Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 26/07/2015 : 12:57:07
Έφτασεεεε....

"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
jeremyalfisti Posted - 05/11/2015 : 12:24:09
Απόλυτο δίκιο έχει ο Τάσος απλά την είδα λίγο αλλιώς την προηγούμενη εβδομάδα και το πλήρωσα!! Δε πειράζει όλα μες το τρέξιμο είναι και τα αντιμετωπίζουμε!! Στο νέο χτίσιμο βάσης λοιπόν θα προστεθούν όμορφα και στοχευμένα τα βουναλάκια. Τώρα το πασάλειμμα μόνο τραυματισμούς θα φέρει!!
tzatzikis90 Posted - 05/11/2015 : 11:35:29
την καλημέρα μου στην παρέα!

@spy Σπύρο απ'το στόμα σου και... (για το 3:30). η αλήθεια είναι πως με φτιάχνει ψυχολογικά η ιδέα και μόνο να πιάσω μια τέτοια επίδοση αν και αυτή τη στιγμή το φοβάμαι πολύ. θα φανεί από την επίδοση στον ημί της Ξάνθης στις 30/11 όπου με βάση αυτήν θα αποφασίσω τι θα κυνηγήσω τον απρίλιο στον Αλέκο! για την ώρα έχουμε άλλες 4 γεμάτες εβδομάδες προπόνησης ως τότε! όσο για εσένα, σου εύχομαι πραγματικά να σπάσεις τα κοντέρ στην κλασική! έχεις βελτιωθεί απίστευτα και εφόσον δεν παρασυρθείς από την ατμόσφαιρα του αγώνα (έχεις τα θεματάκια σου απ΄όσο θυμάμαι με αυτό χαχα!) θα κάνεις μια πολύ δυνατή επίδοση! το έχεις φιλαράκι, πίστεψέ το!

όσο για τον Ιερεμία και τις ανηφόρες, ταπεινή μου άποψη πως είναι λάθος να τις προσθέσεις τώρα αφού κι εσύ έχεις σε ένα μήνα στόχο τον ΦΛΑΤ ημί της Ξάνθης. μόνο κούραση και προβλήματα μπορούν να σου προσφέρουν στο σημείο αυτό της προετοιμασίας. ακολούθησε το πρόγραμμά σου ως έχει και άσε τις ανηφόρες για μετά! άποψή μου πάντα, η επιλογή είναι δική σου φίλε μου.

στα δικά μου τώρα, ενδυνάμωση πόδια σήμερα το πρωί καμιά ωρίτσα μετά από πολύυυυυυ καιρό! διαμαρτύρονταν λίγο τα πόδια αλλά εντάξει, τα κατάφερα! το βράδυ ίσως βγω για χαλαρό 6-8ράκι.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
jeremyalfisti Posted - 05/11/2015 : 11:02:17
Να σαι καλά Δημήτρη. Όσο για αυτο που είπες πριν εννοειται πως δεν εχω προπονητη κλπ. Μόνος ότι κάνω, αλλωστε είναι χομπυ και γίνεται στον ελευθερο χρόνο μου. Μετά απο κει όταν μπλεκεις με νουμερα και στόχους και κλπ χάνεται το νοημα. Χωρίς αυτο να σημαινει οτι δεν κοιτάω τυχόν βελτίωση μου! Αλλα το κάνω για μενα και για το φαν του πράγματος. Άλλωστε οπως έχω πει και άλλη φορά εγω πιο πολυ απολαμβάνω τις προπονήσεις, εκεί δουλευεις εκεί δοκιμάζεις τον εαυτό σου σε όλους τους τομείς, πειθαρχία, καταπόνηση, καθημερινή δοκιμασία προπόνησης και επίσης στην προπόνηση υπάρχει και κάτι αλλο που μου αρέσει εμένα, το μόνος και έρημος δρομέας!!! Στους αγώνες πολύς κόσμος ρε παιδί μου!!!
Aroulio Posted - 05/11/2015 : 10:58:41
quote:
Originally posted by bertz

Με ενα βαρβατο κρύωμα να με ταλαιπωρεί απο την Κυριακη με δέκατα,βήχα και ολα τα παρελκόμενα,8αρι στο παρκο άρεως,σε ρυθμό 5.43 και 150 μεσους παλμούς.
Μου έκανε εντύπωση που κράταγα ρυθμό στα ποδια μου χωρίς να ξεφεύγουν οι παλμοί προς τα πανω.Για να είμαι ειλικρινής,περιμενα να σέρνομαι σημερα.



Αν θες μπορείς να μας βρεις και στο FB: Δρομείς πεδίου άρεως
dkoukou Posted - 05/11/2015 : 10:42:09
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Δημήτρη, μισά χωματόδρομο μισά ασφαλτο είναι περίπου τα χμ. Το μόνο θέμα είναι οι ανηφοροκατηφόρες. Πριν κανα εξάμηνο ημουν σε καλό επίπεδο σε αυτό το κομμάτι. Τώρα ομολογώ πως όχι και τόσο. Ισως το λάθος μου ήταν αυτό βέβαια. Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν τα τρία easy επέλεξα να τα κάνω βουνό-κλίσεις. Ουσιαστικά λοιπόν από ρυθμό ήμουν σε περιοχές easy αλλά σε οι αφορά τις σφυξεις δούλευα αρκετά ψηλότερα. Σε όλα αυτά λοιπόν αν προσθέσεις και τις γρήγορες προπονήσεις που γίνονται φυσιολογικά σε ψηλά επίπεδα, βγήκε μια βδομάδα στα κόκκινα σχεδόν και όταν ηρέμησα βγήκε η ενόχληση. Μόνο έτσι μπορώ να το εξηγήσω!
quote:
Originally posted by dkoukou

Jeremy βάλε μεγαλύτερη ποικιλία στα τερέν που προπονείσαι (εκτός και αν ακολουθείς αυστηρό προγραμμα από προπονητή όποτε προφανώς θα κανεις ο,τι σου υποδείξει).
Κάθε εβδομάδα έστω μια προπόνηση σε χωματόδρομο θα σε προστατέψει σε μεγάλο βαθμό από παρόμοια προβλήματα.
Επίσης βάλε σιγά-σιγά και ανηφόρες με πιο έντονη κλίση στο μενού σου (που νομίζω είναι το κομμάτι που δεν έχεις δουλέψει αρκετά ακόμα), κατα τη γνώμη μου ακόμα καλύτερα σε βουνό.
Ο,τι σου γράφω δεν το λέω ως ειδικός (κάθε άλλο, αρχάριος είμαι ακόμα) αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει στους στόχους σου.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."





Είναι πολλές οι τρεις προπονήσεις απότομα σε μια εβδομάδα σε βουνό.
Ακόμα και αν ο ρυθμός σου θεωρητικά ήταν "easy", ανέβαζες αρκετούς παλμούς σε ήπια ανηφόρα, άρα η πραγματική προσπάθεια ήταν εντονότερη απ'οσο φανταζοσουν νομίζω.
Βάλε μια τη βδομάδα βουνό αλλά με εντονότερες κλίσεις και make it count κατα την ταπεινή μου άποψη.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
sotos-marathon Posted - 05/11/2015 : 10:37:38
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Χαλαρό 10αράκι το πρωί σε ένα άδειο γήπεδο (οκ ήταν 3 άτομα όταν πήγα αλλά σε σχέση με άλλες φορές...)
Παίζει να μην ξανατρέξω μέχρι τον αγώνα αν και ψήνομαι για ένα 10αράκι αύριο

..κατσε ομορφααααα

''Run Smart..Run For Life''


Γιατί; Έχουμε να κάνουμε τίποτα το ΣΚ;

...ξεχασες? με τετοιο καιρο θα παμε ΕΚΔΡΟΜΗ στον ΜΑΡΑΘΩΝΑ

''Run Smart..Run For Life''
winarg Posted - 05/11/2015 : 10:33:28
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Χαλαρό 10αράκι το πρωί σε ένα άδειο γήπεδο (οκ ήταν 3 άτομα όταν πήγα αλλά σε σχέση με άλλες φορές...)
Παίζει να μην ξανατρέξω μέχρι τον αγώνα αν και ψήνομαι για ένα 10αράκι αύριο

..κατσε ομορφααααα

''Run Smart..Run For Life''


Γιατί; Έχουμε να κάνουμε τίποτα το ΣΚ;
jeremyalfisti Posted - 05/11/2015 : 10:31:41
Δημήτρη, μισά χωματόδρομο μισά ασφαλτο είναι περίπου τα χμ. Το μόνο θέμα είναι οι ανηφοροκατηφόρες. Πριν κανα εξάμηνο ημουν σε καλό επίπεδο σε αυτό το κομμάτι. Τώρα ομολογώ πως όχι και τόσο. Ισως το λάθος μου ήταν αυτό βέβαια. Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν τα τρία easy επέλεξα να τα κάνω βουνό-κλίσεις. Ουσιαστικά λοιπόν από ρυθμό ήμουν σε περιοχές easy αλλά σε οι αφορά τις σφυξεις δούλευα αρκετά ψηλότερα. Σε όλα αυτά λοιπόν αν προσθέσεις και τις γρήγορες προπονήσεις που γίνονται φυσιολογικά σε ψηλά επίπεδα, βγήκε μια βδομάδα στα κόκκινα σχεδόν και όταν ηρέμησα βγήκε η ενόχληση. Μόνο έτσι μπορώ να το εξηγήσω!
quote:
Originally posted by dkoukou

Jeremy βάλε μεγαλύτερη ποικιλία στα τερέν που προπονείσαι (εκτός και αν ακολουθείς αυστηρό προγραμμα από προπονητή όποτε προφανώς θα κανεις ο,τι σου υποδείξει).
Κάθε εβδομάδα έστω μια προπόνηση σε χωματόδρομο θα σε προστατέψει σε μεγάλο βαθμό από παρόμοια προβλήματα.
Επίσης βάλε σιγά-σιγά και ανηφόρες με πιο έντονη κλίση στο μενού σου (που νομίζω είναι το κομμάτι που δεν έχεις δουλέψει αρκετά ακόμα), κατα τη γνώμη μου ακόμα καλύτερα σε βουνό.
Ο,τι σου γράφω δεν το λέω ως ειδικός (κάθε άλλο, αρχάριος είμαι ακόμα) αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει στους στόχους σου.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

sotos-marathon Posted - 05/11/2015 : 10:22:07
quote:
Originally posted by winarg

Χαλαρό 10αράκι το πρωί σε ένα άδειο γήπεδο (οκ ήταν 3 άτομα όταν πήγα αλλά σε σχέση με άλλες φορές...)
Παίζει να μην ξανατρέξω μέχρι τον αγώνα αν και ψήνομαι για ένα 10αράκι αύριο

..κατσε ομορφααααα

''Run Smart..Run For Life''
dkoukou Posted - 05/11/2015 : 10:12:29
Jeremy βάλε μεγαλύτερη ποικιλία στα τερέν που προπονείσαι (εκτός και αν ακολουθείς αυστηρό προγραμμα από προπονητή όποτε προφανώς θα κανεις ο,τι σου υποδείξει).
Κάθε εβδομάδα έστω μια προπόνηση σε χωματόδρομο θα σε προστατέψει σε μεγάλο βαθμό από παρόμοια προβλήματα.
Επίσης βάλε σιγά-σιγά και ανηφόρες με πιο έντονη κλίση στο μενού σου (που νομίζω είναι το κομμάτι που δεν έχεις δουλέψει αρκετά ακόμα), κατα τη γνώμη μου ακόμα καλύτερα σε βουνό.
Ο,τι σου γράφω δεν το λέω ως ειδικός (κάθε άλλο, αρχάριος είμαι ακόμα) αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει στους στόχους σου.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
winarg Posted - 05/11/2015 : 10:05:46
Χαλαρό 10αράκι το πρωί σε ένα άδειο γήπεδο (οκ ήταν 3 άτομα όταν πήγα αλλά σε σχέση με άλλες φορές...)
Παίζει να μην ξανατρέξω μέχρι τον αγώνα αν και ψήνομαι για ένα 10αράκι αύριο
jeremyalfisti Posted - 05/11/2015 : 10:03:18
Γεια σας φίλοι μου. Έλειψα λίγες μέρες γιατί Σάββατο πρωί το οποίο ήταν ημέρα ξεκούρασης, στα καλά καθούμενα αφου ξυπνησα και όλα καλά μια ενόχληση έκανε τη εμφάνιση της το απογευμα. Στάνιαρα ηρέμησα, ακύρωσα το λονγκ της Κυριακής και έδωσα χρόνο στο κορμί!!!!! Ομολογώ πως ειμαι σερί σε δυνατές προπονήσεις και αγνοούσα σημάδια οπως αυξημένους σφυγμούς και διαφορα άλλα. Εκανα δυο πολύ αργά τρεξίματα Δευτέρα και Τετάρτη και επισκέφτηκα και κολυμβητήριο για να μην με φάει η κατάθλιψη!! Τέλος πάντων η ενόχληση ξεθύμανε και αργά αλλά σταθερά επανέρχομαι. Ουσιαστικά έχασα δύο ποιοτικές προπονήσεις και σήμερα επανήλθα στο πρόγραμμα στα παλιά καλά καρδιοαναπνευστικά νούμερα και με ένα 11,3Κ easy με 6X20sec ανοίγματα στο τέλος. Μακάρι κάθε φορά που αγνοούσα σημάδια του σώματος κάποιος να ήταν εκεί να μου θύμιζε πως είναι όταν αναγκαστικά πρέπει να απέχεις έστω για λίγο και να βλέπεις όλους τους άλλους και ειδικά μια τέτοια εβδομάδα του ΚΜΑ που όλες οι διαφημίσεις στην TV μιλούν για τρέξιμο. Παρόλα αυτά ακόμα απορώ γιατί ο πόνος μου βγήκε άκυρη μέρα και ώρα, ούτε καν μόλις ξύπνησα, σε μέρα ξεκούρασης και χωρίς καθόλου καταπόνηση. Αυτά!!Τέλος ψυχοθεραπείας!!!!!!
Nek2000 Posted - 05/11/2015 : 09:50:08
Xθες στο adidas open run 5 χλμ σε 37 λεπτά!!! Έμεινε για το Σάββατο ένα 20λεπτό και φύγαμε για τελικό
sotos-marathon Posted - 05/11/2015 : 09:34:38
Ενα 35' οπου βγηκαν 7κμ... και τωρα δυνατο ΦΑΓΗΤΟ!!!

''Run Smart..Run For Life''
spy Posted - 05/11/2015 : 08:06:47
quote:
Originally posted by tzatzikis90

3x2000 σήμερα κατά τις 17.00 στο δημοτικό στάδιο μετά τον αγώνα του ΑΟΚ που παρεπιπτόντως είχα ξεχάσει τελείως με αποτέλεσμα να πάω μισή ώρα νωρίτερα και να κάτσω να δω το τέλος του αγώνα (με 2 γκολ σ εκείνο το διάστημα παρακαλώ)!

ζέσταμα 1600m+4 α‪νοίγματα+διατάσεις γι αρχή και μετά τα διχίλιαρα σε 8:14, 8:16 και 8:17 (προβλεπόμενο 8:22). διάλειμμα ανάμεσα 3 λεπτά ή αλλιώς 400m χαλαρό τρέξιμο. στο τέλος 1200m και διατάσεις.

βγήκαν αρκετά καλά τα κομμάτια, συνεχίζουμε!

Τάσος

know your limits. ηthen destroy them.



...Τασο, ειναι αυτονοητο οτι στον επομενο μαραθωνιο που θα λαβεις μερος ... η επιδοση σου πρεπει να ειναι κατω απο 3:30!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000