Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσια για πλατυποδια

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Gabrielk Δημοσιευτηκε - 21/08/2016 : 09:46:55
Αξιότιμοι
Έχω πλατυποδια και τα παπούτσια που χρησιμοποιώ είναι συνήθως Nike , πρόσφατα απέκτησα χοντροπαθεια και στα δυο γόνατα και αποφάσισα να αλλάξω και παπούτσια . Έχετε να μου πρότεινετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ανεξαρτήτως μάρκας .
Ευχαριστώ
8   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
haf Posted - 01/09/2016 : 20:58:31
Επειδή είμαι και εγώ παθών, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση ειναι ουδέτερο παπούτσι με τοποθετηςη Ορθοπεδικού πέλματος.
Φοράω Ορθοπεδικά πέλματα σε όλα μου τα παπούτσια απο παιδί αλλά στα αθλητικά τοποθετηςα κάποια πιο ευκαπτα και πιο μαλακα.
Οταν εκανα το λάθος και αγόρασα "παπούτσια για πλατυποδία" και θεωρηςα ότι αντικαθιστούν τα πέλματα σακάτεψα το γόνατο στο πρώτο long run.


patrickdrd Posted - 01/09/2016 : 17:10:50
quote:
Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ Gabrielk,

Δεν υπάρχουν παπούτσια τρεξίματος για πλατυποδία ή για χονδροπάθεια. Τα παπούτσια που θα επιλέξεις πρέπει να σου είναι άνετα, αυτό είναι το πρώτο και καλύτερο κριτήριο. Το δεύτερο είναι να τα δοκιμάσεις τρέχοντας για μερικά χιλιόμετρα, κάτι δύσκολο πρακτικά. Μη βασιστείς σε πελματογραφήματα στα καταστήματα, μόνο στην αίσθηση των ποδιών σου και του σώματός σου.

"Μέτρον άριστον"



εχοντας κανει πελματογραφηματα και τα σχετικα (πανω στο σκανερ + καμερα που παρακολουθει την κινηση ενω τρεχεις σε διαδρομο) θα συμφωνησω, μονο κατοπιν δοκιμης/δοκιμων παπουτσι, κι επειδη εχω κι εγω πλατυποδια (ισιο πελμα χωρις καμαρα), αλλα κοντευω αισιως τα 2000km, κατεληξα κατοπιν δοκιμων την 1η φορα σε kayano 21, αλλα το 22 δεν μου εκανε κλικ στην δοκιμη, οποτε φετος brooks adrenaline, αλλα το οτι εμενα μου εκαναν αυτα δεν σημαινει κατι, αλλο το ποδι το δικο μου, αλλο το δικο σου, δοκιμασε τα προτεινομενα παπουτσια, κανε κι οτι τρεχεις στο χαλαρο να δεις πως κουμπωνει το ποδι σου μεσα τους και αποφασιζεις

carpe runem
Rory Posted - 01/09/2016 : 11:07:05
Κάνε κάνα πελματογράφημα να δείς τι παίζει αλλά το καλύτερο είναι ουδέτερο παπούτσι με καλή υποστήριξη (καλή σόλα δλδ). Απλά πράματα.
Τα άλλα τα overpronation και underpronation είναι ψιλά γράμματα για μαρκετινίστικους λόγους. Στην τελική πως έτρεχαν οι μαραθωνοδρόμοι μέχρι το 2007-8 που άρχισε η συζήτηση αυτή;; Προσωπικά εχω φάει μεγάλη ταλαιπώρια με το θέμα και επειδή δεν διεκδικώ τηλεοπτική άδεια να μοιράζω φράγκα σε γιατρούς και παπουτσάδες κατέληξα εκεί και πλεόν είμαι Οκ!
Εν τελει το σώμα μας έχει αναπτυχθεί να υποστηρίζεται απο τέτοιο πόδι, γιατί να το πιέσεις για κάτι άλλο;

υγ
Τα kayano που λέει ο φίλος παραπάνω σε άλλους έκαταν καλά αλλά εμένα με σακάτεψαν.

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
physiorunner Posted - 31/08/2016 : 14:55:00
Αγαπητέ Gabrielk,

Δεν υπάρχουν παπούτσια τρεξίματος για πλατυποδία ή για χονδροπάθεια. Τα παπούτσια που θα επιλέξεις πρέπει να σου είναι άνετα, αυτό είναι το πρώτο και καλύτερο κριτήριο. Το δεύτερο είναι να τα δοκιμάσεις τρέχοντας για μερικά χιλιόμετρα, κάτι δύσκολο πρακτικά. Μη βασιστείς σε πελματογραφήματα στα καταστήματα, μόνο στην αίσθηση των ποδιών σου και του σώματός σου.

"Μέτρον άριστον"
sakis1971 Posted - 22/08/2016 : 23:11:08
Hoka

same rules apply
Gabrielk Posted - 22/08/2016 : 22:17:48
Ευχαριστώ
Mikegr Posted - 22/08/2016 : 18:03:17
quote:
Originally posted by Gabrielk

asics kayano 22 , η καλύτερη λύση?



Καλησπέρα, το καλύτερο είναι σχετικό...μια πρόταση είναι και τα Mizuno Paradox 3, τώρα θα βρεις το προηγούμενο μοντέλο (Paradox 2) σε καλύτερη τιμή....αλλά πάντα με δοκιμή !
Καλή επιτυχία !
Gabrielk Posted - 21/08/2016 : 22:08:16
asics kayano 22 , η καλύτερη λύση?

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000