Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Στομάχι στον αγώνα - διόρθωση ενεργιακής διατροφής

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chrisbat Δημοσιευτηκε - 21/03/2016 : 14:03:01
Χθές στα Τρίκαλα έτρεξα τα 21,1χλμ και υπέφερα με στομαχική διαταραχή!!
06:30-07:00 ήπια μισή κουπα γαλικό καφέ
07:15 έφαγα μια κουπα δημητριακά με βρώμη,ξηρούς καρπόυς και ταχίνι (χωρίς γάλα) και ήπια λίγο χυμό νέκταρ
08:45-09:00 έφαγα αντίδωρο απο εκκλησία, ήπια έναν ελληνικό καφέ και πήγα τουαλέτα
09:15 έφαγα μισό πορτοκάλι
09:50 ήπια isogel και 10:00 ξεκίνησα να τρέχω και να έρχονται τα προβλήματα....
άρχισα να αισθάνομαι να βαρένει το στομάχι μου
στο 7,5χλμ πίνω energygel και μέχρι το 15 έχει βαρύνει κι άλλο και αρχίζω να αισθάνομαι άσχημα
στο 15 κάνω το λάθος και πίνω πάλι energygel - μην πιστεύωντας οτι με πειράζουν τα τζελάκια που με σφήρηξε κάποιος - και στο 19 πίνω κοκα-κόλα με δυσκολία μπας και πάρω ενεργιακά κάτι απο εκεί αφου τα τζελ με προδώσανε.

αποτέλεσμα όλων των παραπάνω φτάνωντας προς τον τερματισμό γινόμουν όλο και χειρότερα και η αποδοσή μου έπεφτε συνέχεια ώσπου κατάφερα να τερματίσω χωρίς να σταματήσω κάπου αλλά με πολυ-πολύ χάλια διάθεση!!!
τελειώνοντας τον αγώνα ήπια sports drink mix με ηλεκτρολήτες μπας και ''αναστηλωθώ'' και ηρέμισα στομαχικός 4ώρες μετά!!!

την παραπάνω διατροφή την κάνω σχεδόν πάντα με η χωρίς γάλα αλλά τζελάκια πίνω 3η φορά σε αγώνα
σε άλλους πεντε πριν απο αυτούς δεν έπινα και δεν είχα τέτοιες ενοχλήσεις.
ούτε σε προπονήσεις longrun έχω πάρει ποτέ.
την 1η φορά με έπιασε σφάκτης αριστερά αλλά ξεκίνησα γρήγορα και φταίω εγώ, την 2η πήρα άλλη μάρκα και δεν ένιωσα κάτι ενώ χθες λαχτάρησα!!

τι πιστευεται οτι φταίει;
έχετε κάτι να με συμβουλέψετε;


15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
georun Posted - 30/03/2016 : 09:29:20
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by prof

Λετε οτι εφαγε πολυ αλλα εχω διαβασει οτι 3 ωρες πριν απο μαραθωνιο πρεπει να φαμε 4γρ υδατανθρακες ανα κιλο βαρους



…ώπα, ώπα…βάστα λίγο… :Ρ

Ένας δρομέας δηλαδή των 75 κιλών θα φάει 75 Χ 4 = 300 γρ. υδατανθράκων μόλις τρεις (3) ώρες πριν το Μαραθώνιο; Αυτά τα 300 γραμμάρια θα χρειαστούν έως και 300’ (δηλαδή έως και 5 ώρες !!!) για να απορροφηθούν από το λεπτό έντερο! Που σημαίνει:
1) Για δύο ολόκληρες ώρες μέσα στον αγώνα δε θα μπορεί να πιει ούτε τις ποσότητες νερού που θα χρειάζεται..
2) Τα επίπεδα ινσουλίνης θα είναι συνεχώς αυξημένα μέχρι ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ο αγώνας και η ινσουλίνη δρα ανταγωνιστικά της λιπόλυσης. Οπότε θα ξεκινήσει τον αγώνα με χαμηλό ρυθμό λιπόλυσης (και αυξημένο ρυθμό καύσης γλυκογόνου) κάτι που εμφανώς ΔΕ ΘΕΛΕΙ ο κάθε μαραθωνοδρόμος ;-))

Μήπως το 4γρ. υδατάνθρακα/κιλό σωματικού βάρους το διάβασες για το γενικότερο προτόκολλο υδατανθράκωσης; Με κορύφωση που μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 10γρ./κιλό βάρους αν πρόκειται να ακολουθηθεί το μονοήμερο πρωτόκολλο υδατανθράκωσης…

Free your feet...free your senses!


Δηλαδη Μανολη για προτοκολλο υδατανθρακωσης 3 ημερων παμε για 4-5 γραμμαρια υδατανθρακα ανα κιλο σωματικου βαρους?
καποια στιγμη ειχα προσπαθησει μεσω endurance calculator να παρω 1600 υδατανθρακες (σε τρεις μερες).αλλα πολυ φαι ρε παιδι μου.με βαρυνε πολυ(βεβαια ο αγωνας βγηκε με πολλες δυναμεις).οποια αποψη δεκτη.ευχαριστω!
Aroulio Posted - 29/03/2016 : 16:00:17
Στα Τρίκαλα έφαγα, την παραμονή μακαρόνια για μεσημέρι και λίγο πίτσα για βράδυ. Πρωινό συντηρητικό, 2 φέτες ψωμί με τυρί και 2 μίνι κρουασάν βουτύρου. Στον αγώνα, λίγο νερό και energy gel στο 10ο km, το οποίο με βάρυνε.
Ελάχιστο νερό στο 15ο και στο 18ο και ζεστή coca-cola στο 19,5. Αυτά τα λίγα υγρά σε συνδυασμό με την ταχύτητα που πήγαινα ήταν αρκετά για να έχω μια μικρή στομαχική δυσφορία από το 13-14 και μετά.

Αν είχα φάει το δικό σου πρωινό, θα χρειαζόμουν και μια μισόλιτρη sprite για να χωνέψω...
HAGI Posted - 24/03/2016 : 17:08:09
quote:

Οι 5000 αγώνες λογικά σε κάνουν έτοιμο για γκίνες;)



....αστειευόμενος το είπα! Παραπάνω είναι!!!!
big-blue Posted - 24/03/2016 : 16:13:01
quote:
Originally posted by HAGI

quote:
Originally posted by big-blue

Το βιτάμ λογικά μονο κακό κάνει γιατί ειναι φουλ στα λιπαρά κ μαλιστα κακά.
Η φέτα επίσης εχει πολλά λιπαρά αλλα εχει κ πρωτεΐνες.
Τα αυγά είναι τούμπανο όντως... Δεν ξέρω πόσο εύπεπτα ειναι όμως κ πόσο επικίνδυνα για κενώσεις (ευγενικά:))



Όπως έγραψα παραπάνω καθένας πρέπει να προσαρμόζει την διατροφή του ποιοτικά και ποσοτικά με βάση τις ανάγκες του και με βάση το τι τον ¨πειράζει" ή όχι. Δεν είπα πως η δικές μου διατροφικές επιλογές είναι καλές ή κακές......είναι απλός αυτό που εγώ επιλέγω να κάνω "εμπειρικά" μετά από 5000 αγώνες!


Ναι το καταλαβαίνω. Απλά το αναλύω λίγο παραπάνω ώστε να έχουμε μια πιο βελτιωμένη πρόταση κ ο καθένας να διαλέγει. Αυτό με τα αυγά ας πούμε μου άρεσε.
Οι 5000 αγώνες λογικά σε κάνουν έτοιμο για γκίνες;)
HAGI Posted - 24/03/2016 : 01:08:00
quote:
Originally posted by big-blue

Το βιτάμ λογικά μονο κακό κάνει γιατί ειναι φουλ στα λιπαρά κ μαλιστα κακά.
Η φέτα επίσης εχει πολλά λιπαρά αλλα εχει κ πρωτεΐνες.
Τα αυγά είναι τούμπανο όντως... Δεν ξέρω πόσο εύπεπτα ειναι όμως κ πόσο επικίνδυνα για κενώσεις (ευγενικά:))



Όπως έγραψα παραπάνω καθένας πρέπει να προσαρμόζει την διατροφή του ποιοτικά και ποσοτικά με βάση τις ανάγκες του και με βάση το τι τον ¨πειράζει" ή όχι. Δεν είπα πως η δικές μου διατροφικές επιλογές είναι καλές ή κακές......είναι απλός αυτό που εγώ επιλέγω να κάνω "εμπειρικά" μετά από 5000 αγώνες!
big-blue Posted - 24/03/2016 : 00:47:44
Το βιτάμ λογικά μονο κακό κάνει γιατί ειναι φουλ στα λιπαρά κ μαλιστα κακά.
Η φέτα επίσης εχει πολλά λιπαρά αλλα εχει κ πρωτεΐνες.
Τα αυγά είναι τούμπανο όντως... Δεν ξέρω πόσο εύπεπτα ειναι όμως κ πόσο επικίνδυνα για κενώσεις (ευγενικά:))
trexantiris Posted - 23/03/2016 : 14:36:14
quote:
Originally posted by prof

Λετε οτι εφαγε πολυ αλλα εχω διαβασει οτι 3 ωρες πριν απο μαραθωνιο πρεπει να φαμε 4γρ υδατανθρακες ανα κιλο βαρους



…ώπα, ώπα…βάστα λίγο… :Ρ

Ένας δρομέας δηλαδή των 75 κιλών θα φάει 75 Χ 4 = 300 γρ. υδατανθράκων μόλις τρεις (3) ώρες πριν το Μαραθώνιο; Αυτά τα 300 γραμμάρια θα χρειαστούν έως και 300’ (δηλαδή έως και 5 ώρες !!!) για να απορροφηθούν από το λεπτό έντερο! Που σημαίνει:
1) Για δύο ολόκληρες ώρες μέσα στον αγώνα δε θα μπορεί να πιει ούτε τις ποσότητες νερού που θα χρειάζεται..
2) Τα επίπεδα ινσουλίνης θα είναι συνεχώς αυξημένα μέχρι ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ο αγώνας και η ινσουλίνη δρα ανταγωνιστικά της λιπόλυσης. Οπότε θα ξεκινήσει τον αγώνα με χαμηλό ρυθμό λιπόλυσης (και αυξημένο ρυθμό καύσης γλυκογόνου) κάτι που εμφανώς ΔΕ ΘΕΛΕΙ ο κάθε μαραθωνοδρόμος ;-))

Μήπως το 4γρ. υδατάνθρακα/κιλό σωματικού βάρους το διάβασες για το γενικότερο προτόκολλο υδατανθράκωσης; Με κορύφωση που μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 10γρ./κιλό βάρους αν πρόκειται να ακολουθηθεί το μονοήμερο πρωτόκολλο υδατανθράκωσης…

Free your feet...free your senses!
zoro Posted - 23/03/2016 : 09:14:47
Αυτό με το "φούσκωμα" το φοβάμαι αρκετά και 'γώ.
Μένω στα 2 και βλέπω στην πορεία.
Coach ευχαριστώ και πάντα επιτυχίες να έχεις!
HAGI Posted - 23/03/2016 : 08:04:39
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by HAGI

Δοκίμασε την επόμενη φορά να καταναλώσεις λιγότερες φυτικές ίνες. Πορτοκάλι-βρώμη-ξηρούς καρπούς-χυμό νέκταρ και ταχίνι....όλα είναι πλούσια σε φυτικές ίνες. Προσωπικά το τελευταίο 24ωρο περιορίζω στο ελάχιστο τις φυτικές ίνες (εκτός απο το ψωμί).

Εγώ τρώω 3-3,5 ώρες πριν τον αγώνα πρωινό με 2 φέτες ψωμί λευκό με μέλι και βιτάμ, 2 αυγά βραστά και 1 πολύ μικρό κομματάκι τυρί φέτα.

1 ώρα (αυστηρά) πριν τον αγώνα 1 gel ή ρόφημα υδατανθράκων βραδείας αποδέσμευσης.

κατα την διάρκεια του αγώνα 45-60γρ. υδατανθράκων ανά ώρα.

Φυσικά θα πρέπει να πειραματιστείς στην προπόνηση και να προσαρμόσεις το διατροφικό σου πλάνο αναλόγα με τις ανάγκες σου και τις γευστικές προτιμήσεις.


Αυτό με τα 2 αυγά το έκανα για πρώτη φορά πριν τον ημι των Τρικάλων και σε ολη την διαδρομή ήμουν ένοιωθα πλήρης παρόλο που τα κατανάλωσα 3 ώρες πρίν.
Στον μαραθώνιο σε δύο βδομάδες λες να είναι υπερβολή παραπάνω ποσότητα;;
( 1,90 - 87 κιλά)



Αυτό το πρωινό το τρώω εδώ και 2 δεκαετίες πριν από κάθε αγώνα. Εμένα ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.Βέβαια αυτό που είναι καλό για μένα, για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι. Γενικά όμως πρέπει να είναι "καλό" το πρωινό πριν τον αγώνα και ποσοτικά αλλά και ποιοτικά. Ποιοτικά θα πρέπει να καταναλώσεις τροφές που ξέρεις ότι δεν σε πειράζουν και δεν θα έχεις πρόβλημα και ποσοτικά μέχρι εκεί που αισθάνεσαι κορεσμό, χωρίς φυσικά να σηκωθείς από το τραπέζι με "φουσκωμένο" στομάχι.
Αυτά τα δύο, δηλαδή την ποσότητα και το είδος της τροφής, δεν μπορεί να σου τα υποδείξει με ακρίβεια κανένας, ούτε διαιτολόγος, ούτε κάποιος αθλητίατρος. Μόνος σου θα τα ρυθμίσεις και θα κάνεις τις καλύτερες επιλογές για σένα πειραματιζόμενος στην προπόνηση ή "εμπειρικά" μέσα από τους αγώνες.
zoro Posted - 22/03/2016 : 20:43:01
quote:
Originally posted by HAGI

Δοκίμασε την επόμενη φορά να καταναλώσεις λιγότερες φυτικές ίνες. Πορτοκάλι-βρώμη-ξηρούς καρπούς-χυμό νέκταρ και ταχίνι....όλα είναι πλούσια σε φυτικές ίνες. Προσωπικά το τελευταίο 24ωρο περιορίζω στο ελάχιστο τις φυτικές ίνες (εκτός απο το ψωμί).

Εγώ τρώω 3-3,5 ώρες πριν τον αγώνα πρωινό με 2 φέτες ψωμί λευκό με μέλι και βιτάμ, 2 αυγά βραστά και 1 πολύ μικρό κομματάκι τυρί φέτα.

1 ώρα (αυστηρά) πριν τον αγώνα 1 gel ή ρόφημα υδατανθράκων βραδείας αποδέσμευσης.

κατα την διάρκεια του αγώνα 45-60γρ. υδατανθράκων ανά ώρα.

Φυσικά θα πρέπει να πειραματιστείς στην προπόνηση και να προσαρμόσεις το διατροφικό σου πλάνο αναλόγα με τις ανάγκες σου και τις γευστικές προτιμήσεις.


Αυτό με τα 2 αυγά το έκανα για πρώτη φορά πριν τον ημι των Τρικάλων και σε ολη την διαδρομή ήμουν ένοιωθα πλήρης παρόλο που τα κατανάλωσα 3 ώρες πρίν.
Στον μαραθώνιο σε δύο βδομάδες λες να είναι υπερβολή παραπάνω ποσότητα;;
( 1,90 - 87 κιλά)
Marmite Posted - 22/03/2016 : 18:54:12
quote:
Originally posted by prof

Λετε οτι εφαγε πολυ αλλα εχω διαβασει οτι 3 ωρες πριν απο μαραθωνιο πρεπει να φαμε 4γρ υδατανθρακες ανα κιλο βαρους



Άμα περιμένεις να πάρεις ενέργεια 3 ώρες πριν τον μαραθώνιο, σώθηκες!

Εγώ πάντα νηστική τρέχω. Longruns και αγώνες.

Γενικά ο καθένας όπως βολεύεται, δεν υπάρχει συνταγή για όλους.

Κι εγώ όπως τα διαβάζω αυτά που έφαγε ο φίλος μας μου φαίνονται πάρα πολλά. Βαριά για το στομάχι είναι και τα ξηροκάρπια και το ταχίνι και το πορτοκάλι.
Επίσης εμένα προσωπικά μου χαλάει το στομάχι ο γαλλικός καφές.
Α και τα ισοτονικά (έχω βρει 2 μόνο γεύσεις μιας μάρκας που δεν με χαλάνε)

Οπότε, φίλε άλλαζε σταδιακά 1 από αυτά που τρως-πίνεις για να βρεις τι σε πειράζει.


http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
kalogeridis Posted - 22/03/2016 : 14:19:08
Ραντεβού στις χημικές λοιπόν...

Myasics.com πασα-tempo run!
prof Posted - 22/03/2016 : 14:10:15
Λετε οτι εφαγε πολυ αλλα εχω διαβασει οτι 3 ωρες πριν απο μαραθωνιο πρεπει να φαμε 4γρ υδατανθρακες ανα κιλο βαρους
Etien Posted - 22/03/2016 : 13:15:12

...Καμμιά φορα , παιζει να ειναι ημερων (τουλαχιστον ) το ψωμακι αντιδωρου...

Ευχαριστω .
kalogeridis Posted - 22/03/2016 : 13:01:32
Οι φυτικές ίνες σε συνδυασμό με τον αγωνιστικό ρυθμό δημιουργούν θέμα. Μέχρι να γίνει η πεψη τους για να μιλάμε για εντερικο θέμα θέλουν ώρες. Οπότε μιλάμε για στομαχικο για τουλάχιστον 3 ώρες από τη λήψη τους. Από τη στιγμή που μπήκες σε αγώνα και η καρδιά ζητούσε αίμα, για να τροφοδοτησει το μυικό των ποδιών, ο οργανισμός άρχισε να μειώνει το αίμα που ήταν στο στομάχι για να πραγματοποιηθεί η πεψη. Το βαρύ στομάχι κατά τα λεγόμενα σου προυπηρχε του τζελ. Απλώς το τζελ το τερμάτισε. Η Μαρία έχει δίκιο για τα όξινα.

Myasics.com πασα-tempo run!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000