Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Σχοινάκι γυμναστικής vs jogging

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
PATENTAS Δημοσιευτηκε - 17/12/2015 : 10:27:48
Φίλος δρομέας μου πρότεινε να κάνω σχοινάκι σε καθημερινή βάση και θα εντυπωσιαστώ απο τα θετικά αποτελέσματα στο σώμα μου.

Μάλιστα επειδή δεν τον πίστεψα έψξα στο youtube και είδα εντυπωσιακά βίντεο.

Ένα που μου έκανε εντύπωση περιγράδει ότι 10 λεπτά σχοινάκι ισοδυναμεί με 30 λεπτά jogging.

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι πολλά:

- είναι αλήθεια ότι το σχοινάκι βελτιώνει θεαματικά τη φυσική κατάσταση και το τρέξιμο γενικότερα;

- είναι αλήθεια ότι 10 λεπτά σχοινάκι ισοδυναμού με 30 λεπτά ελαφρού τρεξίματος χωρίς να καταπονούνται ιδιαίτερα οι μυες των ποδιών με τις δονήσεις του τρεξίματος;

- προσωπικά δεν έχω διαβάσει πολλές αναρτήσεις για το σχοινάκι, ίσως γιατί δεν είναι τόσο εντυπωσιακό σε αποτελέσματα όσο θέλουν να πιστεύουν.

Παρακαλώ για τις γνώμες σας όσων έχουν εμπειρία με το σχοινάκι για να το εντάξω στις ασκήσεις μου βελτίωσης του τρεξίματος.


ευχαριστώ,

Γιάννης Στασινόπουλος
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 14/04/2016 : 13:53:32
Σήμερα είπα να το δοκιμάσω, πήρα σχοινί από μαγαζί και αντικατέστησα αυτό από το μαγαζί παιχνιδιών γιατί ήταν κοντό. Έκανα 300 επαναλήψεις χωρίς να μετράω χρόνο, απλά όταν μπερδευόμουνα σταματούσα για δευτερόλεπτα και ξανασυνέχιζα. Έφτασα τις 300 επαναλήψεις και μπορώ να πω ότι οι γάμπες μου τσιτώσαν. Σταμάτησα γιατί η ποδοκνημική μαζί με την πελματιαία ζοριστήκαν επίσης. Όμως πραγματικά είναι 1 ιδιαίτερος τρόπος γύμνασης που ποτέ δεν θα σκεφτόμουνα!!!
Σημαντική λεπτομέρεια το μήκος του σκοινιού για να μην πηδάτε σαν κατσίκια και νομίζουν ότι αποφασίσατε να γκρεμίσετε την πολυκατοικία.......:)

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
PATENTAS Posted - 14/04/2016 : 07:14:44
Παραθέτω ένα βίντεο με 32 ασκήσεις:

https://www.youtube.com/watch?v=sB7XrRcPrCA&nohtml5=False


Επίσης, μπορείτε να κάνετε σχοινάκι χωρίς παπούτσια μόνο με κάλτσες.
Σε αυτή τη περίπτωση να προσέξετε πολύ 1) να μην τραυματιστείτε και 2) αν το σχοινάκι είναι από συρματόσχοινο (και όχι από σχοινί ή πλαστικό) μπορεί να χτυπήσετε σε περίπτωση μπερδέματος στα πόδια.
PATENTAS Posted - 12/04/2016 : 23:50:40
Από τις 20 Δεκεμβρίου ξεκίνησα το σχοινάκι.
Στην αρχή έκανα μόνο 15-20.
Σταδιακά το αύξησα και απο την προηγούμενη εβδομάδα το τελικό πρόγραμμα είναι:

1) 300 φορές αργά, 2 λεπτά διάλειμμα
2) 400 φορές αργά, 2 λεπτά διάλειμμα
3) 1000 φορές αργά τα τελευταία 200 γρήγορα, 4-5 λεπτά διάλειμμα
4) 500 φορές αργά τα τελευταία 200 γρήγορα, 2 λεπτά διάλειμμα
5) 300 φορές αργά τα τελευταία 200 γρήγορα

Σύνολο 2500 φορές

εναλλακτικά σε κάθε εκατοντάδα από το 60 μέχρι το 100 με γρήγορο ρυθμό.

το ανωτέρω πρόγραμμα το κάνω 3 φορές την εβδομάδα και το συνδυάζω με push-ups ή περπάτημα.

Την περίοδο αυτή για περίπου 1,5 μήνα δεν τρέχω για να ξεκινήσω σταδιακή προετοιμασία για τον ΑΜΑ από Ιούνιο.

Θεωρώ ότι μέχρι σήμερα η άσκηση με το σχοινάκι με έχει βοηθήσει σημαντικά, αφού δεν παίρνω βάρος και τα πόδια κρατούνται σε καλό επίπεδο.
PATENTAS Posted - 06/01/2016 : 11:52:23
Αγαπητέ HAGI, όντως δεν είχα σχέση με το σχοινάκι. Ξεκίνησα με 30 φορές και παρατήρησα ότι το σώμα μου ανταποκρινόταν γρήγορα στην νέα άσκηση.

Παρατήρησα ότι τα πόδια μου διατηρούνταν σφικτά μετά την άσκηση και όταν έτρεχα είχα δύναμη. Επιπλέον ο συγχρονισμός με το ταυτόχρονο πήδημα των ποδιών βοηθούσε για την ισοδύναμη εκγύμνασή τους.

Όσον αφορά για τον τραυματισμό στους αχιλλείους τένοντες, έχεις δίκιο όταν πρόκειται για υπερπροπόνηση.

Διατηρώ επιφυλάξεις για τη γνώμη σου ότι δεν ταιριάζει το σχοινάκι με το τρέξιμο. Πάντως από τα προηγούμενα νήματα φαίνεται ότι βοηθάει.

HAGI Posted - 06/01/2016 : 08:23:09
Θα πρέπει να ξεκινήσετε με λίγες επαναλήψεις και σε βάθος χρόνου να αυξάνετε προοδευτικά. Αν δεν έχετε κάνει ξανά σχοινάκι ή επιβάρυνση από το άλματα σε συνδυασμό με την βράχυνση τον μυών της γάμπας από το τρέξιμο μπορεί εύκολα να προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό στους αχίλλειους τένοντες. Δεν ταιριάζουν πολύ το σχοινάκι με το τρέξιμο.
PATENTAS Posted - 06/01/2016 : 00:42:41
Από τις 20 Δεκεμβρίου έχω βελτιωθεί σημαντικά στο σχοινάκι, αλλά όχι αρκετά.

Πιο συγκεκριμένα κάνω 3 φορές με διάλειμμα ως εξής:
1) 120 φορές
2) 150
3) 130 φορές

Σύνολο 400

Προς το παρόν κάνω το κανονικό χωρίς εναλλαγές ποδιών μπρός πίσω πλάγια ή διαλειμματικές.

Γενικά νιώθω ότι βοηθάει.

Όποτε δεν μπορώ να βγω έξω καλύπτω το κενό με το σχοινάκι
PATENTAS Posted - 18/12/2015 : 14:34:23
Και για διασκέδαση, ένα βίντεο από πρωταθλητή του είδους

https://www.youtube.com/watch?v=zU2JUIiM_Mw
ANASTASIOS Posted - 18/12/2015 : 12:27:30
quote:
Originally posted by PATENTAS

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα που ανάρτησαν οι φίλοι δρομείς φαίνεται ότι ο συνδυασμός σχοινάκι-τρέξιμο προάγει την φυσική κατάσταση.

Βέβαια και το σχοινάκι έχει αρκετή θεωρία, όπως σωστός τρόπος άσκησης/μήκος σχοινιού, διαλειμματικές, κινησιολογία ποδιών και χεριών με πολλές ασκήσεις, και χρονική διάρκεια.

Κάπου διάβασα ότι ακόμη και αν θεωρήσουμε ότι το jumbing rope είναι ισάξιο με το τρέξιμο, μπορεί κάποιος να κάνει σχοινάκι σε χρονική διάρκεια όσο ένας πρόσφατος Μαραθώνιος που έχει συμμετάσχει; Αμφιβάλλω.





Αυτό ακριβώς

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
trexantiris Posted - 18/12/2015 : 11:33:48
quote:
Originally posted by Elda

O γιος μου παντως (16) που κανει τενις, του εχουν πει οι προπονητες του να κανει και σχοινακι στο σπιτι και εδω και μερικα χρονια κανει αρκετες φορες το μηνα και θεωρει οτι τον βοηθαει πολυ σε δυναμη και αντοχη. Ολο λεω να κανω κι εγω αλλα βαριεμαι οποιαδηποτε σπιτικη ασκηση!

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...




…η πιο καλή σπιτική άσκηση είναι η ενδυνάμωση των μασητικών μυών! (άντε και κανά κοιλιακός)…

Free your feet...free your senses!
Elda Posted - 18/12/2015 : 10:54:44
O γιος μου παντως (16) που κανει τενις, του εχουν πει οι προπονητες του να κανει και σχοινακι στο σπιτι και εδω και μερικα χρονια κανει αρκετες φορες το μηνα και θεωρει οτι τον βοηθαει πολυ σε δυναμη και αντοχη. Ολο λεω να κανω κι εγω αλλα βαριεμαι οποιαδηποτε σπιτικη ασκηση!

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
PATENTAS Posted - 18/12/2015 : 10:31:50
Μεγάλη ποικιλία και από Ελληνικό site:


http://www.fitshop.gr/sxoinakia-speed-ropes/menu-id-71.html


Σίγουρα υπάρχουν και άλλα με μεγάλη ποικιλία.
PATENTAS Posted - 18/12/2015 : 07:42:17
Νομίζω ότι πείστηκα για τη χρησιμότητα να κάνω σχοινάκι.
Τώρα αν με δουν οι κόρες μου δεν ξέρω τι θα πουν.

Παρήγγειλα το σχοινάκι με μετρητή

http://www.zakcret.gr/eshop/ΣΧΟΙΝΑΚΙ-AMILA-ME-METPHTH-44064-Ο-C-401601390001-37

Να δούμε πως θα πάει η προπόνηση και βλέπουμε για κάτι καλύτερο μετά.

Στο e-bay βρήκα σχοινάκι με συρματόσχοινο, με βαράκια και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά.
Δεν φανταζόμουν ποτέ το απλό αυτό παιχνίδι που το έπαιζαν παιδιά θα ήταν σημαντικό σε προπόνηση βελτίωσης φυσικής κατάστασης.

Αν έχετε κάποιες άλλες ιδέες αναρτήστε τες.
xipolitos Posted - 17/12/2015 : 22:30:07
Ολο πατέντες είσαι..
Ο τύπος στο βίντεο φοράει VFF!
PATENTAS Posted - 17/12/2015 : 22:14:30
Δεν το πίστευα όταν το βρήκα, 50 ασκήσεις στο σχοινάκι

https://www.youtube.com/watch?v=rSYkJIOnT78
PATENTAS Posted - 17/12/2015 : 19:31:51
Με τα μέχρι τώρα δεδομένα που ανάρτησαν οι φίλοι δρομείς φαίνεται ότι ο συνδυασμός σχοινάκι-τρέξιμο προάγει την φυσική κατάσταση.

Βέβαια και το σχοινάκι έχει αρκετή θεωρία, όπως σωστός τρόπος άσκησης/μήκος σχοινιού, διαλειμματικές, κινησιολογία ποδιών και χεριών με πολλές ασκήσεις, και χρονική διάρκεια.

Κάπου διάβασα ότι ακόμη και αν θεωρήσουμε ότι το jumbing rope είναι ισάξιο με το τρέξιμο, μπορεί κάποιος να κάνει σχοινάκι σε χρονική διάρκεια όσο ένας πρόσφατος Μαραθώνιος που έχει συμμετάσχει; Αμφιβάλλω.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000