Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέξιμο HIGH-RISK

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
skiritis Δημοσιευτηκε - 26/01/2016 : 10:36:27
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο που ζω στη Θεσσαλονίκη, έχω παρατηρήσει κάτι πολύ επικίνδυνο που έχει σχέση με το τρέξιμο σε αστικό περιβάλλον.Πολλές από τις προπονήσεις μου τις κάνω στη Νέα Παραλία, είτε στο πλατύ-σχεδόν 3 μέτρα- πεζοδρόμιο της Μεγ. Αλεξάνδρου, είτε στη τεράστια σε πλάτος πεζοδρομημένη προβλήτα (αυτή με την ποδηλατο-λωρίδα).Όμως έχω δει κάποιους δρομείς να τρέχουν επί της ασφάλτου, δίπλα στα κινούμενα αυτοκίνητα της λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, μερικές φορές και με την ίδια φορά με τα οχήματα, δηλ. χωρίς να έχουν οπτική επαφή με αυτά, ακριβώς δίπλα στη σειρά με τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα.Το πιο τραγικό ήταν τις προάλλες, που κάποιος έτρεχε με αυτό τον τρόπο στις 10 ώρα το βράδυ, χωρίς να φορά ούτε το παραμικρό ανακλαστικό πάνω του. Το ίδιο έχω δει και στη λεωφόρο που διέρχεται δίπλα από το περίφρακτο λιμάνι προς εθνική οδό (νομίζω ονομάζεται Καρατάσου).Μα υπάρχει λογική σε αυτό τον τόσο επικίνδυνο τρόπο τρεξίματος; Ολόκληρη πεζοδρομημένη παραλία και πεζοδρόμιο 3 μέτρων υπάρχει δίπλα, γιατί ρισκάρουν τη σωματική ακεραιότητα ή την ζωή τους ακόμα;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
xipolitos Posted - 29/01/2016 : 22:50:02
Σωστά να κρατούμε και να επαινούμε μεν τα καλά, αλλά και να καυτηριάζουμε και να κατακρίνουμε δε τα κακώς κείμενα...
injuryman Posted - 29/01/2016 : 22:27:40
Φίλε μου τώρα το πήγες τελείως αλλού. Παράδεισος επί της Γης δεν υπάρχει πουθενά. Εμείς καλό θα ταν να αποσπούμε έστω τα θετικά μόνον των άλλων μήπως κάνουμε και εμείς κάτι καλό. Όλα τα προοδευτικά κράτη έχουν και την σκοτεινή τους πλευρά δυστηχώς που δεν είναι και τόσο ζηλευτή.
ANASTASIOS Posted - 29/01/2016 : 21:37:55
quote:
Originally posted by xipolitos

Σ΄αυτά είναι πολύ μπροστά, αλλά σε άλλα πολύ πίσω...
μιά χώρα υποτίθεται τόσο "προχωρημένη",
να βγάζει νόμο για να κατάσχει τα χρήματα και τα τιμαλφή των προσφύγων...

...οι μισάνθρωποι ακροδεξιοί θα τρίβουν τα χέρια τους...





Αυτό και εάν είναι ......
Τί άλλο θα ακούσουμε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xipolitos Posted - 29/01/2016 : 20:48:18
Σ΄αυτά είναι πολύ μπροστά, αλλά σε άλλα πολύ πίσω...
μιά χώρα υποτίθεται τόσο "προχωρημένη",
να βγάζει νόμο για να κατάσχει τα χρήματα και τα τιμαλφή των προσφύγων...

...οι μισάνθρωποι ακροδεξιοί θα τρίβουν τα χέρια τους...
injuryman Posted - 29/01/2016 : 20:25:48
Οταν ειδα τους ποδηλατοδρομους στη Δανια (μια που πιασαμε την Ευρωπη) χαζεψα. Καλυτεροι και απο το οδικο μας δικτυο ειναι. Ασε που κοβουν και κληση στους ποδηλατες για κρανος.
Nek2000 Posted - 29/01/2016 : 16:54:15
Καλά οι Άγγλοι οδηγούν και ανάποδα. Στην Γερμανία πάντως ισχύει αυτό που έγραψε ο skiritis. Όταν δεν υπάρχει ποδηλατόδρομος τότε πρέπει να χρησιμοποιεί το δεξιό μέρος της λωρίδας του δρόμου. Σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας απαγορεύεται. To μόνο σίγουρο είναι ότι σε καμμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να κινείται πάνω στο πεζοδρόμιο
injuryman Posted - 29/01/2016 : 15:47:48
Φιλε μου δε το γνωριζα αυτο καθως εχω συνηθισει να διαβαζω αγγλικη βιβλιογραφια για την κυκλοφοριακη μελετη και πιστευα θα ισχυε το ιδιο και στην Ελλαδα μας. Φαινεται τους ηταν πιο βολικο να βγαλουν ενα τετοιο νομο απο το να φτιαξουν ποδηλατοδρομους. Βεβαια φανταζομαι στους κλειστους αυτοκινητοδρομους θα απαγορευοντε. Επισης περα απο νομους κτλ καλο θα ηταν ολοι να προσεχουμε καθως εχουν τυχει και περιστατικα μεταξυ δρομεων και ποδηλατων και γενικα δε βγαζεις πουθενα ακρη. Προσοχη και σεβασμος οσο μπορειτε να ειμαστε ολοι καλυτερα.
skiritis Posted - 29/01/2016 : 08:28:18
quote:
Originally posted by injuryman

Εδώ τρέχουμε στα πεζοδρόμια και φοβόμαστε μη μας κόψει κανα μηχανάκι θα τρέχουμε και στους πολυσύχναστους δρόμους? Παιδιά μεγάλη προσοχή δεν είναι ακίνδυνα πράγματα αυτά απ τη στιγμή κιόλας που κανένας δεν πολυπροσέχει στην οδήγηση. Επίσης και τα ποδήλατα απαγορεύοντε στους δρόμους εκτός απο ειδικές ζώνες που επιτρέπουν παράλληλα την κίνηση και ποδηλάτων και οχημάτων. Δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιες ζώνες στην Ελλάδα όμως.Βασικά ούτε ποδηλατόδρομους δεν έχουμε αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.



Δεν ισχύει αυτό. Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. και τα ποδήλατα θεωρούνται οχήματα και δύνανται να χρησιμοποιούν τις οδούς. Όμως σε οδούς που υπάρχει ποδηλατολωρίδα, απαγορεύεται να χρησιμοποιούν το υπόλοιπο του οδοστρώματος (Κ.Ο.Κ. άρθρο 40 παρ. 5)

injuryman Posted - 28/01/2016 : 19:40:03
Εδώ τρέχουμε στα πεζοδρόμια και φοβόμαστε μη μας κόψει κανα μηχανάκι θα τρέχουμε και στους πολυσύχναστους δρόμους? Παιδιά μεγάλη προσοχή δεν είναι ακίνδυνα πράγματα αυτά απ τη στιγμή κιόλας που κανένας δεν πολυπροσέχει στην οδήγηση. Επίσης και τα ποδήλατα απαγορεύοντε στους δρόμους εκτός απο ειδικές ζώνες που επιτρέπουν παράλληλα την κίνηση και ποδηλάτων και οχημάτων. Δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιες ζώνες στην Ελλάδα όμως.Βασικά ούτε ποδηλατόδρομους δεν έχουμε αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.
skiritis Posted - 28/01/2016 : 14:11:46
quote:
Originally posted by prof

Τρέχω κυριακή πρωί Μεγάλου Αλεξάνδρου δίπλα στα παρκαρισμένα! αυτοκίνητα αντίθετα αλλά και με την ίδια φορά που πηγαίνουν τα αμάξια. Μετά τις 11:00 όταν αρχίζει η κίνηση ανεβαίνω στην παραλία. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω κάνει ποτέ χειροσινιαλα δικυκλισμου. Κάνω γυρο-γύρο όλοι τις καθημερινές και θέλω να χαρώ το τρέξιμό μου(άσφαλτος,απόσταση,ισιάδη)τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Με αυτήν την λογική δεν θα πρέπει να υπάρχουν ποδήλατα στους δρόμους. Να σημειώσω ότι είναι υπερβολικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να τρέξεις στην Νίκης. Στο εξωτερικό είναι τόσο παράξενο να τρέχεις στους δρόμους της πόλης η στους επαρχιακούς? Τα πρώτα σχόλια χαρακτηρίζουν και τους ανθρώπους που τα έκαναν.





Τα ποδήλατα είναι οχήματα και ο χώρος κυκλοφορίας τους είναι το οδόστρωμα. Ο δρομέας είναι πεζός και ο χώρος κυκλοφορίας του είναι το πεζοδρόμιο (εκτός βέβαια από τις διαβάσεις).
Δεν είναι το παράξενο το τρέξιμο στους δρόμους, αλλά το τρέξιμο σε συγκεκριμένους δρόμους (πυκνής κυκλοφορίας με μεγάλες ταχύτητες των οχημάτων) και με συγκεκριμένο τρόπο (στην ίδια φορά με αυτοκίνητα, χωρίς ανακλαστικά τις βραδυνές ώρες). Και 'γω τρέχω στο οδόστρωμα στην ιδιαίτερή μου πατρίδα, αλλά σε επαρχιακούς δρόμους με μικρή έως ελάχιστη κίνηση, πάντοτε με αντίθετη φορά και αν είναι σούρουπο-βράδυ με ανακλαστικά και περασμένο κόκκινο φωτάκι ποδηλάτου πάνω μου.
Rory Posted - 28/01/2016 : 11:44:23
Θεωρητικά η άσφαλτος είναι πολύ πιο καλή για τα πόδια σε σχέση με τα πλακάκια και τα τσιμέντα του πεζόδρομου.
Πρακτικά η βλακεία είναι ανίκητη....

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
ANASTASIOS Posted - 28/01/2016 : 10:05:48
quote:
Originally posted by xipolitos

Μήπως το αστικό περιβάλλον είναι αφιλόξενο ως προς τους πολίτες,
κατα συνέπεια και προς τους δρομείς, συμπεριλαμβανομένων των ποδηλατών και των ΑΜΕΑ..;




θέλει και ερώτημα

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANASTASIOS Posted - 28/01/2016 : 10:04:23
quote:
Originally posted by prof

Τρέχω κυριακή πρωί Μεγάλου Αλεξάνδρου δίπλα στα παρκαρισμένα! αυτοκίνητα αντίθετα αλλά και με την ίδια φορά που πηγαίνουν τα αμάξια. Μετά τις 11:00 όταν αρχίζει η κίνηση ανεβαίνω στην παραλία. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω κάνει ποτέ χειροσινιαλα δικυκλισμου. Κάνω γυρο-γύρο όλοι τις καθημερινές και θέλω να χαρώ το τρέξιμό μου(άσφαλτος,απόσταση,ισιάδη)τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Με αυτήν την λογική δεν θα πρέπει να υπάρχουν ποδήλατα στους δρόμους. Να σημειώσω ότι είναι υπερβολικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να τρέξεις στην Νίκης. Στο εξωτερικό είναι τόσο παράξενο να τρέχεις στους δρόμους της πόλης η στους επαρχιακούς? Τα πρώτα σχόλια χαρακτηρίζουν και τους ανθρώπους που τα έκαναν.







Ξεχνάς τον βασικό κανόνα:To κακό μιά φορά σου συμβαίνει, και τότε βλαστημάς τον εαυτό σου για τις βλακείες που κάνεις

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xipolitos Posted - 27/01/2016 : 23:50:28
Μήπως το αστικό περιβάλλον είναι αφιλόξενο ως προς τους πολίτες,
κατα συνέπεια και προς τους δρομείς, συμπεριλαμβανομένων των ποδηλατών και των ΑΜΕΑ..;
prof Posted - 27/01/2016 : 21:22:16
Τρέχω κυριακή πρωί Μεγάλου Αλεξάνδρου δίπλα στα παρκαρισμένα! αυτοκίνητα αντίθετα αλλά και με την ίδια φορά που πηγαίνουν τα αμάξια. Μετά τις 11:00 όταν αρχίζει η κίνηση ανεβαίνω στην παραλία. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω κάνει ποτέ χειροσινιαλα δικυκλισμου. Κάνω γυρο-γύρο όλοι τις καθημερινές και θέλω να χαρώ το τρέξιμό μου(άσφαλτος,απόσταση,ισιάδη)τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Με αυτήν την λογική δεν θα πρέπει να υπάρχουν ποδήλατα στους δρόμους. Να σημειώσω ότι είναι υπερβολικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να τρέξεις στην Νίκης. Στο εξωτερικό είναι τόσο παράξενο να τρέχεις στους δρόμους της πόλης η στους επαρχιακούς? Τα πρώτα σχόλια χαρακτηρίζουν και τους ανθρώπους που τα έκαναν.


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000