Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος σε γονατο/μηνισκο?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Pacoblackxx@gmail.com Δημοσιευτηκε - 02/05/2016 : 11:38:44
Καλησπερα,

Εδω και περιπου εναμιση μηνα μετα απο τρεξιμο εχω ενα πονο στην εξωτερικη πλευρα στο γονατο με τα εξης χαρακτηριστικα:

Δεν με ενοχλει στο τρεξιμο/περπατημα ουτε στα βαθια καθισματα κλπ αλλα κυριως οταν καθομαι σταυροποδι πχ δεν μπορω να κανω διατασεις για την λαγοκνημιαια. Δεν μπορω να προκαλεσω πονο ακομα και με πιεση στο σημειο. Τον νιωθω να προκαλειται ισως στο σημειο που βρισκεται ο μηνισκος στην εξωτερικη πλευρα στο δεξι ποδι.

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? Δεν δειχνει να περναει παρολο που πχ δεν ετρεξα για 2 εβδομαδες.
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Pacoblackxx@gmail.com Posted - 08/05/2016 : 22:00:47
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τελικα νομιζω πως ο πονος ερχεται κατω απο τον μηνισκο, καπου 3-4εκατοστα δηλαδη πιανει καπου στο εξωτερικο πανω μερος της γαμπας, ισως σε τενοντες αλλα σιγουρα δεν ειναι γαμπα.. θα το αφησω λιγο ακομα κ αν δεν περασει θα επισκεπτω γιατρο.
dimitrissss Posted - 05/05/2016 : 17:47:01
Πέρυσι το καλοκαίρι είχα ενόχληση σε αυτό το σημείο όταν γονάτιζα για να κάνω κάποιες διατάσεις, σαν μικρό τσούξιμο. Όπως όταν έχεις μια πληγή και το δέρμα έχει χάσει την ελαστικότητά του. Ο μασέρ μου είπε ότι αντανάκλαση της λαγοκνημιαίας ταινίας από τον τροχαντήρα ο οποίος συχνά πυκνά με ενοχλεί. Στο τρέξιμο δεν με ενοχλούσε. Το χειμώνα κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας για το μαραθώνιο Θεσσαλονίκης η λαγοκνημιαία πήγε να μου κλειδώσει το γόνατο. Τελικά με πολύ μασάζ και χειροπρακτική έτρεξα χωρίς πρόβλημα.

No pain, no gain!
geopa Posted - 05/05/2016 : 15:53:59
Δημοσιεύθηκε - 05/05/2016 : 13:54:32 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

Αν κάτι δεν ενοχλεί στο τρέξιμο, δεν ασχολούμαστε, δε μας νοιάζει, όλα πάνε καλά τριά λαλό λαλά...
-------------------------------------

xaxaxaxa ++++
Bloom Posted - 05/05/2016 : 13:54:32
Αν κάτι δεν ενοχλεί στο τρέξιμο, δεν ασχολούμαστε, δε μας νοιάζει, όλα πάνε καλά τριά λαλό λαλά...
Mastrolefteris Posted - 04/05/2016 : 05:58:11
Οπωσδήποτε τη γνώμη ενός γιατρού!

Μου έχει τύχει παρόμοιο πρόβλημα. Τελικά πέρασε μόνο του εντελώς. Δεν περνούσε με την αποχή από το τρέξιμα, για αυτό συνέχισα το τρέξιμο χαλαρά και δεν με ξαναενόχλησε μετά από μερικές μέρες.

Πιθανόν να μην έχεις τίποτα.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
cranfield Posted - 02/05/2016 : 17:56:22
Καλησπέρα επειδή και εγώ είχα θέμα με το γόνατο μου (πόνο πίσω απο το γόνατο όταν σηκωνόμουν) και μετά από γνώμες 2 ορθοπεδικών που έλεγαν ότι είμαι ΟΚ θα σου πρότεινα να πας άμεσα σε γιατρό και να του ζητήσεις να κάνεις μαγνητική ώστε να είσαι 100% σίγουρος. Τελικά εγώ έιχα ρήξη έσω μηνίσκου... Σου εύχομαι να μην έχεις κανένα πρόβλημα!!!
Pacoblackxx@gmail.com Posted - 02/05/2016 : 11:44:31
Να προσθεσω οτι εβγαλα τον πρωτο μου ημιμαραθωνιο με αυτο τον τρυαματισμο με ρυθμο jogging χωρις ενοχληση. Η αισθηση οταν καθομαι σταυροποδι ειναι σαν κατι να τεντωνεται/σχιζεται δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000