Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 long run... ζαλαδα-θολη οραση..κρυαδες

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mparos Δημοσιευτηκε - 30/09/2016 : 22:29:49
Καλησπέρα
Μετα από ένα long run 28 km όταν σταμάτησα μετα από 15 λεπτά. Ένιωσα ζαλάδα . τάση για εμετό μούδιασμα στα δάκτυλα, και θολή όραση στο ένα μάτι. Μετα από 30 λεπτά αφού έφαγα ψωμί βούτυρο και μέλι ένιωσα πολύ καλυτέρα …και σε 1 ώρα όλα τα συμπτώματα έφυγαν και ήμουν μια χαρά ……. Είναι αλήθεια Στα 20 km ένιωσα μια αδιαθεσία και δεν ήθελα να συνεχίσω, αλλά δεν σταμάτησα
Ασχολούμαι περίπου 4 χρόνια έχω κάνει αρκετά μεγάλα .χωρίς πρόβλημα .. και προπονούμε για τον μαραθώνιο Αθήνας …
Είναι αλήθεια με φόβισε λίγο …… γνωρίζει κάποιος κάτι ?? ευχαριστώ…


ilias
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
kratistos Posted - 09/10/2016 : 16:01:55
Καλησπέρα σε όλους.
Εγώ προσωπικά εάν δεν πάρω υδατάνθρακες μετά από 60 λεπτά προπόνησης, τα αυτιά μου βουίζουν, ζαλίζομαι κτλ. Όχι πάντα, αλλά αρκετά συχνά.

Στους αγώνες μάλιστα, φροντίζω να παίρνω 200 θερμίδες / ώρα από υδατάνθρακες, διαφορετικά νιώθω αδύναμος στο τέλος (30+ χιλιόμετρα). Εάν πάρω 200+ θερμίδες την ώρα, νιώθω πολύ πιο δυνατός.
Και φυσικά, πολύ νερό, ειδικά όταν έχει ζέστη.
Σημαντικό επίσης ότι δουλεύω σε αρκετά υψηλούς παλμούς.


Montani Semper Liberi
mparos Posted - 08/10/2016 : 20:37:59
Τελικά παιδιά όλα καλά..
αφού είχα γεμίσει τις προηγούμενες μέρες φαγητό και υδατάνθρακες ,ξεκίνησα για τα 28km.
Διστακτικά στην αρχή!!!! 6,3 το km τα πρώτα 7,5 …
μετα άρχισα να ανεβάζω και ξεκίνησα να πίνω κάθε 20’ περίπου υδατάνθρακες . Δεν έφαγα τίποτα σε όλη την διάρκεια πάρα μόνο αυτά που έφαγα το πρωί πριν ξεκινήσω, (μπανάνα, πορτοκαλάδα, και μια μπάρα )
Έβγαλα τα 28 σε 2,38,00 πολύ άνετα …… και ξεκούραστα
Τελικά οι μέρες πριν τον αγώνα η καλή διατροφή και η καλή ενυδάτωση ..είναι όλο το μυστικό ….μετα μέσα στον αγώνα λίγο συντήρηση και αυτό είναι.. βέβαια και η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο ……που τώρα είναι στα ύψη……. Αν όλα πάνε καλά, την άλλη εβδομάδα ένα ακόμα μεγάλο 32αρι, και φύγαμε για τον Ψινακη!!!!!!! Μαραθώνα!!!!!!
Άντε καλά τρεξίματα……………………..


ilias
gargadua Posted - 06/10/2016 : 17:54:42
Αγαπητέ Τσουκιώτη
αν πας σε καρδιολόγο θα σου πει ότι φταίει κάτι στην καρδιά
αν πας σε οφθαλμίατρο θα σου πει ότι φταίει κάτι πίσω από το μάτι
αν πας σε χειρούργο θα σου πει ότι φταίει κάτι κάπου και θέλεις χειρουργείο
κλπ κλπ
Ξανατρέξε και αν ξαναδείς τα ίδια συμπτώματα πιθανότατα ένας καλός παθολόγος να σε οδηγήσει καλύτερα. Βέβαια η διατροφή είναι η αρχή σε όλα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
roberto4carlos Posted - 06/10/2016 : 14:24:42
quote:
Originally posted by TSOUKIOTIS

Αγαπητοι συντρεχτες πριν ενα μηνα περιπου ειχα και γω ενα αναλογο περιστατικο. Μετα απο δυο ωρες απο ενα υπιο 45νταλεπτο τρεξιμο και ενω οδηγουσα το αυτοκινητο ευτυχως με μικρη ταχυτητα ενιωσα μια μεγαλη ζαλη και σαν κατι να αδιαζει το κεφαλι μου για τρια λεπτα περιπου. Εκανα ολες τις εξετασεις αιματολογικες καρδιολογικες καρωτιδες μεχρι μαγνιτικη εγκεφαλου ολα καθαρα. να σας πω πως ορθοπεδικος μου ειπε για αυχενικο συνδρομο χωρις βεβαιωτητα και ο οριλας μου ειπε για λαβυρινθο αυτιου. Απο τοτε δεν τολμω να τρεξω μονο περπατημα και αρχισε να χαλαει και η ψυχολογια μου. Να σας πω επισης πως ειμαι 59 ετων και τρεχω τα τελευταια 20 χρονια που εχω κοψει και το τσιγαρο χωρις να εχω ποτε κανενα προβλημα. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.



Ούτε γιατρός είμαι ούτε ειδικός , ούτε τίποτα.
Απλά από μία φορά που σου έτυχε, (που σε πολλούς μας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο) δεν μπορείς να σταματήσεις όλη τη καθημερινότητά σου!

Ένα τέτοιο γεγονός, που ο οργανισμός κατεβάζει ασφάλεια, μπορεί να συμβεί από χίλιους λόγους. Κακώς το φορτώνεις μόνο πάνω στο τρέξιμο, και ακόμα χειρότερο που αφήνεις να σου χαλάει ψυχολογία.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις αλλά δεν είναι απαραίτητο να φταίει το τρέξιμο
TSOUKIOTIS Posted - 06/10/2016 : 13:55:17
Αγαπητοι συντρεχτες πριν ενα μηνα περιπου ειχα και γω ενα αναλογο περιστατικο. Μετα απο δυο ωρες απο ενα υπιο 45νταλεπτο τρεξιμο και ενω οδηγουσα το αυτοκινητο ευτυχως με μικρη ταχυτητα ενιωσα μια μεγαλη ζαλη και σαν κατι να αδιαζει το κεφαλι μου για τρια λεπτα περιπου. Εκανα ολες τις εξετασεις αιματολογικες καρδιολογικες καρωτιδες μεχρι μαγνιτικη εγκεφαλου ολα καθαρα. να σας πω πως ορθοπεδικος μου ειπε για αυχενικο συνδρομο χωρις βεβαιωτητα και ο οριλας μου ειπε για λαβυρινθο αυτιου. Απο τοτε δεν τολμω να τρεξω μονο περπατημα και αρχισε να χαλαει και η ψυχολογια μου. Να σας πω επισης πως ειμαι 59 ετων και τρεχω τα τελευταια 20 χρονια που εχω κοψει και το τσιγαρο χωρις να εχω ποτε κανενα προβλημα. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.
huskarl Posted - 05/10/2016 : 18:03:29
quote:
Originally posted by mparos

Παιδιά τελικά κατάλαβα ότι το βασικό είναι να έχει γίνει προεργασία στο σώμα με ενέργεια και ενυδάτωση τις προηγούμενες μέρες.
Το πόσο νερό και ενέργεια θα πάρει κάποιος στην διάρκεια του αγώνα είναι καθαρά στην διάθεση και ανάγκη του καθενός….
Εγώ πάντως θέλοντας να κάνω το δεύτερο 28αρι την Παρασκευή έχω επιδοθεί σε ενεργειακά φαγητά και υδατάνθρακες .. και πίνω περίπου 2 lt νερό ημερησίως….
Για να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο έκανα εξετάσεις οι οποίες ήταν όλες καλές πλην του νατρίου που ήταν λίγο ποιο κάτω ….θα το φτιάξουμε όμως …..
Για τους φίλους που παραξενεύονται για το νερό σε μεγάλα . Το πρωί πριν το μεγάλο στύβω ένα ποτήρι πορτοκαλάδα και τρώω μια μπανάνα.. Ξεκίναω το τρέξιμο 6,30 με 7,00 το πρωί ,με ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής σε δάσος. Η περιοχή είναι σε υψόμετρο οπότε το νερό δεν το ζητούσα καθόλου… βέβαια τώρα κατάλαβα που άρχισα τα συχνά μεγάλα ότι η κούραση και η αφυδάτωση συσσωρευόταν…και μου βγήκε με τον τροπο που ανεφερα.
Πάντως χθες τρίτη ένα 12αρι γρήγορο βγήκε με λίγο ζόρι .. θα γράψω πως θα πάει την Παρασκευή….
Αν δεν βγει με τοσο φαγητο και νερο ,θα πάρω βάρκα και θα πάω για ψάρεμα…….οεο….


ilias




Καλό είναι που τρως καλά και ενυδατώνεσαι τις προηγούμενες μέρες αλλά δεν χρειάζονται υπερβολές.

Η ποσότητα του νερού και ενέργειας που χρειάζεται-μπορεί να πάρει- κάποιος κατά τη διάρκεια του τρεξίματος, σίγουρα διαφέρει από άτομο σε άτομο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Σε κάθε περίπτωση 0 νερό για 3+ ώρες τρέξιμο ακόμα και στη Ανταρκτική να έτρεχες δεν θα το συνιστούσε κανείς

mparos Posted - 05/10/2016 : 17:29:05
Παιδιά τελικά κατάλαβα ότι το βασικό είναι να έχει γίνει προεργασία στο σώμα με ενέργεια και ενυδάτωση τις προηγούμενες μέρες.
Το πόσο νερό και ενέργεια θα πάρει κάποιος στην διάρκεια του αγώνα είναι καθαρά στην διάθεση και ανάγκη του καθενός….
Εγώ πάντως θέλοντας να κάνω το δεύτερο 28αρι την Παρασκευή έχω επιδοθεί σε ενεργειακά φαγητά και υδατάνθρακες .. και πίνω περίπου 2 lt νερό ημερησίως….
Για να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο έκανα εξετάσεις οι οποίες ήταν όλες καλές πλην του νατρίου που ήταν λίγο ποιο κάτω ….θα το φτιάξουμε όμως …..
Για τους φίλους που παραξενεύονται για το νερό σε μεγάλα . Το πρωί πριν το μεγάλο στύβω ένα ποτήρι πορτοκαλάδα και τρώω μια μπανάνα.. Ξεκίναω το τρέξιμο 6,30 με 7,00 το πρωί ,με ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής σε δάσος. Η περιοχή είναι σε υψόμετρο οπότε το νερό δεν το ζητούσα καθόλου… βέβαια τώρα κατάλαβα που άρχισα τα συχνά μεγάλα ότι η κούραση και η αφυδάτωση συσσωρευόταν…και μου βγήκε με τον τροπο που ανεφερα.
Πάντως χθες τρίτη ένα 12αρι γρήγορο βγήκε με λίγο ζόρι .. θα γράψω πως θα πάει την Παρασκευή….
Αν δεν βγει με τοσο φαγητο και νερο ,θα πάρω βάρκα και θα πάω για ψάρεμα…….οεο….


ilias
huskarl Posted - 05/10/2016 : 14:27:36
quote:
Originally posted by davosa

ποιος τρεχει 30χιλ χωρις νερο?μαλλον πλακα θα ειναι!



Μη το λες.
Εδώ δρομείς με χρόνια τρεξίματος και κάνουν κάτι τελείως άκυρα.
Πόσο μάλλον κάποιος αρχάριος.

Το καλό είναι ότι ρωτάει ο άνθρωπος.
Δεν μπορείς να του πεις "Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;"
davosa Posted - 05/10/2016 : 14:11:16
ποιος τρεχει 30χιλ χωρις νερο?μαλλον πλακα θα ειναι!
Deorum Posted - 05/10/2016 : 14:02:04
Δλδ κάτσε, δεν πίνεις καθόλου νερό σε 30άρι...?
Και μετά μας λές, θα πίνεις μόνο νερό και καθόλου τζέλ?

Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί να είμαστε σίγουροι? Πρέπει να κάνεις είτε το ένα είτε το άλλο?

Το νεράκι btw είναι πιο απαραίτητο από το gel.
Οι ηλεκτρολύτες τώρα είναι λίγο περίεργη κουβέντα.
Κοίτα αν θες η πιο απλή λύση είναι να πάρεις κανά powerade που έχει και υλεκτρολύτες και λίγους υδατάνθρακες. (λίγους).
Έτσι αφού θες την πιο εύκολη λύση.
dtziouvaras Posted - 05/10/2016 : 13:50:16
το ιδιο επαφα και εγω προχτες με ενα 28αρι πανω στην κλασικη εχοντας παρει 3 τζελ και μετριο νερο. Απο τα συμπτωματα σου εγω ειχα μονο στομαχικη διαταραχη.
παλιοτερα σε αγωνα βουνου ειχα και μυρμιγκιασμα ακρων και σαγονιου και θολη οραση και εμετο και τα χρειαστηκα. συνηλθα μετα απο 2 ωρες και εχοντας πιει καργα ηλεκτρολυτες.
Η συσσωρευμενη κουραση, οι διακρως υψηλοι παλμοι, ελλειψη ενεργειας και ενυδατωσης συμβαλουν στο αποτελεσμα αυτο.
Πχ. στο 30αρι της ψαθας τερματισσα ατσαλακωτος αλλα ηπια πολυ νερο....
JASON JASON Posted - 04/10/2016 : 21:20:50








Καλησπέρα και από εμένα.
θα σου πω τι κάνω και εγώ στη φετινή 2η μου προετοιμασία.
Στα μεγάλα τρεξίματα θα πάρω τζελ. Όχι υπερβολικά πράγματα πάντως. Για παράδειγμα στο τελευταίο 32αρι (3ωρες και 15λεπτά) πήρα τρία συνολικά. Καλό είναι να βλέπουμε πως συμπεριφέρεται και το στομάχι. Νερό σίγουρα (ας είναι καλά τα περίπτερα) και κάτι να μασουλάω για το αίσθημα πείνας (συνήθως μία μπάρα βρωμης). Το τελευταιο με βοηθάει γιατί ξεκιναω περιπου στις 06:00 το πρωί οπότε δεν έχω φάει πρωινό.

Σχετικά με τα τζελακια, φέτος αγόρασα αυτά που δε χρειάζεται να τα συνοδεύσεις με νερό. Είναι πιο ογκώδη αφού είναι πιο αραιά (55γρ) αλλά τουλάχιστον εμένα δε μου προκαλούν τη δυσφορία που είχα πέρυσι με τα πιο πηκτά. Άσε που επειδή είναι μεγαλύτερα δεν έχω το άγχος να φύγουν από την ειδική ζώνη









quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by mparos

Τελικά αποδεικνύετε για μια ακόμα φορά ότι είναι προτιμότερο να μην ξέρεις ένα θέμα καθόλου, (όποτε είσαι προσεκτικός ) από το να το ξέρεις λάθος η μισό.
Είναι ευχάριστο να βλέπεις τόσους ανθρώπους να έχουν την διάθεση να μοιραστούν μαζί σου τις γνώσεις και εμπειρίες τους .
Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές, τις οποίες έχω αρχίσει να εφαρμόζω (πίνω 1,5- 2,5 lit νερό κάθε μέρα ) την παρασκευή θα κάνω 28km πίνοντας νερό ενδιάμεσα και καθόλου τζελ και θα γράψω παρατηρήσεις…

Αν παρόλα αυτά έχετε να προσθέσετε και άλλες συμβουλές και μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διάφορα!!! Είναι καλοδεχούμενες…..

Για εμάς τους τελείως ερασιτέχνες δρομείς αυτές οι συμβουλές είναι χρυσάφι …
Καλά τρεξίματα σε όλους……..


ilias


Πρόσεξε και λίγο τη διατροφή σου τη μέρα πριν το 28άρι (καθώς και πριν από κάθε δυνατή προπόνηση)

gargadua Posted - 04/10/2016 : 21:16:58
Όχι μόνο νερό να έχεις και κάτι να φας

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
winarg Posted - 04/10/2016 : 11:47:26
quote:
Originally posted by mparos

Τελικά αποδεικνύετε για μια ακόμα φορά ότι είναι προτιμότερο να μην ξέρεις ένα θέμα καθόλου, (όποτε είσαι προσεκτικός ) από το να το ξέρεις λάθος η μισό.
Είναι ευχάριστο να βλέπεις τόσους ανθρώπους να έχουν την διάθεση να μοιραστούν μαζί σου τις γνώσεις και εμπειρίες τους .
Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές, τις οποίες έχω αρχίσει να εφαρμόζω (πίνω 1,5- 2,5 lit νερό κάθε μέρα ) την παρασκευή θα κάνω 28km πίνοντας νερό ενδιάμεσα και καθόλου τζελ και θα γράψω παρατηρήσεις…

Αν παρόλα αυτά έχετε να προσθέσετε και άλλες συμβουλές και μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διάφορα!!! Είναι καλοδεχούμενες…..

Για εμάς τους τελείως ερασιτέχνες δρομείς αυτές οι συμβουλές είναι χρυσάφι …
Καλά τρεξίματα σε όλους……..


ilias


Πρόσεξε και λίγο τη διατροφή σου τη μέρα πριν το 28άρι (καθώς και πριν από κάθε δυνατή προπόνηση)
mparos Posted - 04/10/2016 : 11:01:57
Τελικά αποδεικνύετε για μια ακόμα φορά ότι είναι προτιμότερο να μην ξέρεις ένα θέμα καθόλου, (όποτε είσαι προσεκτικός ) από το να το ξέρεις λάθος η μισό.
Είναι ευχάριστο να βλέπεις τόσους ανθρώπους να έχουν την διάθεση να μοιραστούν μαζί σου τις γνώσεις και εμπειρίες τους .
Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές, τις οποίες έχω αρχίσει να εφαρμόζω (πίνω 1,5- 2,5 lit νερό κάθε μέρα ) την παρασκευή θα κάνω 28km πίνοντας νερό ενδιάμεσα και καθόλου τζελ και θα γράψω παρατηρήσεις…

Αν παρόλα αυτά έχετε να προσθέσετε και άλλες συμβουλές και μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διάφορα!!! Είναι καλοδεχούμενες…..

Για εμάς τους τελείως ερασιτέχνες δρομείς αυτές οι συμβουλές είναι χρυσάφι …
Καλά τρεξίματα σε όλους……..


ilias

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000