Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διαλειμματικη προπονιση

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
SakisZ Δημοσιευτηκε - 25/08/2015 : 18:17:29
Καλησπερα

Ξεκινησα 1φορα την εβδομαδα να κανω διαλειματικη προπονιση.
Ειναι 8-10x400μ .
Ποση ωρα θα πρεπει να μεσολαβει μεταξυ του καθε 400??
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
than Posted - 14/10/2015 : 12:27:51
Για να επανέλθω λοιπόν στο θέμα, τις προάλλες είχα 2 * 10Κ @ 45' έκαστο. Το μεταξύ τους διάλλειμμα ήταν 8 λεπτά ακινησία ή έστω ελάχιστο περπάτημα. Ποιος ήταν ο σκοπός? Να "πετρώσουν" τα πόδια, να παραμείνει το γαλακτικό οξύ σε σχετικά υψηλά επίπεδα και κατά κάποιον τρόπο να γίνει προσομοίωση των συνθηκών που θα αντιμετωπίσει το σώμα στα τελευταία χιλιόμετρα του μαραθωνίου. Πού να ξέρω τι όνειρο είδε ο προπονητής την ώρα που το έγραφε?
Καταλήγοντας, θέλω να πω να ξεκολλήσουμε λίγο από τους αυστηρούς κανόνες που νομίζουμε ότι πρέπει να ακολουθούμε, αρμόδιος να σχεδιάσει ένα συνολικό και εξατομικευμένο προπονητικό πλάνο είναι ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ και αρμόδιος να το εκτελέσει είναι ο αθλούμενος. Δεν υπάρχουν κανόνες του στυλ 1/1, 1/2 (γρήγορο/αργό) κλπ.
NESTORAS1980 Posted - 14/10/2015 : 12:03:21
όπως παραπάνω ο than έχει σημασία τί αποσκοπείς με τη διαλειμματική σου.. 400αρια κάνουν σε διαλειμμάτικη από 400αρηδς μέχρι μαραθωνοδρόμοι.. οι 400αρηδες 4-5 στο 80-90% σχεδόν της έντασης (όχι χρόνου, αλλά της αγωνιστικής ταχύτητας τους στην απόστασηπ.χ. αν έχει 400αρι ρεκόρ 50'', εκτελεί επαναλήψεις στα 55-57''), με διάλειμμα 2 και 3 φορές μεγαλύτερο, και οι μαραθωνοδρόμοι μέχρι και 20, στο 60-70% της αγωνιστικής ταχύτητας τους στην απόσταση (π.χ. υποθετικά ένας μαραθωνοδρόμος του 3ώρου μπορεί να τρέξει όλα μέσα ένα 400αρι σε 60'', τότε κάνει τα κομμάτια σε 1,25'') με διάλειμμα 30-40''. Αν μιλάμε για βελτίωση στο 5αρι 10αρι που ενδιαφέρει τους περισσότερους από εμάς, τότε το τυπικό είναι 12 επαναλήψεις σε τέτοια ένταση που να βγαίνουν με διάλειμμα με τζόκιν 100μ. στα 40-50''

SWIM BIKE RUN
Savvas Posted - 14/10/2015 : 09:33:00
Αναλογως και την ενταση αλλαζει και το διαλλειμα, αλλα για 400αρια το συνηθες ειναι 40"-50" μαξ.
echetlos Posted - 14/10/2015 : 09:17:46
+1!
Όλες οι μελέτες έχουν δείξει ότι το αργό jogging είναι το αποτελεσματικότερο για την απομάκρυνση των αποβλήτων του γαλακτικού.

"My sport is your sport's punishment"
gtsig Posted - 14/10/2015 : 09:14:45
Χωρίς να "απαγορεύεται" το περπάτημα ή το σταμάτημα κατά τη διάρκεια του διαλείμματος, το ιδανικό είναι να κάνεις αργό jogging.

quote:
Originally posted by savasvas

Το διάλειμμα θα πρέπει να είναιjogging ή μπορεί και
σταμάτημα τελείως με διατάσεις?

Peter L Posted - 14/10/2015 : 08:56:09
Τα 400αρια τα κάνω με 30" διάλειμμα ,μπορεί να είναι και 20 στον αριθμό.
Τα 800αρια και 1000αρια με 1΄και τα 2χιλιάρια και 3χίλιαρα με 2΄διάλειμμα.

κάνε καλύτερα ποιο αργά τις διαλειμματικές με λιγότερη ξεκούραση
savasvas Posted - 13/10/2015 : 17:25:28
Το διάλειμμα θα πρέπει να είναιjogging ή μπορεί και
σταμάτημα τελείως με διατάσεις?
SakisZ Posted - 26/08/2015 : 11:21:03
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις συμβουλες σας.

Θα μου προτεινατε να μειωσω την ταχύτητα μου ή τα 400αρια ?
winarg Posted - 26/08/2015 : 11:03:10
Αν ξεπερνάς το 5λεπτο πας στα cruise intervals (μεγαλύτερη διάρκεια, μικρότερη ταχύτητα, μικρότερο διάλειμμα).
Βέβαια αν κάνεις 1600άρια (mile repeats) εμείς οι κοινοί θνητοί είναι λίγο χλωμό να τα βγάζουμε κάτω από 5 λεπτά (3:06/km).
Για αυτό πιθανότατα ο than είχε 800άρια με διαφορετικές ταχύτητες και χρόνο διαλείμματος
tzatzikis90 Posted - 26/08/2015 : 10:44:37
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ στις διαλλειματικές πονάω.
Μέχρι να φτάσω στις μισές (πχ στην 3η-4ή αν έχω 6) αμφιβάλλω αν θα βγάλω όλα τα κομμάτια όπως πρέπει.
Κάπου μετά, ίσως είναι και ψυχολογικό βέβαια γιατί πλησιάζω στο τέλος, τα βγάζω.

Πάντως δεν πρέπει τόσο δυνατά, γιατί το ερέθισμα για προσαρμογές και βελτιώσεις έρχεται και χωρίς τόσο μεγάλο ζόρι, οπότε έτσι στην ουσία κάνεις κακό στις επόμενες προπονήσεις σου.
Κάθε φορά, αυτοπειθαρχώ, όλο και περισσότερο. Σε καμιά 10ριά χρόνια όπως πάω θα είμαι κομπλέ.

ΥΓ. φταίει το metal που ακούω όταν τρέχω και δίνει ρυθμό. :P



χαχαχαχαχαχαχα έχεις καιρό Γιώργο!

χρήσιμο το άρθρο του ντάνι προφανώς και δεν το είχα διαβάσει ποτέ μου.. μου έμειναν κυρίως αυτό για τον ίσο χρόνο (ή μικρότερο) διαλείμματος σε σχέση με το κομμάτι αλλά και το ότι μετά το 5λεπτο πιο πολύ κακό κάνεις παρά καλό.. τι μαθαίνει κανείς!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
than Posted - 26/08/2015 : 10:21:24
Πολύ χοντρικά, η διάρκεια του διαλλείμματος εξαρτάται από το σκοπό της συγκεκριμένης άσκησης. Μου έχουν τύχει 10 * 800 με 45" διάλλειμμα και άλλες φορές 10 * 800 με 2'+ διάλλειμμα. Στο ίδιο πρόγραμμα προπόνησης, για τον ίδιο αγώνα στόχο, σε κοντινές εβδομάδες. Αλλού αποσκοπούσε η μία μέρα, αλλού η άλλη. Μη ρωτάτε παραπάνω, είναι από προπονητή. Φυσικά προσαρμοζόταν και το Pace των γρήγορων κομματιών.
Deorum Posted - 26/08/2015 : 10:20:18
Εγώ στις διαλλειματικές πονάω.
Μέχρι να φτάσω στις μισές (πχ στην 3η-4ή αν έχω 6) αμφιβάλλω αν θα βγάλω όλα τα κομμάτια όπως πρέπει.
Κάπου μετά, ίσως είναι και ψυχολογικό βέβαια γιατί πλησιάζω στο τέλος, τα βγάζω.

Πάντως δεν πρέπει τόσο δυνατά, γιατί το ερέθισμα για προσαρμογές και βελτιώσεις έρχεται και χωρίς τόσο μεγάλο ζόρι, οπότε έτσι στην ουσία κάνεις κακό στις επόμενες προπονήσεις σου.
Κάθε φορά, αυτοπειθαρχώ, όλο και περισσότερο. Σε καμιά 10ριά χρόνια όπως πάω θα είμαι κομπλέ.

ΥΓ. φταίει το metal που ακούω όταν τρέχω και δίνει ρυθμό. :P
winarg Posted - 26/08/2015 : 09:51:26
quote:
Originally posted by KostasVer

Για το διαλλειμα αναφερει ο Ντανιελς (απο το αρχειο που ανεβασε ο Skakinen)οτι πχ αμα κανεις κοματι 1.30' τοτε το διαλλειμα δεν θα πρεπει να ξεπερναει τον χρονο αυτο.Εγω συνηθως τρεχω χαλαρα (εως 2.30') μεσα στο ταρταν του γηπεδου για αποθεραπεια.Βλεπω καλυτερα αποτελεσματα οταν δεν εχω ξεκουραστει πληρως και ξεκιναω ενα νεο κοματι.(Σιγουρα βγαινει πιο δυσκολα αλλα τα αποτελεσματα θα φανουν σε εναν αγωνα)


Από τα λίγα που ξέρω, το διάλειμμα είναι 50-100% με την απόσταση ή το χρόνο του κομματιού που έκανες. Αν "ψοφάς" και θες μεγαλύτερο διάλειμμα τότε μάλλον πας γρήγορα.
KostasVer Posted - 26/08/2015 : 09:37:39
Για το διαλλειμα αναφερει ο Ντανιελς (απο το αρχειο που ανεβασε ο Skakinen)οτι πχ αμα κανεις κοματι 1.30' τοτε το διαλλειμα δεν θα πρεπει να ξεπερναει τον χρονο αυτο.Εγω συνηθως τρεχω χαλαρα (εως 2.30') μεσα στο ταρταν του γηπεδου για αποθεραπεια.Βλεπω καλυτερα αποτελεσματα οταν δεν εχω ξεκουραστει πληρως και ξεκιναω ενα νεο κοματι.(Σιγουρα βγαινει πιο δυσκολα αλλα τα αποτελεσματα θα φανουν σε εναν αγωνα)
Skakinen Posted - 25/08/2015 : 23:24:36
Ελπίζω να υπάρξουν κάποια ευήκοα ώτα...

Τώρα που το καλοσκέφτομαι, μου φαίνεται ότι εσύ είχες λουφάρει και δεν μετέφρασες τίποτα.
Κάνω λάθος;

------------------
Διονύσης



RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000