Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπουτσι HOKA

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Stellarun Δημοσιευτηκε - 12/10/2015 : 11:03:27
Θα τρεξω μαραθωνιο και ολο αυτο τον καιρο εχω κανει προπονηση με διαφορα παπουτσια Adidas, Asics Κλπ. Επειδη ακουσα πολλα για τα Hoka γνωριζω οτι απορροφουν βασικα τους κραδασμους στην ασφαλτο κλπ και το οτι δεν νοιωθεις τιποτα απολυτως απο κατω και λογω της κατασκευης τους,σολας κλπ. Ειμαι μεταξυ CLIFTON και VALOR η και καποιο αλλο που πιθανον να μην γνωριζω και να μου διαφευγει.Αλλοι υποστηριζουν οτι επειδη ειναι πολυ ελαφρια (καποια HOKA πχ που ειναι κατω απο 220 γραμ.) μηπως εχω συνεπειες στις αρθρωσεις ενοχλησεις.Το ελαφρυ παπουτσι ειναι επιφοβο στο να πιεσεις αστραγαλους, γονατα, ισχια, κλπ κλπ. Ακουω αποψεις και απο ανθρωπους που τα εχουν δοκιμασει βασικα σε μαραθωνιο η σε Long run.Σιγουρα πρεπει να εχεις και καποιο εξτρα παπουτσι για τις πιο μικρες προπονησεις στον στιβο, διαλειμματικες κλπ. Απλα με ενδιαφερει να παρω ενα παπουτσι καθαρα για Long και Μαραθωνιο.Αυτο που με αγχωνει ειναι μην τυχον εχω τιποτα ενοχλησεις κατα την διαρκεια του αγωνα.Θα με βοηθουσε πολυ η ΑΠΟΨΗ οσων γνωριζουν σχετικα!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
AMALIA Posted - 27/11/2015 : 14:57:50
quote:
Originally posted by echetlos

Καλησπέρα Αμαλία,

Πολύ απορροφητικό και ελαφρύ είναι το Clifton.
Αν μάλιστα βρεις το V1, είναι ένα τικ πιο μαλακό κι ελαφρύ από το V2.


"My sport is your sport's punishment"



ευχαριστω παρα πολύ, θα το δοκιμασω μολις το βρω.




καλη συνεχεια.



------ Τρεχαλίσιους ------ Just Run ----------
echetlos Posted - 27/11/2015 : 13:32:21
Καλησπέρα Αμαλία,

Πολύ απορροφητικό και ελαφρύ είναι το Clifton.
Αν μάλιστα βρεις το V1, είναι ένα τικ πιο μαλακό κι ελαφρύ από το V2.


"My sport is your sport's punishment"
dkoukou Posted - 27/11/2015 : 12:29:19
Αμαλία θερμά συγχαρητήρια για τον άθλο σου !!!
Όταν ξανακατεβεις Αθηνα να κανονίσουμε κανένα long run να σου δώσω και καμία συμβουλή

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
AMALIA Posted - 27/11/2015 : 12:19:22
καλημέρα παιδια, με πολύ ενδιαφερον διαβαζω αυτά που γραφετε για τα ΗΟΚΑ.
Η αληθεια είναι οτι μεχρι τωρα δεν ασχοληθηκα με την συγκεκριμενη μαρκα, ειχα κατεβει από τα βαρακια ΝΙΜΠΟΥΣ που ετρεχα μεχρι και το 2013, σε αντιος, σαγιοναρα και τελευταια με βολεψαν παρα πολύ τα Zealot .
Στα πολλα χλμ ....μεχρι και Σπαρταθλον, ετρεχα με τα παραπανω μοντελα διχως τρελα προβλήματα.

Φετος που ηθελα λιγο παραπανω προστασια σε ελαφρυ σχετικα πατουμενο, με βολεψαν παρα πολύ τα ZEALOT.

Για τοσα χλμ σερι παραηταν καλα κι ανετα για μενα, προσφατα όμως..... στην επιστροφη από Σπαρτη, δεν επαιζε να τα φορεσω με τιποτα, ηθελα ακομα πιο μαλακο και παντα ελαφρυ παπουτσι για να νιωθω ανετα στα πελματα και στα δαχτυλα.
Ισως να εκανα λοθος που δεν ειχα μαζι μου καποια ΗΟΚΑ ή ΑLTRA για ωρα ανάγκης.
Και παλι καλα που καταφερα να συνεχισω με κατι παλια καμμενα la sportiva helios και adios boost, γιατι αυτά ειχα μονο σε μεγαλύτερα νουμερα και ελαφρυα.

Πλεον το σκέφτομαι κι εγω για ένα ζευγαρι όπως τα ΗΟΚΑ, τουλάχιστον μεσα σε μεγαλους αγωνες μετα από πολλα χλμ να μη νιωθω σα να παταω σε αναμμενα καρβουνα.....

Ε, βεβαια αυτό δεν είναι κακο.... υπαρχουν στιγμες που τρεχεις και δεν θες να σταματήσεις και στο καπακι πατας φρενο και με δυσκολια περπατας νιωθωντας καψιμο στα πελματα ενώ δεν εχεις προβλήματα με φουσκάλες, αιματώματα από τριβες, πονους κτλ

ποια μοντελάκια είναι κατω από 235γρμ ?

ο μαστρερ ειδικος ας δωσει την πολυτιμη βοηθεια του για να τα ψαξω κατευθείαν.

ευχαριστω πολύ



------ Τρεχαλίσιους ------ Just Run ----------
dpkouk Posted - 27/11/2015 : 12:13:17
quote:
Originally posted by xipolitakos

Αλλάζει από από ότι βλέπω, γιατί ίσως να μην ήταν η καλύτερη ομάδα




___________________
Run Natural... run Bare


οχι βρε..απλως μετα απο καποια χλμ θες κι εξτρα προστασια..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
xipolitakos Posted - 27/11/2015 : 11:36:37
Αλλάζει από από ότι βλέπω, γιατί ίσως να μην ήταν η καλύτερη ομάδα




___________________
Run Natural... run Bare
dpkouk Posted - 27/11/2015 : 10:45:06
αυτη ειναι μια προσεγγιση..η αλλη πουχω υιοθετησει ειναι 'ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει'..κι ετσι συγκεκριμενο μοντελο επι τοσα χρονια, συν τα χοκα μετα απο πολλες ωρες..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
echetlos Posted - 26/11/2015 : 13:18:54
Rigo, κατ' εμέ ναι.
Εγώ το πήρα απόφαση και το έκανα πρι 3+ χρόνια. Φοράω ό,τι παπούτσι μου κάνει κέφι.
Υπερπρηνίζω πολύ, αν μάλιστα με δεις με racing flat θα νομίζεις ότι ο αστράγαλος θα ακουμπήσει κάτω. Και με σακατεμένα πόδια από το μπάσκετ. Και με αρκετά παραπανίσια κιλά. Ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό.
Φυσικά εγώ είμαι μια περίπτωση, θα μου πεις σωστά...
Έλα όμως που κανείς δεν έχει αποδείξει ότι,
α) ο υπερπρηνισμός ευθύνεται ξεκάθαρα για συγκεκριμένους τραυματισμούς και
β) αν το παραπάνω ισχύει, ότι αυτοί προλαμβάνονται με ένα stability παπούτσι.


"My sport is your sport's punishment"
winarg Posted - 26/11/2015 : 12:00:24
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by echetlos

Μετά από πολλά χρόνια υπερανάλυσης, θεωριών που έμοιαζαν απόλυτες και φονταμενταλισμού εκατέρωθεν, όλο και περισσότεροι "ειδικοί" (όποιους κι αν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) καταλήγουν στο εξής: τρέξτε με όποιο παπούτσι σάς βολεύει!
Κανένα άλλο κριτήριο πέραν της άνεσης και της ευχαρίστησης.
Ούτε υπερπρηνισμοί, ούτε drop, ούτε τζάτζαλα, ούτε μάτζαλα έχουν ιδιαίτερη σημασία...
Κανένας ισχυρισμός, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προήρχετο, δεν απεδείχθη.-

"My sport is your sport's punishment"



Δηλαδή εγώ που έχω υπερπρηνισμό να κοιτάζω και άλλα παπούτσια εκτός από support?


Μπορείς να το δοκιμάσεις
Rigelian Posted - 26/11/2015 : 11:52:03
quote:
Originally posted by echetlos

Μετά από πολλά χρόνια υπερανάλυσης, θεωριών που έμοιαζαν απόλυτες και φονταμενταλισμού εκατέρωθεν, όλο και περισσότεροι "ειδικοί" (όποιους κι αν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) καταλήγουν στο εξής: τρέξτε με όποιο παπούτσι σάς βολεύει!
Κανένα άλλο κριτήριο πέραν της άνεσης και της ευχαρίστησης.
Ούτε υπερπρηνισμοί, ούτε drop, ούτε τζάτζαλα, ούτε μάτζαλα έχουν ιδιαίτερη σημασία...
Κανένας ισχυρισμός, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προήρχετο, δεν απεδείχθη.-

"My sport is your sport's punishment"



Δηλαδή εγώ που έχω υπερπρηνισμό να κοιτάζω και άλλα παπούτσια εκτός από support?
xipolitakos Posted - 26/11/2015 : 11:23:57
Αλλά γυμνάζουμε και λίγο τα πέλματά μας

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 26/11/2015 : 11:19:00
quote:
Originally posted by echetlos

Μετά από πολλά χρόνια υπερανάλυσης, θεωριών που έμοιαζαν απόλυτες και φονταμενταλισμού εκατέρωθεν, όλο και περισσότεροι "ειδικοί" (όποιους κι αν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) καταλήγουν στο εξής: τρέξτε με όποιο παπούτσι σάς βολεύει!
Κανένα άλλο κριτήριο πέραν της άνεσης και της ευχαρίστησης.
Ούτε υπερπρηνισμοί, ούτε drop, ούτε τζάτζαλα, ούτε μάτζαλα έχουν ιδιαίτερη σημασία...
Κανένας ισχυρισμός, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προήρχετο, δεν απεδείχθη.-
"My sport is your sport's punishment"



Εδώ συμφωνώ
Όπως το βρήκα και από κάπου αλλού:
Ultimately, you need a running shoe that is right for you. The “right” shoe feels comfortable, fits the structure of your body and running form, works well on the terrain you will be traversing, and is the correct size. Minimalist and/or maximalist shoes are not for every runner. If you are running well, not injured, and doing the mileage you want, don’t change a thing.

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 26/11/2015 : 11:15:24
quote:
Originally posted by echetlos

To χαμηλό drop είναι καταλληλο για αποφυγή heavy heel striking, όχι απαραίτητα απλά heel striking.



Ναι αλλά ίσως...
Extra cushion may make some runners take harder landings than normal, likely from a hard heel strike pattern.

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 23/11/2015 : 00:39:34
Κάπως έτσι...

___________________
Run Natural... run Bare
echetlos Posted - 22/11/2015 : 20:50:40
Καλά, τον -akos τον κόβω να μην μπορεί να ισορροπήσει, όπως οι γάτες όταν τους καλύψεις τις πατούσες!

"My sport is your sport's punishment"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000