Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τελικά είναι ο χρόνος ή η διαδρομή?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Mijalis Δημοσιευτηκε - 02/11/2013 : 08:07:36
3 χρόνια μετά από την 1η μέρα που έτρεξα, συνεχίζω να έχω την απορρία. Γιατί τρέχω? Για τον χρόνο ή για την πορεία? Για την απόδοση ή την ενασχόληση? Για να παραβγώ ή να μου κάνω ψυχανάλυση? Καταλήγω μάλλον για την πορεία, την ενασχόληση, την παρέα, την ψυχανάλυση και όλα τα καλά του. 3 χρόνια μετά βλέπω την βελτίωση μου αργή αλλά σταθερή, αλλά όχι σαν κάποιων άλλων φίλων. Τρέχοντας στην παραλιακή διαπιστώνω ότι είμαι πλέον αργός. Ή μάλλον οι άλλοι γρήγοροι?

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ALEXANDRA Posted - 01/06/2018 : 09:39:05
quote:
Originally posted by gargadua

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ρε συ, Βασίλη, το θα γίνει με εκείνες τις "βελόνες" που έχω στο πόδι μου; Αχ, μόνο εσύ μπορείς να με καταλάβεις. Η μαγνητική έχει δείξει νεύρωμα μόρτον. Το ποσοστό επιτυχίας του χειρουργείου 50%-50%. Διαβάζω διάφορους σε ξένα sites που λένε "έκανα χειρουργείο και σώθηκα, έτρεξα μετά από 10 μέρες πάλι" και άλλους που λένε "έχει περάσει ένας χρόνος και πονάω περισσότερο, έγινα χειρότερα".

Από πέρσυ τον Φεβρουάριο είμαι. Τώρα ξεκίνησα να τρέχω κάτι 5άρια. Δεν με έχει ενοχλήσει αλλά μόλις φορτώσω (όχι πολύ, 15αρια), θα με ενοχλήσει.
Θύμησέ μου, εσύ τελικώς τι είχες;



Παιδιά, συγγνώμη για το "άσχετο" αλλά εδώ έχουμε "πονεμένη" ιστορία, ετών.




Φλεγμονή μεταξύ 3ου-4ου μεταταρσίου.
Όταν θα τελειώσει η υπομονή τον λόγο έχουν τα νυστέρια.
Αν τρέχεις όμως νομίζω βελτιώνεσαι, έτσι δεν είναι;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Ότι έχω κι εγώ δηλαδή.
Κοίτα, εμένα, ξεκίνησε με το να μην μπορώ να το πατήσω. Ήμουν με πατερίτσες για 2 εβδομάδες.Λες και κάποιος μου είχ εκολλήσει καρφιά μέσα στο παππούτσι! Έκανα αποχή μέχρι οτν Σεπτέμβριο όπυ ξεκίνησα να τρέχω και αυτό κράτησε ενάμιση μήνα που ξαναξύπνησε. Γενικώς, όταν περπατάω δεν με ενοχλεί. Μόνο όταν το πιέσω με το χέρι με πονάει. Τώρα τρέχω και δεν με ενοχλεί-αν και αισθάνομαι μια ευαισθησία. Οπότε δεν τίθεται θέμα του να καλυτερεύει όσο τρέχω. Ξέρω ότ θα ξυπνήσει κάποια στγμή καιθα με ακινητοποιήσει.

Εσύ τελικώς τι έκανες; Θυμάμαι το είχες ρίξει στο ποδήλατο αφ'ότου γνώρισες όλους τους γιατρούς της Β. Ελλάδας. Για χειρουργείο δεν θυμάμαι να λες.


@palas: αυτό που λες δεν το έχω ακούσει/διαβάσει. Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ.



-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
fotis Posted - 31/05/2018 : 23:09:35
Ο Χρόνος είναι φίλε μου. Θέλει και ρώτημα; Αφού αν δεν έχει ηλεκτρονική χρονομέτρηση δεν πάμε να τρέξουμε. Θέλουμε να σπάσουμε τα χρονόμετρα στα γεράματα. Δυστυχώς. Η αρρώστια του τρεξίματος. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Ναι ναι δικαιολογίες. Τι υγεία και κουραφέξαλα. Αν ήθελες υγεία δεν θάκανες 30 και 40 χιλιόμετρα ούτε θα πήγαινες στο βουνό να σπάσεις κανα πόδι στην κατηφόρα. Μισή ωρίτσα κάθε μέρα και είσαι οκ. Το λένε κι οι γιατροί άλλωστε. Τι διαφωνεί κανένας;
nikkapen Posted - 31/05/2018 : 22:59:33
Δρομεις να εκτιματε που ειστε υγιεις και τρεχετε.Εχω ρηξη εσω μηνισκου και ολο το καλοκαιρακι απαγορευεται το τρεξιμο.Εχασα το εδαφος κατω απο τα ποδια μου...Και η επανοδος ακομα ειναι εν αμφιβολω...Και ειχα κλεισει θεση και εισιτηρια για τον Μαραθωνιο του Βουκουρεστιου.Στο φλεγον ερωτημα, νομιζω πως απο τη διαδρομη προκυπτει ο χρονος · στο τελος ομως, ολοι επιστρεφουμε στη διαδρομη.

Τρεχω αρα υπαρχω.
dimitrissss Posted - 31/05/2018 : 20:45:03
Τελικά η απάντηση στο ερώτημα του νήματος έρχεται από μόνη της όταν δε μπορείς να τρέξεις. Τι είναι αυτό που σου λείπει; Ο χρόνος ή η διαδρομή; Ούτε καν σκέφτεσαι το χρόνο. Οπότε...

No pain, no gain!
gargadua Posted - 30/05/2018 : 23:10:04
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ρε συ, Βασίλη, το θα γίνει με εκείνες τις "βελόνες" που έχω στο πόδι μου; Αχ, μόνο εσύ μπορείς να με καταλάβεις. Η μαγνητική έχει δείξει νεύρωμα μόρτον. Το ποσοστό επιτυχίας του χειρουργείου 50%-50%. Διαβάζω διάφορους σε ξένα sites που λένε "έκανα χειρουργείο και σώθηκα, έτρεξα μετά από 10 μέρες πάλι" και άλλους που λένε "έχει περάσει ένας χρόνος και πονάω περισσότερο, έγινα χειρότερα".

Από πέρσυ τον Φεβρουάριο είμαι. Τώρα ξεκίνησα να τρέχω κάτι 5άρια. Δεν με έχει ενοχλήσει αλλά μόλις φορτώσω (όχι πολύ, 15αρια), θα με ενοχλήσει.
Θύμησέ μου, εσύ τελικώς τι είχες;



Παιδιά, συγγνώμη για το "άσχετο" αλλά εδώ έχουμε "πονεμένη" ιστορία, ετών.




Φλεγμονή μεταξύ 3ου-4ου μεταταρσίου.
Όταν θα τελειώσει η υπομονή τον λόγο έχουν τα νυστέρια.
Αν τρέχεις όμως νομίζω βελτιώνεσαι, έτσι δεν είναι;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Palas Posted - 30/05/2018 : 20:14:56
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ρε συ, Βασίλη, το θα γίνει με εκείνες τις "βελόνες" που έχω στο πόδι μου; Αχ, μόνο εσύ μπορείς να με καταλάβεις. Η μαγνητική έχει δείξει νεύρωμα μόρτον. Το ποσοστό επιτυχίας του χειρουργείου 50%-50%. Διαβάζω διάφορους σε ξένα sites που λένε "έκανα χειρουργείο και σώθηκα, έτρεξα μετά από 10 μέρες πάλι" και άλλους που λένε "έχει περάσει ένας χρόνος και πονάω περισσότερο, έγινα χειρότερα".

Από πέρσυ τον Φεβρουάριο είμαι. Τώρα ξεκίνησα να τρέχω κάτι 5άρια. Δεν με έχει ενοχλήσει αλλά μόλις φορτώσω (όχι πολύ, 15αρια), θα με ενοχλήσει.
Θύμησέ μου, εσύ τελικώς τι είχες;


Παιδιά, συγγνώμη για το "άσχετο" αλλά εδώ έχουμε "πονεμένη" ιστορία, ετών.




Εύχομαι η επάνοδος να είναι ανώδυνη και να μη χρειαστείς καμία παρέμβαση γιατί παιδεύεσαι πολύ καιρό, αν ο μη γενοιτο όμως χρειαστεί, ψάξε λίγο την αντιμετώπιση με radio frequency ablation
ALEXANDRA Posted - 30/05/2018 : 17:30:59
Ρε συ, Βασίλη, το θα γίνει με εκείνες τις "βελόνες" που έχω στο πόδι μου; Αχ, μόνο εσύ μπορείς να με καταλάβεις. Η μαγνητική έχει δείξει νεύρωμα μόρτον. Το ποσοστό επιτυχίας του χειρουργείου 50%-50%. Διαβάζω διάφορους σε ξένα sites που λένε "έκανα χειρουργείο και σώθηκα, έτρεξα μετά από 10 μέρες πάλι" και άλλους που λένε "έχει περάσει ένας χρόνος και πονάω περισσότερο, έγινα χειρότερα".

Από πέρσυ τον Φεβρουάριο είμαι. Τώρα ξεκίνησα να τρέχω κάτι 5άρια. Δεν με έχει ενοχλήσει αλλά μόλις φορτώσω (όχι πολύ, 15αρια), θα με ενοχλήσει.
Θύμησέ μου, εσύ τελικώς τι είχες;



Παιδιά, συγγνώμη για το "άσχετο" αλλά εδώ έχουμε "πονεμένη" ιστορία, ετών.
gargadua Posted - 30/05/2018 : 15:48:42
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
Σήμερα χρόνος, αύριο διαδρομή, μεθαύριο ποδήλατο και αν περάσουν τα χρόνια.....όμορφες αναμνήσεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
geronikos Posted - 30/05/2018 : 14:45:58
Πιστεύω ότι πάντα στο "βάθος" υπάρχει η διαδρομή....Ο χρόνος "έρχεται και μένει" τόσο όσο χρειάζεται για να ετοιμαστούμε για την επόμενη διαδρομή...
runner1979 Posted - 29/05/2018 : 22:43:34
αν είναι ο χρόνος πάντα θα τρέχεις αλλά ποτέ δεν θα τον φτάνεις οπότε όσοι δεν θέλουν να αποκτήσουν ξυνισμένα μούτρα ας επιλέξουν την διαδρομή

πέρα από την πλάκα θα συμφωνήσω ότι το ένα φέρνει το άλλο. Σε γενικές γραμμές η διαδρομή αν είναι μεγάλη (εννοώ μακροχρόνια ενασχόληση) αργά ή γρήγορα φέρνει και τον χρόνο
nikkapen Posted - 29/05/2018 : 20:30:38
Ακριβως ετσι το βλεπω κι εγω.


quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Στην αρχή είναι για την εμπειρία. Σιγά σιγά για τη διαδρομή, την παρέα, την πλάκα, τη "μια ευχάριστη Κυριακή", στη συνέχεια για το χρόνο-να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας- και στη συνέχεια, πάλι για τη διαδρομή.

Για εμένα έτσι ήταν/είναι.



Τρεχω αρα υπαρχω.
Hermes Posted - 29/05/2018 : 19:00:50
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Στην αρχή είναι για την εμπειρία. Σιγά σιγά για τη διαδρομή, την παρέα, την πλάκα, τη "μια ευχάριστη Κυριακή", στη συνέχεια για το χρόνο-να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας- και στη συνέχεια, πάλι για τη διαδρομή.

Για εμένα έτσι ήταν/είναι.



+++
απόλυτα σωστή!
ALEXANDRA Posted - 29/05/2018 : 14:06:19
Στην αρχή είναι για την εμπειρία. Σιγά σιγά για τη διαδρομή, την παρέα, την πλάκα, τη "μια ευχάριστη Κυριακή", στη συνέχεια για το χρόνο-να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας- και στη συνέχεια, πάλι για τη διαδρομή.

Για εμένα έτσι ήταν/είναι.
RiffRaff Posted - 25/05/2018 : 16:01:01
It is a race with yourself, but also a race against time...

--------------------------
Run-time Error
Veteran84 Posted - 10/09/2016 : 15:35:33
Με τα πιο πολλα γραπτα των φιλων-συναθλητων που γραψανε παραπανω,συμφωνω...Τι να πουμε και εμεις οι Βετερανοι των 60+...πολλες οι εμπειριες φιλοι μου...32 χρονια τρεξιμο...σας ευχομαι να συνεχισετε και εσεις,& αν μπορειτε ποτε να μην σταματησετε...εννοειτε,οσο θα μπορειτε...Γεια σας...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000