Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 λιγοτερα κιλά,,;;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
DOUKAS Δημοσιευτηκε - 27/08/2015 : 22:01:52
καλησπέρα,ισχύει,οτι χάνοντας,10 κιλά βάρους τρέχεις 30 -40,δευτερόλεπτα,πιο γρήγορα το χιλιόμετρο..;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
costa Posted - 08/09/2015 : 01:06:03
Από προσωπική εμπειρία 5 χρόνια πριν τουλάχιστον που έτρεχα αλλά και γυμναζόμουν (μπάσκετ), σε μια περίοδο 7 μέρες συνεχόμενες έτρωγα μόνο κρέας (παντσέτες, μπριζόλες κλπ) σε μεγάλες ποσότητες και έπινα άπειρες μπύρες έχασα 4 κιλά. Βέβαια κόντεψα να πάθω κατάθλιψη. Θες να χάσεις κιλά κάντο αλλά όχι για πολύ. Από κει και πέρα κατά τη γνώμη μου οι δίαιτες που είναι φουλ στα λιπαρά πιστεύω ότι δουλεύουν. Εγώ προσωπικά ακολουθώ κάτι ενδιάμεσο με συγκεκριμένα λιπαρά (αυγά, πίτσες, παντσέτες) συνήθως σε ποσότητες σε συνδυασμό με πολλά φρούτα και σπιτικά φαγητά. Οι εξετάσεις αίματος μου είναι super.. Βέβαια όλα τα καίω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Rogue Runner
dimitrissss Posted - 05/09/2015 : 08:21:02
Πέρα από την πλάκα έχω πείρα προσωπική από μεγάλες αυξομειώσεις βάρους. Σε μεγάλη περίοδο δίαιτας ο μέσος όρος ήταν 3 κιλά περίπου το μήνα. Ξέρω και την ψυχολογία του ανθρώπου που θέλει απεγνωσμένα να χάσει βάρος. Θέλω π.χ. να πω σε εκείνον τον κύριο που κάθε μέρα ζυγίζεται στο γυμναστήριο ότι δεν έχει νόημα αυτό που κάνει αλλά ξέρω ότι δεν έχει και νόημα να του πω κάτι που δε θέλει να ακούσει.
Deorum Posted - 04/09/2015 : 23:59:02
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by dimitrissss

Έχασα 2 αυτή τη βδομάδα. Θα παραγγείλω μια πίτσα να το γιορτάσω



...μάλλον πολλά υγρά έχασες, συγκράτησε λοιπόν την όρεξη για πίτσα! :Ρ :D

Free your feet...free your senses!



Αν ήταν να χάνεις 2 κιλά την εβδομάδα... (14.000 θερμίδες! πάνω από 200-250χλμ...) ... δεν θα το κουράζαμε με τόσες αναλύσεις.
Θα το παρατάγαμε, θα κάναμε ένα ντου για 1-2 βδομάδες, και θα γινόμασταν φέτες.
trexantiris Posted - 04/09/2015 : 23:54:16
quote:
Originally posted by dimitrissss

Έχασα 2 αυτή τη βδομάδα. Θα παραγγείλω μια πίτσα να το γιορτάσω



...μάλλον πολλά υγρά έχασες, συγκράτησε λοιπόν την όρεξη για πίτσα! :Ρ :D

Free your feet...free your senses!
dimitrissss Posted - 04/09/2015 : 23:28:57
Έχασα 2 αυτή τη βδομάδα. Θα παραγγείλω μια πίτσα να το γιορτάσω
P.D.etl Posted - 04/09/2015 : 20:57:12
Ίσως με παρεξήγησες και συγνώμη γι αυτό. Δεν έθεσα θέμα αξιοπιστίας αλλά ότι π.χ. στη διατροφή οι διατροφικές συστάσεις εμπεριέχουν ένα μεγάλο βαθμό ασφάλειας γιατί προέρχονται και απευθύνονται στο μέσο όρο. Εγώ π.χ. δεν πρέπει να πίνω αλκοόλ για να έχω φυσιολογικά τριγλυκερίδια. Μπορώ λοιπόν να το προτείνω ως υγιεινή επιλογή και σε άλλους; To ίδιο ερώτημα ισχύει και για κάποιον που μπορεί να έχει π.χ. φυσιολογικά τριγλυκερίδια τρώγοντας κάθε μέρα 2 κιλά ψωμί. Δικαιούται ή μάλλον έχει νόημα, είναι υπεύθυνη στάση να προτείνει τη διατροφή του ως πρόταση υγείας;

Μπορεί να εννοείς συνολικά λίπος, αλλά πάλι στο τέλος λες «διατροφής υψηλής σε λίπος και χαμ. σε υδατ.». Δε λέω ότι το κάνεις επίτηδες, αλλά καταλαβαίνεις πως δημιουργείς λάθος εντυπώσεις; Αυτά από μένα
n1kcha Posted - 04/09/2015 : 19:18:44
quote:
Originally posted by P.D.etl

Ρε συ Νίκο μας δουλεύεις;

καθόλου
quote:
Originally posted by P.D.etl
Όπως και να έχει, η διατροφή που περιέγραψες δε φαίνεται να έχει σχέση με τις συστάσεις που είχες κάνει παραπάνω ωθώντας κάποιον να τρέφεται με 80% κορεσμένο λίπος την ημέρα.

δεν είπα ποτέ εγώ για 80% κορεσμένο λίπος αλλά συνολικά για 80% από όλα τα είδη (κορεσμένο,μονοακόρεστο και πολυακόρεστο)

quote:
Originally posted by P.D.etl
Κατά τη γνώμη μου κανένας δεν πρέπει να κάνει συστάσεις διατροφών πέρα του μέσου όρου όπως αυτός προκύπτει από επιστήμονες και αυτό γιατί από το σημείο εκείνο (του μέσου όρου) περνάμε στα ατομικά χαρακτηριστικά του κάθε οργανισμού.


Καθένας μπορεί να λέει και να γράφει ότι θέλει.
Αυτός που τα διαβάζει πρέπει να αξιολογεί και να κρίνει αν έχουν κάποια αξιοπιστία ή όχι.
Δεν φαντάζομαι κάποιος να είναι τόσο χαζός ώστε να ακολουθεί τυφλά συμβουλές που δίνει κάποιος ανώνυμος στα φόρουμ.
Σε κάθε περίπτωση η προσωπική έρευνα και η ερώτηση σε κάποιο καλό επαγγελματία υγείας είναι απαραίτητη.

Να γράψω και για τις εξετάσεις old vs new

-κιλά παλιά 77-81, τώρα: 70-71 (υψος 1,79)
-περιφέρεια κοιλιάς παλιά 90cm, τώρα: 83cm
-Πίεση παλιά 11, τώρα :10/7 ή 9/6 (δεν την ανεβάζει φαίνεται το αλάτι)
-HDL παλιά 40-45, τώρα: 55-60
-LDL παλιά 105-110, τώρα: 110-120
-Ολική χοληστερίνη παλιά 170-210, τώρα:170-190
πρέπει να σημειώσω εδω οτι ένα εξάμηνο που κατανάλωσα αμέτρητα λίπη αυγά,κρέατα κτλ (πραγματικά το παράκανα) ή ολική από 180 πήγε 173...

-τριγλυκερίδια παλιά 150, τώρα: 50
-AST παλιά ως 38, τώρα 19
-ALT παλιά ως 45, τώρα 14
-GGT παλιά: ως 50 τώρα 14
Σχετικά με το ήπαρ: παλαιότερα είχε έντονες συγκεντρώσεις λίπους τώρα έχει ήπιες συγκεντρώσεις και ελπιζω βάσιμα στην επόμενη εξέταση να μην έχει καθόλου. Η υποχώρηση του λίπους στο συκώτι ξεκίνησε με την έναρξη της διατροφής υψηλής σε λίπος και χαμ. σε υδατ.
Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα.

P.D.etl Posted - 04/09/2015 : 13:39:42
Ρε συ Νίκο μας δουλεύεις;

Απ' όλα όσα έγραψες πως τρως το μόνο θέμα είναι με τα αυγά (για τα οποία οι μελέτες των τελευταίων ετών φαίνεται να καταλήγουν στο ότι η χοληστερίνη της τροφής δεν αυξάνει τη χοληστερίνη αυτού που την τρώει), με το κόκκινο κρέας (που οι συστάσεις λένε για 1-2 φορές το μήνα) και με το αλάτι. Οι κύριες ατασθαλίες σου είναι αυτές που σημείωσα οι οποίες φαντάζομαι πως δεν έχουν λειτουργήσει αρνητικά στον οργανισμό σου είτε λόγω οργανισμού, είτε λόγω άσκησης, είτε λόγω της υπόλοιπης διατροφής σου είτε λόγω μείγματος των παραπάνω, είτε θα λειτουργήσουν αρνητικά στο μακρινό μέλλον.

Όπως και να έχει, η διατροφή που περιέγραψες δε φαίνεται να έχει σχέση με τις συστάσεις που είχες κάνει παραπάνω ωθώντας κάποιον να τρέφεται με 80% κορεσμένο λίπος την ημέρα. Ναι ήμουν λάθος όσον αφορά το κορεσμένο λίπος. Η κύρια πηγή κορεσμένου λίπους είναι το ζωικό και όχι η μοναδική.

Κατά τη γνώμη μου κανένας δεν πρέπει να κάνει συστάσεις διατροφών πέρα του μέσου όρου όπως αυτός προκύπτει από επιστήμονες και αυτό γιατί από το σημείο εκείνο (του μέσου όρου) περνάμε στα ατομικά χαρακτηριστικά του κάθε οργανισμού. Όπως εγώ έχω δυσλιπιδαιμία, έτσι εσένα μπορεί το συκώτι σου να ανταπεξέρχεται καλύτερα από το συκώτι του μέσου όρου και πολύ καλύτερα από το δικό μου. Είχα ένα γνωστό παλιά που έτρωγε σουβλάκια 2 ώρες πριν πάει για εξετάσεις αίματος και οι αντίστοιχοι δείκτες ήταν φυσιολογικοί. Ε δε νομίζω ότι είναι ο μέσος όρος ώστε να τον πάρουμε ως ασφαλές παράδειγμα. Άσε που τροφή από τροφή διαφέρει. Σε μια έρευνα που είχε γίνει παλιά στο Ιπποκράτειο με ανθρώπους δυσλιπιδαιμικούς υπήρχαν μεγάλες διαφορές από τροφή σε τροφή. Σε άλλον ανέβαιναν οι δείκτες με μπιφτέκι, σε άλλον με αλκοόλ και πάει λέγοντας. Και τέλος, δεν είναι μόνο 2-3 οι δείκτες που δείχνουν τη συνολική υγεία μας όπως ούτε το κάπνισμα καταστρέφει μόνο τον πνεύμονα, άρα αν είναι εντάξει ο πνεύμονας μπορώ να συνεχίσω να καπνίζω.

Savvas Posted - 04/09/2015 : 12:54:22
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.



#1 ...δηλαδή έχουμε λίγο καιρό για να σε "περνάμε" στο τρέξιμο...μέχρι να επιστρέψεις στην ενεργό δράση!

#2 ...δηλαδή να κόψεις τα πιτόγυρα!

Free your feet...free your senses!






Για να δουμε αν και ποτε θα επιστρεψω Μανωλη.
Παντως στις διακοπες εκανα μιση ωρα κολυμπι σχεδον καθημερινα και σκεφτομαι να το συνεχισω και εδω μιας που μπηκα σε εναν ρυθμο.
Το κακο ειναι οτι ο αριθμος των τσιγαρων ανεβηκε στις διακοπες αρκετα σε σχεση με πριν.



ΥΓ. Ειχες την τιμητικη σου στις φετινες μας διακοπες.
Ο γιος μου δεν ηθελε με τιποτα να φορεσει παπουτσια, με το ζορι του τα βαζαμε.
Εντωμεταξυ ετρεχε πανω σε πετρες που καιγανε και γενικα οπουδηποτε χωρις να καταλαβαινει τιποτα!!!!
Savvas Posted - 04/09/2015 : 12:39:22
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.


Εσύ μάλλον είσαι εξαίρεση




Ενταξει χωρις πλακα τωρα, οντως στην καλυτερη μου κατασταση εβερ που ειχε εκτιμηθει και σε εργομετρηση ημουνα 54 κιλα και ειχα 5% λιπος.
Αλλα τοτε εκανα κανονικα προπονηση και προσεχα και την διατροφη μου.

ΥΓ. Ειμαι στο γκρουπ της ALEXANDRAS.
trexantiris Posted - 04/09/2015 : 12:37:21
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.



#1 ...δηλαδή έχουμε λίγο καιρό για να σε "περνάμε" στο τρέξιμο...μέχρι να επιστρέψεις στην ενεργό δράση!

#2 ...δηλαδή να κόψεις τα πιτόγυρα!

Free your feet...free your senses!
winarg Posted - 04/09/2015 : 12:31:44
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.


Εσύ μάλλον είσαι εξαίρεση
Savvas Posted - 04/09/2015 : 12:16:14
quote:
Originally posted by winarg

Υπάρχει και αυτό εδώ το εργαλείο που σου λέει το "ιδανικό" βάρος.
http://racingweight.com/rwe/index.html




Εγω ειμαι 1.65 58 κιλα με 9% αλλα δεν κανω πλεον καθολου προπονηση, ουτε προσεχω την διατροφη μου.
Μου λεει οτι πρεπει να παω 55 κιλα και 5,6% λιπος για να εχω την βελτιστη αποδοση.
Δηλαδη να μην εχω καθολου ζωη με λιγα λογια.
n1kcha Posted - 04/09/2015 : 10:46:19
quote:
Originally posted by n1kcha

quote:
Originally posted by P.D.etl


Ποια ακριβώς είναι η διατροφή που εφαρμόζεις 2 χρόνια τώρα και αν θες παρουσίασε τους επίμαχους δείκτες (κακή χοληστερόλη, καλή, αιματοκρίτη, τριγλυκερίδια, τρανσαμινάσες) των τελευταίων 5 ετών, από το 15ετες αρχείο σου.


θα τα γράψω συνοπτικά το απόγευμα.




quote:
Originally posted by P.D.etl

Δείχνουν όπως λες μεγάλη κατανάλωση υδατανθράκων αλλά δείχνουν και μεγάλη κατανάλωση κορεσμένου (άρα ζωικού) λίπους.


εδώ κάνεις ένα λάθος:
Το κορεσμένο λίπος δεν είναι μόνο ζωικό αλλά και φυτικό. πχ ξηροί καρποί μακαντάμια:σύνολο λίπους 88% κορεσμένο λίπος 81% , ελαιόλαδο: 14% περιεκτικότητα σε κορεσμένο λίπος, λάδι καρύδας: 80%+ περιεκτικότητα σε κορεσμένο κτλ κτλ.


n1kcha Posted - 04/09/2015 : 10:39:19
quote:
Originally posted by P.D.etl


Ποια ακριβώς είναι η διατροφή που εφαρμόζεις 2 χρόνια τώρα και αν θες παρουσίασε τους επίμαχους δείκτες (κακή χοληστερόλη, καλή, αιματοκρίτη, τριγλυκερίδια, τρανσαμινάσες) των τελευταίων 5 ετών, από το 15ετες αρχείο σου.


θα τα γράψω συνοπτικά το απόγευμα.




quote:
Originally posted by P.D.etl

Δείχνουν όπως λες μεγάλη κατανάλωση υδατανθράκων αλλά δείχνουν και μεγάλη κατανάλωση κορεσμένου (άρα ζωικού) λίπους.


εδώ κάνεις ένα λάθος:
Το κορεσμένο λίπος δεν είναι μόνο ζωικό αλλά και φυτικό. πχ ξηροί καρποί μακαντάμια:σύνολο λίπους 81% κορεσμένο λίπος από 88% συνολικό λίπος, ελαιόλαδο 14% περιεκτικότητα σε κορεσμένο λίπος, λάδι καρύδας 80%+ περιεκτικότητα σε κορεσμένο κτλ κτλ.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000