Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Σπιτικό ρυζόγαλο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Peter L Δημοσιευτηκε - 17/08/2015 : 10:57:15
Μετά από λάθος συνεννόηση μας περίσσεψε 2 lt γάλα.Αν και τα παιδιά λείπουν για να μην πεταχτεί η γυναίκα μου έκανε ένα φανταστικό ρυζόγαλο.
Ένοιωσα ότι η γεύση είναι τελικά σε πολύ απλά πράγματα.Μετά δε από το LR της κυριακής 2 μπολ ήταν βάλσαμο.

Μεγάλωσα σε χωριό και μέχρι τα 10 πρόλαβα τις αγελάδες του παππού. Μεγαλώσαμε με ρυζόγαλο,κρέμες,αριάνι,χυλοπίτες,τραχανάδες,πίτες και όλα τα σχετικά.

ελπίζω βέβαια να μπει που και που στην διατροφή μας όταν θα σφίξουν τα πράγματα από φθινόπωρο.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
xipolitos Posted - 30/08/2015 : 16:14:08
Ελειπα και τώρα είδα το μήνυμα. Αν το ξαναφτειάξεις και παραμείνει υγρό, δοκίμασε να βάλεις περισσότερο ρύζι που απορροφά τα υγρά ή λίγο αλεύρι καλαμποκάλευρο κ.λ.π. (όπως το ρυζάλευρο που πρότεινες).
skiritis Posted - 25/08/2015 : 14:26:33
To έφτιαξα χτες το απόγευμα.Έβαλα τη μισή δόση ζάχαρης για να μην γίνει πολύ γλυκό. Πολύ νόστιμο, παγωμένο από το ψυγείο. Αλλά μια απορία:κατά το βράσιμο μου πήρε 45' περίπου για να πήξει το οποίο πήξιμο δεν ήταν το καλύτερο δυνατό. Τέλος πάντων μετά το έβαλα στο ψυγείο και πάγωσε, αλλά όταν το τρώω στο πάτο του μπώλ μένει λίγη ποσότητα σε υγρή μορφή. Μήπως θα έπρεπε να προσθέταμε και κάτι για να πήζει πιο καλά; Κάτι σαν το ρυζάλευρο;
Lithovatis Posted - 22/08/2015 : 22:10:24
Ρε παιδιά σοβαρά απο γουλιάστρα πως πάτε ??????
Όσοι έχετε φάει η τρώτε ακόμη......
xipolitos Posted - 20/08/2015 : 17:37:04
Πολύ ευχάριστα και γλυκά πράγματα!
Το μυστικό στην μουσταλευριά εκτός απο το καλό πλύσιμο των "ξυπόλιτων" ποδιών στο πάτημα των σταφυλιών και τον καλό μούστο, είναι το προσεκτικό ανακάτεμα για να μην σβολιάσει το αλεύρι και να δώσει την απαλή ομοιόμορφη βελουδένια υφή.
Ωχ... μου άνοιξε η όρεξη.

Που θα πάει θα ανοίξω την καντίνα με τα γευστικά καλούδια για δρομείς
sigi Posted - 20/08/2015 : 15:35:29
Λοιπόν το ρυζόγαλο φτιάχθηκε εχθές στην Κέρκυρα και γλύκανε 12 άτομα
!!
Εντυπώσεις άκρως κολακευτικές!!
Σειρά έχει τώρα η μουσταλευρία συνταγή ala xipolitos!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
xipolitos Posted - 19/08/2015 : 20:40:39
quote:
Originally posted by Rigelian

Ευχαριστώ, καλημέρα!

Παρακαλώ. Νάμαστε καλά να χαιρόμαστε τα απλά όμορφα πράγματα.
Rigelian Posted - 19/08/2015 : 15:34:38
Εννοώ τον όρο "αριάνι". Αυτό που λες το ήξερα από πολύ μικρός ως ξυνόγαλο. Ως "αριάνι" το άκουσα για πρώτη φορά πριν 2-3 χρόνια. (να μη μιλήσω για τα κατάφρεσκα αυγά από τις κοτούλες, χτυπητά!)
Peter L Posted - 19/08/2015 : 15:16:35
quote:
Originally posted by Rigelian

ΞυνόγαλΟ το έλεγε η γιαγιά μου στα Τζουμέρκα, αυτό το "αριάνι" από πού προέκυψε;
Είναι σαν τον νεολογισμό "κριθαρώτο" που επί δεκαετίες λέγαμε μανέστρα;

(το ρυζόγαλο ποτέ δεν μ' άρεσε! Η κανέλα επίσης, ούτε στα φαγητά, ούτε στα γλυκά. Ο τραχανάς δεν μ' άρεσε όταν ήμουν μικρός, μ' αρέσει τώρα.)


έχω ακόμη αμυδρά την εικόνα στο μυαλό μου που ο παππούς έβαζε το γάλα στην "ντρουβάνα",ψιλό ξύλινο δοχείο ,και το χτυπούσε για να διαχωριστεί το βούτυρο από το αριάνι.
Όσο για τον τραχανά είναι μια εξαιρετική λύση για μικρούς και μεγάλους.Εγώ έχω κόρες και χορταίνουν εύκολα,2 φορές την εβδομάδα θα φάνε για βράδυ τραχανά φτιαγμένο από τα χεράκια τους και τις γιαγιάς φυσικά.

Πολλά πράγματα βέβαια είναι μέσα στο μυαλό μας γιατί απλά μας θυμίζουν τις παιδικές μας στιγμές.
Μικροί τρώγαμε γάλα από την αγελάδα ,βρασμένο και ζεστό όπως ήταν σε σουπιέρα με μιά κουταλιά ζάχαρη και μπουκιές από ψωμί.Όταν τυχαία μετά από 20 χρόνια βρήκε η μάνα μου φρέσκο γάλα και προσπάθησα να το φάω με τον ίδιο τρόπο κατέρρευσε μέσα μου η εικόνα που είχα.
xipolitos Posted - 19/08/2015 : 11:45:32
Ωραία ιδέα..!
Σου εγγυώμαι οτι τα υλικά θα είναι τα πιο αγνά!

Την καντίνα θα την ονομάσουμε "Το Δρομικό"
...και την διανομή (delivery) θα την κάνουμε τρέχοντας FR (fast run)..! χα..χα..!

as400 Posted - 19/08/2015 : 11:21:38
Καλημερα , πως και δεν εχει σκεφτει καποιος τα ΣΚ να βαζει μια καντινα με ισοτονικα , μπαρες , μπανανες , νερα και γενικα οτι χρειαζεται καποιος μετα απο καποιο LR στον Υμηττο ??????
Νομιζω οτι ολοι και κατι θα ψωνιζαμε .
Xipolitos ξεκινα το εργαστηριο παρασκευης ν'αναλαβω την καντινα

AS400
Rigelian Posted - 19/08/2015 : 09:15:36
Ευχαριστώ, καλημέρα!
xipolitos Posted - 19/08/2015 : 04:08:16
Rigelian για ρίξε μια ματιά εδω νομίζω οτι θα σ΄ενδιαφέρει...
http://www.athinorama.gr/umami/dessert/articles/?id=2501625

Αφού δεν έχω πιστοποιητικά δρομέα... ας αποκτήσω τουλάχιστον πιστοποιητικά μαγειρικής-ζαχαροπλαστικής...
xipolitos Posted - 19/08/2015 : 01:31:14
quote:
Originally posted by Rigelian

Δώσ'μου καλή συνταγή για μουσταλευριά και μέχρι αντιμνημονιακός γίνομαι!

Μουσταλευριά (όπως την κάνανε τον παλιό καλό καιρό)

Υλικά

4 ποτήρια του νερού μούστο
! ποτήρι του νερού αλεύρι
καρύδια ή αμύγδαλα τριμμένα ή σουσάμι
λίγη κανέλα

Εκτέλεση

Βάζουμε τα 2 ποτήρια μούστο μέσα στην κατσαρόλα, στα άλλα 2 ποτήρια που απέμειναν προσθέτουμε το αλεύρι και ανακατεύουμε καλά.
Ρίχνουμε κι΄αυτό το μίγμα στην κατσαρόλα που έχουμε βάλει σε σιγανή φωτιά.
Βράζουμε για 15 λεπτά περίπου ανακατεύοντας συνεχώς με ξύλινη κουτάλα για να μην μας σβολιάσει. (προσέχουμε πολύ κατα τον βρασμό μην μας πιτσιλίσει το μίγμα και καούμε)
Σερβίρουμε σε μπωλάκια ή πιάτα και πασπαλίζουμε με τα τριμμένα καρύδια ή αμύγδαλα και κανέλα.

Σημ. Τον παλιό καλό καιρό βράζανε πριν με το μούστο και λίγη στάχτη τυλιγμένη σε τουλουπάνι. Επίσης κατα τον βρασμό με το αλεύρι προσθέτανε και 1-2 φύλλα αρμπαρόριζας.
Ονομάζεται μουσταλευριά γιατί απλά γίνεται με μούστο και αλεύρι.
Συνήθως χρησιμοποιούμε αλεύρι για όλες τις χρήσεις, όσοι κάνουν υγιεινή διατροφή μπορούν να προσθέσουν αλεύρι ολικής.
Επίσης όποιος θέλει μπορεί να αντικαταστήσι το αλεύρι με καλαμποκάλευρο, ρυζάλευρο, ή ακόμα και με σιμιγδάλι.


Υ΄Γ. Τώρα Rigelian περιμένω να τηρήσεις την υπόσχεση σου...

P.D.etl Posted - 19/08/2015 : 01:10:55
Rigelian Posted - 18/08/2015 : 22:33:54
quote:
Originally posted by P.D.etl

Πάντως, μέχρι να βρεις καλή συνταγή και μέχρι πετύχεις την εκτέλεσή της, έχει μαγική μουσταλευριά (Μαγγίνας) στα Καλύβια



Θα το συνδυάσω με καμιά καλή ψησταριά εκεί κοντά!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000