Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ο 1ος μου ημιμαραθώνιος (HELP!!!)

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
piatrop Δημοσιευτηκε - 17/08/2015 : 10:05:04
Καλήμερα παιδιά.
Σε λιγότερο από 1 μήνα θα συμμετάσχω στον πρώτο μου ημιμαραθώνιο. Για να καταλάβετε ασχολούμαι με το τρέξιμο 2 χρόνια τώρα τον πρώτο χρόνο μόνο περπατώ-τρέξιμο για να χάσω κιλά (έχασα 19 κιλά) τώρα είμαι στο φυσιολογικό μου βάρος (1.70 ύψος 72 κιλά 43 χρονών) και τον τελευταίο χρόνο αργό τρέξιμο με 3 φορές την εβδομάδα προπόνηση εκτός γιορτών και διακοπών. Έχω συμμετάσχει σε κάποια δεκάρια και πεντάρια.
Βέβαια ο χρόνος που κάνω το δεκάρι είναι αργός 1 ώρα και 13 λεπτά. Θέλω την βοήθεια σας στα εξής. Ο αγώνας έχει χρονικό όριο τις 3 ώρες. Τι πρέπει να προσέξω ώστε να καταφέρω να τερματίσω σε λιγότερο από 3 ώρες και υγιής. Σε ημιμαραθώνιο παίρνεται τζέλ; (Δεν εχω δοκιμάσει ακόμη) κάτι ηλεκτρολύτες της high5 που δοκίμασα σε 12αρι προπόνηση με τόνωσε και μου έδωσε δύναμη. Έχετε ειδική ζώνη για αυτά στον ημιμαραθώνιο; Γενικά τι κουβαλάτε επάνω σας σε ένα τέτοιον αγώνα; Η εμπειρία σας θα είναι μια μεγάλη βοήθεια για μένα. Σας ευχαριστώ.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
lazostat Posted - 16/09/2015 : 00:09:38
Φιλε αν μπορεις εξηγα λιγο γιατι δε το επιασα.
dimitrissss Posted - 15/09/2015 : 07:52:19
Καλή η ψυχή και η τρέλα αν πάρουν το πάνω χέρι μετά θα παίζουν ρόλο τα γόνατα, οι λαγοκνημιαίες ταινίες και οι αχίλλειοι τένοντες. Για αυτό, ειδικά αν πάτησες τα 40 καλύτερα να παίζει ρόλο το μυαλό.
lazostat Posted - 15/09/2015 : 01:14:10
Φιλος μου το εκανε σε 2 ωρες και 10 λεπτα και ειχε να τρεξει κατι μηνες.. Γενικα ρολο παιζει και η ψυχη και η τρελα.. Με κατι παλιο παπουτσια των 20 ευρω ετρεχε..
dargyropoulos Posted - 15/09/2015 : 00:12:16
την πρώτη φορά σε ημι δεν έχει σημασία ο χρόνος αλλά το να τερματίσει κανείς και να του δημιουργηθεί η αίσθηση πως μπορεί να κάνει τα 21 χλμ...
piatrop Posted - 13/09/2015 : 22:22:30
Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. Καλά χιλιόμετρα και σε εσένα.
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by piatrop

Καλημέρα παιδιά σε όλους. Τελικά τα κατάφερα και ολοκλήρωσα τον αγώνα. Σημασία έχει για μένα ότι τον ευχαριστήθηκα. Έτρεξα σε ένα ρυθμό που ήξερα ότι μπορώ να τελειώσω με ασφάλεια.
Χρόνος 2 ώρες και 43 λεπτά. Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Πάμε για άλλα τώρα. !!!



...πολλα συγχαρητηρια...και καλη συνεχεια!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

piatrop Posted - 13/09/2015 : 22:21:26
Είναι σωστό και καλό να λέγονται τα πράγματα με το όνομα τους οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Συμφωνώ απόλυτα ότι έτσι είναι όπως τα λες. Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Να είσαι καλά.
quote:
Originally posted by giakos

Όταν διαβάζεις αρχικά αυτα που γράφει ο echetlos στράβωνεις λίγο....όταν τα εφαρμόσεις και δεις την διαφορά τότε θα καταλάβεις....το σωμα μας και η καρδια εκπαιδευεται.... από εμας εξαρτάται πόσο θέλουμε να κουραστούμε και ποσο να ασχοληθουμε...
Κατά τα άλλα πολλά συγχαρητηρια για τον τερματισμο σου και σου ευχομαι να αποτελεσει εφαλτηριο βελτίωσης.... χωρις αγχοσ και υπομονη τετοια εποχη θα γραφεις για μειωση χρονου 20-30 λεπτα......

Δεν προλαβαίνω.......

piatrop Posted - 13/09/2015 : 22:14:06
Μην ανησυχείς καθόλου δεν γίνεσαι κακός ούτε παρεξηγώ τίποτε από αυτά που λες. Εαν κάποιος άνθρωπος θέλει να μάθει πρέπει πρώτα να μάθει να ακούει. Και εγώ θέλω να μάθω. Οπότε φίλε μου να τα λες και δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Και σε ευχαριστώ πολύ για την ειλικρίνεια της απάντησης σου.
quote:
Originally posted by echetlos

Piatrop, μάλλον θα γίνω ο κακός της παρέας αλλά μιας και ζήτησες συμβουλές και γνώμες, επίτρεψέ μου να το κάνω...
2:43 είναι ένας πολύ κακός χρόνος!
Όχι σαν κατάταξη ή ένδειξη δρομικής ικανότητας (όλοι ερασιτέχνες είμαστε κι οι περισσότεροι της πλάκας, αλίμονο...) αλλά σαν δοκιμασία που υπέβαλες το σώμα σου.
Το ταλαιπώρησες επί 3 ώρες σχεδόν, το όποιο προπονητικό ερέθισμα που πήρε ουσιαστικά πάει χαμένο κι επιπλέον ρίσκαρες κι ένα τραυματισμό.
Προπονήσου σταθερά και πειθαρχημένα, με βήματα κι όχι άλματα, πρόσεχε το σώμα σου και θα δεις ότι η βελτίωση έρχεται στην ώρα της, ομαλά και ασφαλώς.


"My sport is your sport's punishment"

piatrop Posted - 13/09/2015 : 22:09:07
Παιδιά πραγματικά δεν παρεξηγούμε με όσα γράφετε, και φυσικά δεν έχω λόγο να μην συμφωνήσω. Οι εμπειρίες σας είναι ο πιο σωστός οδηγός για μένα και επομένως συμφωνώ και με τον φίλο που λέει ότι 2:43 είναι ένας πολύ κακός χρόνος και ότι ταλαιπώρησα το σώμα μου για 3 ώρες σχεδόν. Έχω σκοπό από εδώ και στο εξής μέσα από ένα προπονητικό πρόγραμμα να βελτιώσω πρώτα το δεκάρι μου και βλέπω και για τα υπόλοιπα. Απλά αυτόν τον αγώνα λόγω το ότι τον διοργάνωσε η πόλη μου και ήταν ο πρώτος της ήθελα να τον τιμήσω. Πάντως ειλικρινά ένιωσα πολύ όμορφα στον τερματισμό και μου έδωσε μεγάλη χαρά.
giakos Posted - 13/09/2015 : 19:42:02
Όταν διαβάζεις αρχικά αυτα που γράφει ο echetlos στράβωνεις λίγο....όταν τα εφαρμόσεις και δεις την διαφορά τότε θα καταλάβεις....το σωμα μας και η καρδια εκπαιδευεται.... από εμας εξαρτάται πόσο θέλουμε να κουραστούμε και ποσο να ασχοληθουμε...
Κατά τα άλλα πολλά συγχαρητηρια για τον τερματισμο σου και σου ευχομαι να αποτελεσει εφαλτηριο βελτίωσης.... χωρις αγχοσ και υπομονη τετοια εποχη θα γραφεις για μειωση χρονου 20-30 λεπτα......

Δεν προλαβαίνω.......
Deorum Posted - 13/09/2015 : 16:08:51
Ένα αποτυχημένο Long Run, μπορεί να βασίζεται σε 10δες λόγους. Συσσωρευμένη κούραση, γρηγορότερος ρυθμός, λάθος τροφοδοσία, λάθος διαδρομή, κτλ.
Συνήθως δεν είναι λόγος αν ακυρωθεί η συμμετοχή στον Μαραθώνιο πάντως, αλλά να διορθωθεί η στρατηγική.

Δείχνει όμως, ότι υπάρχει καταρχήν μια σχετική πειθαρχία, και μια στρατηγική χαραγμένη.

Εδώ ο λόγος που πέφτει η επίπληξη δεν είναι ο ίδιος. Δεν είναι γιατί δεν βγήκε ένας αγώνας. Αυτό συμβαίνει σε όλους. Είναι γιατί ήταν σχεδιασμένος να είναι μια γροθιά στο μαχαίρι.
nectarios Posted - 13/09/2015 : 15:17:49
echetlos,ως runningshoes guru,με έχεις βοηθήσει πολλές φορές με τις γνώσεις σου και τις αναφορές που παραθέτεις για τα running μοντέλα.
Εδώ όμως,με την αυστηρή σου κριτική στον πρωτάρη φίλο,με έκανες να θεωρήσω από άλλη βάση την συμμετοχή μου ή όχι στον επικείμενο μαραθώνιο.Πολλές φορές η κάψα μας για την υπέρβαση μας κάνει να ταλαιπωρούμε απίστευτα τον εαυτό μας επιχειρώντας κάτι για το οποίο δεν είμαστε έτοιμοι.Η κριτική σου ήρθε και κούμπωσε λίγο μετά την αποτυχημένη μου απόπειρα για 26άρι.Πλέον με δεύτερες σκέψεις θα το ξαναδώ σοβαρά,αφού προφανώς και δεν είμαι έτοιμος και δεν ξέρω αν αξίζει να υποβληθώ σε τόση ταλαιπωρία ή είναι φρόνιμο να περιμένω κάποια άλλη στιγμή.
dimitrissss Posted - 13/09/2015 : 13:01:44
Στην αρχή του "νήματος" αναφέρει ότι το δεκάρι του είναι 1ω 13λ. Βάση αυτού είναι λογική η επίδοσή του. Αλλά και επειδή είμαι και εγώ κακός και τρίσκακος θα τον συμβούλευα να βελτιώσει το δεκάρι του και μετά να πάει για άλλα. Και επειδή θα παρεξηγηθώ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους τερματίζουν αργά και εγώ αργά τερματίζω σε σχέση με άλλους. Αλλά από τη στιγμή που μπαίνεις στο τριπάκι να ακολουθείς προπονητικά προγράμματα για να κάνεις χρόνους στο προσωπικό σου όριο κτλ καλύτερα να προχωράς βήμα - βήμα.
echetlos Posted - 13/09/2015 : 11:50:55
Piatrop, μάλλον θα γίνω ο κακός της παρέας αλλά μιας και ζήτησες συμβουλές και γνώμες, επίτρεψέ μου να το κάνω...
2:43 είναι ένας πολύ κακός χρόνος!
Όχι σαν κατάταξη ή ένδειξη δρομικής ικανότητας (όλοι ερασιτέχνες είμαστε κι οι περισσότεροι της πλάκας, αλίμονο...) αλλά σαν δοκιμασία που υπέβαλες το σώμα σου.
Το ταλαιπώρησες επί 3 ώρες σχεδόν, το όποιο προπονητικό ερέθισμα που πήρε ουσιαστικά πάει χαμένο κι επιπλέον ρίσκαρες κι ένα τραυματισμό.
Προπονήσου σταθερά και πειθαρχημένα, με βήματα κι όχι άλματα, πρόσεχε το σώμα σου και θα δεις ότι η βελτίωση έρχεται στην ώρα της, ομαλά και ασφαλώς.


"My sport is your sport's punishment"
spy Posted - 13/09/2015 : 11:22:47
quote:
Originally posted by piatrop

Καλημέρα παιδιά σε όλους. Τελικά τα κατάφερα και ολοκλήρωσα τον αγώνα. Σημασία έχει για μένα ότι τον ευχαριστήθηκα. Έτρεξα σε ένα ρυθμό που ήξερα ότι μπορώ να τελειώσω με ασφάλεια.
Χρόνος 2 ώρες και 43 λεπτά. Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Πάμε για άλλα τώρα. !!!



...πολλα συγχαρητηρια...και καλη συνεχεια!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
piatrop Posted - 13/09/2015 : 10:02:39
Καλημέρα παιδιά σε όλους. Τελικά τα κατάφερα και ολοκλήρωσα τον αγώνα. Σημασία έχει για μένα ότι τον ευχαριστήθηκα. Έτρεξα σε ένα ρυθμό που ήξερα ότι μπορώ να τελειώσω με ασφάλεια.
Χρόνος 2 ώρες και 43 λεπτά. Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Πάμε για άλλα τώρα. !!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000