Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προγραμμα Ημιμαραθωνίου-Μαραθωνιου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
haf Δημοσιευτηκε - 02/12/2015 : 21:37:43
Το τρέξιμο μπήκε τον τελευταίο χρόνο στην καθημερινότητα μου αλλά μόνο τα Σαββατοκύριακα.
Φέτος έτρεξα τα 10Κm στην Αθήνα σε 1 ώρα .
Θέλω να προετοιμαστώ για τον ημιμαραθώνιο τον Μάρτιο και κατόπιν για τον κλασικό Μαραθώνιο.
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαθέσω άλλη μέρα εκτός από Σ/Κ για προπόνηση και συνήθως κάνω συνολικά 15Κm.
Όλα τα προγράμματα έχουν 4-5 μέρες προπόνησης..τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, είναι εφικτό να κάνω προγραμμα μόνο με αυτές τις 2 μέρες; Είναι εφικτός ο στόχος η πρέπει να αυξήσω τα χιλιόμετρα.?


15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
jek Posted - 03/01/2017 : 15:52:26
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ευχωμαι να βιωσουν και αλλοι φίλοι αυτη τη πραγματικά μοναδική εμπειρία

Καλη Χρονια και Καλή Δρομική Χρονιά

aeromodelistis
Runninger Posted - 26/12/2016 : 13:14:42
Την καλύτερη δουλειά έκανες jek. Έτσι θα πρέπει να είναι, να τρέχουμε για να το ευχαριστιόμαστε και να αφήσουμε τους χρόνους για τους επαγγελματίες. Και όσο περισσότερο τρέχεις, χωρίς να το επιδιώξεις, θα βελτιωθούν και οι χρόνοι σου, αλλά αυτό θα έρθει μόνο του. Μπράβο σου και σου εύχομαι και του χρόνου να συμμετέχεις και να το χαρείς εξίσου!
avatos Posted - 18/12/2016 : 08:03:06
μπραβο σου ,κ του χρονου να εισαι παλι εκει
jek Posted - 06/12/2016 : 14:11:35
θα ηθελα να ενημερωσω τη κοινότητα μιας και πηρα τη βοήθεια της τερμάτισα λιπόν σε 6ωρες και 3 λεπτά, οπως θα γνωρίζεται ηταν κατι το ανεπανάληπτο, απο της ομορφότερες στιγμες της ζωής μου, το χάρηκα τα ευχαριστήθηκα οσο περισσότερο μπορουσα, ξεκίνησα χαλαρά απο το 10ο μπλόκ, δε παρασύρθηκα σε κανένα σημείο, πηγαινα με το δικό μου ρυθμό επερνα τα jelakia moy, επινα οτι εβρισκα σε κάθε ανεφοδιασμό και πρόσεχα να μη περάσω τους 150-155 παλμους.
Δε βρηκα πουθενά τοιχο και στην Αγία Παρασκευή αρχισε το κλάμα γιατι ειχα καταλάβει οτι θα τερματίσω, ήμουν και ένιωθα καλά, τωρα βεβαια πιστευω οτι θα μπορουσα να δωσο λίγο παραπάνω αλλά δε ξερω εαν θα το ευχαριστιόμουν τοσο.
Μετα το τερματισμο ..... ενταξει πετουσα απο χαρά, μαζι με τη οικογένοια που με περιμεναν στο σταδιο περπατισαμε αρκετα, ανεβηκα στο 2ο οροφο στο σπιτι απο τα σκαλία, γενικά ημουν πιασμένος και ταλαιπωρημένος λιγο οκ 6 ωρες ήταν την αλλη μέρα κοιμηθηκα 2 ωρίτσες παραπάνω και μετα δουλειά κανονικά.

Πραγματικά δε βλεπω την ωρα για του χρόνου.

Ευχαριστώ
Γιάννης 17366

aeromodelistis
haf Posted - 04/04/2016 : 16:58:37
...επόμενος στόχος ο ΚΜΑ τον Νοέμβριο.. το ερώτημα μου είναι τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω μέχρι τότε?

Όλα τα προγράμματα Μαραθωνίων είναι 12-16 εβδομάδων.. Να ξεκινήσω την προετοιμασία από τώρα ή να κανω κάποιο αλλο πρόγραμμα συντήρησης και να ξεκινήσω την προετοιμασία τον Αύγουστο?


jek Posted - 01/04/2016 : 11:45:46
φίλε zoro ευχαριστώ, θα κάνω αρκετά long με αργά χιλ, πιστεύω να τα καταφέρω το Νοέμβρη



aeromodelistis
zoro Posted - 31/03/2016 : 23:29:51
Φυσικά μπορείς, ειδικά μέχρι 2 ώρες (δώσε βαρύτητα στον χρόνο και όχι τόσο στην ένταση, κάνε αργά τα χλμ)
jek Posted - 31/03/2016 : 23:16:07
να ευχαριστήσω για τη βοήθειά σας, μέσα Φεβρουαρίου έκανα ένα 26αρι σε 3:30 ηταν και το μεγαλύτερο long που εχω κάνει, όσο για τα κιλά είμαι ακόμα στα 88, θέλω τουλάχιστον άλλα 5 κιλά κάτω.
Άλλη μια ερώτηση, μπορώ να κάνω κάποια long πριν πιάσουν για τα καλά οι ζέστες ?

και πάλι ευχαριστώ

aeromodelistis
zoro Posted - 31/03/2016 : 18:04:30
50 πάνω-κάτω καλά είναι. Προσαρμογές 3 χρόνια με 30/βδομάδα έχεις
Ωπότε στο προγραμμά σου το long θα είναι και το πιο σημαντικό.
Φυσικά σταδιακή αύξηση στην αρχή, η αυθεντική βέβαια έχει και ανηφόρες, με περπατοτρέξιμο γύρω στις 5.30, λογικά με τα μυικά δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός εαν είσαι πολύ πάνω σε κιλά ακόμη
Giorgis34 Posted - 31/03/2016 : 16:59:40
περίπου έτσι τερμάτισα στον κλασσικό 35 - 45 χλμ είναι σχετικά καλά άμα μπορείς να κάνεις 25-30 χλμ περπατοτρέξιμο τον τερματισμό τον έχεις άνετα σε 5:30 με 6:00 ώρες

Το 1981
jek Posted - 31/03/2016 : 16:33:39
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τη βοήθειά σας, πριν τρία χρόνια σηκώθηκα απο το καναπέ και με τη παρόρμηση φίλου άρχισα να τρέχω, χωρίς κάποιο πρόγραμμα, τώρα στα 46 μου έχω καταφέρει (για εμένα είναι κατόρθωμα)να βγάζω περίπου απο 35-45χιλ την εβδομάδα να εχω τρία 10αρια με καλύτερο χρόνο 57 λεπτά και 2 ημιμαρ. με 2:29.
Δουλειά γραφείου 10 ώρες τουλάχιστον καθημερινά και με 2 παιδιά στην εφηβεία οι ώρες προπόνησης είναι περιορισμένες.
Το διάστημα που τρέχω εχω χάσει περίπου 16 κιλά (ήμουν γεματουλης)
μία φορά το εξάμηνο επίσκεψη στο καρδιολόγο και ο τόπος τρεξίματος παραλία Φάληρο, Μοσχάτο, Καλλιθέα, φλοίσβος,....
Οι απογευματινές προπονήσεις δίπλα στη θάλασσα είναι ολα τα ''λεφτά''
Και εδω χρειάζομαι τη βοήθειά σας, θέλω πολύ να τερματίσω στο κλασικό, δε με νοιάζει ο χρόνος, θέλω μόνο να τερματίσω, πόσα χιλ πρέπει περίπου να βγάζω την εβδομάδα ?

Ευχαριστώ
Γιάννης


aeromodelistis
big-blue Posted - 21/03/2016 : 01:01:56
Μπράβο! Αυτά είναι συναισθήματα που μένουν! Βάλε λίγο παραπάνω χρονο στις προπονήσεις σου κ θα βλέπεις τρομερή βελτίωση μήνα με το μήνα!
Μη βιάζεσαι για μαραθώνιο, χτίσε την αερόβια βάση σου, βάλε easy χιλιόμετρα
haf Posted - 20/03/2016 : 20:42:20
Πρώτος Ημιμαραθώνιος.. Μεγάλη χαρά.. Αξιοπρεπής τερματισμός σε 2:29, με μικρή προπονητική ιστορία και μέγιστα προπονητικά χιλιόμετρα εβδομαδιαία 35-40 και αυτά για τις τελευταίες δυο εβδομάδες μόνο.
Υπερέβαλα εαυτόν και για 1:35 έτρεχα σε ζώνη 5 ιδιαίτερα τα τελευταία 8 Km..
haf Posted - 29/02/2016 : 18:22:00
quote:
Originally posted by Deorum

Με στόχο να τερματίσεις απλά οκ, γίνεται. Με λίγη ταλαιπωρία... και αν φύγεις πολύ προσεκτικά και συντηρητικά.
Αλλά τα εβδομαδιαία σου χλμ είναι πολύ λίγα για ημιμαραθώνιο. Σκέψου μαζί με ένα στοιχειώδες ζέσταμα (βασικά με τόσα χλμ θα σου έλεγα να μην κάνεις, και να κάνεις ζέσταμα στα πρώτα χλμ του αγώνα...) μπορεί να κάνεις 23-24χλμ μια και έξω εκείνη την μέρα.

Αφού κατάφερες και αύξησες τις μέρες προπόνησης, οκ, να δεχτό ότι μεσοβδόμαδα μπορείς να κάνεις μόνο πχ 5-6χλμ (30λεπτά) αλλά το ΣΚ, πρέπει να κάνεις λίγα περισσότερα.



Κατάλαβα...επομένως πρώτος στόχος παραμένει ο αξιοπρεπής τερματισμός χωρίς τραυματισμό!
prof Posted - 29/02/2016 : 09:43:25
Στο πρωτο μου ημι χωρις δρομικο υποβαθρο με μεγιστο τα 38 km τερματισα ανετα λιγο κατω απο δυο ωρες

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000