Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin ή Suunto
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

ane pap
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/07/2016 :  19:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα παίδες, η ερώτηση μου είναι Garmin ή Suunto?
Έχω το suunto quest και θέλω να ανέβω κατηγορία σε δρομικό ρολόι. Κοιτάζω αρκετά Garmin έτσι για την αλλαγή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα με το gps τους, την μπαταρία τους κ.α. Ξέρω ότι τα Suunto σε αυτό το κομμάτι είναι πολύ καλύτερα. Τι έχετε να μου προτείνεται? Να παραμείνω σε Suunto ή να πάω σε Garmin κι αν πάω σε Garmin, τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ εξ' αρχής....

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2016 :  10:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Αρχικά είσαι ικανοποιημένος με το Suunto? (εννοώ σαν εταιρεία), αν είσαι μείνε σε επιλογή Suunto. Το gps των garmin είναι αρκετά αξιόπιστο. Για επιλογή ρολογιού εξαρτάται απ το budget που διαθέτεις.

Κάνε αναζήτηση στην πίσω σελίδες έχουν αναπτυχθεί πολλά θέματα, επίσης δες reviews από dcrainmaker.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JoeBlack
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2016 :  11:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Suunto σίγουρα πολύ πιο αξιόπιστο σε θέμα μπαταρία & gps (μιλάω βασικά για το ambit 3 peak). Garmin θα πας αν θες να έχεις και διαλειμματικές στο ρολόι σου. Εγώ επειδή δούλεψα και Suunto Ambit 3 Peak & Garmin Fenix 3, μπορώ να σου πω, πως είμαι φαν 100% Suunto και περιμένω να αγοράσω τον Σεπτέμβριο το Spartan κατευθείαν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2016 :  16:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ane pap

Καλησπέρα παίδες, η ερώτηση μου είναι Garmin ή Suunto?
Έχω το suunto quest και θέλω να ανέβω κατηγορία σε δρομικό ρολόι. Κοιτάζω αρκετά Garmin έτσι για την αλλαγή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα με το gps τους, την μπαταρία τους κ.α. Ξέρω ότι τα Suunto σε αυτό το κομμάτι είναι πολύ καλύτερα. Τι έχετε να μου προτείνεται? Να παραμείνω σε Suunto ή να πάω σε Garmin κι αν πάω σε Garmin, τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ εξ' αρχής....



Κατά την γνώμη μου καλύτερα Suunto μόνο και μόνο για το άψογο service και την ποιότητα τους. Είχα Garmin και περιμένω το Suunto Spartan Sport...ποιο προσγειωμένη (από θέμα τιμής) έκδοση του Spartan Ultra.
Αναμένεται και αυτό τον Σεπτέμβριο αν δεν βιάζεσαι....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ane pap
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2016 :  15:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας! Τελικά αποφάσισα να αλλάξω και να πάω σε Garmin Fenix 2. Το βρήκα σε καλή τιμή και για αυτά που ήθελα να με ικανοποιεί. Το έχω 1 μήνα περίπου και είμαι μέχρι στιγμής ικανοποιημένος, ελπίζω να μείνω κι έτσι...χαχα

Edited by - ane pap on 10/09/2016 15:43:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  13:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θέλω να στη χαλάσω, αλλά το Fenix 2 ήταν απαράδεκτο. Κολλούσε όταν η μπαταρία έπεφτε κάτω από το 50%, το gps του ήταν εντελώς αναξιόπιστο και οι αναβαθμίσεις συνέχεια ΘΑ τα διόρθωναν.
Πήρα ένα Ambit 3 και ησύχασα...
Κρίμα που δεν έβγαλαν επόμενο μοντέλο. Το Spartan είναι πολύ πιο ακριβό, συν ότι η touch οθόνη φαίνετσι μεγάλη απογοήτευση. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα συμβαίνει με βρεγμένα δάχτυλα. Ή μάλλον μπορώ: απολύτως τίποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  14:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατ εμέ καλά έκανες.
Εχω ακούσει κι εγώ για το fenix 2 ότι ψιλοβγάζει προβλήματα αλλά χίλιες φορές να ρισκάρω για ψιλοπροβλήματα παρά να έχω να κάνω με το εξ'ορισμού μέτριο λογισμικό (με τα χαζοapp'σ) και το απαίσιο support της Suunto. 3 φορές τους χρειάστηκα και τρείς φορές έλεγαν άλλα αντί άλλων
- Παιδιά δεν "μιλάει με το bike pod"
- Upgrade έκανες;
- Έκανα
- Κάνε upgrade
Και ξαναστέλνεις μηνυμα την άλλη εβδομάδα για το ίδιο ticket και σε ξαναρωτάνε αν έκανες upgrade

Μια που τα φτύνει (όταν έρθει η ώρα του) το ambit 2s και μια που γυρίζω πίσω στην Garmin


-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  21:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ως κάτοχος του Suunto Ambit2 , δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από το ρολόι, παρά μόνο το ότι (για μένα τουλάχιστον που δεν έχω και την καλύτερη όραση) σε οθόνες με 3 σειρές ενδείξεων πέρα της μεσαίας , τις 2 άλλες δυσκολεύομαι πολύ να τις δω εν κινήσει λόγω μικρού μεγέθους τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2016 :  23:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Rory....παίζει να είσαι και ο πρώτος που ακούω να λέει για κακό after sale market της Suunto.....
Προφανως μιλαμε για εταιρείες τεράστιες στο κομματι ρολογιων με gps.....για μένα η βασική διαφορα έγκειται στα εξής:
- τα garmin απο το 220 και μετά είναι πιο ευελικτα στην συνδεσιμότητα δηλαδη ant+ bluetooth Κλπ....συνδεση με smartphone και τα συναφή...επίσης οι εφαρμογες ειναι όπως πχ οι διαλειμματικες ειναι ηδη εγκατεστημενες.....βασικό μείον το κακιστο service στην Ελλάδα....
-Τα Suunto εχουν φοβερη ποιοτητα κατασκευης...μεχρι το ambit2 ηταν λιγο παλαιολιθικα στην συνδεσιμοτητα μονο ant+....επίσης τα suunto ειναι γι απιο γκατζετακηδες μια και μπορεις να φτιαξεις οτι εφαρμογη γουσταρεις....το service εδω επισης κακο (τωρα εχει αλλαξει αντιπροσωπος και ισως ειναι καλυτερος) αλλα η μαμα εταιρεια ερχεται να σε καλυψει αμεσως σε καθε προβλημα.....
εν τέλει θεωρω οτι η επιλογη ειναι θεμα γουστου.....αν καποιος θελει να ασχολειται φταιχνοντας εφαρμογες τοτε Suunto....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ane pap
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2016 :  20:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι τώρα παιδιά, όλα σχεδόν καλά με το Fenix 2! Στα long run μου έχω ένα θέμα. Μου χάνει 200-300 μ. Έκανα το Σάββατο ένα 28αρι και μου έχασε 200μ. Άλλα κι άλλες φορές, μου χάνει κάπου εκεί. Το gps του ξέρω γενικά είναι αξιόπιστο. Λες να χρειάζεται να το κάνω κάποια ρύθμιση που δεν ξέρω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2016 :  12:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ane pap

Μέχρι τώρα παιδιά, όλα σχεδόν καλά με το Fenix 2! Στα long run μου έχω ένα θέμα. Μου χάνει 200-300 μ. Έκανα το Σάββατο ένα 28αρι και μου έχασε 200μ. Άλλα κι άλλες φορές, μου χάνει κάπου εκεί. Το gps του ξέρω γενικά είναι αξιόπιστο. Λες να χρειάζεται να το κάνω κάποια ρύθμιση που δεν ξέρω?


Αμελητέα απόκλιση. Κατ' αρχάς πώς γνωρίζεις με ακρίβεια πόση ήταν η απόσταση; Μην ξεχνάς επιπλέον πως η πραγματική απόσταση εξαρτάται από ποια μεριά του δρόμου τρέχεις, αυξάνεται αν αλλάζεις πλευρά στον δρόμο, κτλ...
Μετά την απογοήτευση με το Spartan, που μαζί με όλα τα άλλα, έχασε και τη μεγάλη εξωτερική κεραία του GPS, θα ήθελα να πάω προς Garmin, αλλά η μετάβαση από Movescount σε Garmin είναι ταλαιπωρία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsigpan
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2016 :  18:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδες καλησπερα. Ειμαι σε αναζητηση του πρώτο μου ρολογιου. Μεχρι τωρα εκανα την δουλεια μου με ζωνη μεσης και κινητο. Ποσο διαθεσιμο εως 150-180 ευρώ. Απαραιτήτως θελω να εχει μετρητη καρδ. παλμων. Πειτε μου την γνωμη σας γι αυτα:
1. https://www.sportsshoes.com/product/suu41/suunto-ambit3-run-watch-~-ss16/
2. http://gr.sportsdirect.com/garmin-forerunner-610-hrm-764281?colcode=76428148
Και τα δυο δεν εχουν ζωνη μετρησης καρδ. παλμων. Αν αγορασω μια αλλης μαρκας π.χ. αυτη: http://www.banggood.com/Coospo-Bluetooth-Sport-Heart-Rate-Monitor-Smart-Sensor-Chest-Strap-p-957787.html θα συνεργάζεται με το ρολόι (τα 2 που εχω στα λινκ);
Αν υπαρχει κατι αλλο να μου προτείνεται, ευπροσδεκτο.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2016 :  19:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Suunto δεν είχα ποτέ οπότε δεν έχω άποψη. Με το ρολόι της Garmin δεν συνδέεται σίγουρα καθώς όλα τα ρολόγια της Garmin χρησιμοποιούν τεχνολογία Ant+ και όχι bluetooth. Προτίμησε αυτό της Wahoo που είναι συμβατό και με Bluetooth & Ant+ . https://www.skroutz.gr/s/6578568/Wahoo-Tickr-Heart-Rate-Monitor.html Είναι πολύ αξιόπιστο και συνδέεται σχεδόν με όλες τις συσκευές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2016 :  11:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν θέλεις και ζώνη παλμών θα σου πρότεινα να πάρεις μαζί με το ρολόι. Στο σύνολο βγαίνει το ίδιο ή και ποιο φτηνά και είναι σίγουρο ότι θα παίζει.
πχ.
https://www.sportsshoes.com/product/suu40/suunto-ambit3-run-watch-with-hrm-~-ss16/


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2016 :  12:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven


....
Μετά την απογοήτευση με το Spartan, που μαζί με όλα τα άλλα, έχασε και τη μεγάλη εξωτερική κεραία του GPS, θα ήθελα να πάω προς Garmin, αλλά η μετάβαση από Movescount σε Garmin είναι ταλαιπωρία...




Γιατί απογοήτευση το spartan?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2016 :  12:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

quote:
Originally posted by unforgiven


....
Μετά την απογοήτευση με το Spartan, που μαζί με όλα τα άλλα, έχασε και τη μεγάλη εξωτερική κεραία του GPS, θα ήθελα να πάω προς Garmin, αλλά η μετάβαση από Movescount σε Garmin είναι ταλαιπωρία...




Γιατί απογοήτευση το spartan?


Πανάκριβο, άχρηστη touch οθόνη με βρεγμένα χέρια και λείπει και η φοβερή κεραία του GPS που είχαν τα Ambit, οπότε και έχασαν την αξιοσημείωτη ακρίβειά τους.
Ιδίως την οθόνη την θεωρώ μεγάλο μείον. Παίζει βέβαια με τα κουμπιά στο πλάι, αλλά τότε γιατί να το πληρώσω 6 κατοστάρικα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000