Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Περπάτημα σε ζώνη 2

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
sfb42 Δημοσιευτηκε - 22/02/2017 : 09:40:10
Καλημέρα

Ξεκίνησα πρόσφατα ένα πρόγραμμα για προετοιμασία για Μαραθώνιο. Στο κυριακάτικο long run μου έχει ένα workout με 25' τρέξιμο σε ζώνη 2 και 10΄περπάτημα σε ζώνη 2 (3 φορές).
Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να διατηρήσω τους παλμούς στη ζώνη 2 περπατώντας.
Με ένα ψάξιμο στα ιντερνέτια είδα κι άλλους με το ίδιο θέμα και γενικά η συμβουλή ήταν τα μην λάβω υπ' όψιν τους παλμούς κατά τη διάρκεια του περπατήματος, με λίγα λόγια να περπατάω κανονικά (no zone)
Ποια είναι η άποψή σας;

Ευχαριστώ
6   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nrun Posted - 24/04/2017 : 13:38:44
quote:
Originally posted by sfb42

Καλημέρα

Ξεκίνησα πρόσφατα ένα πρόγραμμα για προετοιμασία για Μαραθώνιο. Στο κυριακάτικο long run μου έχει ένα workout με 25' τρέξιμο σε ζώνη 2 και 10΄περπάτημα σε ζώνη 2 (3 φορές).
Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να διατηρήσω τους παλμούς στη ζώνη 2 περπατώντας.
Με ένα ψάξιμο στα ιντερνέτια είδα κι άλλους με το ίδιο θέμα και γενικά η συμβουλή ήταν τα μην λάβω υπ' όψιν τους παλμούς κατά τη διάρκεια του περπατήματος, με λίγα λόγια να περπατάω κανονικά (no zone)
Ποια είναι η άποψή σας;

Ευχαριστώ



Αν μου επιτρέπεις, πόσο καιρό τρεχεις;
Delazaren Posted - 24/04/2017 : 13:21:56
γιατί δεν δοκιμάζεις να τρέξεις πολύ αργά εκεί που σου λέει το πρόγραμμα να περπατήσεις; (ή απλά αγνόησε όπως λες τους παλμούς)
sfb42 Posted - 24/02/2017 : 09:07:31
Καλημέρα

Τελικά λέω να περπατάω σχετικά έντονα (brisk walk) χωρίς να δίνω σημασία στους παλμούς
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Καλά τρεξίματα!!!

Hermes Posted - 22/02/2017 : 18:33:35
ε, οπότε δες μήπως δεν χρειάζεται να περπατάς ή να περπατάς λιγότερο ίσως
sfb42 Posted - 22/02/2017 : 13:07:22
Αν περπατήσω έντονα, ναι. Σε ανηφόρα δε, σίγουρα. Αλλά να φτάσω ζώνη 2; σχεδόν αδύνατον φίλε
Hermes Posted - 22/02/2017 : 10:28:55
λίγο αβασάνιστα στο απαντώ, ομολογουμένως, αλλά, ναι, όταν είναι να περπατήσεις απλά περπάτα...
προβληματισμός μου: ανεβάζεις παλμούς όταν περπατάς? (εννοώ τόσους όσους να τους αισθάνεσαι κάπως)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000