Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New balance ή nike??? Help....

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
tolismark Δημοσιευτηκε - 20/10/2016 : 16:11:09
Παιδια εχω βρει δυο παπουτσια που μου αρεσουν και ειναι και στην τιμη που θελω να διαθεσω..
Nike air zoom vomero 10 και New Balance 1500 v2
Περισσοτερο μου αρεσει το newbalance και ηθελα να ρωτησω, στην περιπτωση μου που εχω ουδετερο πατημα, θα εχω θεμα με το συγκεκριμενο παπουτσι. Απ οτι μου ειπαν στο καταστημα δεν θα εχω....αλλα θα ηθελα την αποψη σας..
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tolismark Posted - 25/10/2016 : 21:11:04
quote:
Originally posted by nrun

Απ' τα καλύτερα παπούτσια, καλά χλμ.



Να εισαι καλα φιλε, σε ευχαριστω!
nrun Posted - 25/10/2016 : 21:01:59
Απ' τα καλύτερα παπούτσια, καλά χλμ.
tolismark Posted - 25/10/2016 : 20:52:45
quote:
Originally posted by nrun

Δεν αντιλέγω.
Αρκεί να μην γκρινιάζεις μετά για τους χώρους πίσω, το μικρό πορτ μπαγκαζ, τις σκληρές αναρτήσεις κτλ...



Χαχα...σωστος! Παντως σημερα που δεν ειχα μεν χρονο, βγηκα για 5 ασφαλτινα χιλιομετρα, περισσοτερο για να τα εγκαινιασω. Πολυ νωρις φυσικα για να εκφρασω αποψη, αλλα η πρωτη εντυπωση ειναι θετικη. Η αισθηση φορωντας το ειναι φοβερη, παναλαφρο και πολυ ανετο, οσο για αποροφητικοτητα πραγματικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Προφανως δν εχω μετρο συγκρισης με αλλα πολυ πιο αποροφητικα μοντελα, αλλα πραγματικα η πρωτη εντυπωση ειναι θετικοτατη!
nrun Posted - 25/10/2016 : 17:57:09
Δεν αντιλέγω.
Αρκεί να μην γκρινιάζεις μετά για τους χώρους πίσω, το μικρό πορτ μπαγκαζ, τις σκληρές αναρτήσεις κτλ...
tolismark Posted - 25/10/2016 : 17:54:10
quote:
Originally posted by nrun

Το δίλημμα μεταξύ Vomero και 1500 είναι σα να προσπαθείς να επιλέξεις μεταξύ μιας καντιλακ κι ενός Μ3.



Φοβερη η m3!!!
nrun Posted - 25/10/2016 : 14:57:30
Το δίλημμα μεταξύ Vomero και 1500 είναι σα να προσπαθείς να επιλέξεις μεταξύ μιας καντιλακ κι ενός Μ3.
tolismark Posted - 25/10/2016 : 14:38:40
Ευχαριστω, οντως πρεπει να εχουν περιθωριο, μπροστα τουλαχιστον. Τα Vomero που δοκιμασα , αν και θεωρητικα ειναι το νουμερο μου, ειχαν πολυ κενο και μπροστα αλλα και περιφεριακα απο τα δακτυλα, μου εδιναν την αισθηση πως τα ποδια μου απο το μεταταρσιο και κατω κολυμπουσαν! Τα vomero 11 που δοκιμασα στο ιδιο νουμερο καθοντουσαν καλυτερα απο τα 10, το ποδι μου γεμιζε καλυτερα το παπουτσι...anyway πηρα τα 1500 και πιστευω να με καλυψουν για αυτο που θελω να κανω....και κατι τελευταιο αλλα σημαντικο για εμενα τουλαχιστον, τα 1500 βλεποντας τα αλλα και φοροντας τα σου φωναζουν να τρεξεις, πραγμα που πραγματικα δεν ενιωσα με τα vomero...
P.s. Μην παρεξηγησει κανεις τα λεγομενα μου...προφανως τα vomero ειναι πολυ καλα παπουτσια απλα ισως δεν μου εκαναν το κλικ.
roberto4carlos Posted - 25/10/2016 : 14:17:03
quote:
Originally posted by tolismark

Λοιπον παιδια, σημερα εφτασαν στο καταστημα τα vomero 10. Τα δοκιμασα και ειμαι και παλι σε διλημμα.....λοιπον ειναι οντως αρκετα βολικα στο ποδι και στο περπατημα, εχω εναν ενδιασμο για το νουμερο γιατι ενω ολο το παπουτσι στεκεται σωστα και ανετα στο ποδι μου, νιωθω οτι εχει αρκετο χωρο απο το μεταταρσιο και μπροστα. Ισως ειναι και το καλουπι του ή και το τοσο μαλακο υλικο του. Το δοκιμασα σε 46, σιγουρα δεν θα μου εκανε το 45, αλλα νομιζω πως το 45,5 θα ηταν καλυτερο (το θεμα ειναι οτι το 46 ειναι το μοναδικο που ειναι διαθεσιμο). Συνεπως εχω εναν ενδιασμο οσο αφορα το νουμερο. Το δευτερο που με προβληματιζει και βεβαια ειναι τελειως υποκειμενικο, ειναι η εμφανιση του παπουτσιου, η οποια δεν μου θυμιζει παπουτσι για τρεξιμο αλλα περισσοτερο παπουτσι για βολτα και καφε!!! Λογικα την Δευτερα θα εχει ερθει και το 1500v2 οποτε θα τα δοκιμασω και τα δυο προκειμενου να επιλεξω.
**λογικα για την επιλογη στο νουμερο, τα παπουτσια τρεξιματος πρεπει να φοριουνται "γαντι" ή να εχουν ενα περιθωριο γιατι περιπτωση που πρηστουν τα ποδια?
,



Αν και καθυστερημένα , να απαντήσω ότι τα τρεξιματικά παπούτσια πρέπει να είναι μεγαλύτερα σε νούμερο από ότι τα υπόλοιπα παπούτσια που χρησιμοποιούμε καθημερινά.
Αναλόγως φόρμας, μοντέλου, μάρκας, μπορεί να χρειαστεί να αγοράσουμε από μισό ώς και 1.5 νούμερο μεγαλύτερο.

Αν και έκανες την αγορά, απαντώ μήπως και η απάντηση βοηθιήσει κάποιον άλλο. Καλορίζικα
tolismark Posted - 25/10/2016 : 13:37:50
Τελικα σημερα εγινε το συγκριτικο στο καταστημα μεταξυ των vomero και 1500v2. Πριν αποφασισω εγω με βοηθησε ενας σχετικος με το τρεξιμο πωλητης, ο οποιος μου επιβεβαιωσε (αυτο που ηδη ειχα καταλαβει) οτι τα nike ηταν λιγο μεγαλυτερα απο οτι θα επρεπε. Η αληθεια ειναι ομως οτι και ετσι να μην ηταν νομιζω πως παλι τα new balance θα επερνα...ρε παιδια τα παπουτσια με το που τα φορεσα επαθα πλακα!!! Απιστευτη αισθηση, μαλακο σαν να εβαζα καλτσα....το μεγεθος μου ταιριαξε γαντι (ελπιζω να αποδειχθει αυτο και στο τρεξιμο), παναλαφρο σε σχεση τουλαχιστον με τα μεχρι τωρα παπουτσια που φορουσα, μενει να τα τραξω να τα δω και στον δρομο. Οποτε νομιζω πως με αυτα στον δρομο και τα speedcross στο χωμε θα ειμαι οκ....
P.s. Σε χορτο (γηπεδο) με τι ειναι καλυτερο να τρεχω? με τα 1500 ή μ τα speedcross?
tolismark Posted - 22/10/2016 : 20:25:12
Λοιπον παιδια, σημερα εφτασαν στο καταστημα τα vomero 10. Τα δοκιμασα και ειμαι και παλι σε διλημμα.....λοιπον ειναι οντως αρκετα βολικα στο ποδι και στο περπατημα, εχω εναν ενδιασμο για το νουμερο γιατι ενω ολο το παπουτσι στεκεται σωστα και ανετα στο ποδι μου, νιωθω οτι εχει αρκετο χωρο απο το μεταταρσιο και μπροστα. Ισως ειναι και το καλουπι του ή και το τοσο μαλακο υλικο του. Το δοκιμασα σε 46, σιγουρα δεν θα μου εκανε το 45, αλλα νομιζω πως το 45,5 θα ηταν καλυτερο (το θεμα ειναι οτι το 46 ειναι το μοναδικο που ειναι διαθεσιμο). Συνεπως εχω εναν ενδιασμο οσο αφορα το νουμερο. Το δευτερο που με προβληματιζει και βεβαια ειναι τελειως υποκειμενικο, ειναι η εμφανιση του παπουτσιου, η οποια δεν μου θυμιζει παπουτσι για τρεξιμο αλλα περισσοτερο παπουτσι για βολτα και καφε!!! Λογικα την Δευτερα θα εχει ερθει και το 1500v2 οποτε θα τα δοκιμασω και τα δυο προκειμενου να επιλεξω.
**λογικα για την επιλογη στο νουμερο, τα παπουτσια τρεξιματος πρεπει να φοριουνται "γαντι" ή να εχουν ενα περιθωριο γιατι περιπτωση που πρηστουν τα ποδια?
,
tolismark Posted - 22/10/2016 : 09:30:10
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις....προφανως λοιπον μεταξυ των δυο αυτο που μου ταιριαζει ειναι το vomero και λογικα αυτο θα επιλεξω.
Panas73 Posted - 22/10/2016 : 08:08:08
Έχω τα Vomero 10. Είναι απλά το καλύτερο παπούτσι που είχα ποτέ. Μπορεί να είναι μαλακό αλλά δε σε εμποδίζει καθόλου να πας γρήγορα αν θες.
tolismark Posted - 21/10/2016 : 11:57:39
Παιδια, λογικα απο Δευτερα θα εχουν ερθει στο καταστημα προκειμενου να δοκιμασω και τα δυο. Η αληθεια ειναι πως σκεπτομαι σοβαρα πλεον την λυση του vomero το οποιο μου προτεινεται σαν καλυτερο για την περιπτωση μου....επισης συμφωνουν μαλλον μαζι σας και τα γονατα μου. Χθες στην προπονηση, η οποια ηταν σχετικα χαλαρη, (6-7 χλμ σε χωμα) ενιωσα παλι ενοχληση στο δεξι γονατο. Τελικα τα γονατα μου δεν ειναι μαθημενα στο τρεξιμο (ή κανω κατι λαθος), οποτε σκεφτομαι πως με ενα καλο, μαλακο παπουτσι και προπονηση σε δρομο ή ταρταν που ειναι πιο ελεγχομενες οι κλισεις, θα ειναι καλυτερα....
johnppan Posted - 21/10/2016 : 08:05:33
Συμφωνώ με το Dimitris, πιθανότατα πρέπει να κοιτάξεις προς vomero η κάτι ανάλογο με καλύτερη απορρόφηση.
johnppan Posted - 21/10/2016 : 07:58:22
quote:
Originally posted by tolismark

Οκ, το καταλαβαινω οτι το 1500 ειναι παπουτσι που προοριζεται για αγωνες ή για γρηγορες και εντονες προπονησεις. Το θεμα ειναι πως εγω τωρα ξεκινησα την ενασχοληση με το τρεξιμο και στην παρουσα φαση τουλαχιστον, κανω προπονησεις λιγων χιλιομετρων (8-10χλμ) και οχι με μεγαλη ενταση. Σε περιπτωση λοιπον που παρω τα 1500 θα με καλυψουν σε αυτο που θελω να κανω ή πιθανα να τα βρω σκληρα, οχι τοσο αποροφητικα ή κατι αλλο? Συγγνωμη για τις χαζες ισως ερωτησεις αλλα ολα αυτα με το τρεξιμο μου ειναι τελειως καινουρια και δεν εχω ιδεα.....


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000