Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πελματιαία απονευρωσίτιδα 20 μέρες πριν τον ΑΜΑ...

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Ar1stot3lis Δημοσιευτηκε - 21/10/2015 : 18:53:58
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από μια διαλειμματική που έκανα χθες (15 500άρια με ρυθμό 3.45/km) η οποία βγήκε επιτυχώς, άρχισα σταδιακά να νιώθω πόνους στο κάτω εσωτερικό μέρος της φτέρνας. Πόνοι που το πρωί και τη διάρκεια της επόμενης ημέρας ήταν αρκετά έντονοι σε σημείο ενόχλησης στη βάδιση. Ξέρω ότι είναι πελματιαία απονευρωσίτιδα, και το ξέρω καλά γιατί πριν 6-7 μήνες την είχα στο άλλο μου πόδι, το αριστερό. Επειδή είμαι ξερό κεφάλι και δεν ήθελα με τίποτε να σταματήσω να τρέχω, άλλαξα κατευθείαν παπούτσια και συνέχισα την καθημερινή άθληση με μείωση της έντασης. Περιέργως, μετά από 3 μήνες η ΠΑ υποχώρησε και από τότε δε με έχει ενοχλήσει καθόλου. Έλα όμως που τώρα με επισκέφτηκε στο άλλο πόδι. Και πονάει αρκετά η άτιμη! Μόλις 19 μέρες πριν τον Μαραθώνιο της Αθήνας...
Πέρυσι, η επίδοση μου ήταν 3.49, φέτος προπονήθηκα σκληρότερα, πιο ποιοτικά, έχω κάνει ήδη 6 long runs (από 25 έως 36 χλμ.) και αρκετές διαλειμματικές με στόχο αρχικά το 3.40, αλλά με βάση τους χρόνους μου άρχισα να ελπίζω βάσιμα για ένα 3.30-3.35. Αυτά τα γράφω για να καταλάβετε ότι η ένταση των προπονήσεων μου τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί και ίσως αυτή να είναι η αιτία που έπαθα την ΠΑ.

Όπως καταλαβαίνετε, θα στενοχωρηθώ όσο τίποτε άλλο να χάσω τον φετινό Μαραθώνιο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας είναι εάν μπορώ να ελπίζω πως με μία συντηρητική αγωγή με πάγο, αλοιφές, αναλγητικά, καλές διατάσεις και ίσως και κάποιον πάτο σιλικόνης θα μπορέσω να νικήσω τον πόνο για να μην πάει στράφι η προσπάθεια τόσων μηνών. Συστήνετε να σταματήσω για λίγες μέρες; Δεν θέλω να χάσω τη φόρμα μου από την άλλη και ίσως μια διακοπή 10 ημερών θα ήταν μοιραία (ξέρω, ζητάω πολλά! ). Ο πόνος δε με νοιάζει τόσο. Άλλωστε ο μεγάλος πόνος στην ΠΑ εμφανίζεται μετά την προπόνηση.

Με λίγα λόγια: Με ΠΑ 19 μέρες πριν τον ΑΜΑ, μπορεί να βγει Μαραθώνιος 3,5 ωρών για αθλητή που φέτος επιχειρεί να ρίξει 20 λεπτά τον περυσινό του χρόνο; Η θα πάρω τα πόδια σπίτι μου;
Ευχαριστώ και να έχετε όλοι καλά χιλιόμετρα και υγεία (πόσο σημαντική είναι η υγεία τελικά, την εκτιμούμε μόνο όταν τη χάνουμε...)

Τρεχάτε ποδαράκια μου!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
spy Posted - 12/07/2016 : 16:24:00
quote:
Originally posted by Ganas

Σπύρο έχω και εγώ αρκετή ενόχληση στο δεξί πέλμα. Παράγγειλα την κάλτσα σου για να δοκιμάσω.



...Γιαννη υπομονη!Αν κανεις αυτα που αναφερονται εδω μεσα ... θα περασει σχετικα γρηγορα ... ειδικα αν το αντιληφθηκες νωρις!Οταν εγω το ειχα παντως ... συνεχιζα κι ετρεχα κανονικα, αφου μετα απο 2 περιπου χλμ η ενοχληση εφευγε ... για να επανελθει στο τελος παλι ... ειδικα οταν εκανα πολλα χλμ.!Περαστικα!







...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Ganas Posted - 12/07/2016 : 12:21:10
Σπύρο έχω και εγώ αρκετή ενόχληση στο δεξί πέλμα. Παράγγειλα την κάλτσα σου για να δοκιμάσω.
gargadua Posted - 29/03/2016 : 17:35:15
Μιλώντας για πελματιαία στην δικιά μου περίπτωση η παρακάτω επίδεση έκανε την ενόχληση αρκετά μικρότερη.
https://www.youtube.com/watch?v=1jQv_CipqyU
Το τέιπ είναι αρκετά φτηνό οπότε μπορούν να γίνονται καθημερινές αλλαγές.
Από τον Νοέμβριο είμαι σε θέση να περπατάω για 50΄και κατά την διάρκεια της ημέρας να μην πονάω. Δεν βιάζομαι να επιστρέψω γι΄ αυτό και δεν δοκίμασα πιο εξειδικευμένες μεθόδους ή φυσικοθεραπείες πέραν των εκχύσεων αιμοπεταλίων και των διατάσεων.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
belial Posted - 01/01/2016 : 11:45:02
Καλή χρονιά σε όλους. Μετά τον μαραθώνιο της Αθήνας του 2013 διαπιστώθηκε πρόβλημα στην πελματιαια, δοκίμασα πατους νέα παπούτσια δεν έκανα φυσιοθεραπεία 5 θεραπείες με λέιζερ μόνο και πέρασε σχεδόν 1,5 χρόνος με ενόχληση αλλά όχι το πρωί .Πρέπει να ήμουν στο πρώτο στάδιο όπως έγραψε ο spy. . Τελικά στην περίπτωση μου δούλεψε ο συνδυασμός μπουκάλι με πάγο, ρολάρισμα το πόδι, μετά από κάθε τρέξιμο και το βράδυ νάρθηκας νυχτός. https://www.sportstek.net/images/night-splint-b.jpg
Δύσκολα υποφέρεται, ξύπναγα το βράδυ και τον έβγαζα. Νάναι καλά ο άνθρωπος που μου το πρότεινε. Τώρα τρέχω 3 φορές την εβδομάδα χωρίς ενόχληση και χωρίς να τον έχω χρησιμοποιήσει για 2 μήνες.

Σπεύδε βραδέως
Nikos forlan Posted - 30/12/2015 : 15:38:42
Το λοιπόν δεν θυμάμαι καλά γιατί πέρασε ο καιρός αλλά βρήκα μερικές ακόμα απο αυτές που έκανα: https://www.youtube.com/watch?v=kStuJAu0a20, μαζί με το βίντεο του Σκόρδη.
Ξεκίναγα με τις ασκήσεις ευκινησίας, μετά τις πιο δυναμικές, και τέλος το μπαλάκι, οι δυο ασκήσεις της διάτασης (Πρώτη γαστροκνήμιου και δεύτερη, η τρίτη άσκηση στο βίντεο) και το μασάζ με λάδι που δεν το δείχνουν τα βίντεο,αλλά πολύ απλά τεντωμένη τη πατούσα (όπως στην τρίτη άσκηση στο βίντεο) και με λίγο λαδάκι απο πάνω προς τα κάτω μασάζ.
Έκανα δυο σετ απο 15-20 επαναλλήψεις σε κάθε άσκηση αν θυμάμαι καλά και μετά άλλαζα άσκηση, κάθε πρωί που ξύπναγα το μεσημέρι μετά την δουλειά κα πριν κοιμηθώ.
gargadua Posted - 30/12/2015 : 12:07:07
Πόσα σετ και επαναλήψεις περίπου;


quote:
Originally posted by Nikos forlan

https://www.youtube.com/watch?v=QEGB6OEvV9I

Κορυφαίος φυσικοθεραπευτής, πάρε μια ιδέα και ψάξε να βρεις κι άλλες.Όταν με είχε πιάσει με καθημερινη ρουτίνα ασκήσεων 3 φορές τηνημέρα, σε μια βδομάδα ήμουν οκ...



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Nikos forlan Posted - 29/12/2015 : 12:43:07
https://www.youtube.com/watch?v=QEGB6OEvV9I

Κορυφαίος φυσικοθεραπευτής, πάρε μια ιδέα και ψάξε να βρεις κι άλλες.Όταν με είχε πιάσει με καθημερινη ρουτίνα ασκήσεων 3 φορές τηνημέρα, σε μια βδομάδα ήμουν οκ...
Aroulio Posted - 29/12/2015 : 11:42:55
Ευχαριστώ Σπύρο
spy Posted - 29/12/2015 : 10:37:56
...http://www.amazon.co.uk/Strassburg-Sock-Plantar-Fasciitis/dp/B007NXCCO4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1451378134&sr=8-1&keywords=strasbourg+socks

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Aroulio Posted - 29/12/2015 : 09:51:27
Μπορεί κάποιος (spy, winarg) να ποστάρει link για την κάλτσα που λέγαμε?
Aroulio Posted - 06/11/2015 : 12:16:26
Κι άλλο ενδιαφέρον αρθρο

http://runningnews.gr/2015/03/%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%83%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9/
Aroulio Posted - 02/11/2015 : 10:16:01
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Aroulio

Ενημερωτικά (και όχι διαφημιστικά),

τις τελευταίες μέρες χρησιμοποίησα το dicloplast, το οποίο είναι αυτοκόλητο που περιέχει ουσία με αναλγητική και αντιφλεγμονώση δράση και μπορώ να πω ότι είδα αξιοσημείωτη διαφορά στο πέλμα μου. Το πακέτο έχει 9€ αν θυμάμαι καλά, και περιέχει 5 αυτοκόλητα (τα οποία μπορούν και να κοπούν στη μέση).

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ο καθένας θα πρέπει να ρωτήσει το γιατρό του, για να σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει η πιθανότητα κάποιας παρενέργειας.


Αρκετά ενδιαφέρον Άρη! Σε ποιό σημέιο το τοποθέτησες; Φτέρνα ή μετατάρσιο;



Επειδή δεν το έχω κόψει και το έχω βάλει κάθετα στο πέλμα, πιάνει σχεδόν όλη τη φτέρνα, το μισό πίσω μέρος της καμάρας και λίγο δεξιά και αριστερά προς τους αστραγάλους.
winarg Posted - 02/11/2015 : 09:56:37
quote:
Originally posted by Aroulio

Ενημερωτικά (και όχι διαφημιστικά),

τις τελευταίες μέρες χρησιμοποίησα το dicloplast, το οποίο είναι αυτοκόλητο που περιέχει ουσία με αναλγητική και αντιφλεγμονώση δράση και μπορώ να πω ότι είδα αξιοσημείωτη διαφορά στο πέλμα μου. Το πακέτο έχει 9€ αν θυμάμαι καλά, και περιέχει 5 αυτοκόλητα (τα οποία μπορούν και να κοπούν στη μέση).

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ο καθένας θα πρέπει να ρωτήσει το γιατρό του, για να σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει η πιθανότητα κάποιας παρενέργειας.


Αρκετά ενδιαφέρον Άρη! Σε ποιό σημέιο το τοποθέτησες; Φτέρνα ή μετατάρσιο;
Aroulio Posted - 02/11/2015 : 09:40:51
Ενημερωτικά (και όχι διαφημιστικά),

τις τελευταίες μέρες χρησιμοποίησα το dicloplast, το οποίο είναι αυτοκόλητο που περιέχει ουσία με αναλγητική και αντιφλεγμονώση δράση και μπορώ να πω ότι είδα αξιοσημείωτη διαφορά στο πέλμα μου. Το πακέτο έχει 9€ αν θυμάμαι καλά, και περιέχει 5 αυτοκόλητα (τα οποία μπορούν και να κοπούν στη μέση).

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ο καθένας θα πρέπει να ρωτήσει το γιατρό του, για να σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει η πιθανότητα κάποιας παρενέργειας.
Ar1stot3lis Posted - 26/10/2015 : 20:05:41
Μετά από 4 μέρες ξεκούρασης τελικά χθες Κυριακή βγήκε άνετα ο ημί στο Ζάππειο σε 4.59 ρυθμό. Στην αρχή υπήρχε ένα τσιμπηματάκι στο πέλμα αλλά με την ώρα υποχωρούσε μέχρι που ξέχασα ότι το είχα. Κι ενώ περίμενα να με «χτυπήσει» κατά τη διάρκεια της ξεκούρασης ή το ίδιο βράδυ, μέχρι και αυτή τη στιγμή δεν με ενοχλεί ούτε στο περπάτημα.
Τρεις φορές τη μέρα Voltaren Forte με μασάζ 10 λεπτών, καπάκι πάγος για 10, άντε 15 λεπτά και δύο Voltaren των 75mg, ένα το πρωί κι ένα το βράδυ, εννοείται μετά το φαγητό. Μέχρι στιγμής κάνουν δουλειά!
Σήμερα, ένα 10αράκι στο 5.40, με λίγη counterpain πριν. Ο πόνος ανεπαίσθητος.
Υπό το φόβο υποτροπής όμως, κατά πάσα πιθανότητα δε θα κάνω ούτε την αυριανή διαλειμματική αλλά ούτε αυτήν της Παρασκευής που είναι και η τελευταία. Σε ρυθμό 5' ή 5.30 το πέλμα φαίνεται να δουλεύει χωρίς ενοχλήσεις (5.00-5.10 είναι ο ρυθμός που αναζητώ στον ΑΜΑ). Εάν όμως κάνω διαλειμματική κοντά στο 4.00 φοβάμαι μήπως ξαναπάθω αυτό που έπαθα την Τρίτη, όταν επί 7,5 χλμ. έτρεχα σε 3.43-3.45 (15x500).
Διάβασα κι΄αυτά που γράψατε περί έντασης (Tazi και Spy ευχαριστώ) και μάλλον δε θα το ρισκάρω. Ελπίζω δύο διαλειμματικές λιγότερες να μην στοιχίσουν σε θέμα χρόνου, έχω κάνει ήδη αρκετές φέτος...

Ας είναι καλά τα καινούργια παπούτσια, οι καλοί φίλοι και ο καλός προπονητής που έχω (από τους ελάχιστους που προπονούν εντελώς δωρεάν, για την κ@ύλα τους δηλαδή) και που με έχει βοηθήσει όχι μόνο ως ερασιτέχνη δρομέα αλλά και ως άνθρωπο...





Τρεχάτε ποδαράκια μου!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000