Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ζώνη Garmin hrm

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
trikalos Δημοσιευτηκε - 28/01/2017 : 21:26:39
Εδώ και λίγο καιρό η ζώνη μου κάνει νερά, στην αρχή κάθε προπόνησης τρέξιμο και ποδήλατο σηκώνει μέχρι τα πρώτα 5-15 λεπτά παλμούς 180-190 και μετα επανέρχεται στους φυσιολογικούς που πρέπει να έχει. Έχει χαλάσει η θέλει κάτι για να λειτουργεί καλυτέρα?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Delazaren Posted - 24/04/2017 : 13:14:05
Μπορείς να ανεβάσεις κάποιo screen grab?
Ήθελα και εγώ να το ρωτήσω αυτό γιατί το εχω παρατηρίσει και σε μενα και δεν είμαι σίγουρος αν είναι η ζώνη ή εγώ ο ίδιος. Θα το δοκιμάσω βρέχωντας καλύτερα τη ζώνη για σιγουριά. Δες παράδειγμα με δικό μου εδώ: https://www.dropbox.com/s/ke8wg6ksccc7ukp/Capture.PNG

Το εχω παρατηρίσει σε πρωϊνά λονγ στην αρχή να γράφει η ζώνη μεγάλους σφυγμούς και μετά να πέφτει. Όμως όπως έγραψα δεν εξέτασα το θέμα σε βάθος για να δώ τι παίζει.
trikalos Posted - 31/01/2017 : 22:03:09
Πρέπει να ειναι το κρύο. Εβλεπα στο garmin προπονήσεις ποδηλάτου μεσα στο σπίτι με προπονητήριο και η ζωνη απο την αρχή δουλευει κανονικά.
antonis_ Posted - 31/01/2017 : 10:20:33
νομίζω έχει να κάνει με το κρύο, χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, σχεδόν πάντα σε τρέξιμο μου κάνει 1.5 με 2 κμ τρέξιμο για να σταθεροποιηθεί , έχω δοκιμάσει και να την βρέξω αλλά τα ίδια
Bloom Posted - 30/01/2017 : 19:07:51
Δεν είναι θέμα κρύου γιατί στη δική μου (του Garmin 220) το κάνει από το καλοκαίρι. Απλά αγνοώ τις ενδείξεις των πρώτων τριών χιλιομέτρων, που είναι για ζέσταμα έτσι κι αλλιώς.

Δεν το έκανε από πάντα, τον Ιούλιο το ξεκίνησε. Κάποιο σχεδιαστικό ελάττωμα είναι, ψιλοασήμαντο κατά τη γνώμη μου.
antsa_1 Posted - 30/01/2017 : 16:33:25
Ο φίλος (φίλη ;) ioma έχει δίκιο. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά είναι έτσι, επηρεάζονται οι μετρήσεις στην αρχή από το κρύο! Προσωπικά τη φοράω κανένα 5λεπτο πριν ξεκινήσω τη προπόνηση μου "να ζεσταθεί" και γενικά δεν έχω θέμα.
ioma Posted - 30/01/2017 : 15:31:53
quote:
Originally posted by Pedro_G

Αγορασα πριν 2 μηνες μεταχειρισμενη την απλη (παλιο μοντελο) όχι την Run! Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα στα πρωτα 10 -20 λεπτα της προπονησης μου


Θα το ξαναγράψω για να το εμπεδώσουμε.Είναι θέμα κρύου.Πάρα πολλοί έχουν παρόμοιο πρόβλημα αυτή την περίοδο που έχει πολύ κρυο.Ότι και να κάνω με βρέξιμο της ζώνης,όχι απλά βρέξιμο μούσκεμα την κάνωκαι τζελ έχω βάλει τα πρώτα 10 λεπτά μου δείχνει ότι ναναι.Μόλις οι θερμοκρασίες ανέβουν θα δείτε πως θα δείχνει σωστά από τα πρώτα λεπτά
Pedro_G Posted - 30/01/2017 : 14:03:33
Αγορασα πριν 2 μηνες μεταχειρισμενη την απλη (παλιο μοντελο) όχι την Run! Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα στα πρωτα 10 -20 λεπτα της προπονησης μου
trikalos Posted - 30/01/2017 : 11:39:46
Θα το δοκιμάσω και αυτό.
lamkon Posted - 30/01/2017 : 00:33:10
quote:
Originally posted by trikalos

Ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις σας, μετά από κάθε χρήση που της κάνω, την πλένω με νερό με τα χεριά και όχι σε πλυντήριο για να φυγή ο ιδρώτας. Θα δοκιμάσω να την βρέξω πριν την φορέσω μια φορά για να δω.
Το κουφό είναι ότι όταν την φοράω μου βγάζει κανονικά παλμούς χαμηλούς πριν την προπόνηση και μόλις ξεκινήσω μέσα σε ένα λεπτό εκτοξεύονται οι παλμοί και μετα από δεκάλεπτο γυρνούν πάλι κανονικά.




Φόρα τον παλμογράφο λίγα δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσεις την προπόνησή σου (και όχι ένα τέταρτο νωρίτερα). Αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με 'σένα και με τον τρόπο που σου περιέγραψα το "έλυσα".
Deorum Posted - 29/01/2017 : 21:50:19
Άρα δεν έχει κοπεί κάτι.
Μπαταρία ή φρόντισε να κάνει καλή επαφή (ξύρισμα στήθος αν είσαι δασύτριχος), βρέξιμο ή ειδικό τζελάκι.
trikalos Posted - 29/01/2017 : 20:22:44
Ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις σας, μετά από κάθε χρήση που της κάνω, την πλένω με νερό με τα χεριά και όχι σε πλυντήριο για να φυγή ο ιδρώτας. Θα δοκιμάσω να την βρέξω πριν την φορέσω μια φορά για να δω.
Το κουφό είναι ότι όταν την φοράω μου βγάζει κανονικά παλμούς χαμηλούς πριν την προπόνηση και μόλις ξεκινήσω μέσα σε ένα λεπτό εκτοξεύονται οι παλμοί και μετα από δεκάλεπτο γυρνούν πάλι κανονικά.
Deorum Posted - 29/01/2017 : 17:35:44
1) είτε θέλει λίγο βρέξιμο όπως είπανε (εγώ έχω πάρει ειδικό τζελ για αυτή την δουλειά όπως έχουν οι γιατροί... )
2) μπορεί σταδιακά η ζώνη να έχει κοπεί (όχι η ηλεκτρονική συσκευή, αυτή ίσως δουλεύει καλά). Το έχω πάθει και αυτό.
Koukouvagia Posted - 29/01/2017 : 17:15:51
Με ένα καλό βρέξιμο στις επαφές και στο στήθος σου εκεί που ακουμπάνε οι επαφές, πριν την φορέσεις θα είσαι εντάξει!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
gargadua Posted - 29/01/2017 : 13:26:02
Εμένα το κάνει πάντα. Δε νομίζω να θέλει κάποια ρύθμιση.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
rafdesipris Posted - 28/01/2017 : 22:44:56
ειχα παρομοια θεματα. αρχικα αλλαξα μπαταρια, αλλα δεν ειδα προκοπη. κανε της και ένα πλυντηριο, αν δε το κανεις με συνεπεια. εμενα μετα από 3 μηνες στην αποσυρση, ξαφνικα επανηλθε σε σωστες ενδείξεις (μεχρι στιγμης) χωρις να καταλαβω ακριβως τι εφταιγε

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000