37
quote:
Originally posted by iordanis

καλημερα και καλως σας βρηκα...
εδω και 1+ μηνα βρισκομαι σε απογνωση...
ας τα παρουμε με την σειρα ομως τα πραγματα
ολα ξεκινησαν φανταζομαι απο την ημερα που κερωσα το καινουργιο μου αμαξι.την επομενη ειχα κατι περιεργους πονους sto δεξι ποδι σαν κατι να με ηλεκτριζε στο κατω μερος της πατουσας.δεν εδωσα σημασια ειδικα οταν φοραγα τα παππουτσια οπου και ηρεμουσαν οι πονοι..
οι μερες περνουσαν και οι πονοι πολ/ζονταν.εφτασα στο σημειο να ποναω στο πισω μερος της γαμπας, στα δεξια του καλαμιου επισης (χιλιοστα απο το καλαμι)στον αχιλλειο τενοντα και πλεον δεν μπορουσα να περπατησω...αποκορυφωμα ενα πρωι που ουτε στην τουαλετα του σπ δεν μπορουσα να παω(με βοηθησε ο αδερφος μου) πηγα στο τζαννειο και μιλισανε για τενοντιτιδα βαριας μορφης(να επισημανω οτι η γαμπα ειχε πρηστει και ο αστραγαλος επισης)μου εγραψαν loxitan μια φορα μετα το μεσημεριανο και 3 φορες την ημερα επαληψη με pennsaid σταγονες..στις πρωτες 5 μερες απογοητευτηκα που δεν εβλεπα καλυτερευση και πηγα και στο ασκληπιειο στην βουλα...εκει εκανα ακτινογραφια στον αστραγαλο οπου δεν εδειξε κατι και μου μιλησαν για θλαση στην γαμπα.συνεχισα κανονικα την θεραπεια μου και τελικα ειδα φως στο τουνελ μεχρι προχθες ομως...ολα καλα περπατουσα κανονικα μεχρι που ενα πρωι σηκωμενος απο το κρεββατι ενιωσα φριχτους πονους πισω απο την κλειδωση στο γονατο... πλεον το γονατο δεν μπορω να το λυγισω αλλα και ουτε να το τεντωσω...εχω πονους παλι δεξια του καλαμιου και επισης ποναει ο αριστερος αστραγαλος του δεξιου ποδιου...τι με συμβουλευετε να κανω?αυριο σκεφτομουν να παω σε ορθοπεδικο πραγμα που επρεπε να το ειχα κανει απο την πρωτη στιγμη.




να το πηγαίνεις σε καθαριστήριο και να μην τσιγγουνεύεσαι τα 20e για το κέρωμα.

A bunny in heart
A dragon in mind...


If you have no legs... RUN
If you have no voice
SCREAM
If you have no hope
INVENT
iordanis Posted - 27/12/2007 : 12:23:59
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...
το μονο που με ανησυχει ειναι α) οτι ειμαι μολις 23 για να παθαινω κατι τετοιο... β) μην φυγει ο θρομβος και τρεχουμε ολοι μαζι μετα...
maria Posted - 26/12/2007 : 21:22:55
quote:
Originally posted by iordanis

elton εχω θρομβωση εν τω βαθει φλεβων κνημης και μηρων απο την κυριακη...
ειμαι με ενεσεις και χαπια (αντιπηκτικη αγωγη) και τελικα μονο τενοντιτιδες και θλασεις δεν εχω...



Ιορδάνη σου εύχομαι περαστικά.

Με αφορμή αυτό το περιστατικό φίλοι δρομείς, θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε θέματα συμβουλών για πόνους, τραυματισμούς ή ενοχλήσεις. Όλοι εμείς μιλάμε εμπειρικά σε σχέση με κάτι που πάθαμε εμείς ή ακούσαμε για κάποιον άλλον. Θεωρώ ότι είναι φρόνιμο και θεωρητικές απαντήσεις να μην δίνουμε - ακόμα και ένας γιατρός δεν μπορεί να κάνει διάγνωση μέσω ενός φόρουμ - αλλά και να μην ρωτάμε τους φίλους να μας πουν τι πιθανόν μας συμβαίνει. Επίσης ακόμα ένα διαγεγνωσμένο πρόβλημα μπορεί να θέλει διαφορετική αντιμετώπιση σε διαφορετικούς ανθρώπους.

Ο καθένας στον τομέα του. Και ο τομέας της υγείας είναι ιδιαίτερα ευαίσθητος. Άλλο να ρωτήσω για κάποιο πρόβλημα του υπολογιστή μου μέσω ενός φόρουμ κι άλλο για την υγεία μου.

"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
elton Posted - 26/12/2007 : 18:32:04
Μην το βαζεις κατω ρε!Περαστικο ειναι.Συντομα θα εισαι καλα!!!
thrax Posted - 26/12/2007 : 16:29:44
Περαστικά φίλε! Και καλή επάνοδο.

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...
dimmyc Posted - 26/12/2007 : 15:55:13
Περαστικά φίλε Ιορδάνη

Γνώση που δεν μοιράζεται δεν έχει λόγο ύπαρξης
iordanis Posted - 26/12/2007 : 12:36:14
elton εχω θρομβωση εν τω βαθει φλεβων κνημης και μηρων απο την κυριακη...
ειμαι με ενεσεις και χαπια (αντιπηκτικη αγωγη) και τελικα μονο τενοντιτιδες και θλασεις δεν εχω...
elton Posted - 25/12/2007 : 20:21:05
???
iordanis Posted - 25/12/2007 : 19:30:34
telika epatha thromvosi...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000