Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Διατροφική υποστήριξη στον Ημιμαραθώνιο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
haf Δημοσιευτηκε - 29/02/2016 : 22:42:50
Ετοιμάζομαι για τον πρώτο μου ημιμαραθώνιο και θα ήθελα να μάθω τι θα χρειαστώ κατα την διάρκεια του αγώνα.
Συνήθως όταν τρέχω πάνω απο 10 Κμ παίρνω μισή ώρα πριν ενα τζελακι High5 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Μπορώ να πάρω ενα ανα 10 km? Υποστήριξη για κράμπες και μαγνήσιο να πάρω κατι πριν τον αγώνα η κατα την διάρκεια? και εάν ναι έχετε κατι να προτείνεται?
2   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dimitrissss Posted - 01/03/2016 : 07:50:03
Στον ημί πάρε ένα τζελ 15 λεπτά πριν τον αγώνα και ένα 45 λεπτά μετά την εκκίνηση. Το μαγνήσιο το παίρνουμε κατά τη διάρκεια κάποιων ημερών της προετοιμασίας. Την ημέρα του αγώνα δε σου κάνει τίποτα. Δε χρειάζεται να κουβαλάς νερά μαζί σου εφόσον υπάρχουν σταθμοί τροφοδοσίας. Πάρε saltsticks ή ηλεκτρολύτες σε ταμπλέτες και κατανάλωσέ με το νερό που θα παίρνεις στον αγώνα. Άμα θες να ρίξεις και αναβράζοντα ταμπλέτα μέσα απλά ζητάς ένα μπουκάλι με καπάκι.

No pain, no gain!
big-blue Posted - 29/02/2016 : 23:32:03
quote:
Originally posted by haf

Ετοιμάζομαι για τον πρώτο μου ημιμαραθώνιο και θα ήθελα να μάθω τι θα χρειαστώ κατα την διάρκεια του αγώνα.
Συνήθως όταν τρέχω πάνω απο 10 Κμ παίρνω μισή ώρα πριν ενα τζελακι High5 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Μπορώ να πάρω ενα ανα 10 km? Υποστήριξη για κράμπες και μαγνήσιο να πάρω κατι πριν τον αγώνα η κατα την διάρκεια? και εάν ναι έχετε κατι να προτείνεται?


Εξαρτάται απ´ την κατανάλωσή σου σε υδατάνθρακες.
Με ένα, το πολύ δυο τζελ εισαι οκ ενεργειακά κ αυτό εάν θες να τον πας στα όριά σου. Υπολόγισε πως θέλουν κάπου 30-45 λεπτά για να δράσουν.
Ορισμένα τζελ έχουν κ ηλεκτρολυτες, αλλιώς πάρε ένα saltstick ή ενα αναβραζον δίσκιο με ηλεκτρολυτες (διαλυμένο σε ενα μπουκαλάκι νερό το οποίο θα κουβαλάς μαζί σου)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000