Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Πάτοι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
JASON JASON Δημοσιευτηκε - 03/02/2016 : 11:01:47
Καλημέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ορθοπεδικούς πάτους. Μου συνέστησε ο ορθοπεδικός να κάνω στατικό και δυναμικό πελματογράφημα όπως και ανάλυση βάδισης με απώτερο σκοπό να φτιάξουμε πάτους. Έχω κάποια θεματάκια στα γόνατα και μέχρι τώρα τρέχω με Kayano αλλά είπαμε να δούμε και τους πάτους. Μέχρι τώρα το μόνο τεστ που έχω κάνει ήταν στο Runners Corner. Ποια η άποψή σας για το θέμα; Σύντομα φυσικά θα μου εξηγήσει ο ορθοπεδικός μόλις πάρω τη διάγνωση αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας και την εμπειρία σας. Οι πάτοι μπαίνουν σε απλά neutral παπούτσια; Tρέχετε μόνο με πάτους ή τα τρεξίματα σας συνδυάζονται και με τα support παπούτσια; Aυτό που με παραξένεψε είναι ότι από το κέντρο που κάνουν τη διάγνωση είπαν ότι είναι μια διαδικασία 10 λεπτών και χωρίς τρέξιμο ενώ θυμάμαι ότι στο Runners Corner ΄΄χτυπιόμουν΄΄ στο διάδρομο. Μάλλον κάνουν την εξέταση χωρίς να απαιτείται τρέξιμο. Ευχαριστώ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
beingthere Posted - 28/02/2016 : 01:50:26
Να προσθεσω οτι και εγω εβαλα πριν δυο χρονια πατους λογω πελματιαιας με πονο στη φτερνα.Βοηθησαν και μπορω να πω οτι ανακουφιστηκα.Αλλα στο περπατημα.Στο τρεξιμο δεν μπορεις με αυτα τα βαριδια.Και δεν αφηνουν το ποδι να προσαρμοστει στο εδαφος.Οποτε αυτο που ενιωσα εγω ειναι να τους φορας για ξεκουραση,recovery.
trexantiris Posted - 23/02/2016 : 13:55:52
quote:
Originally posted by el Cid

quote:
Originally posted by nickathens

Πέρασα και εγώ αυτή την φάση με πελματογραφήματα και ειδικούς πάτους ανά έναν χρόνο. Αυτό κράτησε περίπου 2 χρόνια. Τελικά, μιλώντας με κάποιους ειδικούς, αλλά και με την δική μου λογική και εμπειρία, τους πέταξα. Κανένα σημαντικό πρόβλημα δεν είχαν τα πέλματα μου όπως προσπαθούσαν να με πείσουν, κανένα πρόβλημα δεν μου έλυσαν οι πάτοι. Μια χαρά τρέχω έναν χρόνο τώρα χωρίς αυτούς, και πολύωρες διαδρομές.
Έβλεπα σε αυτά τα ειδικά κέντρα, γονείς να βάζουν στα παιδάκια τους από μικρά πάτους, γιατί τους έλεγε ο ειδικός ότι έχουν κάποιο πρόβλημα.
Θεωρώ ότι είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις ανθρώπων που χρειάζονται πάτους. Αυτό μου το έχει πει και ορθοπεδικός ειδικός στα πέλματα.
Αντιθέτως, όποιος πάει να κάνει πελματογράφημα θα του πουν ότι χρειάζεται.


Μια απ' τα ίδια!Τώρα τρέχω και με neutral πααπούτσια κι είμαι μια χαρά!

__________________________
"practice makes perfect"



…που να δεις πόσο καλά είμαι που τρέχω αρκετά ακόμα και ξυπόλητος! :Ρ :D Στοιχηματίζω ότι τις πρώτες εποχές της δρομικής μου ζωής που ήμουν κατατραυματισμένος, εάν πήγαινα για πελματογράφημα θα έβγαινα με τους πάτους «υπό μάλης» και με το πορτοφόλι μου λίγο ελαφρύτερο!

Αυτό που κρατάω επίσης από τον nickathens είναι οι παρακάτω δύο προτάσεις του:

«Έβλεπα σε αυτά τα ειδικά κέντρα, γονείς να βάζουν στα παιδάκια τους από μικρά πάτους, γιατί τους έλεγε ο ειδικός ότι έχουν κάποιο πρόβλημα.» -> ουδέν παραπάνω σχόλιο!!! :-(

«Αντιθέτως, όποιος πάει να κάνει πελματογράφημα θα του πουν ότι χρειάζεται.» -> ;-))


Free your feet...free your senses!
el Cid Posted - 23/02/2016 : 12:03:54
quote:
Originally posted by nickathens

Πέρασα και εγώ αυτή την φάση με πελματογραφήματα και ειδικούς πάτους ανά έναν χρόνο. Αυτό κράτησε περίπου 2 χρόνια. Τελικά, μιλώντας με κάποιους ειδικούς, αλλά και με την δική μου λογική και εμπειρία, τους πέταξα. Κανένα σημαντικό πρόβλημα δεν είχαν τα πέλματα μου όπως προσπαθούσαν να με πείσουν, κανένα πρόβλημα δεν μου έλυσαν οι πάτοι. Μια χαρά τρέχω έναν χρόνο τώρα χωρίς αυτούς, και πολύωρες διαδρομές.
Έβλεπα σε αυτά τα ειδικά κέντρα, γονείς να βάζουν στα παιδάκια τους από μικρά πάτους, γιατί τους έλεγε ο ειδικός ότι έχουν κάποιο πρόβλημα.
Θεωρώ ότι είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις ανθρώπων που χρειάζονται πάτους. Αυτό μου το έχει πει και ορθοπεδικός ειδικός στα πέλματα.
Αντιθέτως, όποιος πάει να κάνει πελματογράφημα θα του πουν ότι χρειάζεται.


Μια απ' τα ίδια!Τώρα τρέχω και με neutral πααπούτσια κι είμαι μια χαρά!

__________________________
"practice makes perfect"
nickathens Posted - 23/02/2016 : 11:05:37
Πέρασα και εγώ αυτή την φάση με πελματογραφήματα και ειδικούς πάτους ανά έναν χρόνο. Αυτό κράτησε περίπου 2 χρόνια. Τελικά, μιλώντας με κάποιους ειδικούς, αλλά και με την δική μου λογική και εμπειρία, τους πέταξα. Κανένα σημαντικό πρόβλημα δεν είχαν τα πέλματα μου όπως προσπαθούσαν να με πείσουν, κανένα πρόβλημα δεν μου έλυσαν οι πάτοι. Μια χαρά τρέχω έναν χρόνο τώρα χωρίς αυτούς, και πολύωρες διαδρομές.
Έβλεπα σε αυτά τα ειδικά κέντρα, γονείς να βάζουν στα παιδάκια τους από μικρά πάτους, γιατί τους έλεγε ο ειδικός ότι έχουν κάποιο πρόβλημα.
Θεωρώ ότι είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις ανθρώπων που χρειάζονται πάτους. Αυτό μου το έχει πει και ορθοπεδικός ειδικός στα πέλματα.
Αντιθέτως, όποιος πάει να κάνει πελματογράφημα θα του πουν ότι χρειάζεται.
JASON JASON Posted - 20/02/2016 : 12:44:57
Καλησπέρα.
το πελματογράφημα είναι δωρεάν και 100 Euro οι πάτοι. Τόσο μου στοίχισε εμένα.
προς το παρόν τους φοράω στη δουλειά για στρώσιμο και σίγουρα είναι καλύτεροι από τους κοινούς. Αν αξίζουν τα 100 Euro; Δεν ξέρω ακόμη.
αύριο θα τους βάλω σε ένα χαλαρό 6αρι. Το πιθανότερο πάντως είναι να συνεχίσω με τα Kayano αλλά παράλληλα να βάζω τους πάτους είτε στα Brooks είτε στα neutral Mizuno που είχαν πάει άκλαφτα τότε λόγω υπερπρηνισμού.

πάντως αρχίζω να πιστεύω ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά τελικά. Βρίσκεις ένα παπούτσι που δε σε ενοχλεί και πας και κάνεις αυτό που σου αρέσει, να τρέχεις.
quote:
Originally posted by Stef_87

ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :)

quote:
Originally posted by geopa

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2016 : 07:58:40 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση σε αποστρόφους

ποσο κοστιζει το πελματογραφημα κ οι πατοι;; γιατι απο γνωστο ακουσα 120€ + 70€ αντιστοιχα κ μου φανηκαν πολλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
------------------------------------------------------------

Αν δεν κάνω λάθος να υπολογίζεις 60€ + 60€



Stef_87 Posted - 19/02/2016 : 13:04:42
ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :)

quote:
Originally posted by geopa

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2016 : 07:58:40 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση σε αποστρόφους

ποσο κοστιζει το πελματογραφημα κ οι πατοι;; γιατι απο γνωστο ακουσα 120€ + 70€ αντιστοιχα κ μου φανηκαν πολλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
------------------------------------------------------------

Αν δεν κάνω λάθος να υπολογίζεις 60€ + 60€

geopa Posted - 19/02/2016 : 12:39:39
Δημοσιεύθηκε - 19/02/2016 : 07:58:40 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση σε αποστρόφους

ποσο κοστιζει το πελματογραφημα κ οι πατοι;; γιατι απο γνωστο ακουσα 120€ + 70€ αντιστοιχα κ μου φανηκαν πολλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
------------------------------------------------------------

Αν δεν κάνω λάθος να υπολογίζεις 60€ + 60€
Stef_87 Posted - 19/02/2016 : 07:58:40
ποσο κοστιζει το πελματογραφημα κ οι πατοι;; γιατι απο γνωστο ακουσα 120€ + 70€ αντιστοιχα κ μου φανηκαν πολλα!
dimitrissss Posted - 16/02/2016 : 17:49:48
Εγώ αποφάσισα ότι για το συγκεκριμένο θέμα δε πρέπει να εμπιστεύομαι σχεδόν κανένα.

[[URL=http://s1159.photobucket.com/user/dimanerg/media/suicide_zpsijsippg0.jpg.html][/URL]]
echetlos Posted - 16/02/2016 : 17:39:41
...ή αυτοί που στους έφτιαξαν θέλουν να τους θεωρείς αναγκαίους κι αναντικατάστατους...

"My sport is your sport's punishment"
JASON JASON Posted - 16/02/2016 : 17:24:20
Καλησπέρα.

εγώ τους παρέλαβα σήμερα. Μου είπαν να τους φορέσω 4-5 ημέρες στη δουλειά, μετά να κάνω 2-3 μικρά σχετικά τρεξίματα και στη συνέχεια μεγαλύτερες αποστάσεις. Σε 1-1 1/2 μήνα θα περάσω για επανέλεγχο όπου θα φαίνονται πλέον οι πιέσεις στους πάτους.

Και μετά άρχισαν τα περίεργα:

μου είπαν ότι οι πάτοι μπορούν να μπουν τόσο στα Kayano 22 όσο και στα Brooks Transcend. Kαι αν όπως είπε και ο συμφορουμίτης μπορεί να το περίμενα για τα Brooks, για τα Kayano δεν το περίμενα. Μου είπε ότι τη διόρθωση στα Kayano την έκαναν ουσιαστικά οι πάτοι και ότι το παπούτσι δεν έχει κάποια επιπλέον στήριξη για τον υπερπρηνισμό.

επίσης είδε και τα Adidas sequence που μου έδωσαν υποτίθεται για overpronation και μου είπε ότι είναι για underpronator αφού έχουν εσωτερική στήριξη.

Τι να πω...
όσο το ψάχνεις τόσο μπερδεύεσαι.
dimitrissss Posted - 08/02/2016 : 23:25:46
Σήμερα παρέλαβα τους πάτους. Δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία. Είναι χοντροί, σκληροί και σχετικά άκαμπτοι. Ζυγίζουν ο αριστερός 50γρ. και ο δεξιός που είναι και πιο ψηλός 54γρ. Οι πάτοι άλλων παπουτσιών που ζύγισα ενδεικτικά ζυγίζουν 20γρ. του LunarTempo, 17γρ. του Zealot και 28γρ. του βαριού GT-2000 2. Έχουν τρία στρώματα με το μεσαίο να είναι το απορροφητικό, οπότε προσφέρουν cushioning αν και το υλικό στην πίεση με το χέρι μου είναι σκληρό όπως το Dynamic Duomax που χρησιμοποιεί η Asics στα stability παπούτσια της. Υπάρχει και πιο μαλακό υλικό αλλά δε το προτίμησαν σαν κύριο υλικό των πάτων λόγω του βάρους μου. Το πιο μαλακό υλικό έχει μπει σαν προσθήκη κάτω από τη δεξιά φτέρνα για εξισορρόπηση της ανισοσκελίας και είναι όντος πολύ πιο μαλακό. Θα πρέπει να τους φοράω σταδιακά λίγες ώρες τη μέρα όχι για τρέξιμο, μέχρι να τους συνηθίσω και μετά από 4 εβδομάδες θα πρέπει να τους χρησιμοποιώ κανονικά. Τα παπούτσια μου θα γίνουν σίγουρα πιο στενά μπροστά και ίσως στο μέλλον να ανέβω και νούμερο. Λογικά θα επηρεάζουν και το drop του παπουτσιού, θα δούμε αύριο με το παχύμετρο. Ανοίξαμε δουλειές να ασχολούμαστε πάλι.
dimitrissss Posted - 07/02/2016 : 21:58:44
1) To Transcend είναι παπούτσι το οποία αρχικά η Brooks ήθελα να το λανσάρει ως το παπούτσι για όλα τα πατήματα. Στη συνέχεια το όρισαν ως αντικαταστάτη του Trance, δηλαδή ως premium stability. Στα περισσότερα reviews (www.solereview.com) το χαρακτηρίζουν περισσότερο neutral παρά stability. Ο δε Νίκος όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι δε το θεωρεί τόσο stability όσο το Adrenaline. Περίπου σαν ένα πιο απορροφητικό Ravenna μου το περιέγραψε.
2) Καλό είναι να μην τρέχεις πάντα με ίδια παπούτσια να μάθει να προσαρμόζεται το πόδι σου στις αλλαγές.
3) Δεν είσαι πολύ βαρύς. Είμαι 1,86 τον πρώτο ΑΜΑ τον έτρεξα 95 κιλά, το δεύτερο 90, έχω χονδροπάθεια grade 1 στο αριστερό γόνατο, κήλες στη μέση και σκέφτομαι να τρέξω Μαραθώνιο στη Θεσσαλονίκη με LunarTempo ή άντε με Zealot.
JASON JASON Posted - 07/02/2016 : 21:18:13
Καλησπέρα.

Το ότι είμαι μπερδεμένος είναι το μόνο σίγουρο και απλά ελπίζω να βγάλω άκρη.
Τα πρώτα μου παπούτσια σίγουρα ήταν ακατάλληλα λόγω κιλών αλλά και λόγω πατήματος. όταν πήγα στο Νίκο, με ανέλυσε και πρότεινε τα Brooks Transcend. Δε θυμαμαι αν μου είπε ότι είμαι overpronated, underpronated κ.λ.π Σε κάποιο άλλο αντίστοιχο κατάστημα (εντός πολυκαταστήματος στο Μαρούσι) μου είχαν πει ότι είμαι το υπόδειγμα neutral!!!!, αλλά εμπιστεύτηκα το Νίκο.
Διαβάζοντας στη συνέχεια ότι τα Transcend τα δίνουν για περιπτώσεις overpronator αλλά και παρατηρώντας ότι είχα ιδιαίτερη φθορά στο εξωτερικό μέρος της σόλας θεώρησα ότι ανήκω στην κατηγορία του υπερπρηνισμού και προμηθεύτηκα τα Kayano 21 σα δεύτερο ζευγάρι. Τα προβλήματα γενικά μειώθηκαν κατά πολύ και όσα παρουσιάστηκαν θεωρώ ότι κυρίως οφείλονταν στο μη επαρκές δρομικό παρελθόν μου που συνδυάστηκε και με την επιθυμία μου να κατέβω στον ΑΜΑ.
Επειδή είμαι βαρύς δρομέας (185, 89 κιλά) και έχω και κάποια θεματάκια στα γόνατα είπα να δοκιμάσω και τους πάτους.

Ψάχνοντας και βλέπουμε..
dimitrissss Posted - 07/02/2016 : 19:53:54
Δεν απόλυτο το πως πατάς με το ύψος της καμάρας. Γνωστός μου με πλατυποδία έχει υποπρηνισμό.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000