Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση στο διάδρομο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
DOUKAS Δημοσιευτηκε - 02/03/2008 : 21:58:31
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ -ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ Η ΣΕ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ(αρχικα με ενδειαφερει να χασω καποια κιλα που εχω).
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
vasso Posted - 05/03/2008 : 12:31:37
μανουλι μου εσυ!!!

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
TSAMADIS Posted - 05/03/2008 : 08:22:52
Nα παιρνεις το φιλο σου στο διπλανο διαδρομο μανουλα να μυριζει δαφνοφυλλο,λουιζα και βασιλικο.

stefanos
vasso Posted - 04/03/2008 : 23:24:49
ναι ειναι ΦΡΙΚΗ!! μερικές φορες δεν ξερω τι ειναι πιο δυσκολο, η προπονηση που πρεπει να βγαλω η το να πεισω τον εαυτο μου να υποστει τις εντονα απαραδεκτες μυρωδιες των διπλανων!!!

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
Diamantis Posted - 04/03/2008 : 20:41:26
Άσε που αυξάνεται και η δυσφορία των ανθρώπων γύρω μας...
(από τον μονότονο θόρυβο, την παραγωγή θερμότητας και το χειρότερο ... την ιδρωτίλα!).
antonis.n Posted - 04/03/2008 : 20:36:09
quote:
Originally posted by vasso

5% κλιση στον διαδρομο ειναι ΜΕΓΑΛΗ.
O αερας εξω δεν ειναι παντα αντίθετος!!!



΄
Είναι όντως μεγάλη κλίση το 5%. Στις "δυσκολίες" του διαδρόμου υπολογίστε κ το ότι επειδή δεν κινούμαστε στο χώρο αυξάνεται αρκετά η θερμοκρασία του αέρα γύρω μας.
vasso Posted - 04/03/2008 : 18:22:54
Επίσης διαφονω οτι ο διαδρομος ειναι απαραιτητα πιο ευκολος!! το βαρος σου το κουβαλας παντου. Στον διαδρομο αν κανεις συγκεκριμενη προπονηση, αναγκαζεσαι να τρεχεις συνεχεια σε μια προεπιλεγμενη ταχυτητα και κλιση κουραστεις η οχι, ενω αν ετρεχες εξω και κουραζοντουσαν τα ποδια σου, μπορει και να "εκοβες" λιγο χωρις να το καταλαβεις. Ειναι δυο διαφορετικοι τροποι προπονησης. Αμα ομως θελει καποιος να τρεχει εξω πρεπει να συμπεριλαμβανει και προπονησεις εξω.
5% κλιση στον διαδρομο ειναι ΜΕΓΑΛΗ.
O αερας εξω δεν ειναι παντα αντίθετος!!!

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
vasso Posted - 04/03/2008 : 18:14:45
Τα πρωτα τρεξιματα εξω ειναι συνηθως απογοητευτηκα γιατι ειναι τελειως διαφορετικη η νοοτροπια και η μηχανικη του εξω. Αν τρεξεις εξω φορωντας για παραδειγμα gps, η σε μια μετρημενη διαδρομη ελεγχοντας κατα καποιο τροπο τον ρυθμο σου θα αρχισεις να συνηθιζεις σιγα σιγα. Να το παρομοιασω με διαφορα κολυμπιου σε πισινα η σε θαλασσα ας πουμε.

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
JOHAN Posted - 04/03/2008 : 15:57:47
εγω παλι ξερω οτι για να ισοδυναμει το τρεξιμο στο διαδρομο με αυτο του εξω η κλιση πρεπει να ειναι παραπανω (5%).....γιατι απλουστατα στο διαδρομο σηκωνεις τα ποδια σου και περνα η ταινια κατω απο τα ποδια σου.....ενω εξω "κουβαλας" και "σπρωχνεις προς τα εμπρος" το βαρος σου!!!!

Φτασε στα ορια σου....
rockonskin Posted - 04/03/2008 : 15:40:43
quote:
Originally posted by Carol

Ena poulaki mou exei pei oti sto diadromo prepei na vazoume klisi 1% giati den yparxei antistasi aera.




αν βαλεις ανεμιστηρα ???

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

reladic Posted - 04/03/2008 : 15:35:28
καλη επιλογη ειναι και οι σκαλες στο metro.Πεζεις ανηφορα στην κατηφορικη ροη,δουλευουν καλα τετρακεφαλοι και ματια!
Rigelian Posted - 04/03/2008 : 15:19:17
quote:
Originally posted by Savvas

Εγω παντως οταν βρεχει επειδη δεν ειμαι γραμμενος σε γυμναστηριο παω και τρεχω στον διαδρομο του Super Market.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Carol Posted - 04/03/2008 : 14:04:37
Ena poulaki mou exei pei oti sto diadromo prepei na vazoume klisi 1% giati den yparxei antistasi aera.
ksp Posted - 04/03/2008 : 11:38:23
Και εγώ προπονούμαι σε διάδρομο. Μόλις το προηγούμενο Σ/Κ έκανα τα πρώτα μου (για φέτος) βήματα σε δρόμο αλλά δεν μου βγήκε. Αναρωτιέμαι μήπως αυτό συνέβη (α) λόγω μιας μικρής ανηφόρας, (β) επειδή στο δρόμο δεν μπορώ να ελέγξω την ταχύτητά μου (και ίσως έτρεχα σε γρηγορότερο ρυθμό απ' ότι στο διάδρομο) ή (γ) απλά επειδή στο δρόμο είναι αισθητά πιο δύσκολο το τρέξιμο. Αν μπορεί καποιος να απαντήσει θα με βοηθούσε πολύ γιατί ψιλοαπογοητεύτηκα από τη φυσική μου κατάσταση...
reladic Posted - 04/03/2008 : 11:32:39
Ισως να πεζει ρολο και το οτι οταν τρεχουμε σε ταρταν π.χ. το βαρος μας το κουβαλαμε, ενω στον διαδρομο το βαρος μας κινητε περισοτερο στατικα δινοντας μας τη δεινατοτητα να καλιμπραρουμε την κινηση μας με αποτελεσμα μικροτερες επιβαρυνσεις σε μεγαλητερες ταχυτητες.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος,αλλα καπως ετσι αντιλαμβανομε τη διαφορα τρεξιματος σε διαδρομο που ετρεχα πριν αρκετο καιρο με ταρταν που τρεχω τωρα.Ευχαριστω!
GIANNISEO77 Posted - 04/03/2008 : 10:11:04
Οταν παλιότερα ετρεχα για 2 μήνες σε διαδρομο με ταχυτητα 15-17χλμ,αργότερα που ετρεξα εξω τα ιδια χλμ με μικρότερη ταχυτητα, ειχα πιαστει.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000