Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Στομάχι στον αγώνα - διόρθωση ενεργιακής διατροφής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

chrisbat
Newbie Forum Runner

Greece


43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/03/2016 :  14:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθές στα Τρίκαλα έτρεξα τα 21,1χλμ και υπέφερα με στομαχική διαταραχή!!
06:30-07:00 ήπια μισή κουπα γαλικό καφέ
07:15 έφαγα μια κουπα δημητριακά με βρώμη,ξηρούς καρπόυς και ταχίνι (χωρίς γάλα) και ήπια λίγο χυμό νέκταρ
08:45-09:00 έφαγα αντίδωρο απο εκκλησία, ήπια έναν ελληνικό καφέ και πήγα τουαλέτα
09:15 έφαγα μισό πορτοκάλι
09:50 ήπια isogel και 10:00 ξεκίνησα να τρέχω και να έρχονται τα προβλήματα....
άρχισα να αισθάνομαι να βαρένει το στομάχι μου
στο 7,5χλμ πίνω energygel και μέχρι το 15 έχει βαρύνει κι άλλο και αρχίζω να αισθάνομαι άσχημα
στο 15 κάνω το λάθος και πίνω πάλι energygel - μην πιστεύωντας οτι με πειράζουν τα τζελάκια που με σφήρηξε κάποιος - και στο 19 πίνω κοκα-κόλα με δυσκολία μπας και πάρω ενεργιακά κάτι απο εκεί αφου τα τζελ με προδώσανε.

αποτέλεσμα όλων των παραπάνω φτάνωντας προς τον τερματισμό γινόμουν όλο και χειρότερα και η αποδοσή μου έπεφτε συνέχεια ώσπου κατάφερα να τερματίσω χωρίς να σταματήσω κάπου αλλά με πολυ-πολύ χάλια διάθεση!!!
τελειώνοντας τον αγώνα ήπια sports drink mix με ηλεκτρολήτες μπας και ''αναστηλωθώ'' και ηρέμισα στομαχικός 4ώρες μετά!!!

την παραπάνω διατροφή την κάνω σχεδόν πάντα με η χωρίς γάλα αλλά τζελάκια πίνω 3η φορά σε αγώνα
σε άλλους πεντε πριν απο αυτούς δεν έπινα και δεν είχα τέτοιες ενοχλήσεις.
ούτε σε προπονήσεις longrun έχω πάρει ποτέ.
την 1η φορά με έπιασε σφάκτης αριστερά αλλά ξεκίνησα γρήγορα και φταίω εγώ, την 2η πήρα άλλη μάρκα και δεν ένιωσα κάτι ενώ χθες λαχτάρησα!!

τι πιστευεται οτι φταίει;
έχετε κάτι να με συμβουλέψετε;



Edited by - chrisbat on 21/03/2016 14:08:59

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  16:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έφαγες πολύ και ποικιλία σύντροφε.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Πάντως η μόνη λύση είναι να το ψάξεις στις προπονήσεις, και μετά να ΜΗΝ το πειράξεις καθόλου. (μερικοί ενόψει του αγώνα, κάνουν το κάτι παραπάνω σε σχέση με την προπόνηση, και αυτό τελικά το χαλάει).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  18:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chrisbat

και στο 19 πίνω κοκα-κόλα με δυσκολία μπας και πάρω ενεργιακά κάτι απο εκεί αφου τα τζελ με προδώσανε.





Κατά τη διάρκεια της άσκησης δε πίνουμε ποτέ υπερτονικά ποτά (αναψυκτικά, χυμούς) γιατί ο οργανισμός χρειάζεται επιπλέον προσπάθεια για να τα απορροφήσει.
Και μια απορία. Την κόκα κόλα που τη βρήκες την ώρα του αγώνα; Είχαν τροφοδοσία με αναψυκτικά;

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  19:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκίμασε την επόμενη φορά να καταναλώσεις λιγότερες φυτικές ίνες. Πορτοκάλι-βρώμη-ξηρούς καρπούς-χυμό νέκταρ και ταχίνι....όλα είναι πλούσια σε φυτικές ίνες. Προσωπικά το τελευταίο 24ωρο περιορίζω στο ελάχιστο τις φυτικές ίνες (εκτός απο το ψωμί).

Εγώ τρώω 3-3,5 ώρες πριν τον αγώνα πρωινό με 2 φέτες ψωμί λευκό με μέλι και βιτάμ, 2 αυγά βραστά και 1 πολύ μικρό κομματάκι τυρί φέτα.

1 ώρα (αυστηρά) πριν τον αγώνα 1 gel ή ρόφημα υδατανθράκων βραδείας αποδέσμευσης.

κατα την διάρκεια του αγώνα 45-60γρ. υδατανθράκων ανά ώρα.

Φυσικά θα πρέπει να πειραματιστείς στην προπόνηση και να προσαρμόσεις το διατροφικό σου πλάνο αναλόγα με τις ανάγκες σου και τις γευστικές προτιμήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chrisbat
Newbie Forum Runner

Greece


43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  20:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οργανικά ήμουν ξεκούραστος και πανέτοιμος με πολύ διάθεση!!!
στο στομάχι δεν ειχα φούσκωμα πριν την εναρξη του αγώνα.
όλα ξεκίνησαν απο την κατάποση του πρώτου τζελ.

dimitrissss κοκα-κόλα έχω πιει στους μισους αγώνες ακριβώς επειδή είναι υπερτονική
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  20:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ίδιο θέμα ακριβώς είχα κι εγώ,ίσως και χειρότερα ....το γράψα στο θέμα του ημιμαραθωνίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  23:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω με όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω περί φυτικών ινών. Επίσης η τουαλέτα που πήγες εννοείται ότι αφορούσε προηγούμενο γεύμα και όχι το πρωινό... Και κάτι άλλο που πρέπει να λάβετε υπόψιν είναι ότι στον συγκεκριμένο αγώνα κατεβηκατε για επίδοση και πολύ καλά κάνατε. Όμως ο αγωνιστικός ρυθμός σε συνδυασμό με υπερφορτωση στο στομάχι ( μην υποτιμάς το μισό πορτοκαλί, έκανε κι αυτό τη δουλειά του) και τη θερμοκρασία που ανεβαίνει μπορεί να δώσει στομαχικες διαταραχές. Σε μένα, όταν ξεπεράσω τους 162-163 παλμούς περίπου για πάνω από 5 λεπτά έχω θέμα. Μάθε λίγο καλύτερα τα κοζια του οργανισμού σου ξεκινώντας από τα ελάχιστα και σταδιακά βαζε και κάτι έξτρα για δοκιμή. Αν σου κάθεται καλώς, αν όχι ριτζεκτ. Πάντως αν τα φάω όλα αυτά εγώ, από το ζέσταμα θα κερνάω ρουκετες.
Υγ. Αντιδωρο έφαγες, μάλλον κερί δεν ανάψες!

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  00:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού προκαλείς... Το αντίδωρο βέβαια!

Όπως τα είπε ο Hagi. Πολλές φυτικές ίνες!
Εντωμεταξύ τοσο δεν τρώω ούτε όταν πάω για μαραθώνιο.
Δυο-τρεις φέτες (νορμαλ μεγέθους) λευκού ψωμιού με σκέτο μέλι, ενα μικρό καφεδάκι κ οκ.
Εχεις κάνει υδατανθρακωση τις προηγούμενες ημέρες, δεν το σώζεις εκείνη τη στιγμη.

Edited by - big-blue on 22/03/2016 00:26:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  07:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα συμφωνησω με προηγουμενες αποψεις οτι εφαγες πολλα στο πρωινο σου ειδικα για την ημερα του αγωνα με πολλες φυτικες ινες. καλο ειναι να κανεις δοκιμη με λιγοτερα και σιγα σιγα βαλε μερικα εξτρα. Πιστευω ομως οτι ενα μεγαλο μερος στη ζημια σου το επαιξε οι δυο καφεδες που ηπιες μιας και εχουν συστατικα που ενεργοποιουν το εντερο. Για εμενα το πρωινο μου ειναι μια μεγαλη φετα απο ψωμι ολικης (που ζυμωνω εγω) μαζι με μια κουταλια γλυκου ανακατεμενο ταχινι ολικης με μελι, δυο φρυγανιες με τυρι και σαλαμι και τελος 2 στιμμενα και σουρωμενα πορτοκαλια, αυτο το πρωινο με κραταει ανετα μεχρι τις 12-1 το μεσιμερι

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  08:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης να συμπληρώσω πως δεν πρέπει να προσέξεις μόνο το προ-αγωνιστικο γεύμα 3-4 ώρες πριν τον αγώνα αλλά 1-2 ημέρες πριν. Πολύ δρομείς κάνουν το λάθος να τρώνε ασυνήθιστα μεγάλες ποσότητες υδατανθράκων στην προσπάθεια τους να πετύχουν την λεγόμενη "φόρτιση". Έχει καθιερωθεί π.χ η μακαρονάδα το βράδυ πριν τον αγώνα (που είναι πέρα για πέρα λάθος καθώς θα πρέπει να γίνεται τουλάχιστον 24+ ώρες πριν), όπου μερικοί αντί για πιάτο βάζουν κατσαρόλα μπροστά τους. Στην "φόρτιση" υδατανθράκων δεν αυξάνουμε την ποσότητα που τρώμε αλλά αυξάνουμε την αναλογία υδατανθράκων κατά 10-15% σε σχέση με τα μη-προαγωνιστκά γεύματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  09:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνω μια μικρή παρατήρηση.
Γράφετε αρκετοί για φυτικές ίνες ότι ευθύνονται.
Θα διαφωνήσω!
Έφαγε πολύ κτλ, οκ και εγώ το έγραψα αυτό, αλλά δεν ήταν οι φυτικές ίνες.
Αν ήταν οι φυτικές ίνες, θα είχε πρόβλημα με το να πάει τουαλέτα, καθώς όσο μπορώ να καταλάβω, επηρεάζουν από το έντερο και μετά την λειτουργία. Και αυτό θα ήταν μια παρενέργεια αρκετών ωρών μετά.
Όχι το στομάχι καθεαυτό.
Έφαγε απλώς πολύ και διάφορα, ασχέτως φυτικών ινών.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

(αν επρόκειτο να πάρεις gelaki μάλλον αγχώθηκες πιο πριν... και το παραέκανες).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  09:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Να κάνω μια μικρή παρατήρηση.
Γράφετε αρκετοί για φυτικές ίνες ότι ευθύνονται.
Θα διαφωνήσω!
Έφαγε πολύ κτλ, οκ και εγώ το έγραψα αυτό, αλλά δεν ήταν οι φυτικές ίνες.
Αν ήταν οι φυτικές ίνες, θα είχε πρόβλημα με το να πάει τουαλέτα, καθώς όσο μπορώ να καταλάβω, επηρεάζουν από το έντερο και μετά την λειτουργία. Και αυτό θα ήταν μια παρενέργεια αρκετών ωρών μετά.
Όχι το στομάχι καθεαυτό.
Έφαγε απλώς πολύ και διάφορα, ασχέτως φυτικών ινών.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

(αν επρόκειτο να πάρεις gelaki μάλλον αγχώθηκες πιο πριν... και το παραέκανες).



Συμφωνω κι εγω. Δεν ειχε προβλημα με εντερο-τουαλετα ο ανθρωπος, με φουσκωμα, στομαχικη δυσφορια/ανακατωσουρα ειχε προβλημα. Το πιθανοτερο το τζελακι σε συνδυασμο με το πορτοακλι και το χυμο νεκταρ που ειχε πιει νωριτερα το προκαλεσαν αυτο. Γενικα οι οξινες τροφες ευθυνονται για παλινδρομηση. Πηρε και το τζελακι και ηρθε κι εδεσε.

Γνωμη μου αν θες να ξαναπαρεις τζελακι, δοκιμασε το σε προπονηση, αλλα χωρις να εχεις καταναλωσει οξινη τροφη προηγουμενως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  09:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Να κάνω μια μικρή παρατήρηση.
Γράφετε αρκετοί για φυτικές ίνες ότι ευθύνονται.
Θα διαφωνήσω!
Έφαγε πολύ κτλ, οκ και εγώ το έγραψα αυτό, αλλά δεν ήταν οι φυτικές ίνες.
Αν ήταν οι φυτικές ίνες, θα είχε πρόβλημα με το να πάει τουαλέτα, καθώς όσο μπορώ να καταλάβω, επηρεάζουν από το έντερο και μετά την λειτουργία. Και αυτό θα ήταν μια παρενέργεια αρκετών ωρών μετά.
Όχι το στομάχι καθεαυτό.
Έφαγε απλώς πολύ και διάφορα, ασχέτως φυτικών ινών.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

(αν επρόκειτο να πάρεις gelaki μάλλον αγχώθηκες πιο πριν... και το παραέκανες).



Έχεις δίκαιο σε αυτό που λές. Την αιτία δεν την ξέρουμε απλός υποθέσεις κάνουμε. Μπορεί ο άνθρωπος να περνούσε κάποια ίωση ή ένα κρύωμα λόγω εποχής. Απλά στην διατροφή όπως την περιέγραψε παραπάνω φαίνεται να έχει καταναλώσει όχι μόνο μεγάλες ποσότητες αλλά και πλούσιες σε φυτικές ινες. Οι φυτικές ίνες είναι δυσκολοχώνευτες και σε συνδυασμό με τα πολλά υγρά που καταναλώνουν οι δρομείς πριν τους αγώνες δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός. Αν ήταν ποδηλασία πιθανόν δεν θα είχε πρόβλημα αλλά το τρέξιμο λόγω της επαφής με το έδαφος και εξαιτίας των κραδασμών μπορεί να προκαλέσει "ταχεία εκκένωση" (πως να το πω πιο ευγενικά?) ή γαστρεντερικά προβλήμα σε ένα έντερο γέματο με υγρά και δύσπεπτο περιεχόμενο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chrisbat
Newbie Forum Runner

Greece


43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  10:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βρε συναθλητές...
αφου σας λέω οτι πάντα αυτά τρώω, 3ώρες πριν, με μικρές αλλαγές όπως γάλα αντι χυμού κτλ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, γιατι να φταίει αυτό;
στις προπονήσεις logrun - χαλαρώτερου ρυθμού όμως - τα ίδια τρωω αν είναι πρωι και αν ειναι απογευμα έχω φάει το μεσημεριανό του σπιτιου όποιο κι αν είναι.
αν περνούσα κάποια ίωση κτλ δεν θα είχα πριν ή μετά κάποια ένδειξη; μια χαρά ήμουν πάντως οταν ηρέμησε το στομαχι και βγηκα και για καφέ-μπύρα!!!
να δεχτώ οτι μπορεί ο ήλιος και η καταπόνηση να δημιουργησαν περισσότερο πρόβλημα αλλα εγώ θα επιμείνω στα gel και θα πω και το πορτοκάλι.
πιστευω οτι... με πορτοκάλι και χωρίς τα 3 gel δεν θα είχα πρόβλημα.
αφού δεν τα ξέρει ο οργανισμός μου....

την προιγουμενη μέρα πάντως είχα φάει μακαρόνια με μανιτάρια πρωϊ-βραδυ.

ΥΓ. κεράκι άναψα κανονικά - Ορθοδοξίας ημέρα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis_
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  10:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ φίλε τρώω στους αγώνες ακριβώς ότι έφαγες και εσύ ! συν το γάλα μάλιστα, οπότε είδες ότι είναι καθαρά προσωπικό το θέμα
θα σου έλεγα να αλλάξεις μάρκα στα τζελάκια και να πειραματιστείς στις προπονήσεις σου, επί τη ευκαιρία εμένα τα isogel μου φαίνονται απαίσια δεν την παλεύω με τπτ

Edited by - antonis_ on 22/03/2016 10:12:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  13:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι φυτικές ίνες σε συνδυασμό με τον αγωνιστικό ρυθμό δημιουργούν θέμα. Μέχρι να γίνει η πεψη τους για να μιλάμε για εντερικο θέμα θέλουν ώρες. Οπότε μιλάμε για στομαχικο για τουλάχιστον 3 ώρες από τη λήψη τους. Από τη στιγμή που μπήκες σε αγώνα και η καρδιά ζητούσε αίμα, για να τροφοδοτησει το μυικό των ποδιών, ο οργανισμός άρχισε να μειώνει το αίμα που ήταν στο στομάχι για να πραγματοποιηθεί η πεψη. Το βαρύ στομάχι κατά τα λεγόμενα σου προυπηρχε του τζελ. Απλώς το τζελ το τερμάτισε. Η Μαρία έχει δίκιο για τα όξινα.

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000