Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Pace - Mirinda Carfrae running

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
patsio Δημοσιευτηκε - 18/11/2015 : 01:04:06
Μπορεί ένας έμπειρος να μας πει με τι ρυθμό περίπου τρέχει η τριαθλήτρια 'Rinny' στο video?

https://www.youtube.com/watch?v=I5NkUtiGp_c
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
patsio Posted - 19/11/2015 : 19:24:31
Πραγματικά απίστευτη αθλήτρια! Βρήκα και ένα βίντεο από τον περσινό αγώνα στο Roth της Γερμανίας. Συνθήκες λοιπόν πραγματικού αγώνα, μετά από 4Κm κολύμπι και 180Km ποδήλατο τρέχει τον μαραθώνιο και τερματίζει πρώτη με 2:53 και συνολικό χρόνο 8:38, μάλιστα κάπου στο 30ο Κm προσπερνά την προπορευόμενη αθλήτρια και της δίνει το χέρι. Ο ρυθμός της φαίνεται να έχει πέσει αλλά η στάση του σώματος και το πάτημα παραμένουν σταθερά!

https://www.youtube.com/watch?v=OTbdPxQ8Rrc
dkoukou Posted - 19/11/2015 : 16:38:26
Προφανως το ιδανικο ειναι επιδοσεις + τελειο πατημα, απλα για τους περισσοτερους απο εμας υπαρχουν πολλα αλλα που πρεπει να βελτιωθουν πριν αρχισουμε να ψαχνουμε να κερδισουμε το κατιτις παραπανω σε χρονους φτιαχνοντας τετοια πραγματα.
Οσο για το μυοσκελετικο προβλημα δεν ειμαι και τοσο βεβαιος οτι θα εμφανιστει σε οσους δεν εχουν δουλεψει τη φορμα τους, οπως αλλωστε δεν εχει εμφανιστει σε τοσους και τοσους δρομεις στην ιδια κατασταση που τρεχουν περισσοτερα χρονια απο εμας.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Droulas13 Posted - 19/11/2015 : 16:31:51
Το κάθε τι έχει την σημασία του. Όπως εγώ και εσύ αν βελτιώσουμε το τσαρούχι θα καταφέρουμε να σπάσουμε το ατομικό μας ρεκόρ, έτσι και οι elite το ίδιο. Μπορεί με τσαρούχι να βελτιώθηκα και από την μία ώρα το δεκάρι τώρα να το έχω σαράντα πέντε λεπτά και ενδεχομένως να σπάσω και τα σαράντα. Αλλά δεν χωρεί αντίρρηση, ότι χωρίς τσαρούχι μακροπρόθεσμα θα πετύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Προτιμώ να πετύχω το τέλειο πάτημα, το οποίο θα μου φέρει και το καλύτερο αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα, παρά ένα όποιο καλύτερο αποτέλεσμα με τσαρούχι, το οποίο (αποτέλεσμα) θα έρθει αργά ή γρήγορα με ένα μυοσκελετικό πρόβλημα...
dkoukou Posted - 19/11/2015 : 15:25:59
quote:
Originally posted by Droulas13

dkoukou αυτό που λες ίσως ισχύει σε λίγες περιπτώσεις. Αλλά αν δεις φωτογραφίες elite Ελλήνων και ξένων δρομέων θα παρατηρήσεις, ότι πέφτει πολύ τσαρούχι...



Για αυτο ειπα πιο πανω "..ας τον ειχα το ρυθμο..."
Form follows function.
Αν εισαι ελιτ το τσαρουχι δεν εχει καμια σημασια.
Εχω δει παιδια σε αγωνες με στυλ-γαζελα, πραγματικα τους ζηλευεις ποσο ομορφα τρεχουν, καποιοι απο αυτους ωστοσο ειναι πιο αργοι και απο την καθυστερηση οποτε τζαμπα το αψογο στυλ.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Droulas13 Posted - 19/11/2015 : 15:22:16
dkoukou αυτό που λες ίσως ισχύει σε λίγες περιπτώσεις. Αλλά αν δεις φωτογραφίες elite Ελλήνων και ξένων δρομέων θα παρατηρήσεις, ότι πέφτει πολύ τσαρούχι...
dkoukou Posted - 19/11/2015 : 14:45:49
Βασικά Αργυρή πιστεύω το ανάποδο συμβαίνει.
Όσο πιο γρήγορα πας (εφόσον τον έχεις το ρυθμό φυσικα) τόσο η φόρμα σου τείνει να εναρμονιστεί με το ιδανικό θες δεν θες.
Ακόμα και εγώ που είμαι βαρύς νομίζω heel striker βλέπω ότι τα racing flat παπούτσια μου έχουν σημαντική φθορά μόνο στο πρόσθιο 1/3 της σόλας.
Ακόμα και τα running dynamics της garmin το ίδιο μου δείχνουν (καμία σχέση το vertical oscillation και ground contact time στα αργά μου συγκριτικά με τις τιμές σε διαλειμματικες και γρήγορους αγώνες). Δεν γίνεται να τρέχεις σε ρυθμό 5αριου πχ με πάτημα λονγκ ραν. Το σώμα σου βρίσκει μια πιο σωστή εμβιομηχανικα θέση μόνο του.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
winarg Posted - 19/11/2015 : 13:27:49
quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



Πίστεψέ με, το form επιρεάζει και το πόσο πάς.
Βασικά λίγο δύσκολο να πηγαίνεις στο 3:30-3:40 και η φόρμα σου να είναι κουκουρουκου



Εμίλ Ζατοπεκ

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."


Έπιασες και εσύ την περίπτωση (για αυτό έγραψα λίγο δύσκολο )
Deorum Posted - 19/11/2015 : 13:04:23
Εγραψα και χάθηκε.

Δεν είναι εύκολο να καταλάβεις την απόλυτη ταχύτητα κάποιου έτσι.
Καταλαβαίνεις όμως το επίπεδο προσπάθειας, δλδ αν αυτό που κάνει είναι tempo διαλλειματική ή easy πχ.
Γιατί με το έπιπεδο προσπάθειας, αλλάζει όλη η στάση του σώματος. Έχω κάνει εγώ τελική ταχύτητα τερματίζοντας (για 100 μέτρα μην φανταστείτε)... και πάω μόνο με 3'20". Αστεία πράγματα δλδ για τελική υποτίθεται 50-100 μέτρων.
Οπότε αν tempo το δικό μου είναι... πιο αργό από το easy run της κυρίας είναι ένα θέμα.
Αλλά ο τρόπος που φεύγουν χέρια και πόδια και πόσο αβίαστα γίνονται όλα αν είναι ένα easy tempo, δεν αλλάζει
Anyway
dkoukou Posted - 19/11/2015 : 12:58:02
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



Πίστεψέ με, το form επιρεάζει και το πόσο πάς.
Βασικά λίγο δύσκολο να πηγαίνεις στο 3:30-3:40 και η φόρμα σου να είναι κουκουρουκου



Εμίλ Ζατοπεκ

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
winarg Posted - 19/11/2015 : 12:13:58
quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



Πίστεψέ με, το form επιρεάζει και το πόσο πάς.
Βασικά λίγο δύσκολο να πηγαίνεις στο 3:30-3:40 και η φόρμα σου να είναι κουκουρουκου
xipolitos Posted - 19/11/2015 : 11:44:44
Εβαλα την ταχύτητα του βίντεο στο 0.25 αργά για να παρακολουθήσω τη στάση του σώματος και το πάτημα.
Αριστη τεχνική προσγειώνεται με το μπροστινό μέρος του ποδιού και το σώμα κάθετα.
patsio Posted - 18/11/2015 : 23:44:12
quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"


Αυτό μου έκανε εντύπωση, η στάση του σώματος, το ανάλαφρο πάτημα λες και πετάει και μάλιστα όπως γράφει ο προπονητής της στα σχόλια μετά από 100 μίλια ποδήλατο! Μπορεί να το έχω δει 20 φορές το βίντεο :)
dkoukou Posted - 18/11/2015 : 21:07:07
quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
echetlos Posted - 18/11/2015 : 20:04:07
Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"
KostasVer Posted - 18/11/2015 : 18:19:36
Στο βιντεο λεει οτι εκανε αυτο το τρεξιμο (1 ωρας) μετα απο 100 μιλια ποδηλατο.Ο ρυθμος ειναι γυρω στο 3.30-3.40 (πιστευω κυριως απο την πλαγια ληψη).Τερας!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000