Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Asics gel-hyperspeed 6

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
giannis1971 Δημοσιευτηκε - 21/01/2015 : 09:42:24
Με ενδιαφερει η αγορα του και θα ηθελα τι γνωμη απο αυτους που το εχουν δοκιμαση η ξερουν καποιες πληροφοριες.Ειμαι 68 κιλα με ουδετερο πατημα και τα θελω για μαραθωνιο στις 3 ωρες περιπου.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tzatzikis90 Posted - 20/01/2016 : 17:42:43
Εγώ είδα racing παπούτσι και φαντάστηκα αυτόματα πως είναι κατάλληλο και για προπονήσεις ταχυτήτων. Απ ότι φαίνεται δεν πάει ακριβώς έτσι όμως όποτε θα μιλήσω με το Νίκο να δω τι έχει να μου πει και μετά θα αποφασίσω😉

Τάσος

know your limits. then destroy them.
mashine Posted - 20/01/2016 : 15:58:18
Τάσο εγώ το αγόρασα γιατί απλά δεν είχα δοκιμάσει asics και γιατί μου άρεσαν τα χρώματα.Η αλήθεια είναι ότι δεν τα χρειάζομαστε γιατί δεν πρόκειται ποτέ πιάσουμε ταχύτητες για τις οποίες είναι φτιαγμένα σε αγώνα.Με ένα οποιοδήποτε παπούτσι γύρω στα 250γρ κάνουμε την δουλειά μας.Τώρα επειδή σου αρέσει και η τιμή δεν είναι απαγορευτική απλά το αγοράζεις(προσοχή στο νούμερο μόνο).Πληροφορικά το 20αρι που είχα κάνει με αυτά ήταν σε ρυθμό 6'(κανένα από τα ελαφριά που έχω δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σε τέτοιο ρυθμό).
Τώρα έρχεται ο echetlos να προσθέσει εναλλακτικές...
tzatzikis90 Posted - 20/01/2016 : 15:24:02
σ ευχαριστώ μασίν! με κατατόπισες αρκετά! πριν με μπερδέψει ο Νίκος δηλαδή..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
mashine Posted - 20/01/2016 : 14:41:59
quote:
Originally posted by echetlos

Βάλατε τώρα τον mashine να σας μιλήσει για παπούτσια...
Που αν ζυγίζουν πάνω από 200γρ., τα θεωρεί μπότες του σκι κι αν η σόλα είναι πάνω από 15mm, νομίζει ότι φοράει ξυλοπόδαρα...

Για να μην παιδεύεστε άδικα (κυρίως ο kalo):
Το Hyperspeed είναι ένα καθαρόαιμο αγωνιστικό όσον αφορά την σόλα αλλά με σχετικά ανετούτσικη εφαρμογή, πάντα σε σχέση με τα υπόλοιπα flats.
ΟΛΗ την δουλειά, όσον αφορά την απορρόφηση των κραδασμών, την κάνουν οι μύες και οι τένοντες των ποδιών σου, όχι το παπούτσι.-
Η σόλα είναι φτιαγμένη για να πατάς και να φεύγεις, χωρίς χρονοτριβές. Εν ολίγοις, θέλει ικανά και ησκημένα πόδια.
Κι αν πας να κάνεις κομμάτια στο ~3:45 πχ, δεν θα δεις διαφορά σε σχέση με ένα αρκετά βαρύτερο performance. Θέλουν ταχύτητα αυτά τα μοντέλα για να κάνουν την δουλειά τους.
Για προπονήσεις στην άσφαλτο, ας μην το συζητούμε καν.

Τάσο, τα Hito είναι πολύ πιο κοντά σε cushioning με τα 890 απ' όσο με τα asics. Και γενικότερα, το Hito δεν θεωρείται σκληρό.

Επίσης, μην είστε τόσο βέβαιοι ότι δεν χτυπάτε φτέρνα, δεν μπορείς να το καταλάβεις απλά με την αίσθηση.
Στην Αμερική, σε δείγμα 70 δρομέων που θεωρούσαν εαυτούς ξεκάθαρα midfoot strikers, η ανάλυση στον ειδικό διάδρομο έδειξε ότι στην πραγματικότητα ήταν μόνο οι... 6!
Πρόλαβε ο άλλος σε 30χλμ/εβδομάδα να δουλέψει και το πάτημά του...

"My sport is your sport's punishment"




Αλήθεια λέει ο φίλος Νίκος.Βέβαια τώρα τελευταία τρέχω και με τα glide σε recovery-long και όντως αισθάνομαι ότι είμαι πάνω σε ξυλοπόδαρα!
mashine Posted - 20/01/2016 : 14:39:27
quote:
Originally posted by tzatzikis90

τώρα έχω περισσότερες απορίες από πριν χαχα!
-σχετικά με τα κιλά πως το οριοθετείς τόσο στενά? δηλαδή αν τύχει και βάλω κανένα (66-67 είμαι τώρα!), θα είναι για πέταμα!?
-φτέρνα δεν πατάω εντάξει, στα γρήγορα τουλάχιστον για τα οποία το θέλω.
-200ρια<30"... γελάει η υφήλιος χαχα! στα 40 και πάλι με ζόρι!
-είναι αρκετά σκληρό δηλαδή? καλά καταλαβαίνω?

σε σχέση με τα hitogami έχει κανείς ιδέα? ήδη εκείνα μου φαίνονται αρκετά σκληρά και χωρίς καθόλου cushioning, για τις διαλειμματικές είναι λουκούμι όμως!

Τάσος

know your limits. then destroy them.




-Για να τα τρέξεις σε αγώνα διαφορετικά σε μικρά μόνο κομμάτια αν έχεις form δεν σε πολυνοιάζει.Το μόνο ότι θα διαλυθεί γρήγορα το gel.
-Οχι το αντίθετο είναι μαλακά σαν σφουγγάρι.
-Δεν το έχω τρέξει αλλά το έχω δοκιμάσει δεν έχει καμμια σχέσηείναι αρβύλα μπροστά στο Hyper.


kalogeridis Posted - 20/01/2016 : 14:24:35
Βγήκε 7ο; Προλαβαίνω να περάσω τον μασινι;

Knock knock knocking on suzi's door...
echetlos Posted - 20/01/2016 : 14:19:54
Πάρε το Kinvara 7 καλύτερα, να κάνεις 3:10...

"My sport is your sport's punishment"
kalogeridis Posted - 20/01/2016 : 14:15:20
quote:
Originally posted by dimitrissss

Αν διαβάσεις στο solereviews πόσο Gel έχει μπροστά το Nimbus 17 δε μπορείς να φανταστείς πόσο θα έχει το DS Trainer.

ρε φίλε τι είπες τώρα... Δεν ήξερα το σαιτ και έχω πρήξει τον Νίκο στα τηλέφωνα... Κινβαρα 6! 4 αρι ντροπ για το 3.15 τον Νοέμβριο!

Knock knock knocking on suzi's door...
kalogeridis Posted - 20/01/2016 : 13:49:13
Υπερβολές...

Knock knock knocking on suzi's door...
tzatzikis90 Posted - 20/01/2016 : 10:24:46
Είσαι ωραίος!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
echetlos Posted - 20/01/2016 : 09:29:42
Τάσο, όταν μπορείς στείλε μου ένα μήνυμα να μιλήσουμε.

"My sport is your sport's punishment"
dimitrissss Posted - 20/01/2016 : 07:41:29
Αν διαβάσεις στο solereviews πόσο Gel έχει μπροστά το Nimbus 17 δε μπορείς να φανταστείς πόσο θα έχει το DS Trainer.
tzatzikis90 Posted - 20/01/2016 : 07:39:04
Και τι γράφουμε στο sportsshoes για να μας βγάλει τα performance;😛

Τάσος

know your limits. then destroy them.
tzatzikis90 Posted - 20/01/2016 : 07:34:31
Τι, Γκουσγκούνης2 η φάση; δηλαδή αν κατάλαβα καλά, στην ταχύτητά μας δε θα βοηθήσει καθόλου το παπούτσι;

Τάσος

know your limits. then destroy them.
kalogeridis Posted - 20/01/2016 : 07:11:25
Τα ds trainer έχουν τζελ και στο μπροστινό κομμάτι

Knock knock knocking on suzi's door...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000