Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Long Runs στα πλαίσια της προετοιμασίας για ΚΜΑ

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
savasvas Δημοσιευτηκε - 14/06/2016 : 08:26:56
Καλημέρα σε όλους ,

Είμαι 46 ετών και σκοπεύω να τρέξω τον Νοέμβρη στον Κλασσικό.
Στα πλαίσια της προετοιμασίας , εβδομαδιαία κάνω 40km-45km , χωρίς να υπολογίζω τα LR.
Η εβδομαδιαία επιβάρυνση περιλαμβάνει 2 easy runnings(το πολύ έως 140bpm) , 1 διαλλειματική(170-172 bpm) και 1 tempo(160-165bpm).
Το ερώτημά μου είναι : Τα LR πρέπει να είναι σε εβδομαδιαία βάση ;
ή κάθε 10-15 μέρες , η 5η προπόνηση μέσα στην εβδομάδα αν δεν είναι LR , πρέπει να είναι tempo ή διαλλειματική ;
Οι χρόνοι μου στο 5άρι είναι 23'30" , στο 10άρι 47'30" ,στον ημιμαραθώνιο της Αθήνας 1h57'32" και 20άρι flat σε στίβο 1h43'00

Ευχαριστώ πολύ,
Εκ των προτέρων
Σάββας
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Hermes Posted - 15/06/2016 : 12:15:34
φίλε, αυτό που λες είναι το καλυτερο... συντηρητικά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
dtziouvaras Posted - 15/06/2016 : 11:53:08
quote:
Τι ηλικία έχεις , κοντά 30 ;


αν ρωτας εμενα, ειμαι 42.

το 190 το εχω δει στο garmin. εργομετρικο δεν εχω κανει ακομα.
savasvas Posted - 15/06/2016 : 09:16:32
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by savasvas

quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by savasvas

Ερμή , για tempo τι θα πρότεινες ;


εννοείς για μαραθώνιο ή για προπόνηση?


Για Μαραθώνιο



από το δεκάρι σου και από τον ημι σου, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις στο 5'35, που θα σε βγάλει λίγο κάτω από 4 ώρες...

ωστόσο, εξυπακούεται ότι αυτό που σου λέω σηκώνει πολύ έλεγχο εφόσον το κριτήριο μου είναι περιορισμένο ενώ και ο αγώνας είναι ιδιαίτερος, με τις ανηφοροκατηφόρες και επίσης δεν έχεις και πρότερη εμπειρία


Σε ευχαριστώ πολύ , εννοείται πως είναι όχι απλά κάτι ιδιαίτερο ο ΑΜΑ , αλλά ένας άλλος αγώνας πχ σε σχέση με Μεσσηνη ή Ναύπλιο.
Εγώ στο μυαλό μου το έχω να πάω με 6'00"-6'10" έως το 32km (Σταυρός) και μετά βλέποντας και κάνοντας.
Hermes Posted - 15/06/2016 : 08:45:12
quote:
Originally posted by savasvas

quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by savasvas

Ερμή , για tempo τι θα πρότεινες ;


εννοείς για μαραθώνιο ή για προπόνηση?


Για Μαραθώνιο



από το δεκάρι σου και από τον ημι σου, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις στο 5'35, που θα σε βγάλει λίγο κάτω από 4 ώρες...

ωστόσο, εξυπακούεται ότι αυτό που σου λέω σηκώνει πολύ έλεγχο εφόσον το κριτήριο μου είναι περιορισμένο ενώ και ο αγώνας είναι ιδιαίτερος, με τις ανηφοροκατηφόρες και επίσης δεν έχεις και πρότερη εμπειρία
savasvas Posted - 14/06/2016 : 23:17:39
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by savasvas

Ερμή , για tempo τι θα πρότεινες ;


εννοείς για μαραθώνιο ή για προπόνηση?


Για Μαραθώνιο




Hermes Posted - 14/06/2016 : 20:37:30
quote:
Originally posted by savasvas

Ερμή , για tempo τι θα πρότεινες ;


εννοείς για μαραθώνιο ή για προπόνηση?
savasvas Posted - 14/06/2016 : 15:34:34
Τι ηλικία έχεις , κοντά 30 ;
dtziouvaras Posted - 14/06/2016 : 15:24:42
quote:
To garmin 310xt που έχω μού έχει δείξει 175.
Εργομετρικό έχω κάνει στον Ζαζαρόγιαννη στο Αιγάλεω


αρα πολυ κοντα...

εμενα μου εχει δειξει 190 μαξ.
savasvas Posted - 14/06/2016 : 14:54:54
Ερμή , για tempo τι θα πρότεινες ;
Hermes Posted - 14/06/2016 : 14:12:27
savasvas, τα Long runs είναι η σημαντικότερη προπόνηση προετοιμασίας για μαραθώνιο, ιδιαίτερα για κάποιον ποτ δεν τον έχει ξανατρέξει.
ωστόσο, επειδή είμαστε αρκετά μακριά χρονικά από το Νοέμβριο, δεν νομίζω ότι θα σε ωφελήσει να ξεκινήσεις προπονήσεις πάνω από 2 ώρες ή πάνω από 20τόσα χλμ σε εβδομαδιαία βαση.
Μπορείς να κρατηθείς σε ένα Long 20χλμ κάθε 2 ή 3 εβδομάδες και από 15/8 ή 1/9 να ξεκινήσεις να κλιμακώνεις σταδιακά (πχ, ανά εβδομάδα: 23χλμ - 26χλμ - 30χλμ - 23χλμ - 32χλμ κλπ)
Αν τρέχεις για πρώτη φορά και απλά σε ενδιαφέρει να τερματίσεις χωρίς να έχεις ιδιαίτερο χρονικό στόχο, αντί για 400άρια και 800άρια, μπορείς να κάνεις αποστάσεις 12 μέχρι 16 χλμ σε pace 5%-10% πιο αργό από αυτό που θα θέσεις ως marathon pace.
savasvas Posted - 14/06/2016 : 13:57:22
Σε ευχαριστώ πολύ Πέτρο , δεν σού κρύβω πως προβληματίζομαι πολύ με όσα μού λες. Σε ευχαριστώ πολύ.
Aroulio Posted - 14/06/2016 : 13:56:01
Επίσης -ειδικά τέτοια εποχή- μια χαρά είσαι και με 4 ελεύθερα, ή 3 ελεύθερα και ένα γρήγορο.

Και φυσικά πριν από όλα αυτά επίσκεψη σε Καρδιολόγο!
Peter L Posted - 14/06/2016 : 13:25:22
Σάββα πρέπει να αναθεωρήσεις προς τα κάτω τις ζώνες προπόνησης σου γιατί φλερτάρεις σοβαρά με τραυματισμό.
Πρώτα απ' όλα πρέπει να χαρείς το μακρύ ταξίδι της προετοιμασίας και την αγωνία της στιγμής που θα πάρεις θέση στην εκκίνηση του πρώτου σου μεγάλου αγώνα.
Για ένα χρόνο κάπου στο 4-4.30 δεν χρειάζεται να πιεστείς τόσο πολύ στην διαλειμματική προπόνηση .Θα σου συνιστούσα να μην φτάνεις πάνω από 165 παλμούς και προσπάθησε να βάλεις μικρό διάλειμμα ανάμεσα στα κομμάτια.
Τα tempo σου είσαι σε λάθος ζώνη ,καλό είναι να πας κάπου στους 150 παλμούς και τα long αν είσαι της φιλοσοφίας αργά που θεωρώ το προτιμότερο καλό είναι να είσαι το πολύ στους 130.

Όλα αυτά με μικρές αποκλίσεις σύμφωνα με τα στοιχεία που μας δίνεις και βάση της μικρής εμπειρίας που έχω .Το καλύτερο βέβαια είναι η συμβουλή ενός προπονητή αλλά κάτι παίρνεις και από τους προπονητές του δρόμου.
savasvas Posted - 14/06/2016 : 13:12:14
quote:
Originally posted by savasvas

To garmin 310xt που έχω μού έχει δείξει 175.
Εργομετρικό έχω κάνει στον Ζαχαρόγιαννη στο Αιγάλεω

savasvas Posted - 14/06/2016 : 12:47:41
To garmin 310xt που έχω μού έχει δείξει 175.
Εργομετρικό έχω κάνει στον Ζαζαρόγιαννη στο Αιγάλεω

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000