Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 επιλογή παπουτσιού

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Scrooge Δημοσιευτηκε - 12/04/2016 : 13:04:52
Καλημέρα.

Ψάχνω για παπούτσι τρεξίματος. Είμαι 1.75 - 68 kg, μάλλον ουδέτερου πρηνισμού και τρέχω συνήθως μέχρι 5 km σε ταρτάν ή άσφαλτο. Το μπάτζετ μου είναι στα 100 € περίπου.

Κατόπιν έρευνας έχω καταλήξει στα εξής:

1) Adidas Supernova Sequence Boost 8 (310 gr)
http://www.adidas.gr/supernova-sequence-boost-8-shoes/S78289.html
Τιμή: 95€ (21run.com)

2) Asics Gel Cumulus 17 (337 gr)
http://www.asics.com/gb/en-gb/gel-cumulus-17/p/0010248235.9093
Τιμή: 95€ (nutrition planet)

3) Mizuno Wave Rider 19 (260 gr)
http://www.mizuno.eu/gr/footwear/running/j1gc160304/wave-rider-19#cJ1GC160304
Τιμή: 98€ (21run.com)

Εσείς τι θα προτείνατε;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Scrooge Posted - 22/04/2016 : 10:15:36
Κάποιες πρώτες εντυπώσεις από τα νέα παπούτσια.
Είναι πολύ άνετα στο βάδισμα, αλλά μετά από κάποιες ώρες που τα πόδια φυσιολογικά έχουν πρηστεί τα νιώθω λίγο στενά εμπρός στα πλάγια. Το μέγεθος είναι μάλλον σωστό αφού περισσεύει 1 cm εμπρός. Ίσως είναι έτσι το καλούπι τους ή απλώς δεν έχουν ανοίξει ακόμα.
Επίσης, μετά από ώρα νιώθω τα πόδια μου να ζεσταίνονται αρκετά. Αυτό το έχω διαβάσει και σε κάποιο review ότι συμβαίνει με το συγκεκριμένο παπούτσι.
Ανυπομονώ να δω πώς θα είναι στο τρέξιμο. Έχω ακούσει από έμπειρους δρομείς ότι τα καινούρια παπούτσια πρέπει να τα στρώνεις για δυο βδομάδες πριν τα βάλεις για τρέξιμο. Δεν μπορώ να περιμένω τόσο. Τέσσερις μέρες που τα φοράω συνεχώς δεν είναι αρκετές;
Scrooge Posted - 19/04/2016 : 12:42:41
Μόλις παρέλαβα τα νέα μου παπούτσια!
Τα οποία, μετά από σκέψη, είναι τα Saucony Ride 8.
http://www.saucony.eu/el-GR/7357/citron-orange-deep-water/7697/men's-ride-8.html#sthash.z5k7t29g.dpbs
Αν και τελευταίο μοντέλο, στο συγκεκριμένο χρώμα βρήκα σχετικά καλή έκπτωση (91€ από 130€).
Το επέλεξα με βάση reviews που βρήκα στο internet, οι οποίες το περιγράφουν ως πολύ μαλακό και άνετο παπούτσι που προσφέρει και κάποια στήριξη χωρίς να ξεφεύγει σε βάρος (266 gr).
Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε λίγο η εμφάνισή του στις φωτογραφίες, καθώς μου φάνηκε λίγο άκομψο και κραυγαλέο. Όμως από κοντά καμία σχέση. Πολύ όμορφο παπούτσι, που φοριέται ακόμα και καθημερινά με ένα τζιν.
Στα λίγα μέτρα που το περπάτησα ως τώρα, μου φάνηκε λες και πατούσα σε μαγικό χαλί. Αλλά αυτό είναι αναμενόμενο, καθώς είναι το πρώτο μου "σοβαρό" running παπούτσι.
Για τις επόμενες 10-15 μέρες θα το φοράω μόνο για περπάτημα για να "στρωθεί".
Περισσότερες εντυπώσεις εν καιρώ...
iliaskotzaoglou Posted - 14/04/2016 : 11:23:28
nike to vomero:ΚΑΛΟ,ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ,ΜΕ ΚΑΛΗ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ,ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ!(ΓΙΑ ΣΤΟΚ ΔΕΝ ΞΕΡΩ)!
Themis PwR24 Posted - 14/04/2016 : 10:06:42
Καλημερα, προσφατα ειχα και εγω τις ιδιες αποριες οσον αφορα το παπουτσι! Ειχα παρει το pegasus 32 ( με το οποιο καο τελικα ετρεξα στις 10 απριλιου τον μαραθωνιο στη βόννη της γερμανιας) ειμαι πολυ ευχαριστημενος το συστηνω, και επισης συστεινω παλι της nike to vomero! PwR _24_

Η δυναμη της ψυχης βοηθαει σε καθε στοχο μας!!!!
Scrooge Posted - 13/04/2016 : 18:08:31
quote:
Originally posted by dimitrissss
Στην Αχαρνών προς το τέλος της, έχουν στοκάδικα οι Adidas και Nike

Μένω επαρχία και έχω επισκεφθεί ήδη όλα τα καταστήματα αθλητικών ειδών στην πόλη μου...
dimitrissss Posted - 13/04/2016 : 17:27:51
Στην Αχαρνών προς το τέλος της, έχουν στοκάδικα οι Adidas και Nike το ένα απέναντι από το άλλο. Για Adidas δεν ξέρω δεν έχω ψωνίσει αλλά στη Nike έχω βρει ακόμα και φετινά παπούτσια εξαμήνου σε τιμές στοκ.

No pain, no gain!
roberto4carlos Posted - 13/04/2016 : 16:10:39
quote:
Originally posted by Scrooge


Δεδομένου ότι τα τελευταία χρόνια τρέχω με κάτι παλιά Nike running, θα ήταν ίσως προτιμότερο το νέο παπούτσι να έχει πιο συντηρητικό drop (10 ή 12 mm) ώστε να μην μου έρθει απότομη η αλλαγή;



Ε δεν νομίζω ότι τα Nike running που έτρεχες είχαν κάνα drop=20, ώστε να πρέπει να κατέβεις σιγά σιγα !!!
Για το βάρος σου και για τα χιλιόμετρα που κάνεις 8-10mm μια χαρά μου φαντάζουν.

Και μη ξεχνάς ότι το παπούτσι θέλει και κάποια χιλιόμετρα για να στρώσει και να δεις πως συνεργάζεται με το πόδι.






winarg Posted - 13/04/2016 : 15:45:43
quote:
Originally posted by Scrooge

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη το Adidas Adizero Boston Boost 5.0 για να το δοκιμάσω.
Δοκίμασα όμως Nike Pegasus 32 και Adidas Ultra Boost (το δεύτερο απλώς για να δω το νούμερό μου). Το Nike κατά τη γνώμη μου πιο όμορφο, αλλά το Ultra μάλλον είναι σε άλλη κλάση (κοστίζει και 180€). Μου φάνηκε ότι το Adidas, αν και σωστό νούμερο σε μήκος, ήταν κάπως στενό στα πλάγια. Μου έκανε εντύπωση που και στα δύο το νούμερό μου ήταν UK 9.5, όταν στα κανονικά παπούτσια φοράω συνήθως UK 8.5 ή 9.


Άντε σε ένα κατάστημα Adidas να το δοκιμάσεις. Δε νομίζω θα το βρεις σε άλλα. Όσο για την ομορφιά, το θέμα είναι πρώτα να σου κάθεται καλά και μετά να σου γεμίζει το μάτι
Scrooge Posted - 13/04/2016 : 15:27:57
Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη το Adidas Adizero Boston Boost 5.0 για να το δοκιμάσω.
Δοκίμασα όμως Nike Pegasus 32 και Adidas Ultra Boost (το δεύτερο απλώς για να δω το νούμερό μου). Το Nike κατά τη γνώμη μου πιο όμορφο, αλλά το Ultra μάλλον είναι σε άλλη κλάση (κοστίζει και 180€). Μου φάνηκε ότι το Adidas, αν και σωστό νούμερο σε μήκος, ήταν κάπως στενό στα πλάγια. Μου έκανε εντύπωση που και στα δύο το νούμερό μου ήταν UK 9.5, όταν στα κανονικά παπούτσια φοράω συνήθως UK 8.5 ή 9.
Scrooge Posted - 13/04/2016 : 15:15:22
quote:
Originally posted by roberto4carlos

Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι ίσως λόγο απότομης αύξησης εβδομαδιαίων χιλιομέτρων ή λόγω των 8mm drop του Ride, ή δεν ξέρω τι άλλο, άρχισαν πόνοι στο πέλμα (κάτω από την φτέρνα) και δυστυχώς με τα Ride 8 ο πόνος αυτός είναι πιο έντονος σε σχέση με τα glycerin.

Δεδομένου ότι τα τελευταία χρόνια τρέχω με κάτι παλιά Nike running, θα ήταν ίσως προτιμότερο το νέο παπούτσι να έχει πιο συντηρητικό drop (10 ή 12 mm) ώστε να μην μου έρθει απότομη η αλλαγή;
roberto4carlos Posted - 13/04/2016 : 14:10:33
Έχοντας αγοράσει πρόσφατα το Ride 8 έχω να παρατηρήσω

Στα πρώτα 20-30 χιλιόμετρα μου φάνηκαν πολύ απορροφητικά (σχεδόν σαν τα Brooks Glycerin 12 που φοράω εναλλάξ) και μου φάνηκαν πως δεν μου έδιναν την απαιτούμενη ώθηση στο κάθε βήμα μου ώστε να σηκωθεί το πόδι από το έδαφος. Φτάνοντας στα 100κμ μαζί τους , ανταποκρίνονται πολύ καλύτερα από ότι στην αρχή.

Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι ίσως λόγο απότομης αύξησης εβδομαδιαίων χιλιομέτρων ή λόγω των 8mm drop του Ride, ή δεν ξέρω τι άλλο (θέλω να ελπίζω ότι δεν έχει να κάνει με το παπούτσι) άρχισαν πόνοι στο πέλμα (κάτω από την φτέρνα) και δυστυχώς με τα Ride 8 ο πόνος αυτός είναι πιο έντονος σε σχέση με τα glycerin.

Γενικά η αίσθηση και η εφαρμογή του Ride στο πόδι είναι σε πολύ καλά επίπεδα.


Scrooge Posted - 13/04/2016 : 11:30:14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βάση αυτές και λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο είμαι πλέον μεταξύ των παρακάτω:
1) Adidas Adizero Boston Boost 5 (242 gr, 90€)
2) Nike Air Zoom Pegasus 31 (281 gr, 80€)
3) Saucony Ride 8 (266 gr, 91€)
Νομίζω ότι είναι λίγο-πολύ της ίδια κατηγορίας, για ουδέτερο και άνετο τρέξιμο. Επειδή και η αισθητική παίζει ρόλο, τα έχω κατατάξει με βάση ποιο μου αρέσει περισσότερο. Θα τα δοκιμάσω και θα αποφασίσω.
iliaskotzaoglou Posted - 13/04/2016 : 09:30:12
nike pegasus 29,nike pegasus30,nike pegasus32.Tο 31 δεν το έχω φορέσει,αλλά πιστεύω δεν θα έχει διαφορά! (ΑΝ ΦΟΡΕΣΕΙΣ pegasus και σε βολέψει ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ)
Το Guide της Saucony θυμίζει pegasus στο πάτημα.Το Kinvara αγωνιστικό καθαρά κ για διαλλειμματικές το έχω φορέσει!ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΣΟ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ,ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ! (Πολλοί από μας έχουμε πάρει 2-3 ζευγάρια παππούτσια,που τα έχουμε μόνο για περπάτημα.)
turtle Posted - 13/04/2016 : 09:23:17
...αν θέλεις κάτι οικονομικό και ελαφρύ, κοίτα και αυτό

http://www.newbalance.gr/catalogue/products/3190v1/

Πρόσεξε μόνο την εφαρμογή, γιατί βγαίνει σε φόρμα 2Ε, δηλαδή φαρδύ

: mind the gap! :
Aroulio Posted - 13/04/2016 : 08:38:49
Στα 65-75€ μπορείς να βρεις σε εκπτώσεις, ή σε stock της adidas τα boston (σχετικά γρήγορο κι ελαφρύ), ή τα glide (αρκετά βολικό και εύκολο να το συνηθίσεις παπούτσι).

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000