Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Faster pace (5K-10K)

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Rea Δημοσιευτηκε - 25/01/2016 : 12:23:34
Είπα να γραφτώ στο strava. Και κατέβασα και ένα πρόγραμμα για 10k.

Την ημέρα του Fartlek Run μου δίνει:
[b]Fartlek Run[/b]
40m - 50m
Workout
Include 8-10 x 1 minute at 5K-10K effort,
1 minute recovery jog between each repetition;
include a warm-up and cool-down

Daily Goal
Fartlek means Speed Play.
Begin this run with 10-20 minutes of easy running then
alternate between a faster pace (5K-10K) and Easy Run Pace.
End the workout with 10-20 minutes of easy running to cool down.


Και έχω την εξής απορία: όταν λέει faster pace 5-10k εννοεί τη γρηγορότερο που μπορώ να τρέξω για αυτες τις αποστάσεις;
Προς το παρόν είμαι στα 7k με 7:20 (μη γελάτε απείχα καιρό από το τρέξιμο).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων.

15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
oldspikes Posted - 20/02/2016 : 04:48:17
Είναι ασύλληπτο το γεγονός του πόσες άπειρες ιστοσελίδες ξενόγλωσσες αναφέρονται στο τρέξιμο των 5k.
Μοιάζει να είναι το εθνικό σπορ των Αμερικανών***.
Ένα δείγμα :

How to Run a 5K Faster: 9 Fool-Proof Running Tips | Shape Magazine
http://www.shape.com/fitness/training-plans/how-run-faster-5k

Tips to Run a Faster 5K | LIVESTRONG.COM
http://www.livestrong.com/article/103048-tips-run-faster-5k/

5K Training Tips For Running Rookies | Competitor.com
http://running.competitor.com/2014/08/training/5k-training-tips-for-running-rookies_37808

5K Training Tips for Beginners | ACTIVE
http://www.active.com/running/articles/5k-training-tips-for-beginners

Running On Air: Breathing Technique | Runner's World
http://www.runnersworld.com/running-tips/running-on-air-breathing-technique

How To Breathe When Running Long Runs Like 5K & Half Marathon - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=vP9dHtV-qzk

Solving the 5K Puzzle | Runner's World
http://www.runnersworld.com/race-training/solving-the-5k-puzzle

The 10-Week Advanced 5K Training Plan | Competitor.com
http://running.competitor.com/2011/06/training/the-10-week-advanced-5k-training-plan_31348

5000 metres training
http://www.pponline.co.uk/encyc/0078.htm

Όπως και να έχει ετοιμάζομαι για ένα προοδευτικό 5αράκι αφού πρώτα υδαταναθρακώνομαι κατάλληλα όπως έγραψε η @Elda


***

Overview
The 5K is one of the most common road races in the United States. Part of its lure is its length, which allows novice runners to compete at a short distance among a large community of runners. The 5K is also the most common racing distance for high school cross-country runners--particularly boys. As with any running distance, practice and preparation is the key to performing well in a race. However, even while running, there are several things you can do to strengthen various aspects of your run and turn in a strong time.



__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
oldspikes Posted - 29/01/2016 : 20:09:21
quote:
..Τώρα μέχρι και πρεσβυωπία έχω. ...



Τώρα το πρόσεξα. Νομίζω στην ηλικία μας όλοι λίγο πολύ έχουμε ...

quote:
....δεν διακινδυνεύω εκεί. Αλλά είναι αυτό το γμτ.



http://www.script-o-rama.com/movie_scripts/t/touching-the-void-script-transcript.html

There's not a lot of risk
in our lives normally now.
And to put an element of risk back
into it takes us out of the humdrum.
In that sense, it makes
you feel more alive.


Keep walking (running, climbing etc...) Rea !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Rea Posted - 26/01/2016 : 17:20:00
Γηράσκω με πολύ υπομονή. Ανυπόμονη ήμουν στα νιάτα μου. Τώρα... φέτα μπας και αργήσει ο χρόνος.
Αλλά παιδιά, πριν λίγα, ελάχιστα χρόνια ήμουν πολύ (πιο) αεράτη. Τώρα μέχρι και πρεσβυωπία έχω. Κατά τα άλλα υγιέστατη, τσεκαρισμένο και όπως λες δεν διακινδυνεύω εκεί. Αλλά είναι αυτό το γμτ.
oldspikes Posted - 26/01/2016 : 16:36:50
αχαχα ! διά της συζητήσεως το πνεύμα ...
εδώ πάλι σε βλέπω να ετοιμάζεσαι πιθανά να διαφοροποιήσεις τα intervals από τα hiit. Και τα hiit είναι intervals αλλά απλά η πλέον προωθημένη τους μορφή.
Ο ενθουσιασμός σου είναι καλό σημάδι ότι πήρες πλέον το μήνυμα όπως το πήραμε οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε με παιδιά και υποχρεώσεις.
Αλλά η υγεία είναι κεφάλαιο πλέον.
Αφού είσαι στο ξεκίνημα μην πας hiit ακόμα. Άσε μερικούς μήνες (έξι το ελάχιστον θα πρότεινα και μετά ξεκινάς hiit. Όσο και αν καίγεσαι να φτάσεις εκεί (θα φτάσεις σίγουρα αν παραμείνεις σταθερή) πρέπει να προσέξεις τους τραυματισμούς που ενδέχεται να σου κοστίσουν πιο πολύ σε ψυχολογία. Μην ρισκάρεις να απογοητευτείς επειδή δεν "ανέβηκες" γρήγορα.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Rea Posted - 26/01/2016 : 16:27:01
Παίδες δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο σας ευγνωμονώ την κάθε λέξη που γράφετε! Γιατί αφιερώσατε χρόνο και σκέψη για κάτι που δεν σας αφορά εσάς αλά εμένα.
Στο λινκ που δίνεις http://www.runningnews.gr/item.php?id=23444 το χώνεψα. Στο ένα επίπεδο δυσκολίας + και όχι στη διαλειμματική που κακώς είχα καταλάβει ως υψηλής έντασης hiit για τα fartlek.
oldspikes Posted - 26/01/2016 : 16:08:43
quote:
Originally posted by Rea

Όχι Deorum. Δεν το αμφισβητώ καθόλου.
Αρχάρια δεν είμαι (;), απλά απείχα για αρκετό διάστημα λόγω δεύτερης γέννας και επαγγελματικού επαναπροσδιορισμού. Ή μάλλον αρχάρια είμαι, αφού στο παρελθόν αν και έτρεχα αρκετά μέτραγα μόνο χλμ. Ούτε pace Ούτε χρόνους, τπτ. Χύμα.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν αντιλαμβάνομαι τον όρο "faster pace 5k" σε σχέση με το fartlek. Καθώς το fartlek εμπλέκει προπόνηση τύπου Interval και αν μου έγραφε faster pace σκέτο θα το καταλάβαινα.
Αλλά faster pace 5k; γιατί να μην το κάνω απευθείας σε διαδρομή 5k αλλά να το κάνω σε τύπου διαλειμματική αν σημαίνει σε τι pace μπορώ να κάνω γρήγορα τα 5k;
Να το καταλάβω προσπαθώ χωρίς να αμφισβητώ τίποτα. Αν είναι κουραστικό σόρυ, δεν ήταν πρόθεσή μου να ζαλίσω κανέναν.





Επειδή η απόσταση που έχω κάνει άπειρες εναλλαγές από flat σε intevals και αντίστροφα είναι τα 4,5 km έριξα μια ματιά να καταλάβω τι στο καλό γίνεται εδώ.
Κατ'αρχάς μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι το fartlek σίγουρα δεν είναι intervals. Οι αυξομοιώσεις στο fartlek ήξερα δεν είναι τόσο αυστηρά τυποποιημένες όπως στα intervals αλλά εντελώς ελεύθερες και σε χρόνο και σε απόσταση.
Νομίζω η φράση "alternate between a faster pace (5K-10K) and Easy Run Pace" είναι πολύ γενικόλογη και δεν εξατομικεύεται πουθενά και μάλλον πρέπει να την προσπεράσεις. Απλά εξυπονοεί ότι όλοι έχουν ένα πιο γρήγορο ρυθμό και έναν πιο χαλαρό ρυθμό που εκτελούν στα ίδια χιλιόμετρα.
Δεν επιχερεί δηλαδή να πει τίποτε περισσότερο εκτός του να κινηθείς ανάμεσα σε δύο εντελώς διακριτούς ρυθμούς οι οποίοι έχουν εντελώς διαφορετική στόχευση οπότε και αυτό είναι που δίνει τα χαρακτηριστικά πλεονεκτήματα των fartlek και intervals. Αυτό είδα εγώ.
Πειραματίσου συστηματικά, κατέγραψε τις διαφορές ώστε σωρρευτικά μετά από καιρό να αρχίζεις να καταλήγεις στα δικά σου εντελώς εξατομικευμένα συμπεράσαματα αλλά σίγουρα μην σταματήσεις πια - και μέτρα αποστάσεις και χρόνους πάντα μέχρι να σιγουρευτείς πως δεν τίθεται θέμα να ξεκολλήσεις (από την συνήθεια να τρέχεις). Τότε μπορείς να ξανατρέχεις μερικές φορές, αραιά και που, για την ομορφιά και την χαρά του τρεξίματος. Το ρολόι είναι μεγάλος τύρρανος αλλά χωρίς αυτό το εργαλείο συστηματική δουλειά και βελτίωση δεν γίνεται.
Καλή συνέχεια !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Deorum Posted - 26/01/2016 : 16:05:54
Κανένα πρόβλημα, ούτε ζαλίζεις κανέναν κουβέντα κάνουμε, και μάλιστα ενδιαφέρουσα.
Συγγνώμη αν σε είπα αρχάρια, ίσως έκανα λάθος.

Απλά αυτό που προσέθεσες (αναερόβιο για ιντέρβαλ) ήρθε από το πουθενά, δεν προέκυπτε από τα προηγούμενα που είπες. Θεώρησες (όχι πως έχεις άδικο) πως ο ρυθμός του 5ριου = αναερόβιο και ιντέρβαλ.
Οκ, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Μοιάζουν πάντως πιθανόν, γιατί ένα 5ρι (πόσο μάλλον 10ρι) γίνεται όλο στο κατώφλι, και το 5ρι λίγο ακόμα πιο κάτω από το κατώφλι.
Αυτός που το έβγαλε αυτό το πρόγραμμα, είχε πιθανόν ένα σκεπτικό, που κάτι θα ήξερε, αν ήθελε να προσεγγίσεις ρυθμό κατωφλιού θα στο έγραφε. Αλλά πως θα το ξέρεις ποιο είναι?

Τώρα ποιο είναι το νόημα να κάνεις κομμάτια αντί για 5χλμ δυνατά συνεχόμενα όπως μπορείς? Μεγάλη ιστορία.
διάβασε πχ αυτό.
είναι σαν πολλά κομμάτια πάζλ που ενώνονται στο τέλος.
http://www.runningnews.gr/item.php?id=23444

Και το fartlek δεν είναι διαλλειματική, είναι κάτι σαν διαλλειματική, χωρίς αυστηρούς χρόνους, και κομμάτια. Ότι πρέπει και όπως το νιώθει ο πιο αμύητος. Απλά να σπάσει σταδιακά αυτό το αργό συνεχόμενο τρέξιμο. Όταν πλέον το μάθει, και το αφομοιώσει, περνάμε σε κανονικές διαλλειματικές. Πες ότι είναι "εισαγωγή" στην διαλλειματική προπόνηση.
Rea Posted - 26/01/2016 : 15:08:51
Όχι Deorum. Δεν το αμφισβητώ καθόλου.
Αρχάρια δεν είμαι (;), απλά απείχα για αρκετό διάστημα λόγω δεύτερης γέννας και επαγγελματικού επαναπροσδιορισμού. Ή μάλλον αρχάρια είμαι, αφού στο παρελθόν αν και έτρεχα αρκετά μέτραγα μόνο χλμ. Ούτε pace Ούτε χρόνους, τπτ. Χύμα.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν αντιλαμβάνομαι τον όρο "faster pace 5k" σε σχέση με το fartlek. Καθώς το fartlek εμπλέκει προπόνηση τύπου Interval και αν μου έγραφε faster pace σκέτο θα το καταλάβαινα.
Αλλά faster pace 5k; γιατί να μην το κάνω απευθείας σε διαδρομή 5k αλλά να το κάνω σε τύπου διαλειμματική αν σημαίνει σε τι pace μπορώ να κάνω γρήγορα τα 5k;
Να το καταλάβω προσπαθώ χωρίς να αμφισβητώ τίποτα. Αν είναι κουραστικό σόρυ, δεν ήταν πρόθεσή μου να ζαλίσω κανέναν.

Deorum Posted - 26/01/2016 : 09:23:59
Απο ερωτησουλα εντελώς αρχάριου, τελικά τώρα αμφισβηττεις αν το προγραμμα αυτό ξέρει τι λέει!

Εμεις σου είπαμε πως μεταφράζονται οι οδηγίες.

Πως προκύπτει τωρα ότι πρέπει να είσαι στο αναερόβιο για ιντερβαλ; δεν αναφερθηκε πουθενά κάτι τέτοιο.

Τέλος αν θες την γνώμη μου για την ώρα εισαι σε αρκετά αρχικο στάδιο. Μην πιεζεσαι πολυ απλα βγες κ τρεχε. Μόνο κ μόνο που είσαι έξω βελτιωνεσαι...
Rea Posted - 26/01/2016 : 03:50:22
Αν τρέχω με τον ρυθμό που ήδη κάνω σε ένα 5ρι πως θα προσεγγίσω αναερόβιο για ιντέρβαλ;
Το fartlek σε συνδιασμό με το "faster pace 5-10k" με εχουν μπλέξει.
*είμαι γυναίκα, 45 ετών. Μεσήλικας :)
Big-blue νομίζω έχεις δίκιο. Ή εμένα μου φαίνεται πιο ευκολο να παρακολουθήσω το χρόνο με δεδομένη απόσταση σαν δείκτη βελτίωσης.
big-blue Posted - 25/01/2016 : 21:30:23
Πολύ δύσκολο να υπολογίσεις κ να κρατήσεις pace για συγκεκριμένο χρονο, ειδικά για τοσο λίγο (1´).
Προτείνω να βρεις συγκεκριμένο χρονο για δεδομένη απόσταση, πχ 200μ. Είναι πολυ πιο εύκολο
papako Posted - 25/01/2016 : 18:18:06
Πρόσεξε αυτό που σου γράφουν οι αποπανω.
Αν κανεις 5ρι με 7.2 και προπόνησε με 5.0 εισαι υποψήφια γιά τραυματισμο. Παθών.

Κάνε τις προπονήσεις σου στο 7 με 7.2 τρέξε σε αγώνες καο σιγά σιγά κατέβασε τους χρόνους σου.
Αναλογα με την ηλικία σου τα 6 και τα 5:30 μπορεί να έρθουν μέσα σε ενα χρόνο.

________
Στέφανος
Deorum Posted - 25/01/2016 : 17:52:12
Όταν ένα πρόγραμμα έχει κάποιους χρόνους, πας με τους χρόνους που μπορείς τώρα, όχι με αυτούς που πιστεύεις/θέλεις/φαντάζεσαι/φαντασιώνεσαι ότι θα πετύχεις.

Αλλιώς τι νόημα έχει ?
tzatzikis90 Posted - 25/01/2016 : 17:11:15
εφόσον στα 5κ τρέχεις με 7.2'/χλμ αυτός θα πρέπει να είναι και ο ρυθμός σου στα γρήγορα μονόλεπτα. στο ενδιάμεσο χαλαρό τρέξιμο καθαρά με βάση την αίσθηση, να νιώθεις πως μπορείς να τρέχεις για...αιώνες με τέτοιο ρυθμό.

καλή αρχή :)

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Rea Posted - 25/01/2016 : 16:03:34
Ο στόχος πχ στα 5κ είναι 5'/κ.
Τώρα τρέχω τα 5κ με 7,2/κ
Η απόσταση είναι τεράστια αλλά πιστεύω είναι ο λογικός στόχος όταν όλοι τρέχουν κάτω από 5'

Στα 210μ δεν ξέρω με τι pace έτρεχα. Απλά η αίσθηση ήταν ότι σε 6 σετ εναλλαγής μπορούσα να τα βγάλω με έναν Α ρυθμό.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000