Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin ή Suunto

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ane pap Δημοσιευτηκε - 23/07/2016 : 19:45:19
Καλησπέρα παίδες, η ερώτηση μου είναι Garmin ή Suunto?
Έχω το suunto quest και θέλω να ανέβω κατηγορία σε δρομικό ρολόι. Κοιτάζω αρκετά Garmin έτσι για την αλλαγή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα με το gps τους, την μπαταρία τους κ.α. Ξέρω ότι τα Suunto σε αυτό το κομμάτι είναι πολύ καλύτερα. Τι έχετε να μου προτείνεται? Να παραμείνω σε Suunto ή να πάω σε Garmin κι αν πάω σε Garmin, τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ εξ' αρχής....
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tsigpan Posted - 02/10/2016 : 22:34:38
Ευχαριστω φιλε.
Απ αυτο http://www.funktionelles.de/Uhren/Suunto-Markenshop/Suunto-Ambit-Serie/Suunto-Ambit3-Run-Lime-HR.htm?shop=life&SessionId=&a=article&ProdNr=1501776&t=31115&c=50591&p=50591&PartnerId=15 το καταστημα εχει αγορασει καποιος; Αν καταλαβα καλα 174 ευρω +12 μεταφορικα. Το συγκεκριμενο πωλειται με την ζωνη, γιατι γραφει πως στο πακετο περιλαμβανει(Suunto Ambit3 Run,Ambit power cable,quick start Guide,Suunto Smart Sensor). προφανως δεν εχει ζωνη ή δεν καταλαβαινω κατι καλα; Επίσης ειναι δυνατον στις γλωσσες να μην περιλαμβανονται τα Αγγλικα (αναφερει Languages: DE, ES, IT, FI, SWE, PT, NL). Εστειλα mail στο καταστημα και περιμενω απαντηση.

Vaterman Posted - 02/10/2016 : 18:49:29
Από ακρίβεια η ποιότητα Suunto εγγυάται... Θα δεις και στα πιο πάνω ποσταρίσματα ότι η κεραία gps ήταν κορυφαία σε αυτά τα μοντέλα... Η μπαταρία δεν είναι αφαιρούμενη από ότι ξέρω (αδιάβροχο) αλλά αν δε μείνεις ικανοποιημένος τί να πω? Σε mode gps ακρίβειας 1 δευτ έχει διάρκεια 10 ώρες!!! Σε ακρίβεια 5 δευτ έχει 100 ώρες αυτονομία!!! Δε με έχει αφήσει ποτέ! Το φορτίζω κάθε 3-4 ημέρες (δεν το αφήνω ποτέ να πέσει η μπαταρία κάτω από 35%) με καθημερινές προπονήσεις μιας ώρας, λειτουργία gps. Επίσης το φοράω συνέχεια και σαν απλό ρολόι. Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι με τη μπαταρία της ζώνης HR (πέρνει μπαταρία ρολογιού). Κι ας μην τη χρησιμοποιείς αυτή μάλλον συνεχίζει να δουλεύει κ καταναλώνει ενέργεια. Χρειάζεται μία μπαταρία κάθε 1 χρόνο περίπου αξίας ενός ευρώ. ΤΕΛΕΙΑ ΤΙΜΗ. Εγώ το είχα πάρει 330 ευρώ με ζώνη.

quote:
Originally posted by tsigpan

Σ ευχαριστώ φιλε μου.
Απο ακρίβεια και μπαταρία πως πάει; Επίσεις η μπαταρία τους ειναι αφαιρούμενη; Μπορει να βρεθεί ανταλλακτική καινούργια ή πετας το ρολόι οταν πεσει η χωρητικοτητα της;
Στα 160 ευρώ βρίσκω το άσπρο(που αναφέρεται ως γυναικείο αλλα δεν νομιζω να εχω θεμα με τις διαστάσεις)χωρίς την ζώνη.Το σκέφτομαι σοβαρά.



ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
tsigpan Posted - 01/10/2016 : 18:05:02
Σ ευχαριστώ φιλε μου.
Απο ακρίβεια και μπαταρία πως πάει; Επίσεις η μπαταρία τους ειναι αφαιρούμενη; Μπορει να βρεθεί ανταλλακτική καινούργια ή πετας το ρολόι οταν πεσει η χωρητικοτητα της;
Στα 160 ευρώ βρίσκω το άσπρο(που αναφέρεται ως γυναικείο αλλα δεν νομιζω να εχω θεμα με τις διαστάσεις)χωρίς την ζώνη.Το σκέφτομαι σοβαρά.
Vaterman Posted - 01/10/2016 : 16:46:03
quote:
Originally posted by tsigpan

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Γενικα σαν ρολόι το SUUNTO AMBIT3 RUN ειναι καλη επιλογη;Το έχει δουλέψει καποιος φίλος; Γενικα τα ρολογια με οθόνη αφής δεν εχουν θέμα με τον ιδρώτα;



Το έχω από περσι τον Ιούλιο και είμαι τρομερά ευχαριστημένος! Ποιότητα κατασκευής φίλε!

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
tsigpan Posted - 01/10/2016 : 15:13:14
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Γενικα σαν ρολόι το SUUNTO AMBIT3 RUN ειναι καλη επιλογη;Το έχει δουλέψει καποιος φίλος; Γενικα τα ρολογια με οθόνη αφής δεν εχουν θέμα με τον ιδρώτα;
unforgiven Posted - 01/10/2016 : 12:41:22
quote:
Originally posted by roberto4carlos

quote:
Originally posted by unforgiven


....
Μετά την απογοήτευση με το Spartan, που μαζί με όλα τα άλλα, έχασε και τη μεγάλη εξωτερική κεραία του GPS, θα ήθελα να πάω προς Garmin, αλλά η μετάβαση από Movescount σε Garmin είναι ταλαιπωρία...




Γιατί απογοήτευση το spartan?


Πανάκριβο, άχρηστη touch οθόνη με βρεγμένα χέρια και λείπει και η φοβερή κεραία του GPS που είχαν τα Ambit, οπότε και έχασαν την αξιοσημείωτη ακρίβειά τους.
Ιδίως την οθόνη την θεωρώ μεγάλο μείον. Παίζει βέβαια με τα κουμπιά στο πλάι, αλλά τότε γιατί να το πληρώσω 6 κατοστάρικα;
roberto4carlos Posted - 01/10/2016 : 12:32:46
quote:
Originally posted by unforgiven


....
Μετά την απογοήτευση με το Spartan, που μαζί με όλα τα άλλα, έχασε και τη μεγάλη εξωτερική κεραία του GPS, θα ήθελα να πάω προς Garmin, αλλά η μετάβαση από Movescount σε Garmin είναι ταλαιπωρία...




Γιατί απογοήτευση το spartan?
papako Posted - 01/10/2016 : 11:12:46
αν θέλεις και ζώνη παλμών θα σου πρότεινα να πάρεις μαζί με το ρολόι. Στο σύνολο βγαίνει το ίδιο ή και ποιο φτηνά και είναι σίγουρο ότι θα παίζει.
πχ.
https://www.sportsshoes.com/product/suu40/suunto-ambit3-run-watch-with-hrm-~-ss16/


________
Στέφανος
antsa_1 Posted - 30/09/2016 : 19:57:09
Suunto δεν είχα ποτέ οπότε δεν έχω άποψη. Με το ρολόι της Garmin δεν συνδέεται σίγουρα καθώς όλα τα ρολόγια της Garmin χρησιμοποιούν τεχνολογία Ant+ και όχι bluetooth. Προτίμησε αυτό της Wahoo που είναι συμβατό και με Bluetooth & Ant+ . https://www.skroutz.gr/s/6578568/Wahoo-Tickr-Heart-Rate-Monitor.html Είναι πολύ αξιόπιστο και συνδέεται σχεδόν με όλες τις συσκευές.
tsigpan Posted - 30/09/2016 : 18:13:17
Παιδες καλησπερα. Ειμαι σε αναζητηση του πρώτο μου ρολογιου. Μεχρι τωρα εκανα την δουλεια μου με ζωνη μεσης και κινητο. Ποσο διαθεσιμο εως 150-180 ευρώ. Απαραιτήτως θελω να εχει μετρητη καρδ. παλμων. Πειτε μου την γνωμη σας γι αυτα:
1. https://www.sportsshoes.com/product/suu41/suunto-ambit3-run-watch-~-ss16/
2. http://gr.sportsdirect.com/garmin-forerunner-610-hrm-764281?colcode=76428148
Και τα δυο δεν εχουν ζωνη μετρησης καρδ. παλμων. Αν αγορασω μια αλλης μαρκας π.χ. αυτη: http://www.banggood.com/Coospo-Bluetooth-Sport-Heart-Rate-Monitor-Smart-Sensor-Chest-Strap-p-957787.html θα συνεργάζεται με το ρολόι (τα 2 που εχω στα λινκ);
Αν υπαρχει κατι αλλο να μου προτείνεται, ευπροσδεκτο.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
unforgiven Posted - 24/09/2016 : 12:07:31
quote:
Originally posted by ane pap

Μέχρι τώρα παιδιά, όλα σχεδόν καλά με το Fenix 2! Στα long run μου έχω ένα θέμα. Μου χάνει 200-300 μ. Έκανα το Σάββατο ένα 28αρι και μου έχασε 200μ. Άλλα κι άλλες φορές, μου χάνει κάπου εκεί. Το gps του ξέρω γενικά είναι αξιόπιστο. Λες να χρειάζεται να το κάνω κάποια ρύθμιση που δεν ξέρω?


Αμελητέα απόκλιση. Κατ' αρχάς πώς γνωρίζεις με ακρίβεια πόση ήταν η απόσταση; Μην ξεχνάς επιπλέον πως η πραγματική απόσταση εξαρτάται από ποια μεριά του δρόμου τρέχεις, αυξάνεται αν αλλάζεις πλευρά στον δρόμο, κτλ...
Μετά την απογοήτευση με το Spartan, που μαζί με όλα τα άλλα, έχασε και τη μεγάλη εξωτερική κεραία του GPS, θα ήθελα να πάω προς Garmin, αλλά η μετάβαση από Movescount σε Garmin είναι ταλαιπωρία...
ane pap Posted - 18/09/2016 : 20:18:57
Μέχρι τώρα παιδιά, όλα σχεδόν καλά με το Fenix 2! Στα long run μου έχω ένα θέμα. Μου χάνει 200-300 μ. Έκανα το Σάββατο ένα 28αρι και μου έχασε 200μ. Άλλα κι άλλες φορές, μου χάνει κάπου εκεί. Το gps του ξέρω γενικά είναι αξιόπιστο. Λες να χρειάζεται να το κάνω κάποια ρύθμιση που δεν ξέρω?
giakos Posted - 13/09/2016 : 23:31:47
@Rory....παίζει να είσαι και ο πρώτος που ακούω να λέει για κακό after sale market της Suunto.....
Προφανως μιλαμε για εταιρείες τεράστιες στο κομματι ρολογιων με gps.....για μένα η βασική διαφορα έγκειται στα εξής:
- τα garmin απο το 220 και μετά είναι πιο ευελικτα στην συνδεσιμότητα δηλαδη ant+ bluetooth Κλπ....συνδεση με smartphone και τα συναφή...επίσης οι εφαρμογες ειναι όπως πχ οι διαλειμματικες ειναι ηδη εγκατεστημενες.....βασικό μείον το κακιστο service στην Ελλάδα....
-Τα Suunto εχουν φοβερη ποιοτητα κατασκευης...μεχρι το ambit2 ηταν λιγο παλαιολιθικα στην συνδεσιμοτητα μονο ant+....επίσης τα suunto ειναι γι απιο γκατζετακηδες μια και μπορεις να φτιαξεις οτι εφαρμογη γουσταρεις....το service εδω επισης κακο (τωρα εχει αλλαξει αντιπροσωπος και ισως ειναι καλυτερος) αλλα η μαμα εταιρεια ερχεται να σε καλυψει αμεσως σε καθε προβλημα.....
εν τέλει θεωρω οτι η επιλογη ειναι θεμα γουστου.....αν καποιος θελει να ασχολειται φταιχνοντας εφαρμογες τοτε Suunto....

Δεν προλαβαίνω.......
roberto4carlos Posted - 13/09/2016 : 21:11:32
Ως κάτοχος του Suunto Ambit2 , δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από το ρολόι, παρά μόνο το ότι (για μένα τουλάχιστον που δεν έχω και την καλύτερη όραση) σε οθόνες με 3 σειρές ενδείξεων πέρα της μεσαίας , τις 2 άλλες δυσκολεύομαι πολύ να τις δω εν κινήσει λόγω μικρού μεγέθους τους.
Rory Posted - 13/09/2016 : 14:03:09
Κατ εμέ καλά έκανες.
Εχω ακούσει κι εγώ για το fenix 2 ότι ψιλοβγάζει προβλήματα αλλά χίλιες φορές να ρισκάρω για ψιλοπροβλήματα παρά να έχω να κάνω με το εξ'ορισμού μέτριο λογισμικό (με τα χαζοapp'σ) και το απαίσιο support της Suunto. 3 φορές τους χρειάστηκα και τρείς φορές έλεγαν άλλα αντί άλλων
- Παιδιά δεν "μιλάει με το bike pod"
- Upgrade έκανες;
- Έκανα
- Κάνε upgrade
Και ξαναστέλνεις μηνυμα την άλλη εβδομάδα για το ίδιο ticket και σε ξαναρωτάνε αν έκανες upgrade

Μια που τα φτύνει (όταν έρθει η ώρα του) το ambit 2s και μια που γυρίζω πίσω στην Garmin


-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000